Chuchelskou mateřskou školku čekají nemalé zásadní problémy. Není na co čekat. Již nyní musí chuchelské zastupitelstvo začít jednat. Hlavní rozhodnutí však zůstane na novém zastupitelstvu

17. května 2018 v 10:01 | Obec má zpravodaj, ale i internetové stránky. Co se ale děje v mateřince neví nikdo. Důležité ale je, aby věděli rodiče těch nejmenších. Jak moc toho vědí! Jsou informováni co je v nejbližší době čeká? |  Školka
Ćas ukázal, že výstavba nové mateřské školy nebyla v souvislosti s blízkou budoucností promyšlena. A nyní na to pravděpodobně dojedeme. Do hry, školství, vstupují nejmladší ročníky. Nedávno se přistavovalo. Otázkou je, jak moc to bude stačit? Bylo dobré, správné, se té minule školičky zbavovat? Nebude nám nyní chybět?

UČITELKY DOSTANOU MĚSÍČNĚ 45 000 KORUN HRUBÉHO
A JE TO SPRÁVNÉ, PROTOŽE SI TO ZASLOUŽÍ
(do čtyř let plánuje vláda zvýšení jejich hrubého příjmu tak, aby se hrubý příjem vyšplhal na 150 procent toho současného)

Na radnicích a ve školách to v těchto dnech vře. Starostové a ředitelky jsou nervózní a neví jak z té šlamastiky ven. Připravovaná novela školského zákona říká, že do mateřinek se budou přijímat děti od dvou do tří let. Zmateni jsou i odborníci, kteří se více přiklánějí k názoru, že tyto věkové skupiny by měly být i nadále v péči rodičů.

Co to konkrétně bude znamenat od roku 2020 pro chuchelskou mateřinku. V prvé řadě zajištění dostatečného prostoru. Školka je nyní přeplněna a není nafukovací. Do třídy lze umístit až 28 dětí. V moderním světě je to o mnoho méně. Příkladem mohou být Spojené státy Americké, kde se hovoří o čísle dvacet. Na východě v Bělorusku je maximálně povolená kapacita 24 dětí.

A jak to tak bývá, tak v prvé řadě jde o peníze. Kde je vzít a nekrást. Hledá se i odpověď na otázku, kdo takovouto péči zajistí. Nejedná se o velmi riskantní podnik? Ptají se nejen ekonomové. A to za současné situace, která bude trvat i nadále, že mateřinky jsou přeplněné od sklepa až po střechu. Ředitelky musí mnohdy rodiče odmítat pro nedostatečnou kapacitu.

Je veřejným tajemstvím, že je nedostatek kvalitních pedagogů podobně jako zdravotních sester. A opět to souvisí s penězi. Vláda rozhodne, že učitelky dostanou výrazně přidáno. Nikdo ale neví, kde se ve státním rozpočtu finance najdou. Do roku 2020 je ještě daleko, tak věřme, že se povede.

Chuchle musí již nyní urychleně přemýšlet kam ty děti umístí. Kde sežené potřebné prostory? Tak malé děti nelze přiřadit do skupin předškoláků a předpokládat, že zvládnou to co pětiletí. Chuchelská radnice bude muset vyčlenit oddělené prostory pro ty nejmenší. Je jasné, že v současné době neexistují!!! Nebylo by vůbec dobré, morální a etické, aby současné zastupitelstvo vše nechalo až na to, které vzejde z podzimních voleb. Jednat je třeba okamžitě, na nic nečekat. Již dnes je pozdě. Zejména je třeba ihned, neprodleně, vyhledávat nové pedagogické pracovníky. Zanedlouho o ně bude velký zájem po celé republice. Kdo si je dříve zajistí, tak ten bude za vodou.


Možná, že pro Chuchli by mohlo být cestou zřízení Lesní školky. Naše obec má pro ní ty nejlepší a nejvýhodnější podmínky. Ale to už by bylo na jiné a hodně zajímavé pojednání.

Závěr: Současná chuchelská radnice, jak správně v nedávných dnech prohlásila slupina rodičů ze základní školy, má obrovské problémy s výstavbou již třetí školy. A nyní se k tomu přidávají zmatky kolem mateřinky. Není jí co závidět. Přejme si, aby pan starosta i zastupitele to vše zvládli se ctí. V chuchelských občanech mají jednoznačnou podporu.

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 fMalá | 17. května 2018 v 22:10 | Reagovat

V ppondělí je zastupitelstvo budou se tam měnit podmínky. ODS zlikviduje všechny ostatní strany. Půjdete se někdo podívat?

2 Přijďte jste zváni | 18. května 2018 v 22:04 | Reagovat

Na setkání sousedek a sousedů, kteří bydlí kolem Starochuchelské, zve pan Němeček na svojí zahradu nedaleko bývalé mateřské školky zítra v sobotu od 16 hodin. Dolní chucheláci si grilovačku již prožili a na ty horní a z Hvězdárny, Mrázovky,  se rovněž brzy dostane. Věřte, že si to všichni zajímavě a radostně užijete. Jedná se o pilotní program, který se bude v dalších letech pravidelně opakovat. Pan Němečkovi poděkování.

3 Jan Němeček | E-mail | 19. května 2018 v 11:26 | Reagovat

Děkuji za pěkná slova. Jen dodám, že sousedské setkání je pro všechny obyvatele střední části Chuchle počínaje nad drahou a zároveň po ulici Na hvězdárně.
Zároveň se akce koná i když bude horší počasí. Zatím nám přeje slunečné počasí(k 11:26 :-)

S úctou k Vaší jedinečnosti
Váš Jan Němeček

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama