Duben 2018

Vykonává vedení chuchelského úřadu včetně zastupitelů své poslání odpovědně když ani nevědí co se děje na magistrátu hl. m. Prahy, ale i v orgánech státu? Proč se stali zastupiteli? Co je k tomu vedlo?

26. dubna 2018 v 19:11 | Právě v soubotu se koná výjezdní zasedání s odborníky na projednání problematiky související s pitnou vodou pro Prahu... |  Příměstský park na soutoku
Na posledním zastupitelstvu pan starosta oponoval panu Burlemu, že vodárna v Podolí je na věky uzavřena. Opak je však pravdou. Takové základní informace by pan Stanislav Fresl vůčí chuchelskému občanstvu měl znát jako když bičem mrská. Vždyť tady jde o životy lidí!!!

* * * Chuchelský úřad pláče, že mu chybí ještě cca padesát milionů na dostavbu školy. Kde je vzít a nekrást? Již několikrát byl okrašlovacím spolkem veřejně upozorněn, že nedávno magistrát hlavního města Prahy městským částem rozdával na výstavbu nových škol, ale i rekonstrukce, téměř jednu miliardu korun. Proč si ty miliony Chuchle nevzala? A není to poprvé co jsme si o ty obrovské sumy na různorodé účely neřekli!!!

* * * Na předposledním zasstupitelstvu I. místostarosta pan Šimek si stěžoval, že výpočetní technika, a s tím související záležitosti, je na základní škole v Chuchli v dezolátním stavu. A to má bohužel pravdu. Jenže by stačilo, kdyby zastupitele, včetně úředníků, sledovali frmol na ministerstvu školství. To právě v těchto dnech obdrželo od Evropské unie neuvěřitelný balík eur právě na nákup počítačů a všeho co s výpočetní technikou souvisí. Jak jsme napsali v článku - výše odkaz - tak je jen třeba mít připravenou dokumentaci, projekt. Peníze bude ministerstvo vydávat do roku 2020. Je tady ale nebezpečí, že kdo příjde pozdě, tak už nemusí nic dostat. jak se říká, štěstí sedá jen na ty dobře připravené. Je Chuchle dobře připravena?

* * * Na posledním zastupitelstvu konečně zastupitele podepsali - jako poslední - ze všech obcí v Povltaví a v Poberouní, Memorandum. Je to velká ostuda. Nejhorší bylo, že na předminulém jednání podpisy odmítli s vysvětlením, že vůbec netuší vo co go?! Přitom Chuchle byla i pozvána na jednání obcí do Campu. Za obec tam byl přítomen pouze pan Václav Burle. Proč on má o věci obecní zájem a tí, kteří dobrovolně se stali zastupiteli, ne?.

S Memorandem, tedy s problematikou pitné vody pro Prahu, úzce souvisí Podolská vodárna. Není pravda, jak na posledním zastupitelstvu tvrdil pan Stanislav Fresl, že je nefunkční. Opak je pravdou. Právě ona v případě jakékoliv havárie je připravena čerpat vodu od Soutoku, kde jí je ve štěrcích neuvěřitelné množství. A to je ten hlavní důvod, proč obce nechtějí aby se tam těžil štěrk a následně tam vznikla obrovská rekreační jezera. Pitná voda je základem člověčenství. A bohužel jí je stále v přírodě méně a méně. Ale to by byl už úplně jiný článek....

Poznámka: Praha je zásobována ze dvou zdrojů, z úpravy vody Želivka a Káraný. Želivka pokrývá spotřebu vody ze 71 procent. Pitná voda z vodárny v Káraném má charakter podzemní vody, má vyšší tvrdost než voda ze Želivky, kde se voda vyrábí z povrchového zdraje.

Praha má k dispozici ještě Podolskou vodárnu. Ta však slouži pouze jako záložní zdroj v připadě mimořádných události. Její pravidelný provoz byl ukončen po povodních v roce 20002.


Netolice o houbách

24. dubna 2018 v 9:45 Aktuality
Když pojedete kolem Netolic tak se zastavte. Muzeum má mnohé co ukázat. Budete mile překvapeni...
Burle
Muzeum v Netolicích má co široké veřejnosti nabídnout. Když pojedete kolem, tak se zastavte. Jednotlivé expozice jsou nejen zajímavé, ale i poučné.

A hned vedle máte překrásný vodní zámek. Město je i nástupištěm na houbové orgie a putování Blanským lesem. Bezesporu zajímavý tip, kde strávit letošní část dovolené, prázdnin. U města na rybníku Podroužek je výborný camp.

Víte, že právě tam byla nalezena v roce 1962 u vojenského újezdu Boletice první plodnice květnatce Archerova? A s velkou pravděpodobností se tam stále vyskytuje.


Vernisáž se konala 1. května. Máj lásky čas. Na výstavu přišlo nemálo občanů nejen z Netolic. Bylo to velkolepé a to udělá velkou radost...


Chuchelská skládka nám ještě hodně zamotá hlavu. Pan starosta Stanislav Fresl je v tomto případě na straně občanů.

23. dubna 2018 v 23:05 - Chuchelská skládka
(...dokončení brzy) Na skládce se již usilovně pracuje....


Ze skládky jsou zajímavé výhledy. A to jak na obec tak do dálav. Za dobrého počasí lze zahlédnout i vysílač, dva stožáry, v Českém Brodě.

IV. zasedání zastupitelstva. Ze začátku pohoda a pak se to rozjelo...

23. dubna 2018 v 23:02 Zastupitelstvo 2015/2016/2017/
Jenže nevím, jestli mám s článkem strávit dlouhý čas. Nejsem přesvědčen, že to z chucheláků vůbec někoho zajíma. Z občanů se dostavil pouze, tak jako vždy, pan Zágler, pan Špaňhel, pan Kozák a téměř v závěru i pan Němeček. Není to, vážení spoluobčané, smutné? To vás opravdu obecní záležitosti nezajímají?

(...dokončení povídání o dnešním zasedání až na základě vašeho zájmu, vašich podnětů....)

Hrůza - stovky aut dnes zcela zbytečně zamořovaly obec

23. dubna 2018 v 22:32 | Opět se ukázalo, že pravá ruka neví co dělá ta levá. Kde byla městská policie? |  - - železniční přejezd
OPRAVDU SI CHCEME NIČIT ZDRAVÍ JEDY Z AUTOMOBILŮ? CO PROTI TOMU DĚLAJÍ NAŠI ZASTUPITELE?

Dnes v ranních hodinách, v době, kdy se od Slivence do obce každodenně valí statisíce aut, se vše podělalo. Mimořádná situace ukázala, že na podobná zvěrstva nejsme připraveni. A při tom by stačilo tak málo - zájem našich obecních představitelů a to i starosty. A okamžité nastolení pravidel!


U Velké Chuchle se z nám neznámých důvodů podělal vlak. Znamenalo to, že závory na železničním přejezdu spadly a ne a ne se po dlouhé hodiny zvednout. Od Slivence neustále najížděla další a další auta. Kolona končila až někde u Explozie. Řidiči čekali u závor, že se stane zázrak. Ten se ale nekonal. Tak se auta postupně začala vracet zpět do Slivence. A tak se dělo po několik hodin. Smutné je, že nikdo z řidičů nebyl ochoten základní informaci, že závory jsou spadlé již dlohou dobu poslat dál. A tak se stalo, že neustále přijížděla další auta. Došlo to tak daleko, že několik metrů od přejezdu se otáčel náš autobus a dokonce i cesterna. A jaké z toho plyne ponaučení?

Zaspala jak železnice, která na přejezd nikoho neposlala, tak i policie a městská policie. Při tom by stačilo aby někdo z nich vartoval na téčku ve Slivenci a už tam auta odkláněl na Radotín, na dálnici. Ptáme se, kde ta městská policie byla? Divné je, že první policista na motocyklu se u Fatků objevil až když se auta po několika hodinách dala do pohybu.

V podobných případech je potřeba ihned zasáhnout a všechna vozidla již ve Slivenci odklonit. A podobných situací není v Chuchli, v souvislosti s přejezdem, málo. Nejlepší by bylo tam osadit svítící panel. Ten by informoval včas a výstižně...


Jede jede mašinka kouří se jí z komínka. Tak to už dávno neplatí. Dnes nám Velkou zamořují statisíce automobilů a to je ještě horší...


Důchodci do plavek!!!

23. dubna 2018 v 22:15 | Okrašlovací spolek navrhl a zastupitel Mgr. Martin Melichar dotáhl do konce... |  Klub seniórů
Zastupitelstvo dnes schválilo pro důchodce možnost navštěvovat akvapark na Barrandově....

Zájemci mohou žádat o vstupenky na obecním úřadě. Za jednu zaplatí 40,- korun, což je výrazná sleva. Na každý měsíc mohou získat prozatím čtyři. Zatím se jedná o pilotní program. Čas ukáže jaký bude ze strany seniorů, zejména pak seniorek, zájem. Pak zastupitelstvo vše přehodnotí a navrhne nový postup...


Vířivka a další vymoženosti, které lze jinak získat pouze na doporučení lékaře...


Venkovní opalovací a odpočinková louka...


V plaveckém bazénu mají dříve narození občané vyhrazenou dráhu....

Dostihový den letos po třetí...

22. dubna 2018 v 21:49 | Na chuchelské jezdecké pláni to každou neděli žije ve velkém. A jinak tomu nebylo i dnes. |  DOSTIHY VCH
Českou republiku zasáhla obrovská vedra. Přišla k nám až z daleké Afriky. Teploty trhaly rekordy. Pro někoho blaho, pro nás houbaře a milovníky přírody problém. Všude sucho, velké sucho. Když v dohledné době nezaprší, tak bude zle. V této souvislosti to bylo v dostihovém chuchelském areálu boží. Pod tribunou chládek, pohoda, a pivo a další tekuté pochutiny tekly proudem. Ze všech návštěvníků vyzařovala pohoda, zajímavě a pěkně prožitý den. Jenom kdyby ta zmrzlina nebyla tak až nechutná...


Dostihová neděle je o sportu, o sázení, o všem co se týká koní, o dalších svodech. Je na co se dívat, co pozorovat, kochat se vší tou krásou. A opět, a to je moc dobře, ženy, dívky, dámy, madam, na kadeřích všech barev překrásné a i neobvyklé klobouky. Jenom by jich mělo být více. Nebylo by od věci, kdyby vedení dostihů se této tématice více věnovalo.

A všude kam oko dohlédne děti všech věků a velikostí. Jenom proč je tak těžké tohle baby přinutit aby se koukalo do objektivu jak vyletí ptáček. Nepodařilo se.
Součástí dostihů bývá i nemálo doprovodných akcí. Dnes se před tribunou předváděla nová, zajímavá a překrásná auta. Každý zájemce mohl usednout a celé vozidlo si prolézt od motoru až po zadní prostor.
V kavárně měla stánek fa Dermacol. Šel jsem stokrát, a tak mám na dlouho dobu v šamponech vystaráno. Snímek níže...


V areálu se každou neděli pohybují desítky, když k tomu připočteme i mobily, tak stovky fotografů. Bylo by hodně zajímavé moci si jejich snímky prohlédnout. I tady je jedna z cest pro vedení dostihového závodiště, jak vše zpestřit. Co ty fotografie někde v tribuně všem ukázat?
(...dokončení příště)


Hájem se neustále v sedle koní pohybují princezny. A proč ne i princové? Tak to je hodně závažná otázka k rozjímání...

