Nepůvodní cedr nebo historický strom?

15. května 2018 v 23:13 |  - - vánoce
Od jednoho z vás jsem dostal upozornění na komentář pana Tomáše Hromádky, který se týká vánočního cedru. Byl uveřejněn na internetových stránkách obce. Tak jsem si až nyní dovolil vložit odpověď.

Tomáš Hromádka: Tak to je tedy zajímavé. Podle mě vůbec nejde o ten Cedr kanadský, který tam byl zasazen po té, co vrbu zlikvidovaly přeháňky v době povodně v létě 2002, ale hlavně o to setkání. Oceňuji, že se do Chuchle vrací komunitní život a setkávání a velice rád to zaznamenám do obecní kroniky. Bohužel nemohu být na akci přítomen, tak přeji úspěšný průběh - a ať žijí chuchelští hasiči!

Václav Burle: Píšeš Tomáši opět nesmysly. Ono jde o ten cedr, který je nepůvodní a na pietní místo vůbec nepatří, a hlavně jde o dlouholeté tradice. Tušíš vůbec, že vánoční strom byl ve středu obce od nepaměti a to v parčíku kde je dnes autobusová zastávka Kazínská. Vánoční smrk, který měl přemnoho roků, komunisté v padesátých letech zlikvidovali a místo něho postavili od pana Klempíře obrovitou až neskutečnou sochu socialistické ženy. Samozřejmě se o umělecké dílo nejednalo. V té době byl šílený komunismus na postupu a křesťanským vánocům nepřál. A právě ty Tome, který jsi historikem Chhuchle, by jsi toto měl vědět a tradice našich předků dodržovat a dále je rozvíjet. Pochopil?!

Jsem přesvědčen, že kdyby tato fakta hasiči věděli, tak by jednaii jinak. Vždyť v klubovně mají desítky fotografických tabel svých členů z dávných dob, kteří ten smrk sázeli, nebo pomáhali při jeho výsadbě, zdobení. A vo tom to je. Tradice by se měly rozvíjet a ne na ně zapomínat.

Zajímavé je, že ten vánoční smrk před sebou stále vidím. Pro několikaletého kluka to musel být asi velký až mimořádný zážitek. Měl velké žárovky a hlavně obrovské dárkové různobarevné krabice s mašlemi...

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama