Leden 2017

Podle klimatologů máme i v Chuchli nejstudenější zimu

31. ledna 2017 v 23:44 | Nejen děti si té současné tuhé zimy užívají. Všude spousta sněhu a zamrzají i řeky. Něco tak úžasného už tady dlouho nebylo |  Aktuality
Čas ukázal, že lyžování na dostihovém závodišti nebyl vůbec špatný nápad. Děkujeme...

Chuchle má po desítkách let opět sochu. Tou první byla obrovská socialistická žena uprostřed obce, která nahradila historický vánoční smrk. Jejím autorem byl nás soused pan Klempíř.

Jeden se až diví co moderní technika dokáže udělat s poletujícím sněhem za krásu. Autorem byla dvě sněžná děla, která neustále chrlila sníh na nedaleký kopec. Jak tak to foukalo, tak se zmrzlá voda lepila na vodárenskou věž, která bohužel již nefunkční. Nebyl to dobrý nápad jí poslat do důchodu.
Nejen nejmenší si to tady úžasně užívají. Chlapec na snímku se svým psíkem byl v sedmém nebi. O jeho rodičích ani nemluvě. Vyřádit se tady může každý a to i bez nutnosti mít lyže. Letos se to opravdu vydařilo.I./2017 veřejné zastupitelstvo

30. ledna 2017 v 23:04 Zastupitelstvo 2015/2016/2017/
Dnes se na zastupitelstvu projednávaly převelice důležité záležitosti a to bez zájmu chuchelských občanů. Dostavil se pouze pan Kozák a pan Zágler. Oba ODS. Je hodně divné, že chucheláci nemají vůbec žádný zájem o tak důležité dokumenty jako je rozpočet na letošní rok a výhledově až do roku 2022. Na povrch konečně vyskočilo i několik důležitých vět kolem výstavby tzv. Centra obce. Moc zajímavé. Je to podle vzoru o nás bez nás. Opravdu chceš občane, občanko ve středu obce minisídliště, kterému bude vévodit nový výškový objekt, ve kterém obecní úřad. Není to snad zhůvěřilost? O parku vůbec nikdo ze zastupitelů neuvažuje. A co si občane, občanko, vybereš ty. Sídliště nebo park?

Nyní bych já Václav Burle měl informovat vás všechny o tom co se konkrétně na dnešním veřejném zastupitelstvu dělo. Ale já si začínám připadat jako vůl. Píši, informuji, ono to ale nikoho nezajímá. Stačí se vlevo dole podívat na počítadlo kolik sem na chuchle.blog.cz chodí lidí. Je to k smíchu!!! Když si uvědomím co tomuto blogu věnuji času, tak si opravdu myslím, že ten vůl jsem. Rád si na tyto řádky počkám na vaše názory. Zatím Vám přejí pěkný klid u televizí, pivečka, vínečka. I Vaší práci čest....

V okolí Chuchle se již bruslí nejen na Berounce, ale i na rybníčku v Lahovičkách. Divné je, že na kluzištích, jak přírodních, tak i umělých, například v Praze, se moc sportovců nepohybuje. Čím to asi je? Podobné je to i v běžeckém areálu na dostihovém závodišti.

Proč v Chuchlích nemůže být hospoda? Není zájem! Ono je to ale trošilinku složitější. Co myslíte? Změní se to někdy?

24. ledna 2017 v 23:12 | Kde jsou ty doby, kdy v našich obcích byly nejen hostince, ale i restaurace, zahradní taneční parkety. A muzikantů tolik, že by naplnili symfonické orchestry. Proč to tenkrát šlo a dnes nikoliv? |  - - vše o kultuře
Není na vině především chuchelský občan, který nepije, nemlsá, nejí. Kdo ví?

(...dokončení zítra.)

...a co si budeme povídat. Ono to není v těch hospodách, hostincích a restauracích v současné době zas tak levné. A navíc se šidí kde může. Nedávno se zjistilo, že málokterý výčepní ohledně piva dodržuje míru. A to je již na pováženou! A jsou i tací, a není jich zrovna málo, kteří si na to jedno točené musí i kleknout na Karlově mostě.

O kolik miliónů si Malá a Velká Chuchle řekne. Magistrát rozdává městským částem 1,27 miliardy!!!

24. ledna 2017 v 22:52 | Není to zas tak dávno co jsme zde na blogu psali, že chuchelští hasiči mají možnost získat na vybavení výzbroje a výstroje několik milionů. Zastupitel, hasič, pan Mařík to na dotaz pana Fresla odmítl. Prý mají všeho dostatek. |  - - finanční
Právě při rozdílení těch milionů je vidět jak moc nám chybí stavební výbor. Odborníci, architekti, inženýři, stavaří. Který z chuchelských zastupitelů, politických stran, si pro ty peníze pro nás všechny sáhne. Je vůbec někdo na místním úřadě odborníkem přes peníze, dotace. Nebo si je opět necháme uletět mezi prsty?! Navrhni občane na co by se měly ty prašule využít. Že by na protihlukový val v Malé? Nebo na odstranění navážek v poldrech u Vltavy. A co takhle konečně vysázet ty aleje, které jsme si nechali zlikvidovat. Není prově ten pravý okamžik jak odvézt skládku i nebezpečných odpadů z Žákova lomu? Možností jak tu nabídku od Magistrátu hl. m. Prahy je nepřeberně....

Každá městská část má možnost poslat tři žádosti. Není důvodem aby jim nebylo vyhověno. Peněz je dostatek. Takováto příležitost se jen tak brzy nezopakuje. Co myslíte? Využije toho chuchelské zastupitelstvo nebo opět vše, jak je u ní dobrým zvykem, hodí za hlavu? Peníze se budou přidělovat koncem března. Záměry musí na magistrát být odeslány do 10. února. To již není moc času.

Chuchle, i když jsou nedaleko od centra města, jsou na kulturu skoupá. Ale sem tam se i u nás nějaký ten perspektivní umělec projeví. Tenhle výtvor není zas tak špatný...


Mrazy vládnou nejen Evropou, ale i naší vískou

22. ledna 2017 v 12:12 | Plynové kotle jedou na plný výkon a chuchelákům se den za dnem stále více otevírají peněženky. Máte někdo dobrý nápad jak plyn ušetřit. Jde to vůbec? |  POČASÍ v Chuchli
Ono se ta pravděpodobně moc neví, ale jeden z chuchelských zastupitelů - za Boha si nemohu vzpomenout na jeho jméno - příjmením Balcar, bytem na Hvězdárně, je velkým znalcem a obdivovatelem meteorologie. To bylo také důvodem proč si pořídil již před lety na zahradu meteostanici. A vy, když si zde na chuchle.blog.cz kliknete na Počasí v Chuchli, jí můžete společně s ním každou minutu sledovat. A věřte, že je na co se dívat o čem přemýšlet. Pane Balcare děkujeme!

Ono pravděpodobně těch meteorologických stanic bude v Chuchli povícero. Víme i o jedné, která je ale falešná. Na zahradě má nemálo prvků, ale neukazuje ani jeden údaj. Snad jenom ten teploměr je funkční. Pouze ale ta na Hvězdárně je napojena na internet, kde fantasticky funguje. Pěkné pokoukání...

Když jsme ještě chodili v padesátých letech do základní chchelské školy, tak jsme měli nejen předmět pozemky, ale i meteorologickou stanici. Její součástí byl i objemný sešit, do kterého jsme každodenně několikrát denně zapisovali patřičné údaje. Pravděpodobně v té době byly stanice na většině československých škol. Co se k tomu opět vrátit?

Poznámka: Hodiny ukazují 12 hodin dvacet minut. Hvězdárna hlásí mínus 2,5 stupně celsia a vlhkost 73 procent. Ve středu Chuchle máme mínus 3,5 stupňů a vlhkost 74 procent. Ono je to měření ale asi hodně složité. Pro zajímavost již několik dnů mám na dvorku na jednom místě čtyři různé teploměry a každý ukazuje něco jiného. A teď babo raď.

Je tento názor správný? Nebo to vidíte jinak?

21. ledna 2017 v 23:32 | Není vesnice jako vesnice, tak jako není městečko jako městečko. Proč někde lidé žijí plnohodnotným životem a jinde to ve všem skomírá? Příkladem jsou třeba i ty hospody... |  Glosa
Příští fototoulání za vodním ptactvem se koná 4. února. Můžete se přidat...

Dnes od prvního svitu slunce jsme se toulali kolem Berounky. Opět, tak jako několikrát do roka, došlo na počítání vodního ptactva. Sami jsme byli překvapení jak moc se zadařilo.

Představte si, že jsme jen mezi Černošicemi a Radotínem viděli ve třech skupinách něco kolem dvaceti morčáků velkých. Jedná se o ptáky, kteří jsou v té nejvyšší kategorii ohrožení. Byl to velký zážitek a nebyl jediný. Říká se, že dokonce tito návštěvníci z dalekého severu již několikrát v Čechách zahnízdili.

Jedním z dalších překvapení rovněž byl obrovský zájem nejen radotínských občanů o korzování kolem řeky. Dříve Mže, dnes Berounky. Víte proč se ten název změnil a kdy? Proč oproti této části toku je o návštěvu chuchelské Vltavy tak nepatrný zájem?

Pamatujete se na ty dvě prastaré vrby u přístaviště parníků? Pod jednou roky, od nepaměti, žila převeliká tlupa králíků. Ta již tam byla v polovině padesátých let minulého století. O kousek dál byla další historická jíva, která jednou větví přesahovala nad navigaci. Každý kdo šel po těch kamenech se musel před ní sehnout, poklonit se. Sportovci, běžci, fotbalisté, jí používali jako hrazdu k posilovacím cvičením. Cyklisté před ní museli sesednout z kola. Dnes podobné větvé po toku jak Vltavy, tak i Berounky, nahradily cedule Sesedni z kola a o pár metrů dál Nasedni na kolo. Vpravo pak byl polozatopený poldr. Dnes navážka ve výšce deseti metrů. Až sem to chuchelská radnice, a to jak ta socialistická, tak i ta kapitalistická v ochraně životního prostředí dopracovala!

Vysvětlení nezájmu o chuchelskou řeku je prosté. Chuchelská ODS hned po první povodni v roce 2002 povolila veškeré stromy, vegetaci, odstranit. Dnes je to tam stále jedna velká pustina. I přes náš nesouhlas tvrdila, že následovat bude nová výsadba. Ano, ta se částečně udělala. Jenže některé dřeviny se neujaly, další zničily vandalové. Není již čas začít vysazovat, tak jak se to například děje v Radotíně?

Těch překrásných historických stromů kolem chuchelské Vltavy je škoda. Jejich odstranění bylo jedním z novodobých barbarství. Nabízí se otázka proč přilehlé obce k tomuto oficiálnímu vandalství nepřistoupily. Když půjdete například kolem řeky od Zlíchova, tak po Malou Chuchli je to jeden strom vedle druhého. Božské pokochání duše i oka. Zajímavé je, že v této části cyklostezky je i velký provoz chodců a mladých rodin. Proč asi?!

Radotín. I ten si ty prastaré vrby a další dřeviny pod lávkou zachoval. Proč ne my v Chuchli? Otázka je zbytečně položená protože nám na ní z radnice stejně nikdo neodpoví. To by si kálel do vlastního hnízda!!! Ale ani ta radnice Radotína není zas tak svatá. V nedávné době vykácela kolem Berounky směrem k Černošicím přemnoho stromů. Bylo to opravdu nutné? Nestačilo je výrazně ořezat a nechat je existovat dál? Ještě, že tam jako náhradu vysázela několik nových stromů. Není jich ale oproti těm odstraněným nějak málo?


Bazén už nikdo nezprovozní

20. ledna 2017 v 22:19 Barrandovský areál
Už nás není mnoho, kteří jsme tam chodívali plavat. Já dokonce o patro výš na terasách dirigoval velký taneční orchestr. Tenkrát v těch dobrých časech jsem snad ještě ani nechodil do školy...

Při plaveckých a skokanských závodech nejen na tribunách bývávalo plno, že by jehla mezi diváky, sporotovci, nepropadla. Kde ty loňské sněhy jsou.

Skokanský můstek je chráněný státem jako kulturní památka. Tak snad ho nikdo v dohledné době nepošle k zemi. Kolik asi nejen sportovců, závodníků, si z něj skočilo do pořádně ledové vody. To zde byla velká potíž. Ze starých filmů, i hraných, je patrné, že to nikomu zase tak moc nevadilo.

Nám klukům z Velké ale ano. To byl, kromě vstupného, hlavní důvod proč jsme raději chodili řádit na chuchelské příštaviště parníků a na soutok Vltavy s Berounkou. Ten přístav to by bylo hodně dlouhé vyprávění. Tady jsme se všichni z Chuchle naučili od svých starších kamarádů plavat. Pravděpodobně to zde na blogu někde je. Že by tady? Další Vltavy najdete vlevo v rubrikách.

Představte si, že pramen, který napájel bazén je stále funkční. Jenom nevím jestli ta voda je pitná. Jestli někdo víte, tak prosím napište do komentářů. Děkujeme. Na druhé straně, při vstupu do lůmku, je i bez poskvrny zachován pohádkový bazének. K čemu ale sloužil. Příznám se bez mučení, že jsem o něm vůbec neměl potuchy. Doslova přes noc EET zlikvidovala řadu hostinců a podobných zařízení. I tady v areálu je kouzelná trempská nálevna. A není vůbec špatná. Bude ještě existovat?

Malé opomenutí a na průser je zaděláno

19. ledna 2017 v 20:12 | Jeden se až diví, že u železničního přejezdu a na Mezichuchelské je tak málo autonehod. Všude je to tady nebezpečné. Buďte proto opatrní. |  - - vše o dopravě
Také si myslíte, že ta Mezichuchelská neměla existovat? Nebo máte opačný názor?

Dnes na odbočce z Malé Chuchle na Mezichuchelskou to bylo krkolomné. Bohudík nebylo tak zle jak to na první pohled vypadalo. Ale i tak se sjely dvě hasičské posádky. Mělo se vystřihávat. O policejních a dopravních vozidlech ani nemluvě.

Řidič, který jel v Golfu z Malé Chuchle, tvrdil, že dostal smyk a narazil do ženy ve škodovce. Ta se podle něho lekla a zazmatkovala. Nabourala v protisměru do autobusu.

Jenže auto neřídila žena ale muž, který přijížděl přes most ze Strakonické. Ten řekl, že viděl jak mladý chlapec se sice podíval do prava, ale ne na levou stranu. Tím se stalo, že nedal přednost vozidlu na hlavní silnici. A bvlo zaděláno na problém. Chvilka nepozornosti dokáže desítkám lidí znepřijemnit život. Když to jenom odnesou plechy, tak to není zas tak hrozné. Mnohdy to ale bohužel nejsou jen ty plechy.

Ledopády pod Barrandovem II

17. ledna 2017 v 22:52 | Když příjdou první mrazíky, tak většina lidí je začne proklínat. Není mnoho těch, kteří je milují. Ale prokazatelně i tací jsou. To by ale bylo na jiné a hodně dlouhé vyprávění.... |  Výlety s fotoaparátem
Zázrak se bohužel nekoná každý rok. A ani letos tu krásu bohužel nemůžeme obdivovat. Jenže máme štěstí v tom, že ledopád na snímcích není v blízkosti naší vísky jediný. A ten druhý, který od toho na skále nedaleko, v letošním roce je velký krasavec. Tak, jestli jste to ještě neudělali, si ho na cestě do Prahy z autobusu vychutnejte. A když se vám zalíbí, tak se k němu procházkou dojděte podívat. Věřte, že to stojí za tu námahu. Ale konejte neprodleně než ho některý ze sporotovců, horolezců, zničí.


Nevíte někdo jak je tam ten ledopád dlouho? Pravdou je, podle zpráv na internetu, že horolezci na něm pravidelně trénují. Když se povede zima tak má k deseti metrům. Někdo v lůmku, kde dříve byla střelnice, vyřezal dřeviny, a tak slunce na ledopádu svým teplem dělá nemálou škodu. Asi to kácení nebyl dobrý nápad. Horolezci, před expedicemi do dalekých hor, tak přišli o možnost tréninku. Ten ledopád tam není jediný. Jsou tam ještě minimálně dva další.

V Chuchli se zásluhou jednoho občana udávat nemusí

13. ledna 2017 v 13:39 | Prvního ledna vstoupil v platnost zákon, který se týká lokálních topenišť. Na příslušné odbory po celé republice již přicházejí ve velkém udání na spoluobčany. |  Životní prostředí
Kdo z nás si ještě pamatuje, jak v zimním období se nad naší milovanou obcí vytvořil neprodyšný černý smog. Ze zdravotního hlediska to bylo o život. Tak to ještě do posledního dne minulého roku bylo po celé republice. Výzkumy ukázaly, že právě kotle na tuhá paliva znečišťovaly ovzduší nejvíce. Teprve následně to byla auta a teprve potom průmysl.

Po tak zvané sametové revoluci se zastupitelem stal pan ing. Lapáček (92). Nevíme jestli ho osvítil Duch svatý, ale on zvolení pojmul velkolepě. Rozhodl se, že změní Velkou Chuchli od prvopočátku. Od té doby máme nejen plyn, ale i nové rozvody vody a elektřiny. Dokonce byla i kabelová televize. Jenom škoda, že mu nebyla dána ze strany chuchelské ODS šance aby ve svém inženýrském umění ve prospěch obce, občanů, pokračoval i nadále. Nebyla to ale jen chyba této pravicové strany, ale všech sousedů a sousedek. Proč se tenkrát nikdo z nás neozval, nebouchnul do stolu? Kdyby pan Lapáček zůstal ve své funkci starosty, tak Velká, ale i Malá Chuchle mohla být o několik tříd dále. To co řešíme dnes - například školství - již mohlo být vybudováno v devadesátých letech.

Nemůžeme ale vše svádět na ODS, pana Stanislava Fresla. Ten si hájil pouze své pravičácké zájmy. Vždyť ten převrat, puč, se uskutečnil v roce 1996, přímo v sídle chuchelské sociální demokracie. Hlavním pučistou, organizátorem, byl Jan Zágler, dnes druhý muž chuchelské ODS. B\yl to on kdo slíbil ostatním sociálním demokratům, zastupitelům, jisté výhody, ale to pouze za předpokladu, že svého šéfa, ing.Lapáčka, potopí až na dno. A tak se také i stalo a Chuchle na to nesmí nikdy zapomenout. Vždyť to se přece ve slušné a domokratické společnosti nedělá!!! Tak se bohužel ze dne na den stalo, že rozvoj se v obou Chuchlích zastavil. Až půjdete obcí a ten černý pokryv nad Chuchlí neuvidíte, tak si prosím vzpomeňte na toho zlatého člověka, který to má v tom dobrém slova smyslu na svědomí. Děkujeme pane inženýre.

Zimních jedlých hub zas tak moc není. Co myslíte já tato jedlá?