Říjen 2018

100. výročí se ve Velké Chuchli moc nepovedlo. Proč?

31. října 2018 v 21:38 - LÍPA 100. republiky
GRATULUJEME CHUCHLI,
ŽE PŘEŽILA JEDNU Z NEJTĚŽŠÍCH ZKOUŠEK SVÉ HISTORIE
OSLAVY 100. VÝROČÍ

Mikuláš, čert a anděl u Vás doma!

29. října 2018 v 23:39 INZERCE
Skupinka vysokoškoláků, která se tomu věnuje několik let a která má na svém kontě jak malé rodinné akce, tak i školky na Praze 5. Nabízí návštěvu též u Vás doma.

Na obrázku může být: 4 lidé, smějící se lidé, stojící lidé, bradka a venku

Letos pro Vás budeme v lokalitách Chuchle, Barrandov, Zbraslav, Radotín a Nebušice. V případě jiných lokalit, návštěva po domluvě. Vlastníme profesionální kostýmy, viz foto, díky kterým zajistíme i Vašemu dítěti nezapomenutelný zážitek na tento sváteční den!

V případě zajmu, ihned rezervujte termíny na telefonním čísle
+420 775 090 297. V současnou chvíli jsme z 50% zaplněný stálou klientelou.
FB: https://www.facebook.com/MikCerAnd/
WEB: www.mikulas.nolimit.cz
Mikuláš.

Zadáno pro učitelského Tomáše Hromádku

29. října 2018 v 22:24 - LÍPA 100. republiky
Tomáš Hromádka zde na chuchle.blog.cz položil několik otázek. Tak mu pojďme společně odpovědět...

Na obrázku může být: jeden člověk nebo víc lidí, strom a venku

Snímky Hynek Kašpar: Například na Zbraslavi se pietního aktu zůčastnili jak občané, spolky, politické strany, představitelé radnice, skauti, děti, ale i cyklisté atd. Proč to nešlo podobně udělat ve Velké Chuchli. Odpověz Tomáši.

TOMÁŠ HROMÁDKA: "Proč se lidi nenávidí? Ptáte se pane Burle a já Vám odpovím. Je to i díky Vám, protože rozeštváváte lidi. Možná to myslíte dobře, ale výsledek je prakticky vždycky obrácený. To se týká i Vašich přitroublých komentářů.

VÁCLAV BURLE: Tomáši můžeš prosím uvést konkrétní fakta jak rozeštvávám lidi? Otázka je to jednoduchá, tak prosím odpověz! A rovněž uveď - prosím - ty přitroublé komentáře.

Na obrázku může být: 4 lidé, smějící se lidé, stojící lidé a venku

TOMÁŠ HROMÁDKA: "Ve čtvrtek jsme ve škole celý den připomínaly výročí republiky. Vy jste byl pouze před školou, neviděl jste, co všechno děti samy vytvořily a jak si s pomocí mých kolegyň výročí republiky připomněli."

VÁCLAV BURLE: Já jsem nepsal co se dělo ve třídách. Tam jsem nebyl. Já jsem psal o pietním aktu, který probíhal před školou. A to byl jeden velký průser!!! A buď nyní od té dobroty a napiš odpověď na následující otázky. Děkuji.

Není snad pravda, že nefungoval mikrofon a tak většina dětí vůbec neslyšela projevy? Není snad pravda, že tam nebyli až na několik výjimek, dva tři, občané. Proč jste je nepozvali? Není snad pravda, že se nedostavili současní i budoucí zastupitele obce, včetně pana Melichara, Felixové, Maříka atd. Jaký je na to tvůj názor. Není snad pravda, že nepřišli ani chuchelské spolky a členové politických stran? Není snad pravda. že při výsadbě pamětní lípy opět zastupitelé a chuchelští občané nebyli, tak jako i spolky? Je podle tebe správné, že jejich natrucakce zapmněla na výsadbu druhé, vlastní lípy? Není snad pravda, že lidé, zastupitelé, např. Mařík, Melichar, si uskutečnili vlatní akci? Proč to udělali? Já ti odpovím. Protože zastupitele se mezi sebou nenávidí až za hrob. Nebo si myslíš že to není pravda? Už se těšíme na tvé odpovědi!

Na obrázku může být: 6 lidí, smějící se lidé, sedící lidé

TOMÁŠ HROMÁDKA: "Píšete dezinformace, mystifikace i co se týká nedělní akce, kterou pořádali hasiči. Stačilo se na místě zeptat hlavních organizátorů (hasičů) a zjistil byste, že nejde o žádnou truc akci, ale prostě nápad akčních hasičů, kteří chtějí v Chuchli obnovit spolkový život, spolupráci spolků a setkávání sousedů, tak jak to bylo běžné před lety."

VÁCLAV BURLE: Mýlíš se. Jak tam přišel pan Mařík tak pokládal mé osobě jednu otázku za druhou. A nyní otázky na tebe: Nemyslíš si, že by obec měla držet při sobě a také pietní akty pořádat společně? To co se v Chuchli stalo se neodehrálo nikde po celé České republice. Viz zde vložené fotografie ze Zbraslavi. Píšeš, že hasiči chtějí v obci obnovit spolkový život. Tím chceš říci, že chuchelská radnice tento zájem nemá? Že to nedělá? Vždyť jak Mařík, tak i Melichar, jsou zastupitele. Ani oni to nedělají? Prosím odpověz. Dále jsi napsal, že kolem akce hasičů píšu dezinformace, mystifikace. Tak prosím uveď co konkrétně, opakuji konkrétně máš na mysli. Děkuji a těším se na tvé odpovědi...

Na obrázku může být: 2 lidé, smějící se lidé, venku

Jak bude pan Hromádka odpovídat, tak budu přidávat ze Zbraslavi fotografie. Proč podobné nebylo možné v Chuchli udělat. Odpověď je jednoduchá. Chyběli občané, ale i spolky, zastupitele, úředníci z radnice atd.


NATRUCAKCE - to si děláte legraci???

27. října 2018 v 20:43 - LÍPA 100. republiky
Co by asi na vaše počínání řekl, napsal, tatíček Masaryk. Ten by se divil. A jak by se tvářila pani Charlota, kterou má Velká Chuchle na čestném erbu školy?

Nedávno jsme zde napsali článek, jak se opět pietní akt, tentokrát k 100. výročí vzniku republiky, nevydařil!!! A doslova přes noc nepřátele ještě současné radnice si udělali samostatný natruc podnik. Možná, že si to ještě občané Malé a Velké Chuchle neuvědomujete, ale to je něco neskutečného, nemorálního, neetického. To nemá jak v Československu, tak i v České republice, Evropě, obdoby. Umíte si představit, že by se něco podobného mohlo stát na Zbraslavi, v Radotíně, v Praze? Proč to paní Felixová, Maříku, Melichare, ale i vy ostatní, děláte? Můžete nám to prosím vysvětlit, napsat? Proč jste se nezúčastnili oficiální akce, kterou jste pořádali i vy jako novodobé zastupitelstvo? A co vy pane starosto Stanislave Fresle? Jaký máte s celou chuchelskou ODS názor? Doporučuji Vám aby jste jako chlap se zúčastnil. Nezalezte prosím do sklepa. Vy jste starosta, tak vy musíte i na této akci mít hlavní a zásadní projev. Jinak by to byla defenestrace. No ale vždyť vy jste to v minulých letech také nejednou udělal. Vzpomínáte si např. na několikeré zfalšování voleb a na akci sesazení pana ing. Lapáčka a to za přispění Jana Záglera? Od té doby se již chuchelská sociální demokracie bohužel nepostavila na nohy.

- - - P O Z V Á N K A - - -

Zdravíme všechny naše příznivce.

Letos slavíme 100. výročí vzniku samostatného československého státu. Proto se Chuchelští hasiči, společně s dalšími chuchelskými spolky - Sokol Velká Chuchle, Aerobic team Praha, Český svaz chovatelů ZO Velká Chuchle, ZO Český zahrádkářský svaz Velká Chuchle, DTJ Velká Chuchle a Rybáři Chuchle sejdou v neděli 28.10.2018 v 10:00, aby položením věnce k památníku na Náměstí Chuchelských Bojovníků ve Velké Chuchli uctili tuto památku. Pokud se kdokoli bude chtít účastnit, rádi ho tam uvidíme.
SDH Praha - Velká Chuchle

(28. října 2018 10,00 hodin) - K památníku za dešťivého počasí přišlo čtyřicet občanů. Dovede někdo z vás pochopit proč nepřišli na čtvrteční oficiální pietní akt, který pořádalo chuchelské zastupitelstvo? Jmenovitě i pan exstarosta Melichar, nyní první místostarosta, Robert Mařík dnes druhý místostarosta a Lenka Felixová zastupitelka, dnes starostka. Kde se stala chyba? Proč ten natruc podnik? Co tím Robert Mařík, Martin Melichar a Lenka Felixová sledují? To nemá v historii Chuchle obdoby!!!

Jednoznačně se po nedávných volbách jedná o mstu. Jmenovaní to dávají Stanislavu Freslovi pořádně sežrat. A daří se jim to. A pan starosta je takový nekňuba, že ze strachu se raději, jak jsme si to přáli, nezúčastnil. Neudělal dobře. Mohl odejít v rámci chuchelských dějin jako chlap, jako Starosta s velkým S. Promarnil svou morální statečnost. A to fiasko si ponese do konce svého života.

Poznámka: Na pietním aktu jsme jak pana Maříka, tak i pana Melichara, paní Felixová se nedostavila, požádali o písemné vyjádření k výše napsanému článku. Tak se nechme překvapit co nám konkrétního odpoví. Je to dokonce jako vedoucích představitelů obce jejich povinnost. Měl by se se svým stanoviskem určitě přidat i pan Fresl. Tak si počkejme jací to jsou hrdinové...Všimněte si těch kytic. Ve čtvrtek jedna od obce a dnes přibližně o osm více. Není to vševypovídající?! Tak ještě na závěr?

Proč se lidé v obci tak nenávidí a dělají si naschváli? Určitě to ničemu neprospěje. Vracíme se snad do dob fašistické okupace, kdy se chucheláci vzájemně neustále udávali? Více na toto téma v rubrice 1945. Ten četník, který ta udání ukládal do krabice byl hrdina. Kdyby to neudělal, tak polovina chucheláků skončila v koncentračních táborech, na šibenicích. A jaké je z toho poučení? Lidi mějme se rádi. Přestaňme si závidět, dělat si naschvály. A to zejména je volání k novému zastupitelstvu. Nepokračujte cestou Stanislava Fresla. Buďte slušní, pracovití a morálně silní. K tomu Vám dopomáhej Bůh. Svatý Jan Nepomucký a Svatý Florián...


100 PETNÍ AKT SE NEVYDAŘIL 100

25. října 2018 v 14:33
STANISLAV FRESL JAKO STAROSTA ZKLAMAL. PIETNÍ AKT PŘIPRAVIL NAPROSTO NEDŮSTOJNĚ, NEPROFESIONÁLNĚ
HLAVNÍ VINA JE ALE JAK NA ZASTUPITELSTVU, TAK PŘEDEVŠÍM U OBČANŮ
PROČ NEPŘIŠLI UCTÍT TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ CO SE V REPUBLICE ZA STO LET STALO
TO NEMAJÍ ANI TROCHU CTI V TĚLE

Jediné co lze pochválit
je vystoupení dívenky,
která z okna školy
zahrála na hoboj
českou hymnu.
Oko nezůstalo suché...

Jsem na rozpacích. Mám nebo nemám popsat ten dnešní debakl? Významný den, Stanislav Fresl odchází z radnice, byl to jeho poslední organizační úkol. Proč ho opět, tak jako i ostatní zastupitele, místostarostové, nezvládl? Psát nebo nepsat. Falšovat nečiností historii nebo nefalšovat. A nyní babo raď!!!

Prý nové vedení na obci si uspořádá 28. října svůj vlastní pietní akt. Z nového zastupitelstva byl dnes přítomen pouze na závěr pan Robert Mařík. Proč ne i ti ostatní. Kde jste paní Lenko Felixová byla? Jaký máte vztah k dnešnímu pietnímu aktu. Můžete nám prosím odpovědět? Ale to se týká í vás ostatních nových i starých zastupitelů, místostarostů, starostů atd.

= = = V současné době máme dohromady dvaadvacet zastupitelů a dva starosty. Proč kromě pana Klána, Maříka, Fresla a Šimka nikdo z nich nepřišel. Jak chtějí řídit obec, když ani nemají tu slušnost a nepříjdou s občany obce si tuto jednu z nejvýznamnějších událostí českého národa společně připomenout? Když byl starostou pan Melichar, tak zásadně pan Fresl na pietní akty nechodil a samozřejmě to bylo i naopak...

= = = A víte kolik na nádvoří školy přišlo chucheláků. 3. Slovy tři. Jestli se ti naši předci na nás dívají, tak musí být hodně, ale hodně zklamáni. Ptám se proč pan starosta St. Fresl se svými úředníky, zastupiteli, osobním dopisem nepozval rodinné příslušníky zejména těch občanů, kteří za vznik republiky položili své životy. A je úplně jedno na které straně fronty vykrváceli. Ale byli i další hrdinové, na které bychom neměli zapomenout...

= = = Za pietní akty jsme i zde na blogu, ale i veřejně, v minulých letech pana Fresla hodně, ale neúspěšně, kritizovali. A opět bohužel ten samý nechutný scénář. Pozvou se děti, mateřská školka a je podle pana starosty vymalováno. Udělá se čárka - splněno. Přitom to mohl být pro pana Fresla na závěr volebního období jeho majsterštich! Proč pan Stanislav nepozval studenty, učně, z chuchelského jezdeckého učiliště a to jak jinak než na koních? Proč nepřišli hasiči, sokolové, senioři, kterým obec každoročně na jejich činnost dává nemálé finanční prostředky. To samé platí o rybářích, o koňském ranči, ale i o městských strážnících. Proč nepřišli ředitele chuchelských podniků - Hornbach, Honda atd. atd. Odpověď je jednoduchá. My se ptali všech. Od sokolů až po ty podnikatele. Nikdo je nepozval!!! A proč nebyli pozvání rodiče chuchelských školáků?

= = = Když jsem přišel na nádvoří školy, tak jsem se dětí začal ptát "co se tady děje." Ti nejstarší odpověděli, že vlastně neví, že se mají pokládat nějaké věnce. Pouze jedna téměř nejmladší holčina vyslovila alespoň číslici 100. Tak jsem se zeptal paní ředitelky proč děti nevědí. Vůbec nebyla milá a utekla. V této souvislosti se zeptejme proč škola nemá vůbec žádný hudební nebo pěvecký, nejlépe smíšený sbor. Při těchto příležitostech by to obzvláště potěšilo duši, srdéčko, každého účastníka. O velkou účast by bylo postaráno...

Ve sváteční den neznamená, že nemůže být při pietním aktu i nějaká legrace. I když hodně smutná. Přednášející drželi v ruce profesionální mikrofon, ale ten po celou dobu proslovů nefungoval. Navíc se z nedaleké stavby nové školy ozýval neustále nepříjemný a hlučný randál. To opravdu nikoho nenapadlo stavbyvedoucího předem požádat aby dělníci po dobu oslavy zachovali klid?

= = = Ještě štěstí, že na podnět chuchelského okrašlovacího spolku se podařilo alespoň zasadit památní lípu. Tady patří poděkování panu Mgr. Pavlu Klánovi, který si výsadbu po organizační stránce vzal za své. A opět se dostáváme na půdu pana Stanislava Fresla. Okrašlovací spolek ho dopisem požádal aby obec nechala opravit zvoničku a na ní osadila nový zvon. Se zvonařem bylo vše domluveno. Prý se, podle slov pana starosty, nedá zvon osadit, protože zvonička není v dobrém stavu. Co k tomu ještě více dodat. Věřme, že nové zastupitelstvo tuto akci dotáhne do zdárného konce a ve Velké se opět po dlouhých letech zvon pro radost všech rozezní....

Poznámka: To je jediná fotografie, kterou zde mohu otisknout. Nové zákony jsou nekompromisní. Na ostatních jsou děti a to je právně dosti ošemetné. Mám ale překrásné snímky učitelek. Nevím ale, jestli by vás zajímaly...

EPILOG: Napsal jste: "A proč nepřišli lidi? No protože byl pracovní den a skoro všichni lidi jsou v práci!!"

Touto větou jste ťuknul kladivem na hlavičku hřebíku. Ještě jednou dík. Nabízí se tak otázka proč Stanislav Fresl ale i Martin Melichar nectí historii, tradice, a pietní akty pořádají v době, kdy jsou všichni občané v práci. Uvědomuje si vůbec někdo, že tak jim znemožňují možnost poklonit se hrdinům? A v této souvislosti společně se svými potomky psát další novodobou historii. Jak má mladá generace něco znát když rodiče nemají možnost jim věci přímo na místě, v té správné době, vysvětlovat. A kdo za to může? No jednoznačně pánové Melichar, Fresl a všichni zastupitele. Neměli bychom to změnit?Milé a překrásné paní učitelky vzpomínku na vznik Československa pojaly opravdu neotřele. Dokonce i někteří žáci a žákyně šli s tehdejší dobou. Byla radost se na ně dívat...Hnutí Pro Prahu a TOP 09 uzavřeli v Chuchli koaliční dohodu

24. října 2018 v 22:29
Starostkou se stala Lenka Felixová, placeným I. místostarostou Martin Melichar a II. neplaceným Robert Mařík. ODS s komunistou Jiřím Špaňhelem odchází do opozice.

Není dostupný žádný alternativní text.


Hospoda, knajpa, bufet, kulturní stánek aneb tady to žilo od rána do hluboké noci. Pro nedostatek prostor se postávalo s půlitrem i venku

23. října 2018 v 23:03 | Víte vůbec, že tady byl i kuželník a venkovní posezení pod stromy? Více ve dvouhodinovém filmu o bednářské rodině Daňhelků... |  - - U Potůčku
V nedávných dnech se v Chuchli - v souvislosti s Centrem - hodně hovořilo o současném nedostatku obchodů v obci. Zejména mladí lidé volají po změně. Já Václav si nemyslím, že to je dobrý nápad. V době hypermarketů, supermarketů, nemohou fungovat ke spokojenosti jejich majitelů. Nehezkým příkladem je současná samoobsluha kam většina lidí, tedy jestli tam vůbec chodí, tak jen pro chléb a rohlíky. V Radotíně nedávno zavřela řada obchodů. Proč asi? Vietnam ale funguje dál.

Tady za dveřmi bývával fantastický hostinec. Lépe řečeno chuchelská knajpa, kterou občané milovali a dětem, chuchelské mládeži, byla příkladem.

V dobách před rokem 1990, ale ještě kousek po něm, praskala ve švech. Pivo teklo proudem a při harmonice zněly sprostonárodní české a slovenské písně. A pak jako když utne. V Chuchli bylo více než pět restaurací, hospod. A dnes? Proč od občanů je takový nezájem v nich vysedávat?

Kdo ještě dnes ví, že misto ní mělo ještě nedávno být zázemí základní školy. Několik tříd, družina a snad i jídelna. Jenže vedení obce se dozvědělo, že nelze investovat obecní peníze do majetku někoho jiného. A tak bylo vymalováné dříve než se vůbec začalo něco dít.

Máte z této hospůdky české, malované, vzpomínky? Napište nám do komentářů jak to v její největší slávě chodilo. Kolik tenkrát stálo pivo, utopence, smradlavý sýr? A co vše se tam prodávalo? Kdo tam dělal hospodského? Pište, zachovejte vzpomínky pro další generace, ale i pro nové příchozí do naší milované vísky.


Za několik dnů začne pracovat pro blaho obce, nás všech, nové zastupitelstvo. Podívejme se trošilinku do minulosti, jak to zvládlo to předchozí.

Tenkrát nám chuchelští politici tvrdili, že tady na Hvězdárně bude škola, mateřská školka, obchody, restaurace, bazén, kavárna, cukrárna, lékař, zubař, gynekolog atd. atd. Proč ty záměry jim vždy spadly pod stůl. Opravdu si myslíte, že se v obci něco významnoho pro blaho občanů změní? To by v zastupitelsvu museli být jiní borci a ne opět komunisti!!!


Víte vůbec k čemu měla sloužit tato budova? Proč zmizela z majetku obce? Umíte na to někdo odpovědět?


Řeporyje, Dalejské a Prokopské údolí

21. října 2018 v 22:40 | Znalí vědí, že i v hlavním městě jsou kouzelné kouty, které stojí za to navštívit. A je úplně jedno jestli pěšky nebo na velocipedu... |  Cyklistika, turistika
Dříve narození a rodiny s dětmi určitě raději zvolí putování z kopce než opačným směrem...

