Říjen 2016

Chuchli začínají ovládat divoká prasata

31. října 2016 v 23:40 | Na téma o černé zvěři už se tady na chuchle.blog. mnohé napsalo. Je vůbec v silách člověka, myslivce, úředníka, aby jí konečně zastavil? |  - - divočák
Čekám na autobus a poslouchám rozhovor několika dam na téma - já už to milé dámy neustojím. Už zase máme přerytou zahradu....

Přidávám se do rozhovoru a nestačím se divit. Vůbec jsem netušil, že prase divoké se dokáže bez problému prodrat i drátěným plotem. A kdyby si udělalo jen jeden otvor, ale ono hned několik!
Podobně prý ve velkém řádí nejen ve Velké Chuchli ale i v Malé. Opravdu i tam u vás tak řádí? Dělají vám škodu? A co chuchelští a radotínští myslivci? Pomáhají vám snižovat škody?
Vyfotografovat si je na katastru Chuchle není zas tak velký problém. Chce to pouze trpělivost...

Fotografujete? Přidejte se k chuchelskému okrašlovacímu spolku. Pomozte nám vytvářet snímky nejen Velké, Malé, ale i širokého okolí našich vísek. Přihlašte se na chuchleblog@seznam.cz.


Co je pro tebe občane důležitější - pitná voda, nebo výroba betonu? A tento problém se týká i tebe chuchelský občane.

30. října 2016 v 12:05 | I na tomto konkrétním příkladě je srozumitelně vidět, že rozhodnutí chuchelského zastupitelstva zbavit se nejkvalitnější zelinářské půdy mezi Malou a Velkou Chuchlí byl barbarský čin. Proč jsi to zastupiteli Chuchlí udělal? Co tě k tomu vedlo? |  Příměstský park na soutoku
Chytrý člověk pro své potomky, sousedy, bojuje za půdu. Hloupí si raději vezme peníze a bohatství svých předků obratem za almužnu prodá. Problémem je, že to odnesou všichni nejen v Chuchlích, ale i v okolních obcích, potažmo v celé Praze.

snad konečně nevěřícím občanům Chuchlí otevře oči!!!
Zajímavé v této souvislosti je,
že tvůrci filmu zapomněli na staroslovanské pohřebiště,
které bude rovněž vytěženo.
Opět se i v tomto případě ukazuje, že vše souvisí se vším!!!


Bude se u Zbraslavi na soutoku Berounky s Vltavou těžit štěrk?

Na soutoku Berounky a Vltavy se nachází bilanční zásoby štěrkopísku v dobývacím prostoru Zbraslav IV (tj. Lahovice a Lahovice I). Jejich těžba by ale znamenala ohrožení mohutné akumulační, jímací a filtrační kapacity štěrkopískových vrstev pro zásoby podzemních vod. Podle údajů z již existujících pozorovacích vrtů lze na obou březích Berounky před soutokem zajistit zdroje podzemní vody vodárenské kvality pro cca 60 tis. EO (ekvivalentních obyvatel). V době kdy stát bude vydávat desítky miliard v rámci boje proti suchu, je to absurdní projekt. S daným investičním záměrem je spojena i ztráta min. 150 ha nejúrodnější nivní půdy. Místní občané i jejich obecní zastupitelstva již více jak deset let proti záměru protestují.

V prostoru mezi Vltavou a Berounkou se počítá s příměstským parkem. Návrh je vypracován a vy si ho můžete prohlédnout na rozsáhlé výstavě na Zbraslavi.

Bylo by to krásné kdyby opět ptactvo létalo přes soutok Vltavy s Berounkou. Vždyť naše generace to pamatují. Proč nás ti tvorové nebes opustili?

Přes Malou nebo přes Hornbach?

27. října 2016 v 22:46 - - vše o dopravě
Když potřebuješ znát fakta, pravdu, tak se obrať na ty, kterých se to týká...

Od prvních výkresů kolem Hornbachu se počítá, že autobus 172 bude do Velké Chuchle zajíždět přes parkoviště tohoto supermarketu. Na něm má být i zastávka.

Vůbec to není špatný nápad. Vždyť všichni víme jaké problémy mají řidiči autobusů z odbočení z dálnice na Mezichuchelskou. Nabízí se tedy otázka proč už 172 dávno nejezdí přes Hornbach? Podle našich informací se nějak těžko opatřuje to správné razítko. A aby toho nebylo málo, tak je to dokonce všechno úplně jinak!

Dnes jsem se ptal několika řidičů zda by jim zajíždění do Velké přes Hornbach usnadnilo jejich těžkou a nevděčnou práci. Jejich odpovědi byly velkým překvapením. Prohlásili, že ano. Není však nebe bez mráčku, jako není ohně bez kouře.

Jenže, podle nich, by to nebyl dobrý nápad. Problémem jsou kolony na Strakonické. Jestliže by řidiči odbočovali z dálnice až u Hornbachu, tak by to znamenalo velká zpoždění. Proto je lepší když autobusy budou i nadále jezdit po současné trase.

Snímek rysa ostrovida je ze včerejšího toulání se chuchelského okrašlovacího spolku přírodou. Když na houby, tak velkolepě. A i vy můžete být příště u toho.

V Malé i ve Velké řádí až neskutečné tlupy divočáků. Občané už nevědí na koho se obrátit o pomoc. Chuchelští myslivci, honitba, hrají role mrtvých brouků. Pomůže někdo lidem, kterým černá zvěř ničí zahrady, záhony apod.? A jak je to tam u vás doma? Také máte s prasaty problémy?

Blíží se vánoční čas, na Kazínské se rozzáří obecní stromek. Tak jsme si již dnes byli chytit nějakou tu rybu. Holt štika je štika a candát je candát. I když takový kapr na houbách také není špatný....

800 - 170 - 630

25. října 2016 v 22:16
Poznáte někdo co ta čísla znamenají? (...dokončení brzy.)

Bez hudby není muziky

25. října 2016 v 22:03 | Nikdo už bohužel nezjistí kolik za ty věky bylo ve Velké Chuchli, ale i v okolních vesnicích hudeb, muzikantů. |  - - Karel Burle
Tímto vám všem, kteří prohledáváte své rodinné archivy děkujeme jak za texty, tak i fotografie a další dokumenty. I nadále prosím posílejte na chuchleblog@seznam.cz nebo osobně. Naskenujeme a ihned z ruky do ruky vrátíme. Děkujeme.

Ve třicátých letech minulého století s velkou pravděpodobností ty velké taneční orchestry ještě neexistovaly. Byly pouze dechovky a bylo jich přehodně. Jak těch vesnických, městských, tak ale i vojenských, sokolských, hasičských. Dále existovaly symfonické orchestry všech velikostí. Od malých souborů až po ty obrovské. Vždyť v těchto možná již pro někoho dávných dobách měly svůj orchestr například i lázeňská městečka, ale i velká města. Tato zajímavá doba se bohužel již nikdy nevrátí. Zejména těch tanečních zahrad je velká škoda. Jen v Chuchlích jich bylo šest. Možná i více.

Rozzáří se konečně vánoční strom i v Chuchli?

21. října 2016 v 21:56 | Roky již každoročně žádáme chuchelské zastupitele včetně pánů starostů o vánoční strom, který plný světla a dárků. Vždy ale zbytečně. U koho je asi chyba? A stane se snad letos zázrak? |  - - vánoce
Není v Čechách, na Moravě ale ani ve Slezku vesnice, vísky, osady, samoty, města, městečka, dokonce i hlavní město Praha má každoročně svůj smrk, tak jako i každý úřad, škola, supermarket, letiště, přístav atd. atd. Jenom ve Velké Chuchli stále chybí. Změníme to? Nebo zase budeme všichni hrát mrtvé brouky? Budete se asi všichni divit, ale on vánoční strom nechybí ani v žádné okolní obci....

VÁNOCE VÁNOCE PŘICHÁZEJÍ
V CHUCHLI ROZZÁŘIL SE STROM

Chuchelský okrašlovací spolek navrhuje vánoční strom vysadit v parčíku u autobusové zastávky Kazínská. On tady totiž již ve třicátých letech minulého století každý rok dělal nejen rozzářeným dětským očkám radost. Nemusí být vysoký. Pro začátek by stačila tak výška tři až čtyři metry. Za dalších několik let se promění ve statného mohykána. A potom bude pokračovatelem tradice našich předků. A tak to má být! Anebo ne? Co vy na to pane starosto Stanislave Fresle. A co vy zastupitele?, občané, děti?

Chtěl jsem si na vánoce koupit novou motorku a dát si jí pod chuchelský vánoční strom. Protože ale nemám jistotu, že konečně rozzáří milovanou vísku, tak jsem si jí již koupil s předstihem.

A představte si, že jsem k tomu ještě tuto překrásnou slečnu dostal jako dárek. A pak nekup to!!! Snímek Václav Burle

Věřme, že po přečtení následujícího textu, nevyvratitelných faktů, chuchelská ODS a místní úřad přestanou vířit vodu....

16. října 2016 v 23:21 | Nelze tvrdit, že chuchelský železniční přejezd splňuje veškeré technické a bezpečnostní předpisy. Ukazuje se ale, že ve své podstatě patří v České republice mezi ty bezproblémové. To ale neznamená, že není co zlepšovat! |  NADJEZD
Na základě následujících vět si občane, občanko, udělejte každý svůj názor. Fakta jsou fakta!!! Jediná smrtelná událost se na chuchelském železničním přejezdu odehrála na začátku padesátých let, kdy hradlařka zapomněla stáhnout závory.


Každý kdo sleduje dění kolem chuchelského železničního přejezdu od samotného počátku si určitě pamatuje na slova bývalého i současného starosty pana Stanislava Fresla. A nebyl sám! Vždy tvrdil, že když nebude nadjezd, tunel, tak nadřízené dopravní orgány chuchelský přejezd uzavřou a chuchelákům nezbude nic jiného než jezdit do Prahy, ale tak vůbec do světa, přes Slivenec. Upozornil rovněž na zdravotní nebezpečí pro všechny občany Velké. Podle něho bude přejezd uzavřen i pro rychlou zdravotní službu, sanitky, a hasiče.

Další jeho častá hláška souvisela s větší frekvencí vlakových souprav. A co se nestalo. Vlaky již dlouhé měsíce jezdí v intervalech i deseti minut a problémů s přejezdem žádných není. Proč tedy tolik strašáků, když žádné potíže nám snad, určitě, nehrozí?!

Jediné co by Velké Chuchli v souvislosti se železničním přejezdem pomohlo by bylo uzavření dálnice na Starochuchelské pro auta od Slivence a opačně!!!

Není jistě třeba připomínat, že v posledních letech se na železnici odehrálo nemálo nešťastných událostí. Dražní úřad, který dohlíží na bezpečnost na tratích, ve spolupráci se Správou železniční dopravní cesty, překontroloval veškeré železniční přejezdy. Následně konstatoval, že v České republice je 70 nebezpečných přejezdů. Zároveň udělal opatření aby se vše na kolejištích změnilo neprodleně k lepšímu.

Součástí předložených materiálu na tiskové konferenci byla i mapa. Ta srozumitelně ukazuje, že na plzeňské trati je prvním nebezpečným přejezdem od Prahy teprve až ten v Rokycanech u autobusové zastávky Kovohutě. O přejezdu ve Velké Chuchli, tak jako i v Radotíně, v Černošicích atd. se ve zprávě Drážního úřadu vůbec nehovoří, nepíše!!!

Jediným nebezpečím v souvislosti se železničním přejezdem ve Velké Chuchli jsou mnohdy nikdy nekončící vozidla, která na koleje přijíždějí, zejména v ranních hodinách, od Slivence. Dále pak ulice Mezichuchelská a Radotínská. Kdyby auta jezdila po dálnicích a ne po vozovkách v obcích, tak by se železničním přejezdem ve Velké Chuchli nebyl téměř žádný problém!!!

....

Vy pane Burle táráte, kecáte, píšete, takové nesmysly, že podle vás se budeme muset vrátit k bryčkám, povozům s koňmi, k loukoťovým kolům. Že to nemyslíte vážně?Otevřený dopis pro chuchelské zastupitele

13. října 2016 v 16:22 | Součástí tohoto článku je ANKETA!!! |  - - stavební
Dobrý den,

je to již více jak 4 měsíce, kdy byl částí zastupitelstva ze dne na den zlikvidován výbor stavební, dopravy a bezpečnosti. Prosím o informaci, kdy bude ustaven výbor nový.

Děkuji Milan Dubský

V nedávných dnech se na oficiálních internetových stránkách místního úřadu ve Velké Chuchli - v sekci otázky a odpovědi - objevil předchozí text. Divné ale je, že likvidace stavebního úřadu vedením obce, tedy členy ODS a jejich soukmenovci, mnoho občanů Malé a Velké nezaujala. Přitom se jedná o převelice závažné rozhodnutí. Nabízí se otázka proč to ODS udělalo a to za pomoci například i prvního místostarosty pana Šimka (TOP 09) a dalších. Co tím asi ti novodobí soudruzi sledují?

ODPOVĚĎ starosty Velké Chuchle Stanislava Fresla:

Dobrý den,

k obnovení Výboru stavebního, dopravy a bezpečnosti dojde tak, že je plánováno jeho sloučení s Výborem územního plánu. Noví členové budou do tohoto sjednoceného výboru jmenováni zastupitelstvem MČ.

Milan Dubský

Děkuji za informaci, jak bude obnoven Výbor stavební, dopravy a bezpečnosti. Váš plán je opravdu originální, ale nepřekvapil mě. Moje otázka zněla, kdy bude ustaven, ne jak. Děkuji za odpověď na mojí otázku.

Chuchelský okrašlovací spolek byl jak včera, tak i dnes na houbách. Nic moc, a tak jsme si udělali radost s vysokou. A to byl velký zážitek. A i vy můžete být u příštích při tom...

Nakouknutí do údolí Vltavy

11. října 2016 v 10:01 fotografie
Neznámý fotograf tento snímek pořídil v roce 1927. Tedy v čase, kdy ještě nebyl most Inteligence...

Vidíte ty tuny různorodé zeleniny? O tom se nám dnes může jen zdát. Kupujeme zeleninu drahou, která po většině ani nepoznala slunce. Holt skleník v Holandsku je skleník v Holandsku. Došlo to s její kvalitou tak daleko, že českomoravskoslezský lid opět se vrací k zahradničení. Domácí rajče má totiž chuť, vůni. Není to takové nedozrálé nic z dalekého zahraničí...

Povodeň v roce 1940

9. října 2016 v 17:21 | Když jsem byl kluk, tak jsem zažíval povodně snad každoročně a to dokonce ve dvou provedeních. Jednou to bylo když táhly ledy, podruhé pak o něco později. Není to nic nového a tak tomu bude na věky věků... |  - - povodně 2013
Chuchelské dostihové závodiště, tak jako všechna ta pole a louky, sady, kolem soutoku Berounky s Vltavou až daleko za Radotín bylo určené při povodních k rozlití vod. Jenže my jsme si poldry nechali zavést pražským smetím, závodiště již není k Vltavě z kopce ale naopak do kopce. Stavby východně od Strakonické stále stojí i když podle rozhodnutí odborníků již dávno tomu co měly být strženy. A tak bychom s nesrovnalostmi mohli ještě dlouho pokračovat. Není již ten správný čas ta protipovodňová opatření konečně dotáhnout do konce? Nebo čekáme až se nám to v nejblíižších letech opět pěkně vymstí?

V letošním roce požádala pražská zoologická zahrada magistrát hl. m. Prahy aby připravil studii na ochranu jejího zvířectva před velkou vodou. Geolog Václav Cílek, který byl projektem pověřen, ve své zprávě mj. napsal. Začít se musí jednoznačně na jih od Prahy. Dokonce zdůraznil, že se musí neprodleně obnovit poldry a všechna ta historická opatření našich předků. Proč tedy poldry jsou stále zavezeny odpadem? Na straně druhé na magistrátu je několik set milionů korun, které jsou určeny na malá a jednoduchá sportovní zařízení. A ty by do chuchelských poldrů pěkně zapadly...


Na Vltavu přichází jaro roku 1932. Všimněte si jak za těch několik desítek let se to tady až neskutečně změnílo. Máte také historické, starší, fotografie? A mohou být i z vašich rodinných archivů. Posílejte na chuchleblog@seznam.cz.

Když se podíváte na dnešní divný svět, tak zjistíte, že šanci nemají chytří a slušní tvorové, ale jen ti nejrychlejší a nejžravější. Ti, kteří během okamžiku vás pošlou na oný svět, do kytiček a ještě si na vás s velkou chutí pochutnají....

Chuchelský predátor zlikvidoval stavební výbor (viz pod tímto článkem texty v komentářích.) Ale proč? Co tím sleduje? Kdo bude další?