Duben 2017

1. máj lásky čas...

28. dubna 2017 v 22:38 Aktuality
Máte už vybranou třešňovou větev? Bývávalo, bývávalo, bývávalo v Chuchli dobře. Jak se zpívá v té překrásné historické písničce. Pamatujete se ještě někdo jak naše milovaná víska byla obklopena rozkvetlými sady? A co myslíe? Které stromy v nich byly nejčastější. Ano, uhádli jste. Třešně, víšně, ptáčnice a jak se vůbec všechny tyto druhy jmenují. Jo, kde ty lońské sněhy jsou. Kam se ale ty ovocné stromy poděly? Kdo je vykácel a proč? Nebudou nám jednou - až bude v republice zle - chybět?

Tak nezapomeňte, že prvního všichni pod rozkvetlé třešně...

Pravidelně pořádáme workshopy pro začínající i pokročilé milovníky fotografie. Jedné se i o akce, které jsou vhodné pro starší spoluobčany. Vysvětlíme, naučíme.

Řada fototoulek je zaměřena na poznávání přírody. Houbaříme, poznáváme orchideje a další vzácné rostliny, ale i hmyz, ptactvo nebeské atd. V sobotu jedeme na fotografování koní. I modelky budou. A když nebudou, tak se vyfotografujeme vzájemně.Cvičíme s Jiřím Paroubkem.

28. dubna 2017 v 20:10 | Jestli nevíte kdo je to pan Paroubek, tak i on je občanem Velké Chuchle. Politik, který se o obecní věci svého bydliště již ze zásady nezajímá! |  Chuchelská ČSSD

Po mnoha letech se podařilo. Proč to ale muselo trvat tak dlouho?

23. dubna 2017 v 21:52 | Policie České republiky nekonala. místní úřad v Chuchli neposlouchal a Lesům hl. m. Prahy to bylo rovněž šuma fuk. |  Okrašlovací spolek
Velebme toho na nebesích, že se nic nestalo. Mnohé by to následně pravděpodobně moc mrzelo. Ale kdo ví. Mnozí jsou hodně otrlí!

Policejní páska kolem vstupu do pekla byla odstraněna a na díru byly položeny betonové panely. Chuchelský okrašlovací spolek si může opět udělat plusovou čárku. Bylo splněno a s velkou pravděpodobností zabráněno nemalému průseru. Proč to ale musíme dělat my, když je všude tolik dobře placených úředníků? Tato prospěšná akce trvala přemnoho roků!!!

A nebylo to vůbec jednoduché. Policie nesmí nic říkat, a tak jsme nevěděli jak je zakrytí daleko a kdo ho provede. Tak jsme se neustále ptali a ptali. Najednou, doslova ze dne na den, bylo vykonáno.

Otázkou ale je, jestli zvolený způsob je ten nejlepší. Co když tam hluboko se zemina utrhne? Dopadnou na dno i ty panely? Nevíme, ale budeme to tam neustále spolu s vámi hlídat.


Kačenka česká nás ani letos nezklamala

23. dubna 2017 v 19:56 | Tato vynikající houba se dá použít v kuchyni na nemálo úprav. Od smaženice až po smetanovou omáčku. Vůbec špatná není ani v těstovinách. Možností je nepřeberně. Dobrou chuť. |  - - kačenka česká
V dávných dobách byla tato kulinářská houba všude v obrovských množstvích. Pak na dlouho zmizela a v posledních letech se opět začíná vracet. A nejinak tomu není ani v Chuchelském háji.

Právě tato roční doba je pro kačenku českou požehnáním. Před několika dny jsme jí šli na lokalitu, kterou jsme v Chuchelském háji objevili teprve v minulém roce, překontrolovat. Našli jsme asi pět plodnic a dnes jich bylo mírně přes deset. Co do množství nic moc, ale nejdůležitější pro nás houbaře je zjištění, že se opět v Chuchelském lese objevila.

My známe pouze jeden plácek. Ale z minulého roku víme, že pan - js - zná ještě další. Zatím ale nevíme jestli on na to svém jí také objevil. Určitě nám dá brzy vědět.


...

Uctíme v tomto roce konečně důstojně naše hrdiny?

21. dubna 2017 v 12:11 | Co to máme za zastupitele, kteří ještě nepochopili, že pan starosta bez jejich účasti pokládá věnce k deskám bojovníků z I. světové války! Na pohřebišti v Chuchelském háji je pak jak voják sám v poli. |  Květen 1945
(Součástí tohoto článku je ANKETA)

V obci máme dva inteligentní občany. Jedním je pan starosta Stanislav Fresl a druhým ředitelka základní školy paní Mgr. Eliška Jančíková. Otázkou je proč při své inteligenci a vzdělání ještě nepochopili, že pomník, v souvislosti s ukončením II. světové války a Pražského povstání, se nachází v Chuchelském háji. Dokáží se konečně tito dva ve spolupráci s občany obou Chuchlí konečně domluvit jak ten slavnostní květnový akt uspořádat? Nebo to i letos bude pěkně po staru podle falešné noty chuchelské ODS? Tedy naprosto od základu špatně. Není to ale jen problém těchto dvou lidí. Je jim to především umožněno naprostým nezájmem občanů. A to je špatně. Nebo máte jiný názor?

Pietní akt v háji v minulém roce. Stanislav Fresl mluví do lesa k veverkám, ptactvu nebeskému. Kromě pana Záglera, obecního fotografa, tam nebyla ani noha. To opravdu chceme i v letošním roce? Na přípravu slavnostního aktu mělo chuchelské zastupitelstvo jeden celý rok. A jak to letos dopadne? To bude občane záležet i na tobě...

Ono je to ve Velké Chuchli celé takové divné. Proč alespoň jednou v roce neumíme důstojně vzpomenout na naše sousedy a sousedky, kteří hrdinně pozvedli zbraň proti fašismu. A v této souvislosti i na jejich děti, potomky?

Na poslední veřejné schůzi v základní škole pan starosta Stanislav Fresl řekl, že si uvědomuje, že je v obci náplava. A bohužel není sám. Přicházejí stále noví a noví lidé, kterým ani ta novodobá historie nic neříká. A to bychom měli rychle změnit. Jak napsal básník. Kdo nezná historii svého národa, obce, tak si bude muset všechno to neštěstí, svrab a neštovice prožit znova. A to přece nechceme. Nebo snad ano?

Především chuchelští skauti, pionýři, ale i hasiči, baráčníci, sokolové, fotbalisté, celá Národní fronta atd. si vzpomenou, jak stávali u desek padlých, které byly po celé obci. Kam se poděly? Kdo je odstranil a jaký k tomu měl důvod? Jestli někdo víte, tak prosím napište. Jak je na přiložených fotografiích vidět, tak v okolních obcích ty desky stále existují aby neustále den za dnem připomínaly tu hrůznou dobu německé okupace. Nebylo by dobré, možné, je vrátit na svá místa?

....


VODU, zásluhou jednoho člověka, Chuchle jako jediná v republice hned vyřešila po revoluci aneb pro dobrotu na žebrotu!!!

20. dubna 2017 v 19:57 | První zastupitelstvo po tzv. sametové revoluci bylo snad jediné, které pro Chuchle něco udělalo. Proč ta další jenom spala? Záleží to opravdu vždy jen na inteligentních a pracovitých jednotlivcích? A kteří to jsou? |  - - pitná voda
Pro dobrotu na žebrotu aneb jak jeden sociální demokrat podrazí svojí stranu, předsedu, starostu, a přidá se za peníze ke konkurenci...

Vísky, vesnice, městečka, města, mají po celé České republice nebetyčný problém. Kam se krumpáč ponoří, tak zjistí, že veškeré vodovodní řády jsou zrezivělé a neodkladně potřebují obnovu. Ale kde vzít patřičné finance? Jistě není třeba zdůrazňovat,. že se to týká i kanalizace, kde je situace ještě horší! Na straně jedné je pitná voda nejdražší v Evropě, na straně druhé se starostové, vodárenské společnosti, obávali jí ještě více zdražit na tak potřebné investice, obnovu sítí. Nyní všichni volají aby stát pomohl. V současné době jde o miliardy korun a každý rok vždy o miliardu více. Cena vody je v průměru v republice na osmdesáti korunách. kdyby se do toho započítaly potřebné investice do trubek, tak by se cena vody mohla vyšplhat i na 500,- korun. Ještě štěstí, že Chuchle tento problém nemají!

NENÍ JIŽ TEN SPRÁVNÝ ČAS PANU Fr. LAPÁČKOVI (92)
VEŘEJNĚ PODĚKOVAT?

Sametová revoluce přinesla do vesnic a měst čerstvý vítr, který ale v dalších letech velice často byl - a stále je - plný smogu. Nejinak tomu nebylo ani v Chuchli. Bohudík se ale v Malé a ve Velké podařilo vytvořit na radnici vynikající dvojku - Prek, Lapáček. Ten první se staral o obec a ten druhý rozjel vše kolem stavebnictví. Právě jemu patří poděkování nás všech, že jako první pochopil co obec potřebuje a kam se v blízké budoucnosti pohnou ledy. Sehnat na začátku devadesátých let obrovské finanční prostředky pro Chuchli byl snad i úkol neproveditelný. Ne ale pro pana Lapáčka. Tak se podařilo v krátkém čase vybudovat v naší milované vísce nejen vodovodní řád a kanalizaci, ale i nový rozvod elektřiny a bohudík i plyn. A bylo dokonáno. Tak se stalo, že Chuchle v současné době v těchto záležitostech nemá - bohudík - žádné problémy. Tedy až na jeden... Opravdu bylo nutné si nechat zlikvidovat ty dva obecní prameny pitné vody? Za to by nás paní Merkelová nepochválila. Také znáte ten její projev, že lidé se mají připravovat na horší časy? To by ale bylo na jiné a hodně dlouhé povídání. Tak se stalo, že Chuchle, zásluhou těch dvou pánu, předběhla v rámci České republiky dobu. Vždyť například sousedící Slivenec kanalizaci vybudoval teprvé v nedávné době!

PRO DOBROTU NA ŽEBROTU
(... a zde hlavní roli sehrál Jan Zágler)
OPRAVDU SI TO PAN Ing. FRANTIŠEK LAPÁČEK ZASLOUŽIL?
NENÍ JIŽ TEN SPRÁVNÝ ČAS NA VEŘEJNOU OMLUVU? NEBO BUDETE ČEKAT AŽ NÁS PAN FRANTIŠEK OPUSTÍ?

K danému problému více Zde

Vodovodní šoupě, které až do dnešních dnů bez problémů fungovalo v hlavní budově Barrandovských teras.Radnice, která rozumí svým občanům. Zastupitele, kteří si uvědomují, že občané tady nejsou kvůli nim, ale naopak zastupitelstvo tady je kvůli občanům.

15. dubna 2017 v 11:43 | Proč je to na chuchelské radnici obráceně? Kde hledat důvod? Chuchelští zastupitele to neumí nebo pro to mají důvod? |  Okrašlovací spolek
Pro dobré nápady nemusí chuchelské zastupitelstvo jezdit daleko. Stačí si sednout na autobus a poradit se s kolegy na Zbraslavi, ale třeba i v Radotíně...

(Zbraslav) - Zdejší radnice dala svým sousedům a sousedkám již v minulém roce dárek. Nabídla jim aby si mohli rozhodovat o části rozpočtu. A občané toho rychle a s velkou chutí využili. A protože se ukázalo, že to byl vynikající nápad, tak i letos se pokračuje. Na stole je každoročně jeden milion korun. To ale neznamená, že v letech příštích již nepůjde řádově o úplně jinou částku. V Chuchli na to jdou úplně jinak. Třeba tím, že jeden ze zastupitelů dostává úplně za nic 9000,- korun měsíčně k přilepšení k platu. Ale on pan starosta určitě dobře ví proč to dělá, že?!

(Velká Chuchle) - Zdejší radnice zvolila již před mnoha lety úplně opačný přístup. O všem si rozhoduje sama. Občan je pro ní pouze číslo na volebním seznamu. Není od věci si zde na blogu přečíst o několika aférách chuchelské ODS. Manipulace při volbách, defenestrace exstarosty inf. Františka Lapáčka od spolustraníka (ČSSD) Jana Záglera, a tak by se ještě hodně dlouho dalo pokračovat.

Ukažme si ale na práci radnice, která s občany již ze zásady nespolupracuje, v poslednich dnech. Nikdo například nechápe proč ještě po dlouhých měsících nemáme stavební výbor. Nikdo rovněž netuší co bylo důvodem jeho likvidace. Dostane chuchelský občan, občanka, na tuto problematiku vůbec někdy smysluplnou odpověď?

Nedávno se v základní škole odehrála fraška kolem výstavby nadjezdu, tunelu. Závěrem je, že v nejbližší době - bez rozhodnutí chuchelského občanstva - vše rozhodne pouze jeden novodobý soudruh (ODS).

V naprosté tajnosti na chuchelské radnici se právě v těchto dnech rozhoduje o tzv. Centru obce. Opravdu občane chceš uprostřed milované vísky minisídliště? Opravdu potřebuješ betonovou budovu, ve které bude sídlit předimenzovaný obecní úřad. Potřebujeme ho vůbec? Nechtěl by jsi raději zelený park, vodní plochy, venkovní posilovací tělocvičnu, koutek pro děti atd., cukrárnu, kavárnu?

A jako zajímavost se dostáváme k další výstavbě školy. Opravdu jí potřebujeme? Nebylo by lepší na té volné ploše vybudovat další hřiště? Víš vůbec občane kolik mimochuchelských dětí jezdí do Chuchle. Obeznámil tě někdo jaký bude vývoj dětské populace v příštích letech. Bude mládeže více nebo naopak méně. Co se stane se školou až děti nebudou? Mnoho otázek, na které jsme nikdy nedostali odpověď. Nejsou právě tato fakta důvodem proč byl zlikvidován stavební výbor? Kolektiv inženýrů, doktorů, chuchelské inteligence? Co se za tím vším skrývá. Co nám chuchelští zastupitele neříkají? Co nám neustále tají?

A jeden trumf na závěr - tuti, boty, císař. Proč je chuchelský zpravodaj stále nefunkční. Je to pouze amatérský způsob práce pana Kadeřábka a Záglera? Nebo je to naopak záměr nic občanům neříkat, o ničem je neinformovat. Tak na to si musíš občane již odpovědět sám!!!

Nastal čas Velikonoc a my z okrašlovacího chuchelského spolku Vám všem přejeme jejich pěkné prožití. A vám houbařům vzkazujeme, že v těchto časech je to také o kačenkách českých. Rostou!Na Barrandovských terasách to začíná stavebně ožívat

13. dubna 2017 v 14:46 | Pamatujete si jak to tady bývávalo? Bývávalo, bývávalo, bývávalo dobře. Jak se zpívá v té staré české písni. Tak nám své vzpomínky napište pod tento článek do komentářů. Co nyní nenapíšete již nikdy nebude. A to by byla zajisté škoda... |  Barrandovský areál
Mnohé informace najdete ZDE! Chodili jste tam na procházky? Tancovat, popíjet, zpívat? Drželi jste cestou milou, milého, za ruku? Nebo dokonce jste byli vášnivými návštěvníky tamějšího plaveckého areálu?


Jistě je nemálo těch, kteří když projíždějí kolem Barrandovských teras se nepodívají co že se tam nového děje. Ze silnice zase tolik toho vidět není. Zatím to tam jde zlehka. Je ale nasazena těžká technika a jak je ze snímku patrné, tak se betonují základy hotelu. V hlavní budově, která bude zachována jako restaurace, se dělají zabezpečovací práce. A z věže je převelice zajímavý výhled nejen do údolí Vltavy. Z ptačí perspektivy je pohled na ten dopravní ruch na všech těch dálnicích, silnicích, řece, železnici, nebi, jak z nějakého až neskutečného filmu. Jo, ty překrásné bývalé časy se již nikdy nevrátí...


Ty slavné Terasy jsme s přáteli fotograflckých aparátů prolezli od sklepa až po samý vrchol. Bylo to úžasné, hodně poučné. Zajímavé bylo když jsme pod odborným vedením zjistili, že všechny stavební prvky jsou téměř původní. Bohužel interiér, nábytek, veškerá ta krása ze začátku minulého století již dávno tomu vzala za své. Něco se rozkradlo a zbytek dodělali vandalové a sběratelé starožitností.

Nebude to s velkou pravděpodobností trvat zas tak dlouho a areál přivítá první návštěvníky. Opodál se zanedlouho, u příležitosti májových oslav Pražského povstání, pokloní památce hrdinů u památníku občané Hlubočep, Zlíchova a smíchovské radnice. Kolik jich asi bude? Ono se to málo ví, ale na té desce jsou uvedeni i občané Velké a Malé Chuchle, kteří nedaleko padli v boji proti fašismu. Nezapomeňme na ně a přijďme i jim položit věnec, květiny.

Zde sedávala honorace. Mezi rty doutníky a v rukách sklenky s koňakem. Výhled na všechny světové strany tady musel být excelentní. Takový bohužel, nebo že by snad bohudík, již nikdy se konat nebude...

ODS nám byl v České republice čert dlužen

12. dubna 2017 v 22:40 | A napáchala velké a neodstranitelné škody i v okolí naší milované vísky. |  ODS
Nebo si snad myslíte, že lze Občanské demokratické straně v něčem blahořečit?


Není to zas tak dlouho co jsem o těch obřích květináčích hovořil se starostou Prahy 5 panem Klímou. Přítomen byl i I. místostarosta a další vedoucí představitele radnice. A to jsem neměl dělat. To byl asi ten hlavní důvod proč byl pan Klíma v zápětí odvolán. Jeden z těch pánů se podíval mým směrem a řekl: "My si s tou zrůdností nevíme rady!!!" Neví někdo z vás jak ty příšerné květináče někde smysluplně ve Velké nebo v Malé Chuchli využít?

Nevím jak vám, ale mé maličkosti to trvalo roky než pochopila k čemu ty obří květináče jsou dobré. A vida ono k posezení a poležení mladé chasy při čekání na autobus. V létě dokonce někteří mladí vyházeli zeminu, jeden z nich požádal otce, který řidičem cisterny, o navezení vody. A měli v tom horku vystaráno. Dokonce i bezdomovcům se ten nápad líbil. V klidu se mohli naložit a smýt všechen ten letitý nános. Jo holt kdo umí ten umí. Ale co s nimi bude dál? Vždyť už tam překážejí dlouhé roky....

On to od začátku byl od pana starosty Jančíka (ODS) blbý nápad. Když si navíc uvědomíme, že mnohé květináče stály na místech, kde se mohly zasadit živé stromy přímo do půdy. A to je i případ zde na Zlíchově. Proč je nevysadí na ty překrásné zelené plochy, které navíc plné překrásných billboardů? No jo, ale kam by potom dali ty prázdné ohavné betonové příšery? A teď babo raď.

Mnoho stromů již odešlo na onen svět a zbyly po nich jenom ořezané pahýly. Otázkou je co s těmi květináči bude dál. To opravdu budou na věky věků hyzdit Prahu? Město všech měst?

Co do krásy, půvabu, šarmu, vyhrávají dvě betonová monstra u stanice tramvaje před Smíchovským nádražím tam jak je cukrárna Hájek - Hájková. Zabírají obrovský prostor chodníku. Když už, nebylo by lepší kdyby na té nevyužité ploše parkovala auta? Mnohým řidičům by to udělalo určitě velkou radost. (...foto dodám později.)

Kontrolní otázka I: Kolik si myslíte, že ty naprosto zbytečné květináče stály? A nebuďte troškaři. Poradíme. Nejde ani o tisíce, ani sta tisíce, ale o ...?

Kontrolní otázka II: Dovedli by jste zdůvodnit proč jsou ve vší své kráse umístěny právě zde na Zlíchově? Je pro to nějaký důvod? A vy ho znáte?


Nepromarněte příležitost - SEKVOJOVEC OBROVSKÝ

12. dubna 2017 v 21:25 | Než chuchelský úřad zaváhá, tak právě nyní má až neuvěřitelnou možnost udělat něco zajímavého pro naši vísku. Co jim někde v obci najít místo?! |  Stromy NEKÁCÍME!!!
Kdyby chuchelský výbor pro životní prostředí existoval, pracoval, tak bychom se měli na co těšit. Bohužel on jen spí a spí...

V Chuchelské hájovně je nyní k dispozici několik sazenic sekvojovce obrovského. Tento až neskutečný strom, který se dožívá i několika tisíce let, si nyní můžete vysadit na své zahradě, louce, u pole. Neváhejte a udělejte tímto počinem radost i mnohým chuchelákům, kteří mají přírodu v oblibě. Jedno balení u hajného stojí 150,- korun.

Třeba i výbor životního prostředí pod velením pana Kadeřábka a Špaňhela se probudí, zakoupí, a vysadí několik stromů na katastru naší obce. Nemáte nápad kde by to mělo, mohlo, být? Představte si, že my tady už nebudeme, možná nebude existovat ani obec, ale sekvojovce zde budou stále jak stožáry zámořských plachetnic stát. Není to pro nás chucheláky výzva?

Lesy hl. m. Prahy sesbíraly semena ze dvou sekvojovců obrovských, kteří již šedesát let rostou v Kunratickém lese, a vypěstovaly z nich semenáčky. A ty jsou právě v těchto dnech k dispozici. Pro celou Prahu jich je "pouhých" jeden tisíc kusů. Pražští zahradnící je nazvali pražským sekvojovcem. Strom ale požaduje kolem sebe velký prostor. Potom si již můžete někde na nebesích nebo naopak v pekle počkat jak vám budou vaši následovnící blahořečit. Tak s chutí do toho a půl je hotovo...