22. dubna 2018 v 21:06 | Není nic krásnějšího než pohled na ten boží svět ze sedla koně. |  Koně v Chuchli
Zejména v posledních letech se stále více mladých lidí toulá světem.
A většinou, pro nedostatek financí, se spacákem a karimatkou v torně.
I s cestováním v dalekých krajích to není vůbec jednoduché.
Jsou turistické a jiné destinace, kam se lze dostat pouze na hřbetu koně.
Je tedy hodně žádoucí se na něm naučit jezdit již v lůně domova.
Neváhejte a začněte trénovat. Lze tak jak v Chuchli, tak i v okolních obcích.
A není vůbec od věci začít v dětském věku...

Źijeme ve Velké Chuchli, v obci, která již od začátku minulého století patří dostihovému sportu. Jeden se až nestačí divit co se to v naší milované vísce v této souvislosti řeší.

Nedávno se na místním obecním úřadu rozpoutala debata jak zabránit výrobě koblížků v Chuchelském háji. Lidem, chuchelákům, to prý vadí. Stejně jako koně vůbec. Prý jsou nebezpečné, na stezkách se jim nelze vyhnout. Samozřejmě je to hloupost, a tak také chuchelské zastupitelstvo rozhodlo. Koně, tato přenádherná zvířata, k Chuchli jednoznačně od nepaměti patří. Bez nich byl to bylo jako chleba bez uherského salámu.


Při našich toulkách hájem jsme zjistili, že kromě městské policie tam jezdí na koních skupiny jak z Chuchle, tak i ze Slivence a dokonce nově, tedy podle nás nově, i jezdkyně z Lahovic. Příjíždějí kolem Vltavy a pak až do našeho zázračného lesa. Nebyl by to od úřadů dobrý nápad jim dělat obstrukce. Opak musí být pravdou!

Tak jako existují cyklostezky, tak by měly být i cesty, stezky, pro koně. Již to existuje v mnoha koutech české přírody. Tak se například dají již dnes přejet celé Brdy, a to jak Hřebeny, tak i Třemšínské a vojenské, Jince, CHKO Brdy. A z nich pokračovat všemi směry.

Dokonce jsem nedávno v Brdech za Příbramí potkal skupinu jezdců, kteří z Francie. Koně si vlakem dopravili do Prahy a pak pokračovali v jejich sedlech. Musela to být úžasná cesta. Kdybych byl mladší, tak bych se hned, ostatně tak jako řada z vás, k nim přidal.

V pondělí, tedy zítra, budou chuchelští zastupitele projednávat Memorandum. Více zde na blogu. Kromě naší obce ho již podepsaly všechny obce Poberouní. S ním úzce souvisí akce Soutok.

V dokumentu se rovněž počítá s koňskými stezkami nejen kolem Berounky, ale i do Brd, do Radotínského údolí, a tedy i do Chuchelského háje. To je jediná cesta, jak pohled ze sedla koně na ten boží svět podpořit. A Chuchle se svojí tradicí musí jít samozřejmě příkladem.


Jak se říká, vše souvisí se vším. Nyní se divocí koně již pasou na několika lokalitách republiky a dokonce koně Převalského se budou prohánět nad Smíchovem tam, kde stála tvrz bojových dívek z dávnověku...


Bez včel by nebylo života aneb jak si žijí v Chuchelském háji

22. dubna 2018 v 20:26 | Mít v současné době včelstva, starat se o ně, není vůbec jednoduché. A to zejména s problémy kolem jejich zdraví, ba existence... |  CHUCHELSKÝ HÁJ
Bylo by zajímavé zjistit kolik včelstev je na katastru Malé a Velké Chuchle. Radostné by to asi nebylo...

Tu tůň, zejména z dřívějšich let, zná každý chuchelák. Bývávalo to tady velké eldorádo mladých lidí. Někdy v padesátých letech (1956) si občan z Prahy tady vybudoval domek pro včely a hned vedle domek na přespávání, užívání si života v lůně přírody. To tady ještě 95moc, na rozdíl od dnešních časů, lídí nebývalo. Včelař ale odešel do věčného úlu, který otevírá svatý Petr, ze kterého ale není návratu. Jeho známý v ušlechtilé činnosti pokračoval. Syn prvého majitele nedávno včelstva prodal občanu ze Slivence.

Pan Jaroslav včelkám rozumí jako málokdo. U tůně, kam laně chodí pít, má v současnosti devět včelstev. To desáté zimu k velké jeho lítosti nepřežilo. Za sezónu vyprodukuje nemalé množství toho nejlepšího medu. Větší jeho část zůstane v rodině, další u přátel a zejména u stálých letitých odběratelů. Jen kdyby takových včelařů v našem okolí bylo povícero. Pouze nepoučený si koupí neprověřený med v supermarketu a v podobných zařízeních. Přes cestu měl trempskou chatu pan Doršner, o kterém se zde na blogu rovněž píše. Ta snad už neexistuje. Místo ní je postaven dům pro celoroční obývání. Více je na dvouhodinovém filmu s panem Jaroslavem Daňhelkou (95), který již byl v chuchelském kulturním domě promítnut. Jmenovaný byl spřízněn s provdanou paní Doršnerovou, zpěvačkou a významnou divadelní divou.

Ta tůň zde nebyla jedina. Bývávala plná ryb a obojživelníků. Pak nastoupila bojová pracovní četa Lesů hl. města Prahy a z neznalosti tady vše zvorala. Tak se stalo, že tento překrásný kout přírody je bez vody. Navíc je to jediný zdroj, který od nepaměti sloužil zvěři. Pokusíme se s tím něco přes paní Janu Plamínkovou udělat. Změnit. Uvést do původního stavu. A bohužel to nebude poprvé. Na toto téma jsme si s ní již dopisovali. Ale jak je vidět, tak marně...


Nedaleko rostly orchideje okrotice bílé, které vzácné a proto chráněné státem. I jejich lokalitu Lesy zničily. Modleme se, aby tam vyrostla alespoň jediná. Budeme informovat...

Chuchelské seniorky poznávaly Lázně v Malé Chuchli

22. dubna 2018 v 19:47 | Není moc spolků, které žijí tak bohatým životem jako nikdy nestarnoucí chuchelské seniorky. Škoda, že jim chybí na akcích mužský a dokonce i chlapi.... |  Klub seniórů
Průvodcem byl pan Mgr. Tomáš Hromádka a paní Kuzníková z Malé Chuchle.


Začalo se procházkou po vsi a po staré silnici se pokračovalo podle potoka a kostela do bývalého lázeňského areálu, který dnes patří České zemědělské univerzitě v Praze Suchdole. Součástí bylo i občerstvení. Nikdy buchty nechutnají tak, jako když byly upečeny s láskou. Pekařce patří poděkování všech. Kdo je ale upekl? Více o lázních a mariánském pramenu najdete zde na blogu...

Po historické přednášce, která přinesla řadu zajímavých a ještě neznámých informací se pokračovalo k pramenu. Ten byl v nedávných dnech necitlivě přeorán v moderní hrůzu. Proč se musel ten původní zbourat? To je otázka na paní Plamínkouvou, radní hl, m. Prahy pro životní prostředí.


Po ochutnání vody z "léčivého" pramene se většina dříve narozených žen vypravila dále do Chuchelského háje. Kde jsou ty časy, kdy v tomto jarním období býval plný květů? Něco divného se v něm stalo.


Podobných snímků není nikdy dost. I tento v obci zůstane na věky věků, a tak to má být. I ty historické existují, ale nikdo je nezná. Vyndejte je ze svých archivů a ukažte je chuchelské veřejnosti. Posílejte na chuchleblog@seznam.cz nebo se ozvěte. Domluvíme se...

Chuchelské seniorky pořádají jednu akci za druhou. Zanedlouho jedou poznávat západočeské lázně a pak bude následovat několik dalších besed, přednášek. Neznámená to, že by na ně nemohli přijít i o hodně mladší lidé, ba děcka. Vždyť dnes je zejména v Evropě trend setkávání různých generací. A to není vůbec špqatný nápad.