Červen 2017

ČSO i pro občany Velké a Malé Chuchle

29. června 2017 v 16:00 Okrašlovací spolek
Vynikající akce pro starší děti, ale i jejich rodiče...

Fotka uživatele Radotín (Praha 16).
Nezapomeňte kromě svačiny a pití si přibalit fotoaparát, kameru, triedr. Bude na co se dívat....

KAREL KOUTSKÝ, chuchelský občan, JOSEF SUDEK

29. června 2017 v 15:51 | Nová publikace - Josef Sudek "Pokus o nástin čtvrtého rozměru fotografie" - takový je podtitul nové knihy o díle Josefa Sudka. Publikace netradičního formátu přináší snímky v původní, originální velkosti. |  - - Karel Koutský
Karel Koutský v letošním roce za svojí nakladatelskou práci obdržel řadu cen. Blahopřejeme


Pitná voda začíná být velkým problémem. Bude se zdražovat?!

29. června 2017 v 11:49 | O chuchelské pitné vodě zde na blogu bylo již nemálo napsáno. Nenastal již čas, že by se problematice již mělo začít chuchelské zastupitelstvo věnovat? |  - - pitná voda
S velkou pravděpodobností chuchelští starostové a zastupitele udělali zásadní chybu. Připravili své občany o dva vynikající zdroje pitné vody. Dá se ještě zjednat náprava? Při současné politické situaci a globálním oteplování je to více než nutné. Pozitivní přístup dokáže i vyhrát volby...


"Nepochopím, jak je možné,
že se Praha vody v minulosti zbavila.
Musela to být velice prapodivná motivace."
Adriana Krnáčová ANO

Magistrát hl. m. Prahy má již dlouhou řadu let problém. A tím je nejen pitná voda, ale i její čištění. Na průser již v dávných letech zadělala pražská organizace ODS, která tuto strategickou surovinu prodala zahraniční firmě. A bohužel nebyla v republice jediná. Dnes si starostové vesnic a městeček, měst, trhají vlasy a snaží se ten bezútěšný stav změnit. Někde se i zadařilo. Zadaří se ale i v Praze? Podle nejnovějších informací se bude voda a tím i stočné opět zdražovat!!!

Současné vedení hlavního města se snaží zahraniční firmu odstavit, vyplatit jí, a vodu získat od pramene až do výpustě pod své velení. Je to jediná a správná cesta aby zisky neutíkaly z peněženek občanů do zahraničí, ale naopak byly navráceny do vodovodních řádů.

STAROSTOVÉ A ZASTUPITELE CHUCHLE TO PODĚLALI, TAK BY TO MĚLI NEPRODLENĚ NAPRAVIT
ANEB
BUDE JEŠTĚ HŮŘ

Co čeká občany Velké a Malé Chuchle: Je veřejným tajemstvím, že kolem pitné vody nás nečekají dobré časy. Budeme muset hluboko sáhnout do peněženek. Nejen že se bude zdražovat, ale vážně se uvažuje i o dvou vodoměrech. To se bude týkat těch, kteří mají bazény, ale zalévají i záhony, zahrady, sady. Vše kromě vody určené k pití bude mít další sazbu. Tedy i splachování WC.

Je připraven i zákon, který řeší dešťovou vodu. V praxi to bude vypadat následovně. U každého rodinného domu se spočítá velikost střechy, dvora, zahrady apod. Následně z každého metru čtverečního se zaplatí. Zdá se vám to snad jako poplašná zpráva. Věřte, že tomu tak není. Jak se říká vše souvisí se vším. V souvislosti s vodou se hovoří o globálním oteplování. Je sucho, velké sucho. Vody začíná být velký nedostatek. Mj. v současné době v této souvislosti mají velké problémy zemědělci, sadaři a další, kteří se zabývají výrobou potravin. A na toto téma by se dalo ještě dlouho pokračovat. Jedno je však jisté - bude hůř!!!

Velká Chuchle ale z hlediska logiky na tom není zas tak špatně. Je ale nutné začít neprodleně tvořit: Bohužel, naše milovaná víska nemá zas tak velkou možnost si někde vybudovat samospádové nádrž/e na dešťovou vodu, které by následně levně využívala jako další vodní zdroj. Z hlediska připravovaného zákona jí možná ani to nemine.

Ono se to již málo ví, ale obec měla dva vynikající prameny kvalitní pitné vody. Jeden na silnici na Slivenec, ten byl pravděpodobně zničen. Otázkou je zda se dá opět zprovoznit. Pro Chuchli by to bylo terno. Nejvyšší výhra ve světové loterii.

Další pak na dostihovém závodišti, který používal pískem a štěrkem filtrovanou vodu z Vltavy. Ano to je ta ještě stojící historická a památkovým úřadem chráněná vodárenská věž. Vnitřek technického zařízení je sice vykuchán, ale nic by nemělo bránit rychlému zprovoznění. Jenom nevíme jestli z ní ještě existuje funkční vodovodní řád. Byl také zlikvidován nebo naopak nějaká chytrá hlava ho zakonzervovala na horší časy?

Zprovoznění těchto dvou zdrojů by pro občany v blízké budoucnosti znamenalo jediné - levnou vodu, která by se dala použít na vše potřebné, kde není nutné mít vodu pitnou. Proč neušetřit vlatní peníze když je to tak jednoduché?!

A jak to bylo s pitnou vodou a vodou vůbec ve Velké Chuchli v předminulém a minulém století? Jedním slovem špatně, zle. Nedávno chuchelský okrašlovací spolek svým občanům promítnul film o historii obce s ing. Daňhelkou. Další se bude promítat pravděpodobně v září. Bude záležet jenom na vaší početné účasti, drazí spoluobčané, zda budeme natáčet další filmy. Pan Daňhelka vypráví, jak jeho maminka, když potřebovala vyprat vše potřebné, musela na záda hodit těžkou putnu a několikrát zajít do Vltavy pro vodu. A tak to dělala celá ves.

Jen několik nemovitostí mělo studnu. Tam se chodilo pro pitnou vodu. Otázkou je jakou así měla kvalitu když opodál byly stáje a hnojiště. Později na nemovitosti, kde dnes žije pan Chlup, byl kohout pro veřejnou potřebu. Z uvedeného plyne, že to tenkrát naši předci neměli vůbec jednoduché. Jednu výhodu to ale mělo. Za vodu ani stočné se neplatilo...

Poznámka:Z předešlého textu je zřejmé, že když pan ing. Lapáček uvažoval po tzv. sametové revoluci o novém vodovnodním řádu ani jeho nenapadlo, že v blízké budoucnosti bude s pitnou vodou zle. Kdyby to se svými partnery tušil, tak by určitě ty dva vodovodní zdroje nenechali odstavit. Ale vše se dá přece napravit!!!



Staroslovanské pohřebiště v Lahovičkách na Meteoru

23. června 2017 v 18:13 | Poslechněte si o pohřebišti na rozhlasových vlnách dlouhé vyprávění.... |  - staroslovanské pohřebiště

Praha zbrojí ve velkém, ale paní Jana Plamínková opět na Chuchli zapomněla. A co dělá chuchelský výbor pro životní prostředí?

23. června 2017 v 9:04 | Evropská unie nám již řadu let dává možnost vrátit do Velké sady. Proč ty její peníze nechceme nejen na zkrášlení obce? Nebo nemáme ovoce zdarma rádi?
Jestliže se akát musí vykácet, tak proč toho nevyužít a místo něj tam neobnovit sad.
Ó jak jednoduché.
Domnívat se, že se toho zastupitelstvo ujme a začne jednat je velice nepravděpodobné.
Zvrat by způsobil jedině zájem občanů. A to se rovněž nestane.
A jsme opět na začátku. Ale jak se říká nikdy neříkej nikdy.
Vždyť hlad naučil i Dalibora housti.
A hlad a bídá v budoucnosti i chuchelské občany přiměje začít obnovovat, sázet.
Ale proč čekat? Proč to neudělat hned!!!


Zavřete oči a představte si jak tam na jaře vše rezkvetlo bílým květem třešní, višní, ptáčnic, chrupek. Také dostáváte chuť na tu úžasnou bublaninu? A co zavařené a vypeckované třešně na zimu? I já Vám přeji dobrou chuť...

O historii naší milované vísky, v souvislosti se sady, zde na chuchle.blog.cz bylo napsáno nemálo řádků. A tak jako vždy to byl pouze výkřik k ničemu. Ale nikdy neříkej nikdy. Mnohdy, tak jako obelisk na soutoku Vltavy s Berounkou, to může trvat dlouhé roky, ale pak se stejně povede. Dobrou věc nelze jen tak hodit pod stůl. Nebo snad ano?

Praha obnovuje sady!!! Ve městě jich bývávalo neskutečné množství. V současné době magistrát hl. m. Prahy jich obhospodařuje čtyřicet. Bohužel ve Velké Chuchli jsme si sady a třešňovky, včetně alejí kolem nichž ovocné stromy, nechaly zlikvidovat. Opět důkaz jak si vážíme nekonečné a úmorné práce našich předků. O tom zvěrstvu se nemusíme chodit přesvědčit zas tak daleko. Jedna taková alej byla, ještě je tam několik hrušňí, které zachránila paní Vlčková, na Dostihové hned vedle obecního úřadu. Ovocné dřeviny zmizely. Byly nahrazeny tureckou lískou. Nepřipomíná vám to turecké hospodářství.

Ještě nedávno byl historický sad v Hrdlořezích nekonečnou a neprůchodnou džunglí, kde skládky a bezdomovci. Doslova přes noc ho Mgr. Jana Plamínková, která i v této souvislosti na Chuchli opět zapomněla, za evropské peníze, v celkové částce čtyř milionů korun, proměnila opět v třešňový sad, kde navíc několik jabloní a hrušní. Vedení města to nestálo ani korunu a občané této městské části získali oázu klidu a pohody. Nebude to trvat zas tak dlouho a lidé si zde budou moci zdarma natrhat třešně, ptáčnice, chrupky, višně. Taková čerstvá jarní bublanina přece nemá chybu. Nestrašme, nepišme podvratnou zprávu, ale ono to možná nebude trvat zas tak dlouho, kdy nám ovoce, tak jako v dávných časech, bude zachraňovat při té bídě život. Ale my ho i v rámci celé republiky již nemáme! Přestali jsme být soběstační...

Od roku 2010 počet sadů v Praze neustále roste. Navíc magistrát nechává každý rok volně vysadit více než 500 ovocných stromů. Zakládají se i malé sady, které mají i jen několik desítek dřevin. Město již dvanáct let rovněž obnovuje původní sady. Peníze jsou, tak proč toho nevyužít, že?!

A dostáváme se k meritu věci. Proč na chuchelském místním úřadu nechtějí naše sady obnovit. Mají k tomu zastupitele v čele s panem starostou nějaký důvod? Nebo je to jen lenost, neznalost problematiky. V tom druhém případě to ale nemůže platit. Vždyť vedoucím výboru pro životní prostředí je lesník pan Ladislav Kadeřábek a jeho druhem vystudovaný přírodovědec, sadař, ing. Jiří Špaňhel.

Chuchelský okrašlovací spolek navrhuje zastupitelstvu - v první etapě - vrátit pozemky nad Mrázovkou, kde byl obrovský třešňový sad, (více v odkazech sady) svému poslání. Zajistit chutné ovoce a to zdarma chuchelským občanům. Když jste si klikli na ty modré odkazy výše, tak jste si mohli přečíst, na náš dopis, vyjádření pracovníka magistrátu. Ten píše, že sad obnovit nelze protože již je na lesním pozemku.

V této souvislosti je ale mnoho ale!!! Například ten fakt, že bývalý sad je zarostlý nepůvodním akátem. Podle EU tedy invazivní dřevinou, která se musí v celé Evropě neprodleně odstranit. To se nelíbí včelařům, kterým jeho květy přinášejí včelám důležitou jarní obživu.

Jestliže se akát musí vykácet, tak proč toho nevyužít a místo něj tam neobnovit sad. Ó jak jednoduché. Domnívat se, že se toho zastupitelstvo ujme a začne jednat je velice nepravděpodobné. Zvrat by způsobil jedině zájem občanů. A to se rovněž nestane. A jsme opět na začátku. Ale jak se říká nikdy neříkej nikdy. Vždyť hlad naučil i Dalibora housti. A hlad a bídá v budoucnosti i chuchelské občany přiměje začít obnovovat, sázet. Ale proč čekat? Proč to neudělat hned!!!

Vždyť i Chuchle může být krásná, rozkvetlá. Potom by se u nás určitě líbilo i těmto našim kamarádům a jedné přítelkyni...


Trampská chata na prodej.

21. června 2017 v 20:27 - - prodej
Z rodinných důvodů jeden náš přítel, tramp, nabízí k prodeji chatu. Taková příležitost se neopakuje! | - - prodej

Prodám trampskou chatu vážnému zájemci. K doptání zde na blogu...

Chata je na Posázavské stezce nedaleko řeky Sázavy v kopci. Prodejní cena je více než výhodná. Je umístěna tak, že jí žádná velká voda nemůže ohrozit.

Kdo se hýbe nezlobí a netloustne...

16. června 2017 v 22:13 Aktuality
V Radotíně na Zbraslavi, ale třeba i ve Slivenci se stále něco děje. Proč ne i v Chuchli? Kde je problém? Takto se ptá nejeden občan, občanka, naší milované vísky. A to už nemáme ani hospodu, sál a dokonce i aerobik se přejmenoval...

....

Chuchelskému okrašlovacímu spolku to dalo roky práce ale povedlo se i když ne tak jak jsme si představovali

11. června 2017 v 10:36 | Když jsme začali za jeho zviditelnění bojovat, tak nás udivilo, že ani starosta Radotína, včetně svých podřízených, netušil, že na svém katastru něco takového vůbec existuje. A to je na pováženou. |  - staroslovanské pohřebiště
Je až nevěřícné, že Chuchle nemá letopiseckou komisi, nebo něco podobného, jako je tomu například nejen v Radotíně. Proč ze strany zastupitelů takový nezájem?

Na včerejší pražské Muzeální noci jsme navštívili i Muzeum hl. m. Prahy. A co tam nevidíme? Ve vitríně něco málo z vykopávek na staroslovanském pohřebišti v Lahovičkách. Tak se podívejte co naši dávní předci uměli....

Tak jsem si na houbaření a toulání lesy pořídil nové auto. Nevíte k čemu jsou všechny ty páky na podlaze?

Vůbec tomu nerozumíme - něco politického Pro Prahu Velká Chuchle vzniklo pod vedením Mgr. Martina Melichara

11. června 2017 v 10:09 | Vo co go ale nevíme. Třeba nám to pan Melichar vysvětlí... |  Aktuality
Že by nám po Chuchelácích Trochu jinak, nové Top 09 pod vedením pana Kotála, vznikala nová politická strana? Kdo se v tom má vyznat. A kde je chyba? Na jednoznačně na straně Jana Záglera, který má na starosti chuchelský zpravodaj. Proč nás ti novodobí soudruzí neinformují?

Fotka uživatele Pro Prahu Velká Chuchle.
Snímek je převzat z internetu - facebook stránek Pro Prahu Velká Chuchle. Pod ním je napsáno: Takhle nám to slušelo v roce 2014. Nevím jak vy, ale já kromě pana Melichara nikoho neznám. A vy ano?

Na facebooku se objevila organizace Pro Prahu Velká Chuchle. Pravděpodobně není zas tak nová a my o ní nevíme vůbec nic. Ty stránky vypadají jako úplně mrtvé. Pravděpodobně spolek, nebo jak ho máme nazývat, začíná v souvislosti s volbami v roce 2018 vstávat z hrobu. Může to být ale úplně, ale úplně jinak. Počkejme si na odpověď...

Občany Malé Chuchle čekají nelehké časy. Tunel bude!!!

1. června 2017 v 9:23 | SŽDC na základě nedávného rozhodnutí vlády vybuduje vysokorychlostní trať na Beroun - Mnichov. Bez tunelu to není možné! |  - - tunel na Beroun
Železničáři šturmují i při výstavbě tratě ze Smíchova na Beroun. O chuchelském novém nádraží a nadjezdu, podjezdu, se ale mlčí. Přitom na nedávném veřejném setkání občanů Chuchlí s představiteli SŽDC a dalších organizací se tvrdilo, že vše proběhne v jedné etapě...

Malochucheláci ale ještě mohou žít v klidu. První kopnutí do stráně nad obcí se uskuteční až za jedenáct let. Podle našeho zdroje z ministerstva dopravy ČR se nemusí jednat o vysokorychlostní trať, ale tunel na Beroun je nezbytností a to především pro nákladní vlaky, kterým současná trať na Beroun a dále na západní hranici nevyhovuje. Kolejiště je zde v nedobrém stavu a nejinak tomu nebude ani po současně probíhajících opravách. Problémem podle nejnovějších norem je i obrovská zastavěnost kolem Berounky. Žije zde přímo u tratě velké množství lidí.

Rychlovlaky by měly v České republice jezdit až 300 kilometrovou rychlostí za hodinu. Otázkou je - podle zkušeností ze zahraničí - jestli to není málo?!

Na chuchelském železničím přejezdu jsou neustále vážné problémy. Zlepšení je jediné - neumožnit autům aby do obce jezdila od Slivence. Text ke snímku je pod tímto článkem v komentářích. Je na něm i vidět, jak inspektor posílá auto na Hvězdárnu...