Srpen 2018

Vyhraje spravedlnost ta dáma s váhou v ruce? Nebo opět ten zlořád vládních a podobných zlomyslných úředníků? A jak to v této souvislosti bylo s prodejem našich obecních pozemků?

31. srpna 2018 v 9:47 | Pozemky na dostihovém závodišti ve Velké Chuchli ještě nejsou stále vypořádány. Bylo by potřebné, kdyby šéf kontrolní komise pan Pořízek se v souvislosti s prodejem pozemků obcí se na tuto causu podíval. Nestalo se něco nepatřičného? |  Dostihové závodiště
Je podivné, že stát si právě po podání žaloby vzpomene, že pozemek potřebuje pro vojsko, když ho měl ÚZSVM po téměř třicet let nevyužitý. Navíc územní plán neumožňuje využití pro vojenské účely.

MICHAL HOLEČEK
potomek bývalých majitelů
chuchelských pozemků

Rozvětvený rod Holečků, kterému patřil i známý hostinec v centru obce, má prokazatelně nejen pozemky ve Velké Chuchli již od 17. století. Pravděpodobně od dob, kdy obec začala existovat. V této souvislosti lze připomenout i okolní statky. Jak šla doba, tak na tyto pracovité lidi dopadlo nemálo zloby a to zejména v novodobé době republiky.

Dokud do areálu dostihového závodiště ve Velké Chuchli budou chodit krásné ženy s klobouky na hlavě, tak koňský sport nezahyne...

V současné době se celý problém točí kolem pozemků na dostihovém závodišti, které se vznikem areálu chuchelští majitele poskytli od začátku 20. století dostihovému sportu. Nástupem komunistů v roce 1948 pak následoval problém za problémem. V roce 1957 byla část pozemků vyvlastněna a o další přišli vlastníci v roce 1976, kdy byli přinuceni je za nevýhodných podmínek prodat. Louky a polnosti se staly majetkem Dostihového závodiště Praha, dnes v likvidaci. Potomci bývalých vlatníků se doposud se státem nedohodli na vyrovnání. Vše bude na podnět Michala Holečka řešit soud. Samostatnou kapitolou jsou pozemky, které patřily obci. Co se s nimi stalo a proč?

Holečkovi v padesátých letech prošli ze strany komunistů, dnes jednoho možná budeme mít i na chuchelské radnici, trudnou perzekucí. Jeden z nich byl coby třídní nepřítel odeslán do tábora nucených prací, další pak byli vyhozeni ze zaměstnání a označeni za buržoázní živly.

Vše se točí, jak jinak, než kolem peněz. Jádrem sporu je výše ocenění zabraných pozemků. Stát vyčíslil restituční nároky za nevydané pozemky, které nestavební, na 220 000,- korun. Podle pana Holečka je to výsměch. Je přesvědčen, že chuchelské parcely se má pohlížet jako na stavební. Potom by se jednalo o 6 000 000,- korun. A v této ceně rodina požaduje náhradní pozemky. V této souvislosti se dostáváme na parcely, které obec na dostihovém závodišti prodala. Bylo to výhodné? Neměla si je raději ponechat?

Na závěr dodejme, že Holečkovi v této souvislosti podali více než čtyřicet žalob. Nejedná se ale jen o pozemky v Chuchli, ale i na Hradčanech a v Krkonoších. To by ale již bylo na jiné a hodně dlouhé vyprávění.

Podobný problém má i řada našich spoluobčanů. Dostihové závodiště má desítky vlastníků půdy...


Vytvořením oválu na klusácké závody již areál není tím čím býval. Věřme, že s příchodem nového majitele se vše začne měnit k lepšímu...


Otevřený dopis

31. srpna 2018 v 9:33 | V neděli chuchelské fotbalové mužstvo nenastoupilo na zápas. Nedostavil se ani jediný fotbalista. Soupeř čekal marně až někdo hřiště zpřístupní. Co tím chuchelský Čechoslovan sleduje? Průšvih je, že trávník na hřišti je stále horší a horší. |  - - Čechoslovan
Dobrý den pane starosto,
jsme velice zklamáni tím jak dopadlo fotbalové hřiště u nás ve Velké Chuchli. Je velká škoda, že ani v této chvíli a po všech peripetiích které proběhly, není nikdo kdo by Váš obecní majetek zpřístupnil a řádně se o něj staral jako správný hospodář. Co je však nejhorší, že nadále dochází k jeho devastaci, děti nemají kde hrát a náprava škod bude jistě velice nákladná. Nechápeme to a je nám to velice líto.

