1914 - 1918 mnozí se nevrátili VZPOMÍNÁME

7. listopadu 2018 v 0:13 | Také máte ve svých rodinných archivech vzpomínku na své předky, kteří prošli první světovou válkou? |  - - Karel Burle
Patřím ke generaci, která ještě ty bojovníky z první světové znala. A i proto ten velký zájem mé osoby aby se na ně nezapomínalo. Týká se to i hrdinů z II.světové. Rychle na ně zapomínáme. V Chuchelském háji pokládá věnec pouze starosta a kdyby to povinně nazachraňovala děcka, tak by to již všechno bylo na pováženou. Nemohli bychom to vážení chucheláci konečně změnit? V letošním roce při oslavách vzniku republiky se dokonce v Chuchli vytvořily dvě odbojové skupiny. Na straně jedné ODS se Stanislavem Freslem na druhé pak ostatní politické strany, spolky v čele s Robertem Maříkem a Martinem Melicharem. Korunu tomu dodal kronikář Tomáš Hromádka, když na oficiálních stránkách obce uveřejnil text, že pietní akty se povedly. Nepovedly Tomáši. Ty neděláš nic jiného než že falšuješ chuchelskou historii. Proč to děláš? Proč nepíšeš pravdu?


Můj děda Václav Burle se z Ruska vrátil až v roce 1921. Jako odrostlý chlapec si koupil cornet. Tenkrát hudební nástroje staly nepředstavitelné peníze. A nebylo zas tak jednoduché je uspořit. Mnohdy se musela složit celá rodina. Netrvalo dlouho a dal dohromady slavnou kapelu, která ovládala celý jihozápad od Prahy. To byly ještě ty zlaté časy, kdy se lidé bavili na plesech, bálech, ale i při muzice na svatbách. Taková veselice trvala i několik dnů. Banda muzikantů bohužel nesměla chybět ani na pohřbech. Cestou na hřbitov to byl jeden traumarš za druhým, nazpátek už se šlo hodně zvesela do hospody. Lidé si platili hudbu již dlouho před vložením nebožtíka do hrobu. Nejčastější písní trumpetisty byla ta - zasviť slunko naposled.

Na snímku je Václav v druhé řadě zleva hned vedle bubeníka. Jako první trumpetista má na kolenou právě ten kornet. Ten je v naší rodině s láskou opatrován. Druhý snímek byl pořízen v ateliéru pana Sudka. I ten si první světovou prošel. Trumpeta tím spojila nespojitelné...
Přišla válka a hoši rukovali na bojiště první světové. Mnozí se nevrátili. A ti co přežili měli dlouhé roky černé myšlenky, ale i černé svědomí.
Netrvalo dlouho a historie se opakovala. Mobilizace, okupace a hrůzy II. světové.


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Okrašlovací spolek... | 7. listopadu 2018 v 13:11 | Reagovat

...uspořádal dnes návštěvu Barrandovských teras. Škoda, že vá z Chuchle přišlo tak málo .

2 Chuchelský občan II. | 7. listopadu 2018 v 13:31 | Reagovat

A víte proč? Protože s vámi nechce mít téměř nikdo nic společného - pro mnoho chucheláků jste podivín, člověk plný zloby, nenávisti a konfliktní osoba. Okrašlovací spolek nená žádný spolek, je to možná jen pár vašich kamarádů..

Kdyby okrašlovací spolek založil někdo důvěryhodný a seriozní, měl jasné cíle a vizi, tak si myslím, že se k němu přidá hodně lidí..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama