Únor 2018

Za záchranu pomníku bojuji již několik let. Podaří se konečně tu causu na ostrohu Barrandova dotáhnout do úspěšného konce? Opravdu ho chce Praha 5 zlikvidovat? Nyní hrdinové vědí za co bojovali a proč za nás všechny položili své životy!!!

28. února 2018 v 23:06 | Asi jsem sám, když tvrdím, že to těm hrdinům z Pražského povstání, květen 1945, stále dlužíme. Přidáte se někdo a pomůžete? |  - pomník Barr. terasy
Proč to mám rok za rokem řešit stále sám. Jak ten sám voják v poli....

"PADLI ZA PRAHU A ŘEKÁ ŠEPTÁ JEJICH JMÉNA JAKO PŘÍSAHU"


To nesmíme dopustit. To si naši hrdinové nezaslouží!!! "Co se týká torza pomníku na Barrandově, zástupci Prahy 5 zašlou na ministerstvo obrany návrh na vyškrtnutí z evidence válečných hrobů. Následně ho nechají odstranit." Podle úředníků městské části to požaduje nový majitel Barrandovských teras. Pomník hrdinných barikádníků se prý k hotelu z hosty z celého světa nehodí!!!


Městská část Prahy 5
K rukám starosty Ing. Pavla Richtera

12. března 2018

Věc: stížnost, žádost, k pomníku na ostrohu pod Barrandovem

Vážený pane starosto,
Je to již rok, co jsme spolu komunikovali ohledně památníku padlých z Pražského povstání, který na ostrohu u Barrandovských teras. Tenkrát jsme trochu pokročili a já si myslím, že je třeba pro jeho zachování udělat další krok vpřed. Představte si, že ten věneček, který jste tam vloni u příležitosti státního svátku vložil, je tam stále ve své plné kráse. Nikdo ho neodcizil ani nezničil. To jistě o něčem vypovídá.

V nedávných dnech se řešil na všech státních úrovních romský pomník v Letech, za který zaplatíme téměř půl miliardy korun. A my na Praze 5 máme pomník, o kterém se říká, že ho Praha 5, na žádost majitele Barrandovských teras, chce odstranit. Nepřipomíná to trochu tu bajku ode zdi ke zdi? Že nedopustíme, nedopustíte, vážený pane starosto, jeho likvidaci?

V této souvislosti mám následující návrh: Je zřejmé, že jména padlých barikádníků se tam již vrátit nedají a to zejména na základě nemilé události u pomníku na Zlíchově, kde desku vandal poničil. Jsou ale i jiné možnosti jak pomník hrdinů dát do pořádku a hlavně ho zviditelnit.

Kolem mozaiky jsou tři volné nehezké plochy na betonu. Navrhuji je natřít barvami české vlajky - bílá, modrá a červená. Jejich umístění by měl posoudit odborník. Tam, kde byla deska se jmény vložit verš, který tam byl od vzniku pomníku - "PADLI ZA PRAHU A ŘEKÁ ŠEPTÁ JEJICH JMÉNA JAKO PŘÍSAHU". Otázkou je, jak to udělat aby byla co nejmenší možnost ho zničit. Možností není málo. Vložit ho do plechu, nebo nastříkat na tu obrovskou plochu přes šablonu. To by opět měl vyřešit odborník. V každém případě celý pomník opatřit nástřikem proti sprejerství.

Bylo by i dobré u pomníku vztyčit hodně vysokou žerď, která by mohla být snadno odstranitelná, takže by tam vlajka České republiky vlála pouze o státních svátcích. Záměr je ten, že by byla vidět z velké vzdálenosti. Jak z protilehlé Vltavy, tak i z dálnic, Barrandovského mostu apod. Lidé by se ptali, co to tam je, co se tam děje. A začali by se zajímat. A vo tom to je, vo tom by to mělo být...

Se srdečným pozdravem Václav Burle



Koupil jsem si konečně nové auto

28. února 2018 v 23:01 | Formana jsem měl čtyřiadvacet let. Nedám na něj dopustit. Snad i to nové tak dlouho vydrží... |  Glosa
Bez auta už to asi na tomto divném a hříšném světě asi nejde....


Ještě jsem ale nepochopil jakou má spotřebu.

VYSAĎME U PŘÍLEŽITOSTI 100. VÝROČÍ VZNIKU ČESKOSLOVENSKA PAMĚTNÍ LÍPU REPUBLIKY

28. února 2018 v 17:00 - LÍPA 100. republiky
Věc: Žádáme obec o zajištění výsadby pamětní lípy a to jako Stromu svobody.

7. března 2018

Místní úřad Velká Chuchle
k rukám pana starosty Stanislava Fresla
a zastupitelů


U příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky žádáme obec o vysazení pamětní lípy. Navrhujeme, aby se výsadba, za účasti občanů, spolků a politických stran, uskutečnila 28. října 2018. Jenom je nyní otázkou, kde by strom měl, ze všech hledisek, to nejlepší místo. V této souvislosti navrhujeme, aby se v tento den poprvé rozezněl i nový chuchelský zvon. Slavnostní setkání bude připomínkou boje a nekonečného úsilí, tak jako i oběťí, našich předků, za svobodu země.

Václav Burle

Václav Burle
Velká Chuchle, Starochuchelská 12
159 00 Praha 5

STROM SVOBODY ve Velké Chuchli po sto letech!!!

28. února 2018 v 16:13 | Naši předci v roce 1918 zaspali, aby to o deset let napravili. A my to uděláme podobně. Jenom jde o to aby jste nás podpořili |  Strom svobody
Osmadvacátého řijna v roce 1918 byla na Václavském náměstí v Praze oficiálně vyhlášena samostatnost a pro národy bývalého Rakousko-Uherska se začaly psát nové dějiny. Vznikla Československá republika.


U této příležitosti se po celé republice - na paměť - začaly v roce 1918 vysazovat Stromy svobody. Zejména se jednalo o lípy, které stromem Slovanů. Pro nás z neznamého důvodu se tak - na rozdíl od okolních obcí - ve Velké Chuchli nestalo. Možná se ještě dozvíme co se tenkrát v obci událo.

Ze snímku je patrné, že dnes to důstojné místo nevypadá vůbec dobře. Co s tím ale naděláme?

Přesně o deset let později /1928/ i v naší milované vísce lípa vysazena byla. Dnes, po výstavbě nové, v pořadí již druhé základní školy, se strom ocitl na nehezkém stanovišti. Z jedné stromy plot, z druhé zeď a před ním žádný prostor. Na první pohled je ale vidět, že se mu daří dobře. A to je to nejdůležitější.

Zanedlouho si celá českomoravskoslezská země bude připomínat sté výročí vzniku republiky. A my se ptáme. Není ta správná doba abychom i my v naší obci opět lípu vysadili? Jako důkaz, že si odkazu svých předků vážíme. Dáme i tímto způsobem dnešním mladým lidem podnět se zamyslet a za dalších sto let k lípě z roku 2018 přidat další.

Potřebujeme ale poradit. V jaké části by mohla, měla, být lípa vysazena. Zamyslete se prosím a přijďte s návrhy. Václav Burle, okrašlovací spolek.


Polámal se mraveneček ví to celá hospoda. A tak zavolali Golema...

27. února 2018 v 15:59 | Současné mrazy napáchaly nejen v hromadné dopravě nemalé problémy. Praskaly kolejnice, nepřehazovaly se výhybky a v autobusech zamrzala nafta. A s tím nikdo nic nenadělá. A to je letos mírná zima. I zde platí, že úspěch přeje připraveným. Ale co náhoda? |  - - vše o dopravě
Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě. A to stačilo zapřáhnout chuchelské koně a odtáhnout autobus do garáže. Bylo by to levné a splnilo by to svůj účel....


Na snímku chybí ještě ten druhý autobus co o kalndelábr naboural zadek...

