Říjen 2017

Místostarosta brzdí obnovu území chuchelské skládky, nechce prodat pozemek

28. října 2017 v 23:50 | Historická Pacoldova vápenka je jedním z posledních důkazů, že se nad Velkou Chuchlí těžil vápenec. V lomu následně vznikla skládka. |  - Chuchelská skládka


(MF Dnes, 28. října 2017) - Do konce roku začne přeměna skládky v okolí vápencového lomu na jihu Prahy nad městskou částí Velká Chuchle. V posledních letech začalo město pracovat na revitalizaci skládky, ale část potřebného území odmítá prodat místostarosta Velké Chuchle.

Přestože se jedná stále o území hlavního města, krajina za Velkou Chuchlí působí divoce. Žije zde řada vzácných druhů rostlin, hmyzu i ptáků, i proto sem Pražané zejména o víkendech chodí s oblibou na vycházky. Oblasti kolem bývalého vápencového lomu se ale obvykle vyhýbají. Na částečně oploceném území totiž po desetiletí zůstává jedna z největších ekologických zátěží metropole.

Ve druhé polovině minulého století začali lidé nepotřebným harampádím zanášet velké jámy nad Chuchlí, které tady po těžbě zůstaly. Brzy vznikla skládka a její obsah se časem rozrostl i nad povrch a dosáhl rozlohy zhruba patnácti hektarů. Od roku 1971 sem začalo město ukládat odpad oficiálně.

Překrývka zeminou nestačila

Teprve v roce 1986 bylo skládkování ukončeno a o rok později byla provedena stabilizace svahu kotvenou stěnou. Magistrát také nechal překrýt povrch malou vrstvou zeminy a začala zde růst tráva a stromy.

Jenže takové opatření se ukázalo jako nedostatečné, velkým problémem je také chybějící odvodňování. Kvůli zatékání vody se totiž uvnitř louhují těžké kovy a došlo i k silnému porušení kotvení. Navíc sem někteří lidé i nadále hromadili odpad. Odborníci dnes předpokládají, že celkově je v bývalých lomech uloženo na čtyři miliony metrů krychlových odpadu.

"Zatímco ostatní skládky dostaly před zbudováním například nepropustné dno, v tomto případě chybějí jakékoliv standardy. Navíc chuchelská skládka nakonec vyrostla mnohem výše, než měla, a se strmými sklony. Stala se nelichotivou dominantou okolí," říká radní Prahy pro životní prostředí Jana Plamínková (Trojkoalice/STAN) a dodává, že dodnes se po okolí povaluje nepořádek.

Skládka se sesouvá

Plány na rozsáhlou rekultivaci připravoval magistrát už v devadesátých letech, nikdy k nim ale nedošlo. Neujal se ani návrh celý obsah odvézt. Průzkumy v posledních letech navíc ukázaly, že se skládka postupně sesouvá.

Teprve v posledních dvou letech město znovu začalo pracovat na revitalizaci bývalého lomu. "Cílem sanace je obnovit kotevní zeď, aby skládka nemohla ujíždět. Bude zde také instalován odvodňovací žlab," jmenuje Plamínková. Rada hlavního města už letos v září vysoutěžila firmu Cetus Plus, která za zhruba 21 milionů korun provede první fázi obnovy.

Ve druhém sledu se o skládku postará městská společnost Lesy hlavního města Prahy. "Naše práce budou zahrnovat terénní úpravy území a odstranění neperspektivních náletových dřevin. Dále budeme vysazovat přes 20 tisíc keřů a stromů," jmenuje mluvčí společnosti Petra Fišerová. Upozorňuje, že jde o předběžný propočet, protože rada jejich zapojení ještě neschválila. Vybraná firma se do proměny území pustí ještě v letošním roce, hlavní část prací ale připadne na příští rok. Hotovo má být podle dlouhodobého plánu nejpozději do roku 2020. Místo se pak konečně stane plnohodnotnou součástí přírodního parku Radotínsko-Chuchelský háj.

Místostarosta prodávat nechce

Kvůli obnově muselo hlavní město koupit některé pozemky přiléhající ke skládce. Na přelomu roku proto jednalo s restituenty a postupně se dohodlo se všemi na ceně za odkup. Jedinou výjimkou je Pavel Klán, který všechny nabídky magistrátu odmítl.

Celá situace je o to pikantnější, že jde o místostarostu za ODS v městské části Velká Chuchle. "Bohužel má nadměrné finanční požadavky, od něho jako jediného jsme pozemky nemohli vykoupit. Město nemůže vyhazovat nehorázné sumy," zlobí se radní Plamínková.

Klán, o němž se hovoří jako o možném příštím starostovi Velké Chuchle, se ale brání nařčení, že by blokoval obnovu území. Jako hlavní důvod neuzavřené dohody vidí přístup úředníků magistrátu, kteří údajně s vlastníky jednali necitlivě a neúměrně na ně tlačili.

"Zajistil jsem si fundované znalecké posudky a na jejich základě jsem zaslal písemnou nabídku na prodej mých pozemků, ve které jsem poměrně sofistikovaně odůvodnil své finanční požadavky, které rozhodně nejsou nijak přemrštěné," tvrdí Klán a dodává, že předmětné pozemky vlastní jeho rodina už více než pět generací, a odmítá tedy, že by byl pouhý spekulant. A že by svým postojem ztratil voliče? Toho se neobává.

Magistrát však ubezpečuje, že ani přes tuto komplikaci nehrozí, že by se celý projekt zastavil. Rozsah obnoveného území ale bude menší o neodkoupený pozemek.

Autor: Matěj LudvíkMezinárodní výstava králíků - za velké účasti chovatelů, ale i zájemců z řad široké veřejnosti - ukázala jaký že to v podobě K8 máme až neuvěřitelný poklad. Jenom nyní neusnout na vavřínech.

28. října 2017 v 16:37 | Králíci a organizátoři mezinárodní výstavy prokázali, že K8 má všechny předpoklady aby dobře sloužila nejen chuchelským občanům. Není již čas vytvořit komisi pro organizaci v tomto nádherném a přilehlém prostoru? |  Aktuality
PO VELKÉM LETOŠNÍM ÚSPĚCHU BYLO STANOVENO,
ŽE MEZINÁRODNÍ VÝSTAVA KRÁLÍKŮ SE BUDE VE VELKÉ CHUCHLI KONAT KAŽDOROČNĚ.
VYNIKAJÍCÍ POČIN PRO K8

Králíci, šampioni, z celé Evropy přilákali do Velké Chuchle chovatele z celé České republiky. Nechyběli ani odborníci z mnoha evropských zemí. A je to zásluha především chuchelského občana Josefa Zusky.

Jeden by ani nevěřil jaký že to máme v obci v podobě K8 fantastický kulturní prostor. Teprve přenádherní baculatí evropští králíci to museli chuchelákům ukázat. Na nádvoří se vystavovalo a uvnitř o chovatelství diskutovalo. Výstava měla v sobotu velký úspěch a v neděli to bude ještě významnější. Vždyť se budou udělovat medaile a poháry.

Na nádvoří, kde desítky klecí s borci v kožiších mnoha barev, neustále od ranních hodin proudily nekonečné davy žádostivých návštěvníků, milovníků domácího zvířectva. A bylo se na co dívat. Na své si přišli nejen znalci z celé Evropy, ale i celé rodiny. Bylo nádherné, ale na straně druhé i smutné, se dívat do rozzářených očíček zejména těch nejmenších. Byl i pláč. Jak těm malým zlotřilcům vysvětlit, že tito roztomilí chundelatí tvorové se pořídit nedají ani za tisíce eur. Výstava jednoznačně splnila svůj účel. Chuchle může být hrdá, že měla tu čest výstavu spolupořádat.

A nyní máme čest vám představit hlavní organizátory této mezinárodně důležité a i pro širokou veřejnost zajímavé a nádherné výstavy. Zleva Radek Dvořák a Karel Staněk. Hlavní šéf Josef Zuska se v době fotografování staral o zahraniční chovatele. Je už domluveno, že mezinárodní výstava se ve Velké Chuchli bude konat každoročně.

Mezi stoly neustále procházeli odborníci, kteří se snažili vybrat ty nejlepší a nejkrásnější zvířata. Jejich odborný posudek, úděl, nebyl vůbec lehký. Trvalo to hodně dlouho, ale podařilo se. Diplomy, medaile a poháry jsou rozdány a všichni mají až neskutečnou radost z dobře odvedené práce. Tak zase někdy ve Velké Chuchli nashledanou.

Mezi odborníky a diváky se neustále pohyboval až neskutečnou rychlostí a s velkým elánem Jan Frolich. On musí o králících vědět všechno. S erudicí znalce odpovídal na všechny otázky. Největší slávu si ale získal u dětí a jejich rodičů když jim nechával králíky, ty miláčky, pochovat. Vidět děti jak se mazlí s tou chlupatou nádherou bylo k zulíbání.


Poděkování patří i dámám, které se postaraly o dokonalé zázemí. Umí si snad někdo představit mezinárodní výstavu bez neskutečně dokonalého občerstvení? Ani v tomto případě nebylo co organizátorům výstavy vytknout.

Lidé nejen z Prahy, Chuchle, ale i z celé republiky, Evropy, si výstavu těch nejvzácnějších a nejkrásnějších králíků užívali. Nejinak tomu nebylo ani u soutěžících. Organizátorům lze jenom poděkovat, že tak úspěšně ukázali všem naší milovanou obec. Teď jenom můžeme doufat, že podobných akcí bude ve Velké více.Uvažujete o novém fotoaparátu? Chcete se dozvědět něco nového?

24. října 2017 v 23:53 | Zajímáte se o fotografii? Tak se pojďte s námi toulat krajinou, městy, a zahraničím.... |  Okrašlovací spolek
Tak si pojďte popovídat s profesionálem.

...a to již tento čtvrtek v 17,00 hodin. Pište na chuchleblog@seznam.cz

Z putování za jeleny.... A i vy můžete být při tom!

Volby 2017 do Poslanecké sněmovny

21. října 2017 v 19:52

Obec: Praha-Velká Chuchle

OkrsekVoliči
v seznamu
Vydané
obálky
Volební
účast v %
Odevzdané
obálky
Platné
hlasy
% platných
hlasů
5400184160471,8260459899,01
5400276860478,6560460299,67
5400313710576,6410510499,05
Celkem1 7461 31375,201 3131 30499,31

Výsledky pro městskou část Praha-Velká Chuchle

Občanská demokratická strana
získali 260 hlasů (19,93 %)

ANO 2011
získali 243 hlasů (18,63 %)

Česká pirátská strana
získali 213 hlasů (16,33 %)

TOP 09
získali 209 hlasů (16,02 %)

Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura (SPD)
získali 82 hlasů (6,28 %)

ČSSD 3,7

KSČM 3,9

Jsou důležitější záležitosti než volby. Třeba setkání s krásnou slečnou...

Flash II

19. října 2017 v 22:52 MISTŘI SVĚTA
19.10.2017, den třetí - junioři
4. místo fitness juniorky
Děkujeme za skvělé výkony, které byly kolo od kola stále lepší!!!! Gratulujeme :))

Fotka uživatele Aerobic Team Praha.
Fotka uživatele Aerobic Team Praha.
Fotka uživatele Aerobic Team Praha.
Fotka uživatele Aerobic Team Praha.

Flash

19. října 2017 v 22:40 MISTŘI SVĚTA

Aerobic Team Praha přidal(a) 9 nových fotek.

Mistrovství světa, Holandsko
18.10.2017, den druhý
Vicemistryně sveta Terezka Miková
Vicemistryně světa fitness Dangerous
Obrovské gratulace kadetkám ke skvělým výsledkům!!! Obrovský dík rodičům za báječnou podporu :))
Dnes juniorky semifinále 4. misto a seniorky preliminary 1. místo. Zítra nás čeká finále juniorů, semifinále a finále seniorů. Moc držte palce!!!

Fotka uživatele Aerobic Team Praha.
Fotka uživatele Aerobic Team Praha.
Fotka uživatele Aerobic Team Praha.
Fotka uživatele Aerobic Team Praha.
+6

Nejen na pivo do Lochkova

19. října 2017 v 16:47 | Jak moc vám chybí, že Velká je bez hospody, bez moku nejslavnějšího, nejlahodnějšího, piva? Jsou i obce, kde hospody zachránilo vedení obce. Nešlo by to i u nás? |  Lochkov
Ono se to nezdá, ale je to tragédie. Kdy asi ve Velké Chuchli byla první hospoda? S velkou pravděpodobností již někdy na konci devatenáctého století. Možná že i nějaká ta nálevna o hodně dříve. Co se stalo divného, že nyní v obci nemáme ani jedinou? Čest zachraňuje pouze pípa pana Fatky a ta v podzemí bývalého hotelu a restaurace Start. A to jsme jich v různých obdobích měli i pět. Proč ten debakl nepostihl i společenská zařízení v okolních obcích?

Lochkov není zrovna vesnicí o kterou by byl zájem. Nedaleko bývalé vyhlášené sladovny však ten slavný hostinec s obrovských sálem stále žije. A aby toho nebylo málo, tak jeho součástí je i pivovar. A to vynikající pivovar, který má nejen dokonalé pivo, ale i kuchyň. A nemálo chucheláků si tam zajde pobejt. A dělají moc dobře.

Na jaře minulého roku zde osmnáctiletý sládek Aleš Boubelík založil první várku vlastního piva. V srpnu se začalo čepovat a posílat i na Prahu do několika hostinců. Netrvalo dlouho a jeho dobrou práci si již pochvaluje nemálo štamgastů. Vyhlášena je zejména jeho pět týdnů uleželá světlá jedenáctka a polotmavá třináctka. Sládek připravuje i řadu sezonních speciálů.

V lochkovském pivovárku v měděné vaně umístěné hned za výčepem Aleš připravuje pivo desetkrát do měsíce. Každá pětisetlitrová várka následně leží v tancích v historických sklepech. Jen v Lochkově se vypije za rok 400hektolitrový výstav. Cena za půlitr se pohybuje mírně nad čtyřiceti korunami.

Nelze jinak než lochkovským sousedům hezky po česku závidět. Nezajdeme na jedno? Nebo raději na několik?!

Fotografujete? Tak se k nám přidejte! Pořádáme řadu akcí, workshopů, fototoulek, a to i do zahraničí.

Ing. Jiří Špaňhel, kovaný komunista, který převlékl kabát k pravicové straně ANO! To je přesně ten člověk, který si bez uzardění jednou nechá předělat víčka, oči, na čínský způsob.

16. října 2017 v 19:58 | V poslední době od chuchelských občanů dostávám otázku: pane Burle koho budete volit? Bez uzardění jsem odpovídal ANO. Je to jediná z mála stran, která chce napravovat zhůvěřilosti. I když tuším, že po volbách budu opět zklamán. |  Ing. Jiří Špaňhel
Ale to do okamžiku než jsem zjistil, že do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky kandiduje na dvanáctém místě i pan Špaňhel (67, rostlinolékař). Tím pro moji maličkost tato strana přestala existovat!

SAMETOVÁ REVOLUCE
LISTOPAD L.P. 1989

Sál ve Startu byl zaplněn do posledního místečka. Na většinu spoluobčanů se nedostalo žídlí. Já a Mirek Růžička, jsme stáli na jevišti a činili vše potřebné. Bohužel, se to úplně na závěr nepříjemně zvrtlo. Nechtěli jsme s Mirkem dělat vše sami, a tak jsme před schůzí požádali pana Jiřího Špaňhela, aby prohlášení, které jsme přivezli z Prahy, přečetl. Když přišel okamžik, kdy se měl ujmou slova, tak jsme ho vyzvali, aby šel mezi nás na pódium. Z neznámého důvodu to odmítl a začal před všemi občany Chuchle vystupovat proti našim aktivitám, proti demokracii. Bylo to celé takové divné. Asi mu ruplo v bedně. Čti v hlavě. Prohlášení následně přečetl Mirek Růžička. Více o této době ZDE!!!

Když setkání s občany skončilo a já jsem opustil jeviště, tak jsem byl mnohými osloven. "Václave, ty jsi ale vůl. Vždyť jsi se dal dohromady s kovaným komunistou!!! To se ti teda nepovedlo."

CO NAPADLO CHUCHELSKÝ SOKOL, ŽE SI DO SVÝCH NÁČELNICKÝCH ŘAD VZAL PANA ŠPAŇHELA ???

On to byl doslova nevysvětlitelný zázrak, že chuchelský Sokol, pod tímto názvem, přežil až do dnešních dnů. Je ale nepochopitelné, že staří sokolové, kteří si ještě pamatovali, pamatují, jak komunisté jejich vedení a členstvo posílali do pracovních táborů, vězení, k Černým baronům, PTP, a dokonce na popraviště, tohoto kovaného člena Komunistické strany Československa tak milovali. Nebo snad ještě milují? Je to nepochopitelné....

CHUCHELÁCI TAK TROCHU JINAK


(...dokončení dnes v noci)


Architekt Jan Kasl- Exot Špaňhel, (načtěte si čtvrtou minutu a pak dále...)Akce vinou vandalů skončila fiaskem

12. října 2017 v 23:18 | Martin Melichar |  MALÁ CHUCHLE
Český rozhlas dnes přinesl informaci, že se budou v Malé Chuchli na základě dotace sázet stromky. Co je na tom pravdy jsme se zeptali v komentáři níže. A co se nestalo? Už tady na blogu máme první ohlas....

Vysázeno bylo celkem 10 stromků. Dnes už zůstaly jen dva kusy. Akce se odehrála 4.října 2014 v Malé Chuchli.

Fotka uživatele Martin Melichar.
....

Fotka uživatele Martin Melichar.
....

Velká Chuchle bude mít centrální parkoviště

12. října 2017 v 22:27 | Obecní úřad již nyní musí žádat magistrát hl. m. Prahy aby chuchelští občane na něm mohli parkovat zdarma!!! |  Okrašlovací spolek
Již v minulých letech jsme žádali zastupitelstvo obce aby začalo řešit parkování v obci a zejména u vlakového nádraží. Nikoho z vedení obce to bohužel nezajímalo. Ohlas byl nulový. To se ale zásluhou okrašlovacího spolku a ČSSD mění....

Chuchelský okrašlovací spolek zejména úzce spolupracuje se Zvonečníkem, s organizací ČSSD pro ekologii, přírodu atd. S jeho pomocí jsme se - již dávno tomu - spojili s radním pro dopravu Petrem Dolínkem. Ten dnes ve sdělovacíh prostředcíh promluvil o nových záchytných parkovištích a připomněl v této souvislosti i Velkou Chuchli.

Roky jsme se ptali proč nevyužité velkokapacitní parkoviště na pozemcích dostihového závodiště neslouží mimochuchelským motoristům z nichž někteří postávají před nádražím. Nikdy nám nikdo neodpověděl. Přitom je zřejmé, že vedení závodiště by z toho mělo nemalý finanční přínos a nemuselo by hnout brvou. Stačilo by na parkovišti nainstalovat několik automatů na vybírání peněz.

Ano máte pravdu. I my jsme u piva řešili otázku zda vznik parkoviště nepřivede do obce ještě více aut. Došli jsme k názoru, že opak je pravdou. Vozidla přijíždějící od Radotína zaparkují na dostizích a tím nebudou obtěžovat lidi z nemovitostí na Mezichuchelské. Pravděpodobně se i výrazně omezí kolony před železničním přejezdem, což bude výhodné i pro autobus 244.

Všimli jste si jak ve vesnicích od Berouna jsou kolem nádraží odstavné plochy pro auta? Patří lidem, kteří se k vlakům sjíždějí z okolních vesnic a osad. A takovou odstavnou plochu musí vytvořit i naše milovaná víska. Možná je to smutné, ale i neodvratné. A kde jsou auta, tak tam jsou i stojany pro kola. Kdy konečně zastupitelstvo Velké a Malé Chuchle tento problém na nádraží vyřeší?