Josef Smola

...

I velociped může být nemocen

29. srpna 2018 v 19:59 | Kolem Chuchle je řada cykloservisů. Jeden v Malé Chuchli, další dva pak v Radotíně. Ale ten nejlepší je v Modřanech. Vypadá sice jak ze starých časů, ale pan Kučera je na kola machr. Doporučujeme |  Vltava cyklostezka
Má až neskutečně vynikající polohu vedle pravobřežní cyklostezky. A to je jeden z hlavních důvodů proč je o něj tak velký zájem....

Na cyklostezkách kolem Vltavy je od rána až do noci neskutečně živo. Každodenně se zde vystřídá na tisíce nejen cyklistů, ale i bruslařů, koloběžkařů, běžců, ale i pěších. Není nouze ani o čtyřnohé divoké tvory, ba někdy i potvory.


A jak se říká, a je to pravda, vždy se něco musí pokazit. A od toho je tady machr nejen přes kola pan Kučera. A kde ho najdete? U přívozu Lahovičky Modřany do podchodu a u kina osmdesát metrů vpravo. Vše na počkání. Vy můžete zatím posečkat v okolních hospodách, restauracích, cukrárnách. A už je hotovo a tak dál po cyklostezce na Vrané nad Vltavou nebo až do Berouna a dále na západ, jih. Sportu se meze nekladou.

Ještě nikdy nezvítězil. Povede se to 22. září na Chuchelském závodišti? Bude to velký svátek nejen dostihového sportu

29. srpna 2018 v 17:49 | A všichni budete vítáni. Důchodci si stále na obecním úřadě mohou vyzvednout vstupenku zdarma. |  Dostihové závodiště
Osmkrát vyhrál Velkou pardubickou a pro většinu národa stále zůstává žokejem, i když už řadu sezón úspěšně působí jako trenér v Mlýncích na Karlovarsku a v dostihu naposled startoval před dvěma lety. Jeden vavřín ale Josefu Váňovi stále schází: ještě nikdy nezvítězil jako jezdec na rovině, pokud nepočítáme neoficiální exhibiční souboje na chladnokrevnících s Václavem Chaloupkou. Nyní má pětašedesátiletá legenda nečekanou možnost tuto mezeru ve svých statistikách zacelit. Míří totiž do unikátního dostihu trenérů, který se poběží v sobotu 22. září ve Velké Chuchli v rámci Evropského poháru žokejů. Vrchol podzimní části dostihové sezóny tak nabídne v akci nejen špičkové zahraniční hvězdy a nejlepší české žokeje současnosti, ale i šampióny nedávné minulosti.

Kromě Josefa Váni v dostihu trenérů pojedou také Pavel Složil, Martina Růžičková, Václav Luka mladší, Allan Petrlík, Ivan Kub, Luboš Urbánek, Ludvík Haris, Ilona Hronová, Ladislav Hanousek nebo Pavel Hanáček. Nebude se přitom jednat o žádnou exhibici, ale regulérní dostih pro čtyřleté a starší koně na 1400 metrů, v němž nastoupí aktivní plnokrevníci. Velká Chuchle se tak vrací ke staré tradici, neboť podobné dostihy legend byly k vidění už za první republiky a po druhé světové válce. Někteří slavní trenéři chuchelské historie jako František Hurban v nich vítězili ještě na prahu důchodového věku. Svým legendám se minulý týden podobným způsobem poklonilo německé závodiště Baden Baden, v Česku se po roce 1989 pravidelně konaly neoficiální jízdy trenérů na závodišti v Benešově. Není bez zajímavosti, že jejich častým vítězem bývala Váňova manželka Pavla.

Josef Váňa se naposledy objevil v dostihovém sedle 10. září 2016 v Pardubicích. Na jedné z překážek čtvrté kvalifikace tenkrát spadl z ryzáka Rabbit Hawk Wing a musel se vzdát snu o dalším startu ve Velké pardubické. Jako jezdec absolvoval přes tisícovku překážkových dostihů, ale na rovině nastoupil v moderní historii jen dvakrát. Naposled se tak stalo 5. června 1993 v Bratislavě, kde obsadil druhé místo za zesnulým Jiřím Hurtem. Pro překážkové jezdce obvykle nebývá účast v rovinových dostizích tématem už kvůli nutnosti vejít se váhově mezi 50 a 60 kilogramů. Pro zářijový dostih trenérů ovšem byla stanovena základní nesená hmotnost na 75 kg.