Dnes v ranních hodinách na zastávce Kazínská zkolaboval autobus. Postával tam až do odpoledních hodin než pro něj přijel obrovský tahač. Technici s řidiči zapřahali ale odjet se jim dlouhou dobu nedařilo. A aby toho nebylo málo, tak další autobus s cestujícími si na zastávce nehezky narazil zadek. A tak i on stál, než pracovníci dopravního podniku rozhodli, že i on může zajet do garáže.

Při těchto manévrech vznikla na Starochuchelské nepříjemná situace pro řidiče aut. Každý pospíchal, přes autobusy nebylo nic moc vidět a podle toho to také vypadalo. Do toho zmatku ještě najížděla vozidla od K8 a z Hvězdárny. Je až s podivem, že k žádné bouračce nedošlo.


Krasavce obdivovali zejména kluci, ale i řidiči při předjíždění byli jím unešeni. Jeden se až diví, že při tom frmolu aut se tady nic nestalo.

Důchodci do plavek II

26. února 2018 v 22:03 | Pro zdraví, zejména starého člověka, není nic lepšího než pravidelné plavání... |  Klub seniórů
Nedávno zde na blogu okrašlovací spolek přinesl článek, žádost, adresovanou chuchelským zastupitelům. Pojednává o možnosti poskytnout chuchelským, dříve narozeným občanům, zlevněné plaváni v barrandovském akvaparku. Všechny tamější vodní vymoženosti, výřivky, vratné proudy, masážní trysky, které nemocným jinak předepisují lékaři, by jim výrazně prospělo v jejich dalším plodném životě.

Televize v těchto dnech přinesla několik reportáží o spokojeném prožívání vodních radovánek z několika částí Prahy. O plavání z řad důchodců je obrovský zájem. Jenom z městské části Prahy 5 pravidelně chodí na Barrandov téměř tisíc dříve narozených občanů. Věřme, že i chuchelští zastupitele brzy rozhodnou a i našim sousedkám a sousedům vyjdou vstříc.

Nejúžší

25. února 2018 v 18:43 Stavby odborně
Bezejmenná pražská ulička vedoucí z ulice U Lužického semináře na zahrádku restaurace Čertovka je tak úzká, že tam provoz musí řídit semafor. Lidé musí chodit za sebou a to pouze jedním směrem. Jedná se o poslední požární uličku na Malé Straně. A my ve Velké máme podobnou divnou záležitost. A tu bychom s velkou pravděpodobností mohli zapsat do análů muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

Ten dům je tak úzký, že by se do něho pravděpodobně na šířku nevešla ani postel. Kdo ten divný dům postavil a proč. Jaké měl poslání? Mnoho otázek a odpovědi nepřicházejí. Nebo vy víte? Tak napište pod tento článek do komentářů. A my si to posichrujeme tím, že se pokusíme si to zjistit.


Největší

25. února 2018 v 18:42 | Určitě by nebylo od věci, tak jak se to dělá v Praze, si pravidelně s odborným výkladem znalce, projít chuchelské ulice. |  Stavby odborně
Tak jsem byl chucheláky z Mrázovky požádán abych udělal snímky a zjistil něco více. Protože stavbám nerozumím, tak jsem požádal amatérského znalce...

Doslova ze dne na den začalo v hořejší ulici na Mrázovce vyrůstat betonové monstrům, které zdobí obrovský jeřáb. Není ve Velké první. Několik dalších v minulých letech vyrostlo na Hvězdárně. Jsou za betonovým opevněním a všude kam se oko podívá kamery a další zabezpečovací prvky. Všechny tyto nemovitosti patří úspěšným lidem, podnikatelům.

Ten nový dům na Mrazovce se podle mnoha názorů chuchelských občanů se tam nehodí. Bylo by zajímavé na toto téma znát názor jak chuchelského stavebního výboru, odboru,tak i odboru v Radotíně.

Ta stavba není ani tak moc vysoká, ani široká. Veškeré to těleso z betonu se nachází především v zadní části kam oko člověka nedohlédne. To byl také důvod, proč byl ve svahu odkopán tak, až co do velikosti, obrovský prostor. Z ulice v dolní části jsou garáže a pak následují dvě patra. Ale co bude v té zadní části? Třeba nám odpovědní úředníci vše pro zajímavost chuchelských občanů vysvětlí.



V zadní části, z pohledu z ulice, vzniká nebývalá ohromná hmota. Čemu bude sloužit?


Za sovím houkáním aneb velice vydařená akce. Lesy hl. města Prahy chválíme. Sokolnice nejen že byly krásné, ale i uměly. Do okamžiku, kdy jsem jim zachránil zaměstnání před vyhazovem, výpovědí.

24. února 2018 v 23:49 | Říkal jsem si, že si půjdu udělat několik snímků sov. A udělal jsem moc dobře. Lidi neustále přicházeli jako kdyby v háji začínala Matějská pouť. |  Sýček obecný
Ať si kdo chce co chce říká, ale ti nejmenší okřídlení darebové byli nejkrásnější, nejroztomilejší. Ale jen do doby, kdy sýček obecný vzal sokolnicím roha. Z ničeho nic se vytrhl a jak spitfire rychlostí forsáže vystoupal nad stromy. Děvčata se rozeběhla a snažila se ho rychle dohledat. Nějak se jim nedařilo. Obecný byl chytřejší, mazanější. O diváky, zájemce, jsem se musel postarat já s jednou sokolnicí. Koukám, že dravec přistal za plotem a usedl si na vršek lavičky. Z pařátu mu vlála barevná šňůra. Neváhal jsem a vyrazil ho lapit. Jenže jsem měl strach abych to ještě více nepodělal. Vždyť nejsem sokolník aní mazaný odchytávač dravců. Tak jsem si s ním z několika metrů začal povídat. A ono to zafungovalo. Koukal, obracel hlavu všemi směry jako by tušil, že ho nečeká nic dobrého. Vypadalo to, že se usmívá a dělá si z nás všech legraci. Vysvobodila nás sokolnice, která se začala lesem pomalu přibližovat. Jenže sýček na nic nečekal a byl pryč. Posadil se nedaleko na ptačí budku. To už druhá dívka běžela s podběráky na ptactvo nebeské. A bohudík se povedlo. Obecný se vrátil mezi děti. A ty měly ze všeho toho pobíhání obrovskou bžundu. A vo tom to je a tak to má být. Legrace nikdy není dost...

Tak to je on darebák, který neustále bere roha aby se s obavou vracel. Vždyť zásluhou děvčat má neustále co k snědku. A že to jsou ale dobroty. Byl by hlupák aby se už nikdy nevrátil.

Vy, jako i ostatní sovy, které na akci byly za modelky, je můžete vidět denně v chuchelské zoologické zahradě. A když budete mít hlad nebo žízeň, tak vás pan hajný s láskou a ochotou pohostí. Budete muset ale, na rozdíl od ptactva nebeského, zaplatit.

Je to k nevíře, ale sýček obecný je maličký, droboučký. Tak ve velikosti kosa. Ale v přírodě dokáže být až neuvěřitelným predátorem. Pak je ještě jedna sova, která je mu hodně podobná a je ještě o trošilinku menší. Víte která to je?

Kdo odpoví jako první dostane úžasný dárek. Možná to bude procházka s jednou z těch sokolnic a jejím miláčkem. A takový prezent bych bral všemi deseti i já. Když si ťuknete na ten zelený odkaz, tak se dozvíte o sýčcích v Chuchli.


A tady máme ještě jednoho krasavce. A ten se jmenuje? A zase si za Boha nemohu vzpomenout. Jo holt stáří je stáří. A s tím nikdo nic nenadělá. Kdo napíšete první, tak opět dárek. A možná jím bude procházka s mojí maličkostí, nebo když si budete přát s tou druhou sokolnicí. A jak jsem napsal již výše. Tak to bych bral i já všemi deseti. A co vy? Víte?


Sýc rousný...


Tak tohle se Vám paní Plamínková nepovedlo.

24. února 2018 v 19:39 | Ono je to pořád horší a horší. Dříve na všechno byly komise, které většina nesnášila, ale i na tomto konkrétním příkladě se ukazuje, že jsou nezastupitelné. Hrůzné je, že s tím pravděpodobně souhlasil i chuchelský stavební výbor a stavební odbor. |  Prameny
Představte si, kdyby nějaký ouřada bez rozmyslu rozhodl, že nechá ze dne na den na své neznalé triko opravit Karlův most. Jak by to asi dopadlo? Lidi a zahraniční návštěvníci by se naštvali a postavili by ho na pranýř. Místo původních kamenů z pískovce by zapracoval opuku a ještě jí vyztužil armaturou a betonem.

A PRÁVĚ TO SE STALO S MARIÁNSKOLÁZEŇSKÝM PRAMENEM
V MALÉ CHUCHLI
JEDNÍM SLOVEM HRŮZA, MIZÉRIE


V civilizovaném světě není přece možné zlikvidovat původní historickou památku a nahradit jí zhůvěřilostí. Bohužel tak se v Malé Chuchli stalo. Divné je, že to malochuchelákům vůbec nevadí. Proč vše za ně má řešit okrašlovací spolek? Proč si neumí ochránit svojí historii, dějiny svých předků?


Vyhlašuji pátrání. Kdo je ta žena a to dítě? Kdo ten snímek pořídil a kdy? Víte? Tak pište pod tento článek do komentářů. V této souvislosti se nabízí i otázka o nejstarší fotografii jak kapličky, tak i pramene...

Ten kdo se jen trochu zajímá o stavební historii ví, že i u nás, tak jako po celé Evropě, se kámen skládal. V žádném případě se neukládal do vysokého betonového lože a železa. Je to až nepochopitelné, že to někdo dovolil. A firma, která to provedla je na hlavu. Že bychom se jí zeptali na názor? (I v této souvislosti hledáme pro tento chuchle.blog.cz spolupracovníky. Je zde například nějaký stavař, který by si fa Nowastav a Envicons vzal na starost a požádal je o informace, rozhovor? Já opravdu nemohu dělat vše, zachraňovat svět a ještě obě Chuchle.)

RESUMÉ

JANA PLAMÍNKOVÁ SE SVÝMI PODŘÍZENÝMI
NÁM NEVRATNĚ ZNIČILA MARIÁNSKOLÁZEŃSKÝ PRAMEN
A CHUCHELŠTÍ ZASTUPITELE S TÍM ASI SOUHLASÍ
TO JE BÍDA, TO JE ALE BÍDA
JOHN TLUČE DO PIÁNA

Poznámka: Rekonstrukci pro odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy prováděla firma Nowastav podle návrhu projekční kanceláře Envicons.

Podivnost: Divné je, že pramen se vším všudy byl již opraven o rok dříve. Proč se magistrátem zaplatil dvakrát?

Zajímavost: Před rokem, kdy se pramen opravoval naposled, že by paní Plamínkovou vyhozené peníze?, se dělníci pustili i do kapličky. Opět použili beton. Ale do její klenby se nepustili. To ti dnešní borci již bohudík neumí....


Na kapličce je vidět ten původní skládaný kámen. Umíte si představit, že by jí rozebrali, kámen vyměnili za opuku a ještě jednotlivé kusy vložili do betonu? Ten beton, ta zhůvěřilost, je vidět i na zídce vpravo. Tady se vše opravovalo před rokem, tak jako pramen. Neříkejte, že to není hrůza. A ještě si všimněte toho zbytečně odstraněného jírovce. Prý byl ve špatném stavu. Když ho položili, tak bylo vidět zdravé dřevo. Co k tomu dodat víc?! Až si kliknete na nový článek, tak uvidíte kapličku jak vypadala před mnoha lety. Bohužel nevíme z kterého roku, alespoń přibližně, ten snímek je. Podle oblečení dámy se dá něco trochu předpokládat. Jestli víte, tak prosím napište do komentářů. A ještě prosba: nemáte ještě starší fotografii této historické stavby?

Není kaplička jako kaplička. Na snímku je ještě jedna, elektrická. Dříve se tady vedl kabel po sloupech. Dnes už je všechno nefunkční. To projektanta a ani stavební firmu nenapadlo tuto zbytečnou ohavnou věc odstranit. Hned by to tam vypadalo lépe!