Jako v případě návštěvy Radotínského potoka i zde zvolíme vlak, který po celý týden odjíždí ze Smíchovského nádraží v 09,46 hodin ze třetího nástupiště. Z Chuchle pak v 09,11, ve všední den i v 09,01 hodin. Vystoupíme ve stanici Řeporyje, a jako majitelé lítačky nebo open karty cestujeme včetně kola zdarma. Po celou cestu sledujeme turistické značky, směrníky.

Z nádraží pojedeme po hlavní silnici až k viaduktu. Raději však použijeme chodník v protisměru. Je to bezpečnější. Odbočíme na cestu vlevo a už si můžeme být jisti, že žádné auto nepotkáme. Jízda na kole, zejména pro dříve narozené, ale i děti, není zas tak jednoduchá. Musíme počítat s tím, že často kola v první třetině putování povedeme. Na cestách je zde často šotolina a vystupující kameny. Zejména při klesání nebo i stoupání je to zde dosti nebezpečné. Nebude ale trvat dlouho a dostaneme se na asfaltovou úžasnou silničku. Pokud nikam nepospícháme, tak se po ní nejdříve vydáme vlevo směrem k Butovicím. Prozkoumáme údolí a pak se vrátíme opět na hlavní trasu.

Jak v Dalejském, tak i v Prokopském údolí je na co se dívat, co obdivovat, čím se kochat. Kouzelné jsou zejména ty dva potoky. To je důvodem nikam nepospíchat a užívat si i jednotlivé lomy. Zejména děti se zde pořádně vyřádí, třeba při hledání zkamenělin. V této souvislosti je třeba připomenout, že celé údolí se dá projet doslova za několik desítek minut. A především to je důvodem nikam nepospíchat.

Projedeme kolem nejtajnější vojenské základny v Evropě, můžeme navštívit zajímavé jezírko, ale i základnu ochránců přírody, kde výstavy, různé akce, které jsou zejména zaměřené na mladou generaci. Na své si ale příjde i odborná veřejnost pro zachování zdejší přírody. Využijeme i mnohé cvičební pomůcky a to včetně houpaček. Putování nám bude zpříjemňovat naučná stezka s informačními panely.

V závěru se dostaneme k viaduktu, který se v současné době opravuje. Před ním je zajímavá občerstvovací stanice U Prokopa. Vypadá, a také je, jako trempská knajpa v tom dobrém slova smyslu. Vše si tady od polévky až po mošty, grilování uzenin, masa, připravují ve vlastní režii. Není vůbec marné zde posedět.

Vjedeme do Hlupočep a tam po hlavní silnici jenom kousek než odbočíme na cyklostezsku k Vltavě. A zde desítky možností. Můžeme po levobřežní straně pokračovat na Prahu, využít dvou přívozů. A pak se po pravobřežní straně vydat do centra města, nebo na opačnou stranu směr Modřany, opět přívoz do Lahoviček, nebo dále až na Vrané nad Vltavou, nebo do Radotína a po Berounce až do Berouna. Možností je opravdu, ale opravdu nepřeberně. Přejeme šťastnou cestu a hodně pěkných zážitků.

Není vůbec od věci si u Vltavy sednout a pozorovat šrumec na řece, která je nejen plná sportovců a to včetně dálkových plavců, které až nepochopitelně láká ledová voda. Není mužskýho, který by neobjevoval se "závistí" v srdci ty překrásné lodě, motorové čluny, jachty. Je na co se dávat. A víte, že u Malé Chuchle máme i nudistickou pláž? A fotografie by nebyla?


Jistě není nutné připomínat, že Dalejské a Prokopské údolí je plné vzácných rostlin, hmyzu, ale i hub.


Aviatici ve Velké Chuchli L.P. 19. 4 1914

21. října 2018 v 18:08 HISTORIE
19. dubna roku 1914 se na dostihovém závodišti ve Velké Chuchli uskutečnil letecký závod. Piloti startovali ve Vídni a jejich cílem bylo ...... . V Chuchli měli mezipřistání. O této události informovala Česká televize, ČT 2, 21. října 2018, v pořadu Historie dávných časů. Zatím se nám nepodařilo vložit na tento film do tohoto textu odkaz. Snad se v brzké době podaří. Bylo to fantastické podívání.