Hned několik soupeřů má s Váňou otevřené účty z dob svých aktivních kariér. Například Pavel Složil starší, který Váňovi před 21 lety těsně podlehl ve Velké pardubické s hnědákem Marketplacem. Rivalita svého času panovala i mezi Váňou a Martinou Růžičkovou. Ta si před čtyřmi lety splnila sen o dokončení Velké pardubické, když v sedle Rubína projela cílem na patnáctém místě a porazila při tom právě Váňu s Tiumenem. Dlouholetými Váňovými soupeři na pardubických překážkách bývali také o generaci mladší Václav Luka nebo Luboš Urbánek, mezitím velmi úspěšní trenéři sbírající úspěchy doma i v Evropě.

Jenže bývalí překážkoví matadoři se musejí mít na pozoru. Nastoupí proti nim totiž několik bývalých žokejů, kteří jsou na 2200 metrů dlouhém chuchelském oválu jako doma. Rovinový šampión Allan Petrlík patřil čtvrt století mezi nejlepší české rovinové jezdce a byl pověstný zejména svou ofenzivní taktikou start-cíl. Výborný odhad tempa prokazovali také Ivan Kub, který byl dlouhá léta stájovým jezdcem Václava Chaloupky a Františka Vítka, a jedna z nejlepších rovinových jezdkyň novodobé historie Ilona Hronová.

Pokud by Josef Váňa dokázal porazit i tyto hvězdy a získat své první rovinové vítězství, stal by se zřejmě nejstarším vítězem na rovině v české historii. Nejstarším účastníkem rovinového dostihu v Chuchli byl před dvanácti lety tehdy 73letý Maďar Pál Kállai.

Dostih trenérů bude 22. září jen jedním z mnoha lákadel čtvrtého ročníku Evropského poháru žokejů, do jehož hlavního dostihu EJC Leram Million je stále přihlášena špičková sestava koní z Česka, Velké Británie, Irska, Německa a Španělska. Největší hvězdou na přihláškách je kultovní desetiletý irský sprinter Gordon Lord Byron.

Foto: Václav BurlePozvánka a jak jinak jste všichni zváni

29. srpna 2018 v 17:36 | Karel Koutský, vydavatel a nakladatel, je občanem Velké Chuchle
Na obrázku může být: text

Šla má milá na houby, jestli ona zabloudí zabloudí, nezabloudí neboj se ona houby přinese

28. srpna 2018 v 23:57 Aktuality
Přinese panenka houby? Nebo houby? Toť otázka....

Od listopadu po dobu čtyř měsíců výstava pokračuje na univerzitě v Českých Budějovicích....

Začínáme a budeme pokračovat pouze v případě, že ve čtvrtek ve velkém příjdete na promítání filmu Postřižiny. A jak jinak bude i vynikající postřižinské pivo a vuřty. Začínáme v 19,00 hodin v areálu zdraví v Chuchelském háji. Deky s sebou.

28. srpna 2018 v 21:18 | V kuloárech se povídá, že při promítání bude pro chuchelské občany velké překvapení. Že by se dostavil některý z představitelů tohoto úžasného filmu? |  Aktuality
PRO DŘÍVE NAROZENÉ OBČANY BUDE ZAJIŠTĚN ODVOZ.
HLAŠTE SE NA TELEFONU 608 778 697 - SMS VE TVARU: jméno a příjmení, adresa

Výsledek obrázku pro film postřižiny fotografie.

Za vším tímto počínáním stojí náš soused Jan Němeček mladší, který již před prázdninami připravil pro chuchelské občany řadu zajímavých a vyníkajících akcí. Především se jednalo o setkání občanů, jak v centru obce, tak i v dolní části Velké Chuchle. Možná se i konečně stal zázrak, že se dostavilo až nebývalé množství lidí. Pro nejen kulturní život naší milované vísky je to vynikající začátek. Pivo, které zdarma teklo proudem, a mnohé rodiny přinesly se svým spíží vynikající pochoutky. Od koláčů, likérů, až po masné a podobné výrobky. Všichni odcházeli po mnoha hodinách spokojeni a měli dokonce i hodně mastné huby. Ve čtvrtek bude promítáním filmu Postřižiny setkávání občanů pokračovat. Nyní jen bude záležet na každém z nás zdali to nebude naposled. A to by se nemělo stát. Vezměte své rodiče, babičky a dědečky a udělejte si překrásný večer pod hvězdami.

Postøižiny

Pečete? Vaříte?, Smažíte? Děláte domácí limonády, nebo dokonce i něco ostřejšího? Tak se nestyďte a přineste. Určitě uděláte radost nám všem.

Zanedlouho půjdeme k volebním urnám. Není tato vynikající akce pana Jana Němečka i možností, jak si o kandidátech čtyř politických stran v klidu a mezi svýmí sousedy popovídat. Když to uděláme dnes v poklidu a pohodě, tak později nebudeme muset na naše obecní představitele nadávat. Co můžeš udělat nyní neodkládej na zítřek!!!

Jan Němeček v poslední době udělal pro nás všechny mnohé. Je snad v Chuchli jediným kdo má o své sousedy a sousedky až neskutečný zájem. Naskýtá se otázka proč nekandiduje, když navíc je v Modřanech, tedy za řekou, aktivním členem TOP 09.

...Lidé jsou různí - chytří a hloupí

26. srpna 2018 v 12:44 | Známe kandidáty na zastupitele, ale otázkou je, jak moc o nich víme. Ať koukám jak koukám, tak jich většinu neznám. A co vy? Kdyby byli chytří, tak by vyvolali setkání s občany. To se ale nestane! Budeme volit na slepo. A to není dobře, správné. |  Volby 2018
Na Velkou se valí zásluhou Stanislava Fresla a Martina Šimka pořádný průser. Říkají tomu Centrum. Podle jiných satelitní městečko ve středu historické obce. Opravdu to chceme?

Pan Fresl s panem Šimkem plánují, že součástí moderní satelitní vesničky bude i nová obrovská radnice. Když se podíváte na výkresy, tak zjistíte, že bude větší než multifunkční centrum, tělocvična, sportovní hala. Opravdu Chuchle potřebuje takový nesmysl? Proč těm dnešním chuchelským politikům nestačí ten současný dům? Ještě štěstí, že můžeme srovnávat. Dejme slovo chytrému člověku, lidé, spoluobčané, ho milují, který řešil něco podobného a na Praze 7 i vyřešil.

Tamější vedení radnice se rozhodlo, že si rovněž postaví novou moderní a neobvyklou radnici. Proti se postavil, před pěti roky, Jan Čižinský, který nyní usiluje o post primátora Prahy. Jako učitel zorganizoval úspěšné referendum aby se tak nestalo. Pod heslem předraženou radnici nechceme si vysloužil přízeň spoluobčanů, kteří ho zvolili starostou.


V rubrice Vltava cyklostezka neustále přibývají nové informace a fotografie o životě kolem naší milované řeky. A i vy můžete do ní přispívat...


Chuchle je v těchto souvislostech taková divná...

25. srpna 2018 v 6:17 | Vždy si vzpomenu na slova starosty Stanislava Fresla. A má pravdu: "Radnice tady není od toho aby něco orgnizovala. Když ale někdo příjde se smysluplným návrhem, tak ho samozřejmě rádi podpoříme!!!" |  Glosa
Zajímavé je, že v okolních obcích to žije. Proč ale ne i ve Velké a Malé Chuchli? Dobrým příkladem jsou hospody a restaurace a další podobná zařízení - Radotín, Slivenec, Zbraslav. Ne že by byly neustále přeplněné hosty, štamgasty, ale zájem o jejich služby není malý....

Existují na facebooku i obecní a různé další stránky.
Nedávno například vzniklo Poberouní.
Lidé se vzájemně informují, vyměňují si pomocí inzerátů vše možné,
vzájemně si radí, hledají pro sebe a své děti uplatnění.
A na toto téma by se ještě dalo hodně dlouho pokračovat.
Na facebooku si dejte Václav Burle a i vy budete o obci vědět vše.
Stačí navštěvovat a psát, vkládat fotografie.
Tak s chutí do toho a půl je hotovo...

