Květen 2018

Paní nesu vám psaní...

30. května 2018 v 21:13 | V Malé a ve Velké Chuchli se neustále něco nepěkného děje. Na straně druhé probíhají i události, které si zaslouží poděkování. Jenže bez vás tady na blogu nic vědět nebudeme. Tak pište, fotografujte, dávejte vědět. chuchleblog@seznam.cz Jsme tady pro vás! |  Černá kronika
VAROVÁNÍ - chcete-li svěřit státní poště dopis, tak ho nesvěřujte poštovní schránce. Doneste ho nejlépe rovnou na chuchelskou poštu. Tak budete mít stoprocentní jistotu že si najde svého adresáta...

Každou noc chuchelský skřítek plní až po okraj chuchelské státní poštovní schránky na dopisy. (Opravdu je ve Velké na celou obec jen jedna?) Je tam veškerý bordel, který umí stvořit jen člověk. Od vajglů po všechny možné obaly a to včetně vyprázdněných pomuchlaných konzerv. Dokonce na proužky rozstříhané noviny a další tiskoviny. Když se taková schránka otevře, tak se vám hned obrátí žaludek. Až tak je to nepěkný pohled. Ptáte se kdo to dělá? Pachatelka je prý známá. Bohužel na ní nemá ani městská policie o té státní ani nemluvě.

Poznámka: Když jsme dnes schránku plnou odpadků vyprazdňovali, tak se zastavovali lidé a jak to tak bývá hned si začali ve velkém stěžovat na nepořádek v obci. Nebylo to příjemné povídání. Občanka vzpomínala na bývalou paní tajemnici, která se každodenně starala o obecní vývěsní skříň. Nyní jsou tam neustále zastaralé letáky, informace.

Další ukázala prstem na zastávku autobusu Starochuchelská a ostatní jí dávaly za pravdu. Všude vajgly, pytel s odpadky, asi nějaký náš spoluobčan si takto řeší svůj nepořádek, plechovky od limonád, piv. A ty navíc nahazené v krabicích, kde zbytky knih.

Na posledním zasedání zastupitelstva jsme požádali vedení obce aby v lůně zastávky namontovalo polici, na které by se mohly skvosty literatury ukládat. Bohužel opět házení myšlenek, hrachu, na stěnu. I na tomto příkladu je vidět, že vše souvisí se vším. Potěšitelné je, že po knihách různých žánrů se jen zaprášilo. Bohužel zatím nejsou nové přírůstky. Tak jestli můžete tak dodejte a to prosíme neprodleně. Knih není nikdy dost.

Paní učitelka, která se rovněž zúčastnila ženského kroužku u poštovní schránky, projevila přání aby uliční knihovna byla i na konečné autobusu u základní a mateřské školy. Měla by být především zaměřena na předškolní a školní mládež.

** ** ** ** **


Na snímku je dáma, původním povoláním vedoucí letuška, která každoročně pořádá v Praze velkolepou modní přehlídku dříve narozených dam. I letos to bylo, jak jinak, než velkolepé. Vůbec by nebylo od věci, kdyby i chuchelské madam podobnou modní přehlídku zorganizovaly. A mohly by přizvat i dámy z okolních vsí, městeček. Určtě by se to stalo v Chuchli tradicí. Vynikajícím prostorem by byla restaurace na dostihovém závodišti...


Není starosta jako starosta i když oba kopou, valí míč, za ODS

26. května 2018 v 11:18 Radotín
Je až neuvěřitelné, v dnešní divné době až neskutečné, jak občané Radotína milují svého starostu. Je to tak i ve Velké a Malé Chuchli?

Karel Hanzlík, starosta Prahy 16,
při minulých komunálních volbách
získal neuvěřitelných 70 procent hlasů!
A nebylo to poprvé...

Radotínská ODS v patnáctičlenném zastupitelstvu získala 12 křesel. Jednalo se o nejvýraznější vítězstí z celé Prahy. Naopak ve Velké Chuchli měla ODS žalostný výsledek - více zde v rubrice - Stanislava Fresla zachránil přestup jeho nepřítele pana Kadeřábka z opozičního spolku Chucheláci Trochu jinak, dříve ODS. Jak se ve fotbale říká jmenovaný byl přeplacen...

Karel Hanzlík je na radotínské radnici od poloviny devadesátých let, poslední tři volební období je starostou. A nic nebrání tomu aby i v letošních komunálních volbách zvítězil. Dokonce byl navržen do senátu, ale kandidaturu odmítl. Uvědomil si, že jako starosta udělá pro své občany, ovečky, více. Stanislav Fresl je na tom podobně, ale třikrát se do vedení dostal "podvodem" i když ne protiprávním. Vše zde na blogu najdete v příslušné rubrice!

Starosta Radotína pro své voliče, občany, udělal až nevěřícné věci. Je připraven své myšlenky spolu se svými spolupracovníky dotáhnout do konečného cíle. Ale kde je v tomto případě konečná? V politické práci, pro blaho lidí, nic takového neexistuje. Vždy je co měnit, vylepšovat, ale také zlikvidovat. A to druhé je krédo chuchelského starosty.

Chuchelští občané panu Freslovi neodpustí mnoho věcí. Některé dokonce přivedly Velkou Chuchli, nemluvě o té Malé, doslova k devastaci. Příkladem může být ulice Mezichuchelská, která do obce přivedla každodenně na tisíce aut. Další pak se jejím vznikem valí po Starochuchelské od Slivence a to jak kolem mateřinky, tak i kolem základní školy. V údolí vzrostla až neskutečně koncentrace jedovatých karcinogenních látek. To jsme opravdu chtěli? Nebylo by lepší stále mezi Velkou a Malou mít raději ku našemu prospěchu tu polní cestu? Chceme žít v moderní vesničce nebo naopak v satelitním městečku. Těch vyrostlo kolem Prahy nemálo. Lidé ale z nich utíkají!

A Stanislav Fresl na nás připravuje další zhůvěřilosti, zvěrstva. Otázkou je, jak automechanik může rozhodovat o věcech, které by měly být v rukách odborníků . inženýrů, stavařů, pravníků apod. Jenže náš pan starosta si je úmyslně zlikvidoval, vyhnal z chuchelské radnice. Co tím sleduje? Proč neexistuje stavební výbor? V tom minulém byl i světový odborník, architekt. Proč ten vzácný člověk, umělec, byl panem starostou Freslem postaven na pranýř? A nebyl jediný. Něco divného je ve státě Dánském.


Tak tady máme GDPR - osobní ochranu údajů. A já jsem z toho jelen. Mohu vůbec psát o komunálních volbách? O Centru Chuchle. Vždyť bez jmen to nepůjde...

25. května 2018 v 22:21 Aktuality
Budu moci napsat jména a příjmení kandidátů do podzimních komunálních voleb. Budu moc jmenovat starostu, místostarostu, zastupitele atd . atd.


Nebo už tady budu moci dávat pouze fotografie kytiček a pod ně napsat prstnatec pleťový ve vzácném bílém provedení.

Strom, který je ozdobou Malé Chuchle

23. května 2018 v 22:05 | Dřevin není nikdy dost. U nás je však kácíme a žádné nevysazujeme. Něco se podařilo za Mgr. Martina Melichara právě v Malé, ale tam čerstvě vysazené stromky vandalové zlikvidovali... |  - - platan v Malé Ch.
Kdy se konečně chucheláci jak ve Velké, tak i v Malé probudí a opět do našich obci vrátí například aleje? Brzy, jestli nezapomenu, více. Uměli by jste si představit překrásnou nekonečnou řadu stromů, lip, na Starochuchelské. Není to zas tak nemožné...

Stáří tohoto mohutného opadavého stromu z čeledi platanovitých není bohužel známo. Jestli někdo víte kolem něho něco povícero, tak prosím pište do komentářů. Ono se to málo ví, ale platan býval často vysazovaný strom.
Další opravdový krasavec je od Zlíchova před vlakovým nádražím Smíchov v místech kde bývávalo autobusové nádraží ČSAD.


NOC KOSTELŮ - 25. května 2018. Oba chuchelské budou otevřeny

23. května 2018 v 21:52 | O setkávání v kulturních památkách je vždy velký zájem. A nejinak tomu nebude ani letos. |  - - kostel
Bohužel se nám nepodařilo zjistit, zda v Malé a ve Velké budou součástí setkávání se i nějaké kulturní akce, pořady...

Kostelík v Malé Chuchli pravidelně žije zajímavými nejen náboženskými akcemi. Nejvýznamnější jsou každé druhé úterky, kdy od 17,30 hodin neobvyklé, ale o to důležité mše. Účast farníků bývá nemalá. Bohužel chuchelští věříci, ale i ostatní občané přicházejí dosti zřídka. A to by se mělo změnit. Zvrat určitě nastane, až v kostelíku opět začnou kulturní pořady. Více zde v rubrice pod Malou Chuchlí.

Kostel Narození Panny Marie v Malé Chuchli, tak jako kostel sv. Jana Nepomuckého ve Velké Chuchli, budou otevřeny od 18,00 hodin do 22 hodin.

Ve Slivenci, kostel Všech svatých, to bude veliké a zajímavé. Začátek již od 16,30 hodin a konec ve 23,30 hodin. Po celou dobu bude bohatý program a to zásluhou především radnice. Proč to nejde i v Chuchli. Více podrobností na internetu.


Malochuchelský varhaník. Jméno i příjmení znám, ale kam jsem si to napsal si již nepamatuji. Tak někdy příště...


V obci není nikoho kdo by si chuchelských hasičů za jejich obětavou práci nevážil. Proč ale o nich víme tak málo? Nešlo by to změnit?

23. května 2018 v 21:30 Hasiči
S chuchelskými hasiči se můžete seznámit a popovídat si na jejich každoročním Dětském dnů. Letos se koná 9. června v areálu zdraví v Chuchelském háji. Začíná se ve 13,00 hodin. Můžete ale přijít dříve.

Magistrát hl. m. Prahy v pravidelných intervalech přiděluje pražským hasičům nemalé peníze na různé zhodnocení jejich záslužné celoroční práce. V minulém roce mohla mít chuchelská jednotka dokonce nový automobil. Na dotaz pana starosty Stanislava Fresla na zastupitelstvu to pan Mařík odmítl.

V těchto dnech městské části obdrží od magistrátu další nemalé peníze. Jedná se o téměř deset milionů korun. Jsou určené na opravu techniky, opravu hasičských vozů apod.

Nejvyšší obnos v celkové hodnotě 620 tisíc korun dostanou Klánovice na opravu tří automobilů. Po 560 tisích obdrží Lochkov a Nebušice, více než půl milionu získají dobrovolní hasiči na Praze 18 na opravu vozu a kompresoru. Otázkou je, jestli si také požádala chuchelská jednotka? Nebo snad není každá koruna dobrá? Po sečtení to znamená, že na magistrátu jsou stále peníze k vyzvednutí. Tak proč toho nevyužít.


Jeden je stále překvapován. Věděli jste to?

22. května 2018 v 8:38 | Starosta Stanislav Fresl dnes ve zpravodaji předložil návrh na přestavbu centrální části obce. V anketě, která v komentářích můžete vyjádřit svůj názor... |  Okem objektivu
Když jsem před lety pořizoval prastarým dřevěným fotoaparátem na skleněný negativ tento snímek, tak jsem netušil co se časem dozvím.

V tomto mlýně, kde dnes i vodní elektrárna, sídlila firma, která vyráběla ve velkém Polárku. Ledovou pochutinu, která nebyla vůbec špatná. Kupovávali jsme jí i v chuchelském kině. A teď nevím jestli za korunu nebo dokonce za padesát haléřů. Dojela na spolupráci se supermarkety, které mají nastavené smlouvy tak, že při nejmenším zaváhání dokáží zlikvidovat výrobní společnosti. Po výrobně zmrzliny zde zůstaly chladící boxy a mrazáky. Příležitost pro založení nové firmy.

Teprve dnes jsem se dozvěděl, že v současné době mají prostory pronajaté dva mladí lidé, on a ona, Amálie Koppová a David Balcar, kteří již poměrně ve velkém, půl hodiny jízdy autem z centra Prahy, vyrábějí ve starém mlýně rostlinná mléka a jogurty značky Nemléko. Za jak dlouho jste poznali, ve které vesničce u Berounky se ten mlýn nachází? Bylo to ihned nebo naopak vám to trvalo pěkně dlouho. Výsledek prosím napište pod tento text do komentáře. Děkujeme.

V. zastupitelstvo aneb z překvapení nikdy nevyjdeme

21. května 2018 v 23:02 | Po dlouhé době slušné a velké pracovní nasazení. Kdyby každé zastupitelstvo bylo jako to dnešní, tak bychom všichni byli v pohodě |  L.P.2018/
Ing. Jiří Špaňhel (KSČ, dnes ANO, funkcionář na Praze 5) veřejně prohlásil, že ANO bude na podzim v Chuchli v komunálních volbách kandidovat. Bůh ochraňuj krále. Čechoslovan v rozkladu. Co bude dál a proč zkrachoval se dozvíme podrobně na příštím zastupitelstvu. Aerobiku prodloužena smlouva o jeden rok....

Výsledkem je, že po nových podzimních komunálních volbách bude v Chuchli 13 zastupitelů! Když jsem si na pozvánce přečetl, že se bude měnit početní sestava zastupitelů, tak jsem byl zděšen. Začal jsem používat matematické rovnice, ale k žádnému slušnému výsledku jsem nedošel. Nemohlo nikoho napadnout nic jiného, než že ODS připravuje nějakou levou zadní. Hned na začátku se omlouvám za nehezké myšlenky. Nic takového se "možná" nestalo. Divné ale je, že tak jako vždy, návrh předložil nezávislý člen Mgr. Klán, který kandidoval za chuchelskou ODS. A už to bylo divné. Stanislav Fresl, starosta, to ve svém vyjádření vysvětlil srozumitelně a pochopitelně. Řekl, že v obci, která se neustále rozrůstá, je stále více problémů, věcí nutných rychlého řešení. Současný počet zastupitelů, členů výborů, je z tohoto hlediska dnes nedostačující. Proto ta změna. Pravdou ale také je, že o konečném výsledku rozhodly pouze hlasy členů ODS a jejich příznivců - Šimek, Klán. Názor na tuto změnu si musíte udělat každý sám. Teprve čas ukáže zda tato změna byla ku prospěchu obce...

Ono to ale není nic nového. Proč tedy ty rošády? Po tzv. sametové revoluci bylo zastupitelů 15, potom 11 a nyní 9. Chuchle podle zákona, rozhoduje počet obyavatel, jich může mít od sedmi až po patnáct. Pro zajímavost další návrhy. Čtyři zastupitele byli pro devět, další návrh byl jedenáct zastupitelů pro byli opět čtyři. Pro počet třinácti rozhodlo pět hlasů. Tedy členové ODS a dva jejich příznivci.

Škola konečně na startovací čáře! Před několika dny došlo na místním úřadě k otevírání obálek, které rozhodlo, že vítězem na výstavbu nové školy, v pořadí již třetí, se stala firma Podzimek a synové a to za konečnou částku 97 849 227 korun bez DPH. Přihlíželo se i k jiným aspektům než pouze k ceně. Přišlo pět nabídek. nejdražší zněla na ccca 109 milionů, nejlevnější pak na 95 milionů. Jistě není nutné připomínat, že obec plnou částku na vybudování školy nemá. Přitom na magistrátu hl,. m. Prahy je k dispozici na tento účel téměř jedna miliarda. Smlouva je koncipována tak, že výstavba může probíhat na etapy. To v praxi znamená, že se může přerušit dokud nepříjdou další finance.

Bude se kácet? Na zastupitelstvu se také projednával osud dvou stromů. Jedná se o jasan, který u zvoničky. Magistr Klán má stále pocit, že musí k zemi. Jenže to není tak jednoduché neboť není ve špatném stavu. Vše rozhodne nový, několikrát již opakovaný, dendrologický průzkum. Ten poslední konstatoval, že strom je v pořádku. Pravdou je, že svými kořeny nadzvedává zvoničku, na které se uvažuje ke 100. výročí vzniku republiky osadit zvon. Tyto dvě věci ale nemusí se sebou souviset. Zvoničku lze stavebně opravit tak, že i strom by mohl být její součástí. A to by byl ten nejlepší výsledek. Jasan je překrásný a je ozdobou obce!!!

Projednával se i jerlín u samoobsluhy. Ten do dokonalosti a krásy nemá chybu. Stromů v obci není nikdy dost. Uměli bychom si i představit, že Starochuchelská by mohla mít i svojí alej. Jerlín má něco přes sto let. Pravděpodobně bude - ať si to se svým svědomím rozhodnou odborníci - citlivě ořezán, možná i zkrácen. Uměl by si snad někdo představit, že by obec o tento překrásný strom přišla? Další dva jsou u železničního přejezdu. Vzpomínáte si, jak je ouředníci poslali k zemi se slovy, že zítra se začíná stavět nadjezd? Kde jsou jerlíni a kde je ten dlouho slibovaný nadjezd. Tato akce podle pana Mgr. Klána, vedoucí finančního výboru, přijde cca na 100 000 korun.

Aerobik požádal na prodloužení smlouvy v K8 na pět let. Zastupitelstvo rozhodlo pouze o jednom roku s tím, že rozhodnutí je lépe přenechat na nové zastupitelstvo, které příjde po podzimních komunálních volbách. Nikdo dnes neví, jak to s tímto prostorem v centru obce bude dál. Podle pana Maříka by bylo neuvážené abychom o tuto sportovní, tak úspěšnou organizaci, přišli. Ta by neměla problém se uchytit někde jinde, ale to by pro obec nebyla dobrá vizitka!

Čechoslovan Chuchle byl na zastupitelstvu dlouhým tématem. Fakt je takový, že tento slavný fotbalový klub je rozkraden a ve špatném technickém stavu. Robert Pořízek, jako šéf kontrolního výboru, na další zastupitelstvo připravuje podrobný rozklad a návrhy na změnu k lepšímu. Budeme informovat. Na zastupitelstvo byl přizván pan ...., který fotbalovému klubu věnuje hodně ze svého volného času. Možná nám sem vloží na blog své zajímavé a vševypovídající názory. Budeme se těšit. V této souvislosti pan Burle připomenul, že u Vltavy v klubovně je jedinečná originální výstava, která by neměla přijít k úhoně. Nedej Bože aby se s ní při tom současném marasmu něco nehezkého stalo.

Metropolitní plán dosti výrazně naše dvě vísky poznamená. Starosta Stanislav Fresl připravuje výcuc z Metropolitního plánu, který do konce příštího týdne předloží chuchelským občanům. Je to poslední možnost, neboť již nezbývá mnoho času aby se lidé, ale i úřad, mohli k nesrovnalostem vyjádřit.

Mateřská školka přijala pod svá křídla nové přírůstky. Nově jich bude 39. Nikdo nebyl odmítnut.


Velká má první venkovní knihovnu

21. května 2018 v 17:02 - knihovna
Doslova přes noc někdo do autobusové zastávky Starochuchelská vložil dvě vrchovaté krabice knih. A jsou v nich doslova poklady. Například detektivky od Dicka Francise, který psal o dostihovém sportu. Pro Velkou Chuchli jak dělané. Tyto knihy se již prodávaly za minulého režimu a byly hodně žádané. Ve čtvrtečních frontách před knihkupectvími po celé republice se s velkým strachem čekalo jestli se dostane na každého. Samozřejmě že nedostalo. Od té doby stále na trh přícházejí nová a nová vydání.

Od dotyčného je to velice dobrý nápad. Vždyť takové venkovní knihovny jsou dnes po celé republice, ale i v našem okolí. Jak v Radotíně, tak i na Zbraslavi a například i ve Slivenci. Tam knihovnu mají rovněž na zastávce, ale ve staré telefonní budce. Jak originální. A jak to bude v Chuchli dál?
Za hodinu začíná v kanceláři pana strosty veřejné zasedání zastupitelů. Dovolíme si tam navrhnout, aby úřad na zastávku namontoval dvě police. Potom to bude vypadat více kulturněji než když knihy se povalují na podlaze. Lepší by ale bylo, kdyby se tam umístila malá, ale vysoká a široká knihovnička.

V zimním období by se mohla pro tento účel otevřít bývalá prodejna, kde se dá dokonce temperovat. Otázkou je, jak by se obyvatele obce o ní starali? Uhlídáme si jí aby v ní byl neustále pořádek? Nebo klíč by mohl být v prodejně rybářských potřeb naproti. A bylo by vystaráno.

Tak si vážené sousedky a vážení sousedé knihy půjčujte, vracejte, nebo si je i nechte ve svých knihovnách a noste další ještě kvalitnější a dražší. Knih není nikdy dost. A mohou se i výpravné časopisy.

Poznámka: Někteří občané do obecní knihovny věnovali knihy chuchelského spisovatele a fotografa přírody Jana Rysa s požadavkem, aby knihy na věky věků patřily obci a ne městské knihovně. A co se nestalo. Knihy se ztratily!!! A to na některých bylo i razítko obecního úřadu. Jsou dokonce zaneseny na úřadě jako majetek obce. Pravděpodobně putují Prahou.
Okrašlovací spolek


Nebyla by u vás někde kniha o orchidejích, houbách?


Nejlepší zemědělská půda v České republice spěje k záhubě

20. května 2018 v 20:37 | Pryč jsou doby, a ty se již nevratně nevrátí, kdy mezi Velkou a Malou Chuchlí se ve velkém pěstovala ta nejlepší zelenina. Velkou zásluhu na tom měli občané Bulharska, ale i chuchelští zelináři, sadaři. Dnes aby jeden zaplakal. Jedno velké smetiště! |  Metropolitní plán
Tradice pěstitelství, vzniku něčeho užitečného, Bohu dík, zatím žije zásluhou Vietnamců. Jak se říká - levně vyrobit a draze prodat...


Nebude ale již dlouho trvat a i na těchto zelinářských pozemcích vyroste další chuchelské satelitní městečko. To opravdu chceme? Není to na hlavu. Nebudou naší potomci jednou tu vynikající půdu potřebovat?