Dusot koní uslyšíš aneb 128 Velká pardubická

12. října 2018 v 10:44 | Je to divné, ale v Chuchli, v centru českého dostihového sportu, není zrovna mnoho příznivců. Pravidelně jich na chuchelské dostihové závodiště chodí něco málo přes deset.... |  Josef Bartoš
V dávných dobách se lidé drželi ve svých domovech. Nebyla auta ani chaty, chalupy, nikam se moc nejezdilo. Dostihy pak byly nejen pro chucheláky velkým svátkem. Restaurace a hospody byly plné lidí, ale i hudby, tance, zpěvu. Jak se říká - dvakrát do stejné řeky nevstoupíš...

Seno a stáj, tak voní náš kraj,
i do oblak máš tu blíž,
a nad údolím, když zdvihá se dým,
dusot koní uslyšíš.

Jedním z favoritů letošní Velké pardubické je Josef Bartoš (37), který se na její start postaví ve své kariéře již po šestnácté. "Velká je pro mě velký svátek. Na tomto významném dostihu mi hodně záleží," říká. Bookmakeři ho letos s kněm Vicodym řadí na šesté místo. Ale to jsou jen kursy. Skutečnost bývá vždy úplně jiná.

Dvakrát Josef Bartoš vyhrál Velkou pardubickou a to když v roce 2006 sedlal Decent Fellow a v roce 2008 s bělkou Sixteen. Zdálo se, že je to začátek éry Josefa. Jenže od té doby skončil třikrát druhý a dvakrát třetí. Velká pro něj byla jako zakletá. Snad se to letos v Pardubících změní.

V letošním roce se mu v kvalifikacích na Velkou s Vicodym zrovna moc nedařilo. V květnu absolvoval dva dostihy a to na čtvrtém a na devátém místě. Vše se začalo k dobrému obracet až začátkem září. Teprve nyní, v cíli čtvrté kvalifikace, se podařilo když skončil na třetím místě. S devítiletým Vicodym se znají od minulého roku. Dostihové výsledky byly pro Josefa v sedle tohoto koně velkým zklamáním. Vše přisuzuje vedrům, které tento kůň zrovna nemusí, po nich nebaží. Jak se začalo ochlazovat, tak opět to byl ten fantastický kůň, který může na Velké pardubické ještě mnohé dokázat.

Jenže tento dostih je také hodně o štěstí. Znalci si vzpomenou na dostih, ve kterém sedlal Sixteen. Cílem v roce 2008 proběhl na druhém místě. Marek Stromský s Amant Grisem neobjel jeden z točných bodů a tak byl diskvalifikován. Vítězem se stal Josef.

Josef Bartoš vyrůstal v dostihové rodině v České Lípě. Poprvé do dostihového závodu nastoupil v devíti letech a do čtrnácti let ovládl pětatřicet závodů. Bylo zřejmé, že se zrodil nesporný talent. Začínal u svého otce pak následovali další trenéři. Velké zkušenosti získával jak v Německu, tak i ve Francii. Po návratu ho k sobě zlanařil Josef Váňa. A to, jak Josef Bartoš řekl, se neodmítá. U legendy dostihového sportu, který Velkou vyhrál osmkrát vydržel osm sezon. Pak se postavil na vlastní nohy. A nyní se mu daří až nebývale. Tak to nezakřikněme.

V současné době má na svém kontě 2500 překážkových dostihů. Pro majitele koní vydělal přes 130 000 000 korun. Sumou se řadí mezi nejúspěšnější české žokeje. Historicky je nejúspěšnějším českým překážkovým jezdcem. Jenom úspěchy ve Velké pardubické ho tak nějak míjí. Tak mu při té 128 popřejme co největší úspěch.

Vždyť by si to zasloužil. Láska ke koním mu rovněž přinesla zlomeninu krčního obratle, na dvou místech mu lékaři sešroubovali páteř. O těch dalších zraněních ani nemluvě. Na svém umu přesto nic neztratil.

Josef má dobře na pardubickou našlápnuto. V italském Meranu o víkendu zaznamenal vítězný hattrtck a to dvakrát s italskými koňmi a jednou s Váňovým Saxo Solem.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Doprava | 12. října 2018 v 10:45 | Reagovat

Pro havárii je uzavřene Strakonická ze směru od Prahy. Autobusy jezdí přes Dostihovou.

2 Velká pardubická | 12. října 2018 v 11:54 | Reagovat

Jezdíte do Pardubice nebo se raději díváte na televizi. Tam je toho vidět, ale i slyšet  podstatně více.

3 Hans | 12. října 2018 v 16:32 | Reagovat

Jednoznačně televize. Hlavní dostih bude cca 16,40 hodin.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama