Září 2017

Velká pardubická začátkem října po 127...

24. září 2017 v 22:13 | Když se dříve řeklo Velká Chuchle, tak to byl pojem a každý věděl která bije. Nedá se dvakrát vstoupit do stejné řeky. |  Dostihové závodiště
Dostihové závodiště v Chuchli už dávné není čím bývávalo. Podobně jsou na tom bohužel i Pardubice, které se ale pod novým vedením snaží opět otevřít světu...

Ve Velké Chuchli, na zelené turfové dráze, se dnes v kloboucích předváděly mladé i dříve narozené dámy. Předpremiéra na Velkou pardubickou v módě se vydařila. Jedna žena byla zásluhou neobvyklé pokrývky krásnější než ta druhá. Bohužel to muži nedokázali ocenit jako něžnější pohlaví. A my zásluhou fa Mironet computers byli při tom. Podívejte se jaké krasavice chodí pravidelně na koňské dostihy. Není to snad důvodem se také milé dámy a dívky přidat?


Podle zaplněného parkoviště na chuchelském dostihovém závodišti by se mohlo zdát, že návštěvnost je fantastická. Opak je však bohužel pravdou a to trvá již dlouhé desítky let. A nikdo neví jak z toho ven. Hrůzným činem odborníků kolem turfu bylo zničení překážkové drahy a místo ní vybudování oválu pro klusácké dostihy. Co si budeme povídat. Adrenalin na překážkách, vodním příkopu je to co lid z podhradí nejvíce vyhledává. Nevěříte? Tak si položte otázku proč je tak obrovský zájem o Velkou pardubickou?


Ty kloboučky jsou úžasné a slušivé. Taková maličkost a jakou udělá díru do světa...

Dříve, ještě za druhé světové, bylo nejen v Praze povolání modistky vysoce ceněné. Kde je těm umělkyním konec. Ale jak je vidět na snímcích, tak určitě ještě nejen existují, ale i umí.

(...pokračování příště.)


Důchodci jsou ve Velké Chuchli nositeli kultury - BLAHOPŘEJEME A DĚKUJEME! A co můžeme očekávat příště?

24. září 2017 v 11:55 Klub seniórů
Třetího října jste všichni Klubem senioru zváni na besedu s chuchelským rodákem, fotografem a spisovatelem přírody, Janem Rysem. Začátek v klubovně za poštou v 16.00 hodin.

Chuchelský okrašlovací spolek byl v obci první kdo naší knihovně zdarma poskytl několik fotopublikací pana Rysa. Dnes jich tam v regále je již několik. Bohužel ne tolik kolik by bylo třeba. Kde je ale sehnat? Jediná možnost jsou antikvariáty nebo vaše domácí knižní sbírky. Když uvidíte, tak prosím kupte a knihovně předejte. Okrašlovací spolek je připraven částku uhradit.

Jan Rys v nedávných dnech oslavil 88 let. A my jsme opět zapomenuli. Je chvályhodné, že chuchelští důchodci ne. I za to jim patří dík nás všech. Beseda nechť to zapomenutí odčiní.


Jan Rys: Narodil se 10. září 1929. Je zakládajícím členem Klubu fotografů přírody při ČMMJ. Po smrti Sláva Štochla byl zvolen prezidentem klubu. V roce 1996 ukončil členství v KFP. Členská schůze mu nabídla čestné členství jako uznání práce, kterou pro klub udělal, které přijal. Jan Rys přivedl k lásce k přírodě přemnoho lidí, kteří se stali jejími ochránci, milovníky.

Publikace: Je autorem mnoha fotografických publikací, v nichž dokonalými a často jedinečnými snímky seznamuje čtenáře s krásami naší přírody. S nekonečnou trpělivostí dokázal zachytit scény z nejintimnějšího života i těch nejplašších a nejskrytěji žijících zvířat.

V doprovodných textech tolik zdůrazňuje nutnost ochrany naší přírody, jejichž zánik by znamenal velké ochuzení naší domácí fauny a flóry. V této souvislosti podtrhuje i význam ochrany jejich životního prostředí, které je koneckonců í životním prostředím člověka.

Snímek byl pořízen 1. října letošního roku. Fotografujete přírodu? Tak se s námi vydejte do hlubokých hvozdů nejen za jeleny.

Foto: Václav Burle (snímky pana Rysa bohužel nemáme.)

Protiteroristická opatření ve Velké. Malé se to netýká neboť podle bezpečnostních expertů ani teroristé o tuto vísku nemají zájem.

24. září 2017 v 10:26 | Zejména na Starochuchelské se objeví protiteroristické obranné prvky s to v podobě obřích betonových květináčů. O kamerách ani nemluvě. |  Glosa
ODS již od svého vzniku pomalu ale jistě ztrácela své body. Důvěru lidí si nikdy dostatečně nezískala.
V mnohých obcích a městech se dostávala na úřadech na výsluní jen podvody a manipulacemi. A nejinak tomu nebylo ani ve Velké a Malé Chuchli. Došlo to tak daleko, že v současné době mají před touto pravicovou politickou stranou
komunisté v preferencích obrovský až neskutečný náskok. To ale platí i pro další strany např. ČSSD. A to je pro Občanskou demokratickou stranu varující.

Na Praze 5 po dlouhá léta vládl pan Milan Jančík, jinak velký milovník chuchelských dostihů a hospod. Je to snad jediný pražský starosta, primátor, po kterém nám zůstala nemilá památka. Jenže na jeho obhajobu nutné po letech říci, že ten jeho až neskutečný výplod, zhůvěřilost, za několik desítek milionů korun, nám nyní dobře poslouží v boji proti teroristům. Policie a magistrát si nemohou nyní tu jeho geniální myšlenku vynachválit.

Pan Milan Jančík za neskutečnou sumu nechal udělat betonové truhlíky do kterých dokonce nechal zasázet stromy. Měl představu, že jimi osází celou Prahu 5. Ne tedy těmi stromy, ale těmi truhlíky. Lidi ale nejsou nekulturní a tak jeho myšlenku zavrhli. Ale co se nestalo.

Na pětce zůstaly desítky, možná až stovky betonových monster. Stromy v nich uschly, některé zlikvidovali vandalové. A bylo vymalováno. Skončily přesně podle novely Jana Nerudy. Kam s ním? Nyní hyzdí například okolí na Zlíchově. Je tady ale dobrá zpráva. Dlouho tam již nepobudou. Magistrát hl. m. Prahy a Policie České republiky je využijí na boj proti teroristům. Budou překážkou, tak jako protitanková ježčata za druhé světové války, proti možnostem vjetí nákladních a podobných vozových prostředků do davů lidí. My se nedáme a teroristům neustoupíme!!!

Je rozhodnuto, že některé ty betonové nesmysly se octnou na ochranu proti terorismu i na Starochuchelské. Podle úředníků a policistů, kteří celý tento plán předvedli na tiskové konferenci, se v nejbližších dnech začne na téčku ve Slivenci. Tedy přesně tam, kde jsme požadovali, okrašlovací spolek, osadit silniční značku - Zákaz průjezdu. Osazeny budou tak, aby mezi nimi klikatě mohla projet jen osobní auta. Nákladní tam stejně mají zákaz vjezdu.

Pokračování bude ještě v zatáčkách u osady Tučňák, tam jak je most. Zde budou překážky, betonové květináče, v lištách, takže se budou moci posouvat z okraje do silnice. A to dokonce na dvou místech. Před mostem a za mostem. Poslední budou těsně před železničním přejezdem někde před nemovitostí pana Dubského. Účelem je, aby vozidlo teroristů nemohla ve velké rychlosti narazit do vlakové soupravy.

Tato opatření se mnohým z nás mohou zdát zbytečná až neskutečná. Opak je však pravdou. Teroristé jsou dnes již v celé Evropě a nebude zas tak trvat dlouho kdy zaútočí i v České republice. Je třeba abychom všichni byli s velkým předstihem připraveni je odrazit. Na závěr nezbývá nic jiného než se panu Jančíkovi a celé ODS Prahy 5 omluvit. Pan Jančík již tenkrát věděl co dělá. Jak se říká měl ten správný nos, čuch.

Magistrát i policie žádá občany o nápady jak ještě lépe protiteroristická opatření zvelebit. Názory , nápady, můžete psát i zde pod tímto článkem do komentářů.

Poznámka: Na Karlův most, bez jakéhokoliv problému, vjel zahraniční autobus. Řidič se bránil, že ho tam zavedla navigace. Bohužel, podle Policie ČR, to není první případ. Co by se asi stalo kdyby této bezpečnostní nedokonalosti využil terorista. Byl by to masakr!!! Lidi, zejména pak zahraniční turisté, by neměli úniku.

Bezpečnostní betonové prvky byly již osazeny např. na Staroměstském náměstí, ale na Karlův most se zapomenulo. To má být v brzské době napraveno. Otázkou je jak se tam ty květináče ODS budou vyjímat?Policie České republiky zklamala. Vždyť šlo o životy lidí!!!

21. září 2017 v 22:43 | Podobné záležitosti by se stávat neměli. Ale vina je i na straně každého z nás. Nestačí koukat a diskutovat. Naopak je třeba vždy jednat. |  - - vše o dopravě
Dalším příkladem může být ta jáma do pekla v Chuchelském háji. (Začátek ZDE a následuje pokračování ZDE.) Proč to musel řešit a vyřešit okrašlovací spolek? Proč i po několika letech se obecnímu úřadu ani policii to nepodařilo vyřešit? O hajném pražských Lesů ani nemluvě....

Na Strakonické na dálnici směrem na Zlíchov za mostem Inteligence již od srpna v odstavném pruhu postávala škodovka. Nemálo řidičů se divilo, že jí ještě z "dálnice" nikdo neodtáhl. Někteří se dokonce na Policii České republiky, městskou policii, obrátili. Ale bez výsledků. Policie tvrdila, že vozidlo nepřekáží provozu, a tak tam zůstane.

"Pokud auto netvoří překážku v provozu, nemůžeme ho odtáhnout," řekla mluvčí pražské městské policie.

Ale co se nestalo!!!V těchto dnech - ve dne - do něj zezadu nabouralo ve vysoké rychlosti osobní auto. Byl to dost velký masakr. Bohužel se nám do této chvíle nepodařilo zjistit konkrétní následky. Jestli někdo víte, tak prosím pište do komentářů. Jak řidič mohl "mimo vozovku" tu škodověnku přehlédnout? Dějí se různé hrůzné věci mezi nebem a zemí...

Vyražte s námi na houby. Uvidíte něco co jste ještě nikdy neviděli. Naše toulání není jen o houbách, ale i o setkávání a o zdraví. I když, bohužel, závěr je vždy v hospodě nebo dokonce v cukrárně. Proč si ale neosladit život, že?!

Byl by to dobrý nápad - asi - kdyby Velká nebyla do kopce

20. září 2017 v 22:05 | Před chvilkou jsem koukal v televizi na film o Kodani. Představte si, že tam každý jezdí na kole. A je jedno jestli za kulturou, do práce, na nákup. Šlo by to i v Chuchli? |  NÁDRAŽÍ
Určitě ano. Jen jak by se nám chtělo zpět jezdit po Starochuchelské do kopců?

Na městskou dopravu si určitě v Chuchli stěžovat nemůžeme. I když, jak to tak bývá, vždy je co zlepšovat. Zejména když si vzpomeneme jak to bývávalo v dávných časech. Všichni jsme chodili na autobus, později na trolejbus, na křížovatku k Vltavě. mnozí, a nebylo jich zrovna málo, i na přívoz. Cestou jsme si zaskočili na zdravotní středisko, kde lékař, dva zubaři, gynekolog a dětská lékařka. Při zpáteční cestě jsme si ještě nakoupili vynikající, čerstvou a chutnou zeleninu.

Východiskem určitě bude nová železniční zastávka u železničního přejezdu. Té se ale jen tak nedočkáme. Dnes máme docházkovou vzdálenost na autobusovou stanici jen několik minut. To ale neznamená, že jsou všichni chucheláci spokojeni. Není málo těch, kterým by vyhovovalo využítí vlaků. Problémem je, že nádraží je daleko a není k němu, až na bus 244, snadný přístup. Ale jedno řešení by tady bylo!

Jezdit na chuchelské nádraží, po vzoru obyvatel nejen západních měst, na kole. Určitě se ptáte jak si tam to kolo uložít? Vždyť se kradou i postarší velocipedy. Řešení je na potvoru jednoduché. V přízemí nádraží je několik místností. Některé sloužily jako výdejny jízdenek. Každý zájemce by od nich měl klíč. Pak by stačilo si kolo s klidným srdcem uložit na nekonečnou dobu. Problémem této myšlenky je asi ten návratový kopec po Starochuchelské. Ale určitě je v obci nemálo sportovců, kteří si rádi zlepší fyzičku. A kdo se hýbe ten navíc hubne a je stále krásnější.

Jistě jste si všimli jak před chuchelským nádražím neustále parkují auta. Tak proč by nemohla i kola?

Na železniční trati od Prahy až po Beroun jsou na nádražích vidět desítky ba stovky kol z nichž mnohé jsou přivázány k zábradlí, k lampám veřejného osvětlení. O parkujících autech ani nemluvě. Tak proč se cyklistice nevěnovat i u nás?

Koncerty v malochuchelském kostelíčku jsou úžasné. A zanedlouho se bude konat další. Jenom kdyby ty vlaky nebyly tak hlučné....


Někdy je lepší sníst jedovatou houbu než se zabít v autě....

10. září 2017 v 23:21 Aktuality
Oznamujeme všem milovníkům přírody, že se nám podařilo potkat tři rysčata. Byl to úžasný okamžik. A bylo by to na hodně dlouhé povídání. Nyní výstava v Davli a příští měsíc v Rožmitále pod Třemšínem...


Pozn. Není vůbec jednoduché ta koťata nasnímat. Byla hodně daleko a neustále bohužel v pohybu. Pokusíme si to ještě jednou zopakovat. Snad se jim nic do té doby nestane...

Pozn. Sdělovací prostředky oznámily, že letos se houbama již otrávilo více než sto také houbařů. Bohudík není hlášeno ani jedno úmrtí...

JAK SE ŘÍKÁ - NÁHODA JE BLBEC

Jeden nemusí sníst špatné houby a stejně to může mít za sebou. Včera jsme ještě za tmy jeli na Šumavu na houby. Koukám jak z postranní silnice, já na hlavní, se řítí motorka. Chlapec vjel na silnici, podíval se doprava a jel dál. A teprve když byl již na hlavní se podíval i doleva. A to já jsem v devadesáti kilometrové rychlosti byl už u něj. V klidu jsem ho začal zleva objíždět. Věděl jsem ale, že to nevyjde. Hledal jsem únikovou cestu mimo vozovku. On se bohudík tak lekl, že zabrzdil a upadl i s motorkou za téměř 200 000 korun na silnici.

Je hodně zajímavé jak během několika sekund se člověk správně začne rozhodovat. Těch informací přichází během té nepatrné chvilky až nevěřícně hodně. Bylo jasné že do něj to napálit nemohu. To by odnesl jak on, tak i my v autě. Takže zbývala jediná možnost. Opustit s autem silnici. A to by bylo stejně - v tom divném a nevhodném místě - po nás. Pro motorkáře by to bylo ale terno!!!

Jenom nechápu proč se při vjetí na hlavní nejdříve podíval doprava a ne doleva? Asi se ho budu muset zeptat....

A co vy? Máte také podobný případ?

Jsme si opravdu jisti, že novou školu, v pořadí již třetí, potřebujeme? Je připraven plán na její následné využití?

7. září 2017 v 9:50 | Chválíme: I. místostarosta Martin Šimek měl obtížný úkol. Připravit pro chuchelské žáky ale i učitelský sbor v K8 zázemí. Zvládl to na jedničku. Blahopřejeme a děkujeme. Bohužel stále nevíme jestli ty buňky si obec půjčila nebo naopak zakoupila.... |  - - škola III
Opravdu si vedení obce společně se stavebním výborem vše řádně spočítalo?

V letošním školním roce do prvních tříd nastoupilo
o 9,2 tisíce žáků a žákyň méně než v roce minulém.
Podle nejnovějších výzkumů je prvňáků každoročně výrazně méně.
A tento populáční trend se měnit nebude...

Čísla neznamenají že musí být vždy pravdivá. Zejména ta dlouhodobá. Je ale prokázáno, že prvňáků každoročně bude, nejen v rámci České republiky, ale i hlavního města Prahy, stále méně. Pravdou je, že pro Chuchli to může být i obráceně a to v souvislosti s okolní výstavbou nemovitostí. Ale i ta se zanedlouho ukončí.

V této souvislosti se rovněž nabízí otázka, kde se ta děcka v Chuchli vzala. Jak to například souvisí s mimochuchelskými dětmi? Je veřejným tajemstvím, že se do obce přihlásila řada rodin jen aby jejich potomek chuchelskou školu mohl navštěvovat. Lepší známku vedení školy dostat ani nemůže. To ale jistě není nic proti ničemu. Vždyť děti jsou nás všech. Kolik ale pro zajímavost těch mimochuchelských žáků a žákyň je? I tady se ukazuje jak moc nám chybí informace.

Již dávno tomu co jsme se vedení obce ptali co se s novou, v pořadí již třetí školou stane, až mladých bude ubývat? Promění se škola například v domov důchodců, v sociální zařízení? A je již dnes budova na novou funkcí stavebně připravena? A jak obci poslouží zakoupené, pronajaté, stavební buňky? Mnoho otázek a odpovědi nepřicházejí.

Korálovec ježatý, o houbách dnes více v dnešních Květech, je vzácná jedlá houba. A víte že každoročně roste nedaleko Velké Chuchle? Pojďte se s námi toulat lesy a i vy ho poznáte. Vyrážíme s Životem 90 18. září.

Opět zveme na hudbu do sadu...

5. září 2017 v 22:04 | Ve Velké mnoho kulturních akcí není. Tak si toho važme! |  Aktuality
K tomu ještě jako třešíňka vystoupí Stylus....

Pozor - letos z technických důvodů nebude zajištěné občerstvení.
Takže ať si každý své potřeby donese na svém hrbu.
Bude oheň, voda, elektrifikace a posekáno.
Něco málo dobrého pro pořadatele vítáno.

Zdraví
David Vokurka

...