Řeporyje, Dalejské a Prokopské údolí

21. října 2018 v 22:40 | Znalí vědí, že i v hlavním městě jsou kouzelné kouty, které stojí za to navštívit. A je úplně jedno jestli pěšky nebo na velocipedu... |  Cyklistika, turistika
Dříve narození a rodiny s dětmi určitě raději zvolí putování z kopce než opačným směrem...

Jako v případě návštěvy Radotínského potoka i zde zvolíme vlak, který po celý týden odjíždí ze Smíchovského nádraží v 09,46 hodin ze třetího nástupiště. Z Chuchle pak v 09,11, ve všední den i v 09,01 hodin. Vystoupíme ve stanici Řeporyje, a jako majitelé lítačky nebo open karty cestujeme včetně kola zdarma. Po celou cestu sledujeme turistické značky, směrníky.

Z nádraží pojedeme po hlavní silnici až k viaduktu. Raději však použijeme chodník v protisměru. Je to bezpečnější. Odbočíme na cestu vlevo a už si můžeme být jisti, že žádné auto nepotkáme. Jízda na kole, zejména pro dříve narozené, ale i děti, není zas tak jednoduchá. Musíme počítat s tím, že často kola v první třetině putování povedeme. Na cestách je zde často šotolina a vystupující kameny. Zejména při klesání nebo i stoupání je to zde dosti nebezpečné. Nebude ale trvat dlouho a dostaneme se na asfaltovou úžasnou silničku. Pokud nikam nepospícháme, tak se po ní nejdříve vydáme vlevo směrem k Butovicím. Prozkoumáme údolí a pak se vrátíme opět na hlavní trasu.

Jak v Dalejském, tak i v Prokopském údolí je na co se dívat, co obdivovat, čím se kochat. Kouzelné jsou zejména ty dva potoky. To je důvodem nikam nepospíchat a užívat si i jednotlivé lomy. Zejména děti se zde pořádně vyřádí, třeba při hledání zkamenělin. V této souvislosti je třeba připomenout, že celé údolí se dá projet doslova za několik desítek minut. A především to je důvodem nikam nepospíchat.

Projedeme kolem nejtajnější vojenské základny v Evropě, můžeme navštívit zajímavé jezírko, ale i základnu ochránců přírody, kde výstavy, různé akce, které jsou zejména zaměřené na mladou generaci. Na své si ale příjde i odborná veřejnost pro zachování zdejší přírody. Využijeme i mnohé cvičební pomůcky a to včetně houpaček. Putování nám bude zpříjemňovat naučná stezka s informačními panely.

V závěru se dostaneme k viaduktu, který se v současné době opravuje. Před ním je zajímavá občerstvovací stanice U Prokopa. Vypadá, a také je, jako trempská knajpa v tom dobrém slova smyslu. Vše si tady od polévky až po mošty, grilování uzenin, masa, připravují ve vlastní režii. Není vůbec marné zde posedět.

Vjedeme do Hlupočep a tam po hlavní silnici jenom kousek než odbočíme na cyklostezsku k Vltavě. A zde desítky možností. Můžeme po levobřežní straně pokračovat na Prahu, využít dvou přívozů. A pak se po pravobřežní straně vydat do centra města, nebo na opačnou stranu směr Modřany, opět přívoz do Lahoviček, nebo dále až na Vrané nad Vltavou, nebo do Radotína a po Berounce až do Berouna. Možností je opravdu, ale opravdu nepřeberně. Přejeme šťastnou cestu a hodně pěkných zážitků.

Není vůbec od věci si u Vltavy sednout a pozorovat šrumec na řece, která je nejen plná sportovců a to včetně dálkových plavců, které až nepochopitelně láká ledová voda. Není mužskýho, který by neobjevoval se "závistí" v srdci ty překrásné lodě, motorové čluny, jachty. Je na co se dávat. A víte, že u Malé Chuchle máme i nudistickou pláž? A fotografie by nebyla?


Jistě není nutné připomínat, že Dalejské a Prokopské údolí je plné vzácných rostlin, hmyzu, ale i hub.

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Václav Burle | 22. října 2018 v 11:19 | Reagovat

Tento týden vyrazíme na kolech z Nučic přes Český kras na Karlštejn a následně dále kolem Berounky do Chuchle. Přidej se!

2 Lukáš St. Čechoslovan | 23. října 2018 v 10:03 | Reagovat

Všímáte si jak ten trávník je v ubohém stavu?  Jen plevel.

3 Hans | 23. října 2018 v 11:42 | Reagovat

[2]: Přes zimu už nikdo s ním nic neudělá.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama