Listopad 2016

Pravá a nefalšovaná tvář chuchelské ODS. Politické strany, která neví co je to slušnost, morálka, etika!!! A to když ptáčky lapala hovořila o otevřené radnici. Kam se poděly její sliby?

30. listopadu 2016 v 14:28 | Jan Zágler, dvorní fotograf a podržtaška pana starosty Stanislava Fresla mojí maličkost hrubě urazil. Tak si prosím přečtěte i můj názor.... |  - - vánoce
Chuchle by měla udělovat titul čestného občanství. A první by měl toto významné ocenění obdržet pan Lapáček. A kdo by byl další? Máte návrhy?

Trocha historie: S Janem Záglerem jsme vyrůstali. Dobře se znali i naše rodiny. Jeho sestra dokonce hrála v tanečním orchestru mého otce Karla Burleho. Vždy jsem ho považoval za kamaráda a to z mé strany platí i nadále. Jenže bohužel pod vlivem pana starosty St. Fresla, tak nějak zhloupl, zhrubl. Možná podlehl mamonu. Jan pochází z chudé rodiny a tak je s podivem, že se přidal na stranu té nejhorší pravice. Vždyť ODS od tzv. sametové revoluce u občanů České republiky propadla na plné čáře. Dnes v politice republiky neznamená vůbec nic. Je naprostou nulou!

Honzík byl milý kluk ale pod vlivem ODS a dostihového sportu - Jančík, Fresl, Horáček a další - začal až nebývale hloupnout. Dřive funkcionář ČSM, s hesly a rudým praporem chodil každoročně v přední řadě prvomájových průvodů. Jako člen, herec, chuchelské mládežnické satirické skupiny ČSM, neustále pranýřoval chuchelské kulaky, sedláky, živnostníky, hospodské atd. Bohužel na tuto historii Velké Chuchle se rychle zapomnělo. Již roky žádáme chuchelské svazáky, kteří se pravidelně scházejí, o nahlédnutí do jejich kronik. Rok za rokem stále marně. Jeho svazácké politické cítění ho přivedlo nejdříve do pionýra a později do socialistického mládežnického hnutí. Po revoluci vstoupil do ČSSD, kde pod vedením pana Lapáčka.

Když jsem v listopadu 1989 dělal ve Startu revoluci, tak všichni ti dnešní členové ODS byli zalezlí někde po hospodách. Oni je totiž milují. Umím si představit, kdyby ta sametová nevyšla, tak titíž by mě nahnali do tábora nucených prací. Ano máte pravdu, že jsem byl vůl, že jsem se do toho vůbec pouštěl. Čas ukazuje, že to bylo úplně k ničemu. Že by i zbytečné? Před několika dny zemřel Fidel Castro. Ten prohlásil, že není umění udělat revoluci, ale co dál. A měl pravdu.

Po chuchelské revoluci se dostal na radnici jako starosta pan Prek a následně pan Lapáček. Člověk, který pro Chuchli udělal něco co se nikomu v té době v celé republice nepodařilo. Sehnal peníze a doslova ze dne na den položil ve Velké Chuchli veškeré sítě - plyn, kanalizaci, telefonní a elektrické kabely. A jakého se mu dostalo od občanů poděkování?

Předseda chuchelské ODS St. Fresl po dohodě s panem Jančíkem vyslal do boje, do první frontové linie, právě Jana Záglera, člena chuchelské sociální demokracie. Ten přesvědčil další straníky ČSSD, která měla na radnici většinu, aby přešli za úplatky na stranu pana Fresla. Pan Lapáček byl během několika minut po dvouletém starostování odvolán. A bylo po ptákách. Od té doby Honzík členem ODS. To jsou nám přelétaví ptáci co?! Za prachy prodají i vlastní matku. Podobně se to stalo i při posledních volbách. Aktérem byl Ladislav Kadeřábek.

Jestli čekáte konec příběhu, tak jste na omylu. Teď to teprve začne mít grády. Netrvalo zas tak dlouho a pan Fresl z politických důvodů potřeboval poslat pana Záglera na odpočinek. Přes noc ho zbavil funkce místostarosty a na jeho místo dosadil paní Felixovou. Tenkrát se Honzík hodně naštval. Netrvalo ale zas tak dlouho a opět panu Freslovi zobal z ruky. A tak je to až do dnešních dnů. Jako odměnu dostal pozici šéfredaktora chuchelského zpravodaje. Jak ten vypadá, tak to už si každý musíte sám srovnat se svým svědomím. Stojí hodně peněz a výsledek je žalostný. Jan nahradil pana Mgr. Tomáše Hromádku. A zase doslova přes noc.

( Nikdy bych tyto řádky nenapsal, kdybych nebyl panem Záglerem napaden. Kdo chce kam pomozme mu tam!)

Na této fotografii pane starosto Stanislava Fresle vidíte, jak je jednoduché zasadit na náměstí u zastávky Kazínská vánoční strom. Když to umí zvládnout jeden občan, tak by jste to měl dokázat i vy.

Stačí vykopat díru a smrček, který za několik let vyroste do ohromných rozměrů, do ní vložit. A proč to udělat. Odpověď je jednoduchá. Tam ten stromek byl od dávných časů. A tak by to také mělo zůstat. Kdo nectí tradice svých předků jako by neexistoval. Jak se chuchelské děti mají naučit historii když právě vy pane starosto děláte vše proto aby na ní na věky věků zapomněly. A to chuchelský okrašlovací spolek nedopustí!!! Snad se k nám přidají i další chuchelští občané. Nebo je jim to opravdu jedno?

Hasiči rozsvítili vánoční strom.
(Napsal Jan Zágler a kurzívou doplnil Václav Burle)

Parta chuchelských dobrovolných hasičů přišla s výborným nápadem, připomenout si Adventní čas rozsvícením vánočního stromu. A tak pod záštitou městské části Praha-Velká Chuchle a starosty Stanislava Fresla, byl na první Adventní neděli 27. listopadu v 17:00 hod. slavnostně rozsvícen strom na náměstí Chuchelských bojovníků. Již od 16:00 hod. měli chuchelští občané možnost se sejít a při malém občerstvení, které ve spolupráci s místním úřadem připravili a podávali členové dobrovolných hasičů si po sousedsku podebatovat. V sedmnáct hodin byl strom rozsvícen a starostka chuchelských hasičů paní Kateřina Nedvědová společně se starostou Velké Chuchle Stanislavem Freslem přivítali přítomné občany, kteří doslova zaplnili náměstí Chuchelských bojovníků. Žáci obou druhých tříd A i B zazpívali pod rozsvíceným stromem koledy. Odměnou za pěkný přednes jim byl nejen potlesk přítomných, ale také sladkosti od našich hasičů. Chuchelští hasiči opět, a nebylo to poprvé, dokázali, že nemají hlavu jenom proto, aby jim nepršelo do krku, ale že dokáží vymyslet a zorganizovat velmi pěkné akce. Jsem přesvědčený o tom, že rozsvícení stromu bylo dobrou myšlenkou a rozhodně si zaslouží pochvalu. Vím, že můj názor nesdílí známý chuchelský bloger, který již několik dní před rozsvícením stromu podrobil na svém blogu zmíněnou akci nepěkné kritice. Je chvályhodné, že si všichni, kdo měli na rozsvícení stromu své zásluhy, nenechali jedovatou slinou, vypuštěnou blogerem, svoji snahu a obětavost otrávit. Za to jim patří dík. Neočekávaně hojná účast chuchelských občanů a slova chvály na tuto pěknou akci, je nejen hezkou odměnou pro všechny, jenž se na uskutečnění této akce podíleli, ale také pádnou odpovědí na kritické připomínky pana blogera. Věřím, že světlo stromu, vnese světlo do našich duší a navodí tu správnou vánoční náladu. Vážení spoluobčané, dovoluji si Vám popřát hezké, klidné a neotrávené Vánoce.
Jan Zágler

Slovo má Václav Burle: Milý Honzíku, nemyslím si že jsi tak hloupý jak to z tvého otevřeného dopisu čpí na hony daleko. Přestaň sloužit špatné věci a začni prosím myslet hlavou. Cítím se hodně uražen, když píšeš, že jsem bloger. To není nic proti ničemu. Já mám ale jméno a dokonce i příjmení. Tak bych příště prosil aby jsi to respektoval.

Já totiž nemám žádnou možnost abych se mohl k obecním věcem, tak jako i ostatní občané Chuchlí, vyjadřovat. Na internetové stránky místního úřadu, tak jako do zpravodaje mám hlavně tvojí zásluhou zakázaný přístup. To bylo také důvodem proč vznikl chuchle.blog.cz. alias Naše Chuchle.

V dopise chválíš hasiče, že ozdobili cizokrajný strom u památníků padlých v I. světové válce. Podle mého názoru to nebyl dobrý nápad. Místo kde vánoční strom by měl být je uprostřed obce. Tam kde byl odjakživa. Nebo ty si nemyslíš že by se tradice měly ctít? Hasiči zvolili z neznalosti tu nejhůře možnou variantu. A tvé okecávání ten fakt nemůže změnit.

Nejhorší na celé hasičské akci, která pod záštitou starosty Stanislava Fresla je, že jste tam "nahnali" dvě třídy chuchelské základní školy. Nemuselo by to být nic proti ničemu kdyby pan Fresl po celý svůj uřednický život netvrdil, že není možné děcka honit na obecní akce. Narážím na fakt, že ve výročí Pražského povstání u hromadného hrobu v Chuchelském háji stojíte vždy jenom vy dva - Fresl a Zágler. Ani ti vaši hasiči už tam nechodí. K vánočnímu stromu přivedete dvě třídy a v háji nejste schopni - a co je nejhorší - ani ochotní se chovat jako lidé, jako řádní představitele chuchelského místního úřadu. A už se moc těším co všechno na tuto mojí kritiku na tvojí osobu napíšeš. Nyní si ještě myslím že jsi chlap a ne podpěra na prádlo. Tak se ukaž hasiči, podržtaško... Václav Burle

CENTRUM CHUCHLE podle ODS?! Nenech se občane napálit nebo budeš litovat. Okrašlovací spolek bude bojovat za park. Přidáš se?

28. listopadu 2016 v 23:51 | Dobře si občane rozmysli co budeš požadovat. Právě nyní můžeš začít rozhodovat o Centru obce. Jestliže nyní zaspíš, tak pak se už jen budeš divit a pravděpodobně i hodně nadávat. To už ale bude pozdě.... |  CAUSA Centrum Chuchle
Součástí tohoto článku je ANKETA!!!

CHUCHLE JE PŘEKRÁSNÁ TÍM,
ŽE JE PŮVABNOU VESNICÍ V ZELENI.
AŽ BUDE SATELITNÍM MĚSTEČKEM,
TAK VŠICHNI BUDEME NEŠŤASTNI...

Po celý letošní rok chuchelská ODS, zejména na veřejných zasedáních zastupitelstva, sem tam hodila do pléna dvě slůvka - Centrum Chuchle. Jen tak aby se neřeklo. Ona ale moc dobře ví proč to dělá. Její záměr je vybudovat ve středu obce velké sídliště jehož součástí mají být především malometrážní byty. Do obce by to přivedlo několik set nových obyvatel. Položme si otázku, kdo z této zhůvěřilosti bude mít prospěch???!!! Na některých výkresech je zastaveno i náměstí Chuchelských bojovníků, kde je pomník padlých spoluobčanů, našich předků z I. světové války. A dokonce i náměstíčko u zastávky Kazínská.

Chuchelský okrašlovací spolek mlčel až do okamžiku, kdy pan starosta veřejně prohlásil, že o novém sídlišti informoval paní primátorku hl. m. Prahy. V ten okamžik se potvrdilo, že pan starosta Stanislav Fresl opět pořádá velkou akci o nás bez nás. Ozývají se i hlasy, že současné kácení stromů je přípravou na parkoviště. To opravdu občane, sousede, sousedko, chceš?

Podívejme se na okolní města. Zbraslav i Radotín připravuje v centru svých satelitů náměstí, prostory pro setkávání občanů. Pouze Velká Chuchle pod vedením ODS si zvolila cestu zastavění. Nemyslíme si, že je to z mnoha důvodů dobrý nápad. Dovolíme to těm neumětelům? Podobně i lid v Komořanech chtěl mít poklidnou a krásnou vísku. Zastupitelstvo slibovalo, slibovalo a nyní se podívejte jak to tam dopadlo. Ženy lomí rukama a chlapi pláčou nad svojí důvěřivostí, hloupostí.

Položme si otázku proč to ODS dělá co tím sleduje? Nejdříve si pan Stanislav Fresl vzal pod svá křídla výbor územního plánování a v zápětí zlikvidoval stavební výbor, který plný těch největších odborníků. Vždyť ing. architekt pan Doubner je ve svém oboru světovou veličinou. Co tím vším sleduje? Tak na to si musíš sousede, sousedko, odpovědět každý sám.

2a8fe24f8cf994cb6619cbb397b0c7f4.jpg

Miroslav Veselý: "Nemá cenu si tady kecat oč jde. Stromy musí jít do háje, aby se tam při rekonstrukci náměstí vešlo co nejvíc aut pro budoucí Centrum. Až se za obecní prachy udělá parkoviště a další přípravné stavby, obecní pozemek na Centrum se zašmelí nějakému soukromému investorovi, který bude slibovat hory doly. Ve skutečnosti jde o stavbu bytů a žádné pořádné Centrum pro obyvatele Chuchle nikdy nebude, také čím by se to naplnilo, kdo by to provozoval, kdo by tam pravidelně chodil a zda by si provoz na sebe vůbec vydělal. Proto také musel skončit stavební výbor, protože tento lumpen scénář zná, asi by s tím nesouhlasil a kladl by nepříjemné otázky. Pokud by se chtěl někdo zeptat a co z toho tedy vlastně bude mít obyvatel Chuchle mimo úplně zastavěného prostoru, tak to je dobrá otázka, ale musí se ptát jinde."

DOBRÝ PŘÍKLAD
NEVEDLA BY PRÁVĚ TUDY TA SPRÁVNÁ CESTA?

Ukazuje se, že celá ta zástavba je na chuchelské občany obrovská bouda. Položme si otázku komu to minisídliště bude vyhovovat. Že by mafii kolem developerů?

Bohužel od začátku bylo zadání od chuchelského obecního úřadu špatně, možná i úmyslně, zadáno. Logické by bylo, že mimo zástavby tohoto rozsáhlého území mělo být i stanoveno, že možný je i park, který by měl být místem setkávání občanů a her malých děcek. Nebo i těch větších. Jenže od začátku se chtělo stavět, utrácet veliké finance. Nikdo se ale chuchelských občanů nezeptal. Ale ještě jedna možnost tady je. Musí být. A ta se jmenuje REFERENDUM!!!

Bohudík po celé republice se ozývají hlasy, že je velice nutné zanedbané obří plochy změnit na zahrady, dvory, nebo předzahrádky, parky. Architekti a urbanisté z pražské fakulty architektury a ateliéru Unit architekti přišli s rozsáhlým projektem jak pro občany vytvořit to nejlepší k žití uprostřed zástavby. Ty plány jsou na Velkou Chuchli jako vyšité. Tak proč odborníky nepožádat v první etapě o názor. Pane starosto Stanislave Fresle - míč je nyní na vaší straně!!!

Jako první se rozhodla jejich nápady využít podkrkonošská Jilemnice. A už se hlásí o přízeň další obce, městečka, města. Proč by to také nemohla být Velká Chuchle?!
Václav Burle


Barbaři z výboru pro životního prostředí likvidují zdravé historické stromy. A my se ptáme proč? Co nám pane Kadeřábku řeknete?

26. listopadu 2016 v 21:44 | Jen v této části obecní načálstvo zlikvidovalo již čtyři stromy. Ale k náhradní výsadbě nedošlo. A nejsou jediné!!! Kdy ty šílenosti skončí? . |  - - jasany u zvoničky


Na této fotografii ještě torzo jasanu stojí. Nejen já jsem si myslel, že to tak zůstane a že odborníci ho nechají obrazit aby dělal radost i dalším generacím. Bohužel jsme se mýlili. Ale nejen já nechápu proč ta zvěrstva neustále v Chuchlích dělají. Vy tomu snad vážení spoluobčané rozumíte?

??? PADNE SNAD ZA ODS I TEN DRUHÝ U ZVONIČKY ???


V kuloárech se povídá, že poražený jasan svými kořeny narušoval Čejkovic statek. Po kontrole dendreologa se zjistilo, že se to nezakládá na pravdě. Proč tedy ten historický strom musel být poražen? Kdo nám asi na tak jednoduchou otázku odpoví? Že by snad pan Ladislav Kadeřábek? Nebo profesionální zahradník Jiří Špaňhel. Nebo dokonce odvahu najde nový obecní pracovník pro životní prostředí? Nechme se překvapit. Ale my už dnes výsledek známe. Chuchelská ODS neodpovídá. Ta pouze neustále jedná. Sem tam něco porazí, zfalšuje a občanům je z toho neustále smutno. Ale co nadělají, když demokracie se Velké a Malé Chuchli den za dnem vyhýbá!!!

Již je to několik roků nazpátek co jsem z autobusu viděl jak u veslařského klubu v Malé Chuchli ořezávají vzrostlé stromy. Podobné to bylo i u topolů na Strakonické. Plakal jsem plakal, ale čas ukázal, že naprosto zbytečně. Již na jaře dřeviny obrazily a dnes jsou to opět překrásní krasavci. I ten poražený jasan u zvoničky byl v minulosti nejednou ořezán a stále se mu výborně dařilo. Když jsem tam na plošině viděl chuchelskou pracovní četu, tak jsem si myslel, že opět jen jasan zkracují. Zanedlouho jsem však byl nemile překvapen. Strom padnul k zemi a kde asi skončíl? Že by v krbových kamnech některého člena chuchelské ODS? Třeba nám i na tuto otázku někdo z chuchelských papalášů odpoví.

A dostáváme se opět ke stále diskutovanému problému. Proč chuchelské načalstvo s velkým předstihem občany neseznamuje se svými divnými zásahy. Vždyť má k dispozici zpravodaj, internet, vývěsní skříně. To opravdu jim nestojíme za těch několik řádek? A jsme opět u té divné odeesácké demokracie. Že pane Stanislave Fresle. Vyjádříte se, proč neustále podporujete to barbarství? Proč nedokážete se svými občany diskutovat, hovořit, včas je informovat co se v obci připravuje? A vážené sousedky, vážení sousedé. Buďte si jisti, že v této problematice bude ještě hůře. My, okrašlovací spolek Chuchle, vás budeme včas informovat. Ale co si budeme povídat. Většinou to bude s křížkem po funuse jako v tomto případě.

A to občane asi ani netušíš jaká zvěrstva se páší v Chuchelském háji. A to v místech, kde rostou státem chráněné orchideje...

Vykácíme stromy, postřílíme zvěř a teprve pak budeme spokojeni. A místo parku v centru obce postavíme malé, ale hodně vysoké sídliště. A to dokonce jak je na výkresech vidět bez pomníku z I. světové války a z mapy vymažeme i náměstíčko u zastávky Kazínská. Všechno zastavíme, dřeviny zlikvidujeme, a kolem nových mrakodrapů vytvoříme nekonečná parkoviště. To opravdu chuchelský občane požaduješ? Vše pro ODS!!!

Jelen evropský okem našich fotoaparátů. Stalo se dnes na Šumavě a dokonce jsme potkali i rysa ostrovida. I houby jsme přinesli....


Otevřený dopis chuchelských hasičů aneb je to opravdu dobrý nápad? Nebylo by snad vhodnějšího místa v obci?

21. listopadu 2016 v 23:14 | Chuchelský okrašlovací spolek si nemyslí, že je vhodným počinem ozdobit nepůvodní strom a navíc na pietním místě padlých spoluobčanů v I. světové válce. |  - - vánoce
Zdravím všechny naše příznivce!

Dovolím si zde uveřejnit reakci na příspěvek od pana Burleho, který se vyjádřil k naší předvánoční akci Rozsvícení vánočního stromu, jelikož některé informace, které ve své reakci zveřejnil, jsou nepravdivé. Tímto považuji věc za vyřízenou a doufám, že naše nedělní setkání proběhne v příjemném vánočním duchu a s hojnou účastí! Těšíme se na Vás!

Vážený pane Burle,

Náměstí Chuchelských bojovníků jsme pro rozsvícení vánočního stromečku vybrali hned ze dvou důvodů. Jedním z nich je umístění uprostřed obce a dostatek místa pro to, aby si zde lidé mohli v klidu vychutnat začínající advent. Druhým důvodem byl fakt, že na náměstí stojí živý strom, který využijeme pro jeho ozdobení - příště si proto prosím nejdřív ověřte všechna fakta, než budete zveřejňovat informace, které NEJSOU pravdivé.

Děkuji za náhled do chuchelské historie, avšak na Kazínské žádný vhodný strom nestojí. Nebo snad chcete, abychom nějaký živý pokáceli a na místo, kde se vánoční strom v minulosti nacházel, ho umístili? Tím bychom sice ctili tradici, avšak dle Vašich slov bychom ho někde museli uříznout a následně nechat projít kamny, a to opravdu nechceme. Navíc … píšete, že na Náměstí Chuchelských bojovníků probíhal veškerý sousedský život našich předků - my ho tam touto akcí alespoň trochu vracíme, a to Vám snad vadí?

A ještě další NEPRAVDIVÁ INFORMACE, kterou jste ve svém příspěvku uveřejnil. Nápad s pořádáním této akce nepřinesl úřad, ale chuchelští hasiči. Vzhledem k tomu, že se jedná o akci pro všechny občany Velké a Malé Chuchle mi přijde více než vhodné, že jsme se v tomto případě spojili s místním úřadem, který nám nabídl pomocnou ruku.

Na závěr bych chtěla podotknout, že veškerá činnost, kterou náš sbor vykazuje, se děje v osobním volnu všech našich členů a bez nároku na jakoukoli finanční odměnu. Je tedy eticky a morálně nevhodné, že se parta lidí dohodne, že udělá něco pro občany Chuchle, jen tak, ve svém osobním volnu?

Osobně doufám, že se tato akce stane každoroční chuchelskou tradicí.
Za SDH Praha - Velká Chuchle
Kateřina Nedvědová, starostka

Vážená paní Nedvědová,

ve svém dopise píšete, že jsem uvedl nepravdivé informace. Tímto Vás žádám aby jste je zde na blogu zveřejnila abych se k nim mohl vyjádřit. Děkuji.

Křesťanským stromem v Evropě, ale i jinde na světě, je smrk a někde ještě jedlička, borovice. Umíte si vůbec představit, že by Vaše prababička, babička, maminka, rodina, si doma postavila strom, který nemá s českou kulturou historicky vůbec nic společného? Tsuga, kterou chcete použít jako vánoční dřevinu, se do českomoravskoslezského prostoru vůbec nehodí. Je to podobné jako by jste býka draždila rudou barvou.

Umíte si představit, že by na Staroměstském náměstí byl jiný strom než smrk. A dřevina pocházející z Kanady vůbec nepřichází v úvahu. To by lid nejen z Prahy, ale i z celé republiky, Evropy, neunesl. Nebo snad znáte v Čechách, na Moravě a ve Slezku město, městečko, vísku, kde by cizokrajný strom použili sousedé a sousedky jako vánoční? Když nahlédnete do historie, tak zjistíte, že stromem Slovanů je lípa a například stromem Germánů dub! Ale tsuga? Tak to ani náhodou. A k vánocům patří smrk, jedle, borovice. Nebo vy snad budete mít ve svém domově akát, tsugu apod.? Pro veřejné místo je z mnoha důvodů vhodný právě ten smrk!

Jsem přesvědčen, že nejhorší na tom nápadu je, že ozdobíte strom, který je jako pietní umístěn na nejčestnější půdě naší milované obce. U pomníků padlých v I. světové válce. Opravdu jste přesvědčena, že je to vhodné? Nepřipomíná to v tom negativním slova smyslu cirkus?

Z Vašich vět je zřejmé, že nejsou z Vaší hlavy. Kdo Vás naočkoval? A v těchto dnech to není poprvé. Stejné negativní rady dostávali i nejstarší občané obce. "Pane neposkytujte panu Burlemu žádné informace..." To byly ta slova některých z vás, kteří se bojíte informací z minulých dob jak čert kříže. Bohužel pravdu umlčet nejde!!!

Jedním z důkazů je Vaše úvaha o Kazínské. Nikdo nechtěl tam každoročně vysazovat nový vánoční strom, ale naopak jsme požadovali - viz články zde na blogu - výsadbu nového cca třímetrového, který by brzy dorostl do mimořádné velikosti. Ono je více než potřebné ctít tradici. Vánoční strom zde stával od nepaměti. Bohužel byl komunisty, v boji proti náboženství, křesťanství, poražen a místo něho vztyčena obrovská socha socialistické ženy. Ta zanedlouho oprávněně skončila na smetišti chuchelských dějin. Domníváme se, jsme přesvědčeni, že pro vánoční strom není lepšího místa. Zejména i v souvislosti, že dobrým zázemím pro období vánočních svátků je prostor K8. Dnes to tam není nic moc, ale to se v nejbližších letech změní. Třeba tam bude park s kavárničkou apod.

Tsuga na památném místě to byl vůbec nevhodný nápad. Jsme přesvědčeni, že stačilo prořezat původní smuteční vrbu a nechat jí žít jak se podobně stalo i u Strakonické. Smuteční vrba je v Evropě, jak její název napovídá, dřevinou tichého rozjímání. To je strom, který se hodí k památníkům padlých, na hřbitovy. Kdyby tam ještě dnes stála, tak by jste jí paní Nedvědová také opentlila a přidala elektrická světýlka? Jsem přesvědčen že nikoliv. Tak proč tím nepůvodním stromem znesvěcujete pietní místo, půdu hrdinů, našich předků. Opravdu jste přesvědčena, že je to vhodné?

Vánoční strom vždy historicky byl v místě dnešní Kazínské a na dnešním náměstíčku Chuchelských bojovníků vždy v rohu stála májka. A tak by to i podle mého názoru mělo i zůstat!

Václav Burle

Ve vojenských újezdech v těchto dnech ve velkém vyrazila hlíva ústřičná. Začínají hody hody doprovody a doufejme, že to vydrží až do jara. A opět se, tak jako u chuchelského vánočního stromku, dostáváme do dávné historie. Víte někdo, která houba z křesťanských důvodů nesměla chybět na štědrovečerním stole?Rodina Srkalova

19. listopadu 2016 v 8:18 | Již od rána zvoní telefon. Měli jsme být na cestě do Bavorského lesa. Jenže počasí nás zradilo. Snad si to trošilinku vynahradíme v neděli a zejména pak v pondělí se Životem 90 na toulání se brdskou přírodou. Je tedy čas něco opět na blog napsat.... |  - - U Srkalů pekárna
V poslední době natáčíme s nejstaršími občany Chuchlí na film jeden rozhovor za druhým. Zajímavé je, že všichni s láskou a velkou úctou vzpomínají na pekárnu pana Srkala a to zejména v souvislosti s německou okupací....

A tím se dostáváme k jadru pudla. Roky jsem si říkal, že musím napsat vzpomínky s dříve narozenými spoluobčany. Tak dlouho jsem se připravoval až mnozí bez mého souhlasu odešli na onen svět. A bylo dokonáno. Nyní se to snažím napravit a věřte, že se daří. Bohužel jsou ale i chucheláci, zejména pak náplava, kteří jim vzkazují aby Burlemu žádné informace neposkytovali. Proč asi? Mají snad obavu, že pravda vyjde na povrch? A ona vychází!

Vzorným příkladem je právě rodina Srkalů, kteří v Chuchli od nepaměti pekaři. Vynikající pekaři. Dobře jsem se znal s jejich synem Mirkem, který byl až neskutečným trumpetistou. Dlouhé roky hrál i v orchestrech mého otce Karla Burleho. On první trumpetu a já tu druhou. Dnes by mu bylo něco přes osmdesát let. Třeba se nám někdo z rodiny ozve a my napíšeme více.

Jak jsme tak s Mírou sedávali vedle sebe, tak jsem se zapomněl na jejich pekařské umění a život zeptat. A už jsem to nedohnal ani s jeho manželkou. I ona je již na pravdě Boží.

Kdyby Chuchle udělovala Čestné občanství, tak Srkalovic by museli být první, kteří by ho obdrželi. Je II. světová válka, ono se to ale pravděpodobně týkalo i té první. Celý svět je ve vážném nebezpečí že zvítězí fašismus. Je nedostatek potravin a nejinak tomu není ani v naší rodné a milované vísce. Mnohým rodinám se nedostává jídla a především chybí chléb. Ale kde vzít peníze na jeho obstarání? Pan Srkal a celá jeho rodina nic neřeší a lidem v tajnosti poskytují Boží dar zdarma. Němcům by se to s velkou pravděpodobností moc nelíbilo. Do dnešního dne nedostali od těch lidí zaplaceno. Oni to ale ani neočekávali. Dalo by se i napsat, že jejich křesťanská štědrost doslova a do poslední litery zachraňovala životy. Aby mohla být naplněna, tak si rodina sama musela utrhovat od úst. Podobně to podle chuchelských pamětníků probíhalo i ve Slivenci a i v dalších okolních obcích, městečkách. Jak by tomu asi bylo v současné době. Tak na to si musíte odpovědět každý sám...

Na bojištích I. světové umírají miliony lidí. Chlapi jsou v uniformách a lid ve vnitrozemí hladoví. Můj děda, truhlář, zahradník a hlavně kapelník Václav, je na ruské frontě. Doma rodina, která má hodně hluboko do hrnce. Tak je to až na výjimky všude. Ti nejpotřebnější chodí do mlýnů na Radotínském potoce. Tam chodívala i má lochkovská babička, ale i její děcka. Mlynář pan Mašek se nikdy neošíval, na nic se neptal a vždy mouku trpícím rodinám bez nároku na odměnu vydal. Tak se mnohým na poslední chvíli podařilo přežít. Zajímavé je, že tento způsob obchodování bez peněz nikdo nezneužíval. Vždy to byla ta nejposlednější možnost. A aby toho nebylo málo, tak to takto probíhalo i ve třicátých letech minulého století v období hospodářské krize. A dostáváme se k tak zvaným Rudým letnicím.

V souvislosti s řádky výše napsanými si dovolím ještě malou vzpomínku. V roce 1956, kdy chuchelská škola opět praskala ve švech, naše šestá třída byla převelena do Hlubočep na Žvahov. (Tady se ukazuje, že současný stav chuchelského školství je obdobný, jako ten v minulých letech. Jenže tenkrát se vše podařilo řešit jinak než výstavbou nové školy. Po několika letech se vždy vše vrátilo do starých kolejí a dokonce ve třídách děcka chyběla. Chuchelské vedení staví opět novou školu a neptá se co s ní bude dělat až děcek opět nebude. Řeší to vůbec někdo?)

Na konečné autobusu byl pekař, který byl muzikantem orchestrů mého otce Karla. Jakmile jsme vystoupili, tak už na nás chucheláky čekal a já od něj dostal velký papírový pytel plný teplých housek. A proč to připomínám? Dnes se veřejně hovoří na téma, že potraviny již nejsou tím čím bývávaly. Ono to není jenom pravda, ono je to dokonce ještě horší.


Náš milovaný pekař je ještě pekl v peci, kterou vytápěl dřevem. Byla to stará škola a podle toho také jeho pečivo vypadalo. O chlebu ani nemluvě. Od té doby jsem tak vynikající housky již bohužel nejedl.

A v této souvislosti ještě jedna vzpomínka. Bylo to v druhé polovině šedesátých let minulého století. Téměř každý rok jsme bez peněz i na dva měsíce jezdili po Evropě autostopem. Nestydím se ani za to, že jsme se stravovali i vybíráním popelnic. Devizový příslib byl, ale valut nebylo.

Sedíme v autě a projíždíme Jugoslávií. Náš přeochotný řidič, který nás pozval i na kraby, říká, že se omlouvá, ale bude nás muset vysadit. Musí s balíčkem od svého spolupracovníka za jeho babičkou, která žije vysoko v horách. V zápětí bohudík dodal, že jestli chceme, tak můžeme s ním. A toho jsme s velkou radostí využili. Jak se jinak do těch vysokých a dalekých kopců dostat...

Stoupali jsme cestou necestou k nebesům. Nikde kolem nás nic zeleného. Jenom kámen a prach. A tam nahoře polorozpadlá kuča. Babička shrbená, udřená. Přinesla nám vynikající pršut a velkou karafu s červeným vínem. Kolem nás procházel oslík a nekonečná tlupa koz. Šunka vysušená sluncem byla úžasná a to samé platilo o víně. Z ničeho nic stará paní před nás položila pecen chleba. Ne toho bílého, ale ten tmavý jaký děláme i v Čechách. A co se nestalo. Přestali jsme ujídat pršut a dali jsme se do toho chleba. Něco tak fantasticky dobrého jsem opět od té doby nejedl. Měli jsme chleba plné břicho, ale světe div se, špatně nám následně nebylo. Ona ta stará osoba, která za mlada partyzánka pod velením Tita, měla uprostřed hliněného dvora chlebovou pec. A ta nebyla zrovna malá. Ona pekla pro lidi z hodně vzdáleného okolí.

Není chleba jako chleba. Ono se dokonce říká, že už nejsou ani ty správné mouky. Umí vůbec dnes pekaři chleba vůbec upéct, vytvořit tu nezapomenutelnou chuť? Bylo by zajímavé ochutnat ten od pana Srkala a ten současný z radotínské pekárny. Jaký by byl asi rozdíl? Za sebe mohu napsat, že s velkou pravděpodobností obrovský!

Někde zde na chuchle.blog.cz je o radotínské pekárně článek. Když jsem se na vaše přání zajímal proč je radotínský někdy chutný a jindy je k pláči, tak jsem dostal následující odpověď: "ono strašně moc záleží na tom, která směna jej připravuje. Ta jedna to umí a ta druhá se to teprve učí." A jaký chléb, pečivo, si kupujete v chuchelské samoobsluze vy? Pište do komentářů a my se následně do pekárny v Radotíně vypravíme a zjistíme....

Zlíchovské historické depo bylo dnes plné milovníků starých lokomotiv a vagonů. Neustále na tamní kolejiště proudily až neskutečné davy lidí a zejména si to užívaly děti. A chuchelský okrašlovací spolek byl při tom. Udělali jsme si překrásný den i když nám neustále pršelo na hlavy. Nechyběly ani uniformy.

...a přece se točí.


Nové poznatky k sametové revoluci ve Velké Chuchli

16. listopadu 2016 v 23:54 | Ti kteří se nebáli jsou dnes zapomenuti. Do popředí se, tak jak to již u revolucí bývá, zadními chodníčky dostali různí šíbři, prospěcháři, nedobří a neslušní lidé. Proč určití lidé, tak moc chtějí být ve vedení obce? |  - - listopad 1989
Tak tady opět máme 17. listopad. Nebude určitě od věci si něco málo připomenout. Dnes jsem pokračoval v rozhovoru s bývalým místostarostou a později i starostou panem ing. Františkem Lapáčkem. Nestačil jsem se divit, jak to tento vzácný člověk, který v nedávných dnech oslavil 92 let, má to v hlavě dokonale uspořádané.

"Následně, tak jak bylo ve Startu domluveno, se sešli lidé v sokolovně. To již listopadová revoluce v Praze, po republice, nabrala potřebné grády a lidé přestali být zalezlí u televizí. Možná se dá i říci, že se přestali bát. Zas tak mnoho se jich v klubovně sokolovny ale nesešlo. Ona sama o sobě byla malá. Nebyl to sál Startu. Aktivitu převzali sokolové."

Více informací se dozvíte z filmu, který jsem s panem Lapáčkem natočil. Je tam doložena i kapitola ze setkání v sokolovně, kde bylo rozhodnuto, že se starostou stane pan Prek a pan Lapáček bude místostarostou. V té době iniciativu převzali sokolové. Ale i ti za několik dnů byli mimo hru.

Každý chuchelák ví, že zvolení pana Lapáčka bylo pro Velkou Chuchli tím nejlepším co se mohlo stát. A to se týkalo zejména druhého volebního období, kdy se stal starostou:

Byl to právě ON, kdo v obci, od začátku až do konce, vybudoval nové sítě - PLYN, VODA, KANALIZACE, ELEKTRICKÁ KABELÁŽ!!! Chuchle, pravděpodobně nejen v rámci Prahy, ale i celé republiky, začala ve velkém jako první vstupovat do nového století. Pan Lapáček za velkého úsilí sehnal patřičné finanční prostředky. A ty nebyly malé. Netrvalo dlouho a prožil si trapné chvíle. Jak se říká pro dobrotu na žebrotu.

Do hry vstoupil pan Jan Zágler a další, kteří v pozadí s panem Stanislavem Freslem pana Františka Lapáčka po dvouletém starostování zbavili funkce. Jistě není nutné připomínat, kdo se následně stal starostou Chuchlí. Tenkrát to byla mezi občany velká a nemilá aféra. Ale kdo si na ní po těch dlouhých letech ještě vzpomene. Nebýt natáčení filmu, tak by tento převrat zapadl na hnojišti chuchelských dějin. A kde že to hnojiště je? No přece na černé skládce v Žákově lomu. (Chceš sousede a sousedko ještě pokračování...)

V poslední době si i na veřejných zastupitelstvech hovoří o centru Velké Chuchle. Něco se chystá, ale my občané nevíme vůbec nic. Podívejte se na snímek a rozhodněte se jestli to chcete? Něco podobného řešil i Radotín. Ten se rozhodl jít cestou volného prostoru, parku. Nebyl by i zde ten park lepší? Radostnější? Prostor pro děti, kavárnička spojená s cukrárnou a všude kolem zeleň, lavičky, voda apod.


VIII. zasedání zastupitelstva. Hloupost nebo kalkul? Co tím chuchelská ODS se svými souputníky sleduje? My nevime a vy víte?!

15. listopadu 2016 v 19:52 | Na veřejné zasedání téměř nikdo nepřišel. Proč nikoho obecní záležitosti nezajímají? Jenom aby lid z podhradí na to jednou nepříjemně nedojel. A vězte, že na radnici se připravují velké a možná i nebezpečné věci. |  - - stavební
Informace z místního úřadu nepřicházejí. Důkazem je i ten divný chuchelský zpravodaj, ve kterém kde nic tu nic. Jenom v novinářské hantýrce vata. Nekonečná vata od začátku až do konce. Zpravodaj stojí nemalé peníze a jednoznačně své poslání neplní. Kde je chyba? Nebo je to ze strany chuchelské ODS promyšlený tah. Mlčet, mlžit a nebýt otevvřenou radnicí....

Na veřejném zasedání se děly divné věci. A vše se točilo kolem peněz, dotací. Jeden dostal 75 000,- na koníčky, druhý si požádal o podporu ve výši 5000,- korun a dostal 10 000,- korun. Mistři světa nedostali opět téměř nic. A obecní kasa se opět zavřela. Kdo o těch částkách rozhoduje? No přece opět vláda jedné strany. A ta to nedělá dobře. A ta předchozí na tom byla stejně. Chybí jednoznačně jasná a srozumitelná pravidla!

To nejlepší plné humoru přišlo na závěr. A opět vznikl takový divný a tajemný zmatek. Co tím chuchelská ODS sleduje. Přece nikdo nemůže věřit, že to opět nebyla něčí divná hra. A opět za Chucheláky Trochu jinak alias ODS chyběla paní Felixová....

Blížil se konec zastupitelstva. Na pořadu bylo různé. V plném jednání odchází pan Kadeřábek a vzápětí i pan Pořízek. Starosta Stanislav Fresl navrhuje vznik výboru pro dopravu. Vedení má přebrat první místostarosta Martin Šimek. A teď na pořad přichází trumf. Jenom nevíme jakou má barvu. Pan Fresl navrhuje aby stavební výbor byl začleněn do výboru územního plánování, který stoprocentně pod nadvládou ODS. A kdo budou jeho členové??? Dochází k hlasování. Jenže ODS chybí ti dva co ze schůze odešli dříve. Bylo to od nich etické? Čestné? Neměl by zastupitel vydržet až do samotného konce? Dochází k plichtě. Na straně pravice pánové Fresl, Klán a Šimek. Na lavici opozice pak pánové Mařík, Melichar a Balcar. Návrh pana Stanislava Fresla není přijat!!!

Podívejme se na tuto situaci podrobněji. Pánové Kadeřábek a Pořízek, oba kopou za ODS, odcházejí ze schůze v okamžiku, kdy má pan starosta předložit návrh na převzetí stavebního výboru pod svá křídla, tedy výbor pro územní plánování. Přece musí vědět, že mu to pro nedostatek hlasů neprojde. Proč to tedy udělal? Co tím ODS sleduje?

Stále více se na veřejných zsedáních hovoří ze strany ODS o výstavbě chuchelského centra. Netýká se právě tato divná hra této výstavby? Já se v tom nevyznám. A vy?


Všichni jste srdečně zváni...

8. listopadu 2016 v 11:51 | Nákladatel, vydavatel, profesionální fotograf nežije v naší obci dlouho. Určitě ale bude pro Chuchli velkým přínosem.... |  - - Karel Koutský
Pan Koutský je tím člověkem, který by mohl ve Velké pořádat pravidelné, zajímavé výstavy. Pojďme toho využít!

Nestyďte se a přijďte si popovídat s Mistry fotografie, knihy...

Bude Chuchle bez lékaře? Bohužel podle posledních informací vše tomu nasvědčuje. Není již čas aby obecní úřad začal konat?!

8. listopadu 2016 v 10:38 | Lze ještě vůbec zdravotní středisko zachránit? Říkáme ano, ale to pouze za předpokladu, že se vedení obce začne zajímat!!! |  Lékař praktický
Jistě je v Chuchli málokdo kdo by si nevšiml, že na zdravotním středisku to již dlouho hapruje. A vypadá to, že bude ještě hůř. Klidně se může ze dne na den stát, že obec bude bez lékařské služby. A to by bylo od dávných časů poprvé...

A KDE JE ZAKOPANÝ PES?
PO CELÉ REPUBLICE CHYBÍ PRAKTIČTÍ, ALE I JINÍ LÉKAŘI
A MY TOMU POSLEDNÍMU Z IZRAELE JSME TO DALI POŘÁDNĚ SEŽRAT
A TEĎ NA TO DOPLATÍME

Současný stav na zdravotnickém středisku je následující. Poslední doktorka odešla ze dne na den z důvodu těhotenství do domácího očekávání. Počítala, že chuchelským občanům bude sloužit minimálně do konce listopadu. Bohužel její potomek se rozhodl jinak. Jediným štěstím je, že zdravotní sestra, která rovněž v očekávání, stále slouží a vychovává si svojí následovnici.

Sehnat v současné době praktického lékaře je snad i nemožné. Chuchelský vedoucí lékař dělá co může. Otázka je, jestli se mu to v dohledné době podaří. Jednou z cest je, že do pátrání se přidá i vedení chuchelského místního úřadu. Má ale pan starosta a jeho místostarostové vůbec šanci tuto prekérní situaci vyřešit? Počkáme si na jejich rychlou odpověď.

Jednou z možností by mohlo být zajištění bytu pro chuchelského lékaře. Ale kde ho vzít. Existuje v současné době nějaký? A co by na to asi řekli čekatelé na nový rodinný domov? Mnoho otázek a odpovědi nepřicházejí.

A nyní se dostáváme k vile u Strakonické, kde v minulosti středisko a to i včetně dvou zubařů a dětské lékařky. Komu ten dům v současné době patří? Je stále obce nebo se vrátil původním majitelům? Nebylo by snad od věci jej opět vrátit pro chuchelskou zdravotní péči a to včetně těch zubařů? Zde by se bezesporu byt pro lékaře dal vytvořit. A ono sloužit v Praze a s bytem by určitě pro nejednoho mladého lékaře bylo zajímavé!

!!! á propos - poděkovala již obec Velká a Malá Chuchle svým bývalým lékařům za jejich dlouhodobou nelehkou práci pro občany a děti? A jakým způsobem?

Ale nebojte. Když bude Chuchle bez lékařů, tak já vás budu úspěšně léčit houbama. Korálovec jedlový je na kteroukoliv lidskou chorobu.

Zajdeme do starých historický lesů, nasbíráme, usušíme, rozemeleme a budeme v přesně určených dávkách podávat. A to by v tom byl čert aby lid z obou Chuchlí nebyl zdráv.

Jenom věřme, že to nebude nutné a chuchelská ordinace bude i nadále úspěšně léčit.

Byli jsme stopovat vlky. A povedlo se....

....