Není to tak dlouho kdy někdo na zastávku autobusu Strochuchelská odložil pro nás všechny dvě plně naložené krabice knih. A v nich byly hodně zajímavé kousky. Dokonce dvě fotopublikace od chuchelského spisovatele a fotografa přírody Jana Rysa. Lidé si literaturu pomaloučku polehoučku rozebrali a mnozí z nás očekávali, že se tím otevírá další zajímavá kapitola obce. Dokonce zde na blogu jsme pžádali radnici aby na zastávky nechala namontovat na knihy police. Bohužel se tak nestalo. Ale i v této věci se blýská - asi - na dobré časy. Za TOP 09 kandiduje Zdeněk Vlasák, truhlář. Pro něj nebude problém police vyrobit, natřít a namontovat. Už nyní se zde pod tímto článkem můžete v komentářích vyjádřit zda budete mít zájem a zda máte v domácnosti odložené knihy, které jste ochotni poskytnout veřejnosti.

Že se chytáte za hlavu? Tak to je zbytečné. Stačí se podívat do Slivence, kde na rozdíl od naší milované vísky paní Jana Plamínková, starostka, a radní pro životní prostředí magistrátu hl. m. Prahy, udělala kus poctivé práce. Tam na zastávce již předlouhé roky mají v opravené telefonní budce, která již samozřejmě nefunkční, pouliční knihovnu. A tak tomu je i v jiných obcích.

Ale nebuďme přízemní a podívejme se do francouzských měst, do Paříže. Co to zkusit i ve Velké? Je veřejným tajemstvím, že zejména dámy, dívky a panny, mají ve skříních obrovská množství ošacení. O tom dětském ani nemluvě. Většínu ani na sebe neoblékají.

Udělejme nyní malou okliku, oslí můstek: na Západě se šíří názor, že není nutné neustále nakupovat nové a nové hadříky. Zejména když znalí vědí, kdo je v těch dalekých zemích vyrábí, zejména děti, a za jaký pakatel. Za mrzké peníze, které nestačí ani na základní uživení se. Česká módní návrhářka a nákupčí, která podniká v Anglii, ve Francii, v těch dalekých krajinách pro obchody ve velkém nakupuje, prasazuje názor, že lépe je kupovat kvalitní a dražší věci, než si neustále pořizovat šunt, který pak končí v popelnicích. Sama má včetně spodního prádla na ramínkách pouhých pětatřicet kousků,

V Paříži to nyní chodí tak, že k popelnicím, nebo někam na ulici, lidé dávají oblečení vyprané a složené právě za účelem, aby si ho někdo vzal. "Je to takový obchod na ulici," říká návrhářka, nákupčí, "kdy nikam nic nemusím nosit, zároveň nic nevyhazuju, někdo další z toho má užitek, radost a funguje to skvěle." Ale to by bylo na hodně dlouhé psaní. Dotyčná, která to nemá finančně zapotřebí, si tak pořídila i téměř celý botník. V jejím případě jde i o přírodu, o její ochranu. Co takové "odkladiště" šatstva, bot, knih, zřídit i v Chuchli? Nebylo by to smysluplnější než házet šatstvo do kontejnerů?


Okrašlovací spolek je spolupořadatelem modní přehlídky. Vtip je v tom, že modelkami jsou hodně dříve narozené dámy, dnes seniorky, česky důchodkyně. Modely jsou z těch "popelnic" a ze speciálních sexshopů. Pardon chtěl jsem napsat - a teď si za boha nemohu vzpomenout jak se ty odkladní obchody jmenují. Přehlídka se koná 25. září v Praze. A co jí udělat i v Chuchli? Třeba na dostihovém závodišti. To by chtělo ale úžasné klobouky, pokrývky hlavy...


LÍPA ke 100. výročí založení republiky

24. srpna 2018 v 10:09 | A teď ještě aby zvítězil rozum a na zvoničku byl jako vzpomínka na konec I. světové války a vznik republiky osazen zvon. Najde se v obci někdo kdo to dokáže? Nebo nám za to naši předci nestojí? |  - LÍPA 100. republiky
Okrašlovacímu spolku to trvalo dlouho, ale podařilo se. Děkujeme! LÍPA 100 a ZVON 100...

Vážení občané Velké Chuchle,

jak jste si jistě všimli, u samoobsluhy byl ve středu 15. 8. 2018 vykácen nebezpečný jerlín. Městská část Velká Chuchle by ráda společně s odborem životního prostředí na tomto místě vysadila lípu u příležitosti 100. výročí založení Československa. Zároveň by se celý tento prostor přeměnil na menší odpočinkové místo, kdy by mohly být například umístěny i lavičky. V následujících týdnech bude celý prostor vyčištěn a připraven na budoucí výsadbu.