Září 2016

A UŽ STOJÍ - trvalo to tři roky, ale povedlo se. Bude tam stát na věky věků. A jak to všechno začalo? A s tímto pietním místem máme ještě velké plány! Pro začátek vysadíme dvě lípy a obnovíme alej!

28. září 2016 v 10:33 | Je to až hrůzné, jak na dobré věci se dokáže přiživit tolik lidí.... |  - staroslovanské pohřebiště
Následující věty a slova se zakládají na pravdě. Vždyť i novodobá historie se nesmí falšovat, tak jak je tomu i u nás často neblahým zvykem...

Děj se začal převelice rychle odehrávat krátce po tak zvané sametové revoluci. Bylo to ještě v době, kdy autobus 172 jezdil po staré radotínské trase. Více najdete v tomto článku!!!

NYNÍ JE NUTNÉ UDĚLAT DALŠÍ KROK
ODSTRANIT Z POHŘEBIŠTĚ MARINGOTKY, ZÁCHODY
A VYTVOŘIT ZDE DŮSTOJNÉ PIETNÍ MÍSTO

Ono je to sice moc hezké, že se podařil na památků našich praprapředků vztyčit novodobý menhir ale co ta hrůza, která uprostřed pohřebiště? A to včetně záchodů. Je opravdu přijatelné aby se na hroby močilo? Kálelo? Je to pane starosto Radotína a vážené zastupitelstvo opravdu hodno 21. století? Jenom si připomeňme, že tamější podnikatel ten pozemek na hrobech dostal od radotínské radnice jako náhradní restituční pozemek. Oni totiž úředníci vůbec netušili, že tam ten historický pietní prostor existuje.

NYNÍ JE POTŘEBNÉ UDĚLAT JEDINÉ
HŘBITOV PIETNĚ UPRAVIT TAK JAK SE TO DĚJE VE VŠECH KULTURNÍCH ZEMÍCH

Odstranit současné stavby a to včetně plotu. Celý prostor, příkladem by mohla být Žižkova mohyla u Sudoměře, zeminou mírně navýšit do polokoule a na vrcholu pak zasadit lesík lip, a to tak aby vždy některá mohla být v čase nahrazena jiným stromem. Tak by tam lípy byly do skonání světa!!!
Václav Burle

A tihle dva chlapi zákona si novodobý menhir již ohlídají. Vždyť by to pro ně byla velká ostuda, kdyby se mu něco zlého přihodilo.

Aby se povedlo, tak musel zasáhnout jeden občan, který následně byl odstaven na vedlejší slepou kolej. Není to ale nic nového. Tak tomu bývávalo za komunistů a je tomu i nyní za kapitalistů. Představte si, že ani na radotínské radnici netušili, že na svých pozemcích mají staroslovanské pohřebiště. Jenže tento způsob připomenutí našich praprapředků se moc nepovedl....

A pak že se v Chuchli stran kultury nic neděje....

27. září 2016 v 15:30 | ...že pane wachmeistr_ |  Samoobsluha
TAK NÁM VYKRADLI SAMOOBSLUHU. A nebyli to žádní troškaři naopak vynikající zlodějští umělci....

V dějinách chuchelské samoobsluhy, která byla postavena v rámci akce Z, to není poprvé co jí navštívili nezvaní hosté. A nebyli to žádní hlupáci. K vlámání si vybrali dřevěnou boudu, která je přilepena ze Starochuchelské na zeď Činžáku. Asi to netrvalo moc dlouho a tím se dostali k hlavnímu vstupu. Kryti vraty měli dostatek času si poradit s kvalitními bezpečnostními zámky. Kdo umí a ví, tak ani nejdražší zámky vniknutí nezabrání. Venku určitě měli v autě sedícícho komplice, který jim vysílačkou kryl záda. Mobily určitě nepoužívali. Ty se dají i zpětně vysledovat.

Uvnitř to vzali pěkně od podlahy. Prací prášky, salámy, sýry ani nanuky je nezajímali. Brali ve velkém pouze alkohol a cigarety. Nezapomněli si k lupu přibrat i příruční pokladnu. S tou však žádné terno neudělali. Prý v ní bylo doslova jen pár šupů. Při jejím zdlouhavém otevírání, ale to již v lůně domova, to pro ně určitě nebylo milé překvapení.

Teď je na řadě Policie České republiky. Není radno jí podceňovat. Často se jí podaří lumpy dopadnout. Někdy to trvá déle. Výhodou pro ní je, že ti rošťáci si nikdy nedají pokoje a loupí neustále. A na to vždy dojedou. Bude to snad i v tomto případě?

(Konkrétně nic o této loupačce nevíme. Pan Kotál byl z vloupačky tak nemile překvapen, že neměl sílu si s námi pohovořit. Ale ještě není všem dnům konec....)

!!!!!!!!!!!!! Důležité: V těchto dnech obdržel místní úřad ve Velké Chuchli dopis od Policie České republiky ohledně té nebezpečné díry v Chuchelském lese. Jak asi tuto causu zastupitelstvo vyřeší???? V této souvislosti zajímavé je, že se tak již na popud okrašlovacího spolku stalo již před několika lety. A ta pekelná a nebezpečná díra je tam do dnešních dnů. Na co chuchelský úřad čeká. Snad až tam někdo spadne a zavalí ho to? Nedej bože aby to nebylo některé z děcek, které se tam tak rádi toulávají....

Jezdíme na vysokou a tím i na houby. To prvé se daří to druhé ne. Je stále sucho. Můžete se přidat....Na chuchelském dostihovém závodišti to vzali pěkně od podlahy. Že by se začalo blýskat na lepší časy? Tomu ale málokdo uvěří!

25. září 2016 v 19:13 | Každá dobrá myšlenka, která pomůže dostihový areál oživit, je dobrá. A tak se také stalo.... |  Dostihové závodiště
Pólo (z tibetského pu-lu) je kolektivní jezdecký sport, ve kterém proti sobě nastupují na venkovním hřišti dva čtyřčlenné týmy jezdců na koních. Cílem je dostat za pomoci dlouhé pálky míček do branky soupeře.

Dostihové závodiště ve Velké Chuchli od svého zrodu doprovázely jen samé radosti. Nebylo neděle aby do jeho útrob nemířily davy diváků, které byly žádostivy dostihového sportu. Na starých fotografiích a filmech je vidět, že by tam do toho obrovského houfu nepropadla ani jehla. Dámy elegantně oblečené, každá na hlavě módní klobouk o eleganci mužů ale i dětí ani nemluvě. Lid přivážely vlaky, ale i parníky po Vltavě. Mnozí z Prahy, ale i z okolních obcí si to šlapali pěkně po svých. Byly to úžasné procházky, které zabraly celý den. Zahradní restaurace praskaly ve švech a pod kaštany hrála hudba a na tanečních parketech nebylo k hnutí. Vše se poprvé pokazilo příchodem fašistické armády z Němec.

Po válce se opět začal dostihový sport úspěšně rozvíjet a diváci nechyběli. Pak nějaký ňouma - a těch nebylo málo - a za vším opět byly ty černé peníze, korupce, rozhodl poslat k zemi historické tribuny. A aby tomu nebylo málo tak se zrušila i dostihová dráha s překážkama. Místo ní se vybudoval ovál pro klusácké dostihy. Jenže ani sportovně založení lidé tento druh dostihů neznal a ani jim nepřišel na chuť. Na průšvih bylo zaděláno.

Ale již dávno tomu hodně zavinil pokrok. Zavedly se volné soboty. Lid začal kupovat auta, budovat chalupy, chaty, cestovat každý víkend na svá přírodní sídla. Dostihové závodiště začalo být bez diváků a tak je tomu bohužel až do dnešních časů. A s velkou pravděpodobností tomu již ani jinak nebude. Jest dokonáno...

Ale tak maličko se začalo blýskat na lepší časy. V jižní části dostihového oválu bylo vybudováno hřiště na koňské polo. Je docela zajímavé sledovat jezdce a koně při jejich sportovním úsilí. Jenže nikdo neví, kdy se tam zápasy konají. Nevím jak vy, ale já bych se přišel podívat. Třeba nám někdo něco o tomto zajímavém sportu v souvislostí s Chuchlí napíše něco víc.

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je ze sedla koně. Je to pravda. Ale dívat se na ně jak se honí za míčkem, také není k zahození.

Perlička I: Po tak zvané sametové revoluci to začalo na dostihovém závodišti opět žít. Černí bookmejkři již přestali být černí a začali se proměňovat v pěkně barevné kanárky. Chuchelské hospody praskaly ve švech. Hlavní slovo tam měli aktéří, kteří potom ovládli pražskou ODS. Všude samá lehká děva a plno stolů u kterých se hrál gotes, moje teta, tvoje teta. Pro kouř z doutníků a cegaret nebylo vidět na krok. Pivo a tvrdé teklo proudem.

Hospodu U Holečků koupil pan D. Velký to muž. Chybou bylo, že ten sál se zahradou nekoupil za pouhé čtyři miliony chuchelský obecní úřad. Dnes jsme z mnoha stran mohli být za vodou.

Netrvalo dlouho a pan D ze Švedska přivezl počítače a program na dostihové sázení. Kšeft se rozjel ve velkém. Ale zanedlouho se po třetím dostihu vloudila chybička. Majitel sázkové kanceláře neměl na vyplácení výher, a tak z dostihového závodiště jak malý kluk raději utekl. A tím celá tato legrácka zkrachovala. Kde asi ta výpočetní technika skončila? A aby toho nebylo málo, tak stejně to dopadlo i s nejslavnější chuchelskou hospodou. Všichni vědělí, že zaměstnanci pana D každodenně okrádají. Prodávali si vlastní alkohol a výrazně i krátili tržby. Věděli to mnozí jenom on, pan podnikatel, o tom něměl ani tušení. Kde je mu asi konec. Třeba si přečte tento článeček a napíše nám několik řádek o tom jak to tenkrát všechno doopravdy z jeho pohledu bylo...

Perlička II:Nejen U Holečků, ale i ve Startu se hrály hazardní hry ve velkém. Dokonce i pan majitel hospody uprostřed obce hrál co den ve velkém. Jednou prohrál během chvilky i čtyři miliony. Ještě štěstí, že za několik dnů je měl z karet zase nazpátek a ještě si přivydělal několik set korun. Jak říkám, škoda, že hospodu U Holečků za ty čtyři miliony obec nekoupila. Byla by už dávno za vodou. Stačilo kdyby si rovněž vsadila a mohla to mít nazpátek....

Nebe nad Chuchlí je každodenně po čtyřiadvacet hodin plné letadel...Všichni jste srdečně zváni

25. září 2016 v 13:52 Aktuality
KAREL KOUTSKÝ - nakladatel, profesionální fotograf, již roky bydlí ve Velké Chuchli. Přijďte se podívat na část jeho celoživotního díla. A můžete již v pondělí se s ním osobně seznámit na vernisáži.

....

Škola III a problémy kolem ní. Opravdu je pan Šimek tím pravým aby je vyřešil? On na tuto problematiku má to správné vzdělání?

25. září 2016 v 13:40 | Nebylo právě v době, kdy se staví nová škola a připravují další stavební opatření v obci zrušit stavební výbor? Kdo ho v obci nahradil? Fresl, Kadeřábek, Poříz atd.? Mnoho otázek a odpovědi z úřadu a od ODS nepřicházejí.... |  - - škola III
(...dokončení brzy. Již nyní můžete na toto téma psát pod tento text do komentářů. Na základě vašich názorů, připomínek, pak vytvoříme text.)

- neustále jsem oslovován občany, kteří bydlí kolem chuchelské školy, na závažnou problematiku kolem parkujících aut. Těch přibývá a obyvatelům této části obce to dělá nemalé problémy...

I. - kdo jako první přišel s tím, že Chuchle potřebuje další, v pořadí již třetí školu? A potřebuje jí vůbec?

II. - je pravda, že ve škole je již téměř padesát procent dětí jejichž rodiče v obci nebydlí?

III.- co se stane se školou až začne dětí - podle statistického úřadu ČR - ubývat?

IV.- na kolik ta legrace příjde, když už při zadávání projektů se ukazuje, že to nikdo neumí spočítat!

Špatná rozhodnutí v minulosti nám nyní dělají velké problémy

25. září 2016 v 12:20 | Autor tohoto článku netvrdí, že má patent na rozum. Pouze chce i o tomto závažném problému zde na chuchle.blog.cz rozpoutat diskusi. Ta by mohla vše vysvětlit a za její pomocí problém vyřešit.... |  - - povodně 2013
V TAK NEBEZPEČNÉ
ZÁPLAVOVÉ OBLASTI?
!SAMOZŘEJMĚ ZA TÍM OPĚT BYLY PENÍZE!

Na počátku padesátých let jsme my kluci z Velké se vydali splout řeku Lužnici po Vltavě až do Prahy. Bylo to to nejlepší, nejrozumnější, co jsme ve svém životě udělali. Dobrodružná cesta nás v dobrém poznamenala na celý život. Bylo to ještě v době, kdy neexistovala přehrada Orlík.

Jednou za ohromné bouřky - tehdá nebyly ty dnešní dokonalé stany ani spací pytle - jsme se včas schovali do stodoly, která byla součástí stavení, které bylo jen několik metrů nad hladinou řeky. Divili jsme se proč má v kamenitém spodku, tak nelogické dveře.

Vysvětlení od hospodáře bylo jednoduché a srozumitelné. Když příjde velká voda, tak vše odvezeme, odvedeme zvířectvo - ještě tehdá v sednicích byl jen stůl, několik židlí, almara, truhla - vysadíme dveře proti proudu, ale i ty po proudu a máme vystaráno. Řeká projde domem aniž by mu výrazně uškodila. Na naší otázku proč raději nebydlí nahoře ve vesnici nám odpověděli: "tady máme hospodářství, pozemky, pole. Tady žili naši praprapředci a i nám tady vůbec nic nechybí. I když tady živobytí není lehké, tak to tady máme rádi."

V poslední době se i tady na blogu hodně hovoří o protipovodńových opatření ve spodní části Chuchle. Ta legrace nás všechny stála obrovské peníze. A je úplně jedno z jaké kasy pocházely, pocházejí. Bylo opravdu správné je vydat? Nemělo spíše platit pravidlo - sám jsi si na problém zadělal, tak si ho i sám vyřeš!!! A kde byl začátek tohoto neslavného konce?

Od pamětníků těch dávných časů víme, že i oni počítali s tím, že když příjde velká voda, povodeň i obrovského rozsahu, tak se zase tak moc nestane. Vysadí se dveře, okna, a zanedlouho vše bude opět tak jak má být. A život půjde v pohodě dál. Jenže tenkrát nebyly plovoucí podlahy, televizory, přehrávače, ledníčky, mrazáky, auta v garážích, a bůh ví co ještě. A bylo zaděláno na obrovské problémy!

A jak to tady ve spodní Chuchli začalo? Jeden, a nebyl jediný, se tady dostal levně k pozemkům. Dobře věděl, že za obvyklou cenu je neprodá. (Podrobnosti jsou zde na blogu.) Tak šel s cenou hodně dolu a z ničeho nic bylo kupců jak zrní pšenice na poli. Kupující dobře věděli do jakého problému jdou. Sice budou mít levně pořízené domy, ale s obrovským rizikem. A to se téměř každoročně v podobě velké vody potvrdilo. A následně bylo ještě hůř...

Po dvou posledních velkopovodních stát, magistrát. hl. města Prahy, sáhl hluboko do kapsy a vybudoval mezi železniční tratí a Strakonickou, Hornbachem a Dostihovou, protipovodňové opatření. Teprve následně se ukázalo, že v této oblasti není ještě vystaráno. Problémy dělá spodní voda, která vzlíná a ohrožuje nemovitosti a to ještě výrazněji než před protipovodňovými opatřeními. Obyvatelé volají po nápravě. Že by opět do těchto několika metrů čtverečních stát napumpoval další ohromné až neskutečné peníze?

Nebude to zase tak dlouho trvat a konečně se prokáže, že v této oblasti mezi Malou a Velkou Chuchli se vůbec nikdy nemělo nic stavět. Důvod je jednoduchý - úrodná zemědělská půda, zelinářská, se nemá, nesmí, zastavot!!! On na to dokonce existuje zákon! A to se ukazuje, že výstavba v této oblasti ještě neskončila. Pouze hlupák může dát na ní povolení. Co ještě dodat na závěr? Zemědělská půda v České republice, od tak zvané sametové revoluce, výrazně ubyla! Jeden by mohl i napsat, že nám hrozí hladomor! A to není daleko od věci. Vždyť v současné době již nejsme ve výrobě potravin soběstační!!! O kvalitě současných potravin ani nemluvě. Vzpomínáte si na tu naprosto dokonalou a chutnou zeleninu od chuchelských bulharských zelinářů? Dobrou chuť vážení sousedé a sousedky. Václav Burle

Máte fotografie z povodní a to nejen z naší oblasti? Tak posílejte na chuchleblog@seznam.cz a já je vložím do tohoto článku. Nebo přineste osobně. Předem děkujeme.

K této fotografii určitě není nutné psát jakýkoliv komentář...


Malochuchelský kostelíček opět zněl hudbou

24. září 2016 v 21:00 | Byl to vynikající počin pořádat v Malé Chuchli koncerty. |  - - kostel
Milovníků hudby nemálo, ale chuchelští občané tak nějak chyběli....

Jak tak se koná koncert za koncertem, tak do malochuchelského kostelíka neustále přichází stále více milovníků nejen staré hudby.
Dnes, až na několik ještě volných míst, byl svatostánek plný. David Wurcel na kytaru za doprovodu houslí předvedl své vlastní skladby.

Příště opět zazní koncertní kytara a následně překrásný hlas malochuchelských varhan. Již dnes se ví, že to bude velkolepé...

...že by v Malé Chuchli řádil vandal?

23. září 2016 v 22:25 - - kostel
O tom co se děje v Malé Chuchli víme my tady ve Velké převelice málo. A to není dobře. Sousedi si přece mají pomáhat...

V těchto dnech okrašlovací spolek při cestě do kostelíčka udělal v Malé průzkum. Na straně jedné jsme se nestačili divit, ale na té druhé jsme byli velice potěšení ba i příjemně udiveni. O tom ale někdy příště.

U kostelíčka jsme narazili na zlikvidovanou litinovou lampu. Kdybychom tak ještě věděli jak je letitá. Je ale překrásná. Jenom by bylo potřebné jí rychle odvézt do úschovy než jí nějaký sběratel, vandal, odveze do svého skladu.

Do Velké přichází stále více zahraničních návštěvníků. Někteří se u nás ubytují na několik dnů, týdnů, měsíců, další tu zůstávají na trvalo. I u nás se ukazuje jak je svět malý...


ŠKOLA III - a už je to tady. Všechno je zase jinak! Ale jak?

22. září 2016 v 15:08 | Když si vlevo v rubrikách kliknete na škola III, tak tam najdete nemálo článků ve kterých se praví, že levá ruka neví co dělá ta pravá. A už je to zase tady!!! |  - - škola III
Ví vůbec na chuchelské radnici někdo kolik dětí bude v Chuchlích za několik desítek let. Bude vůbec někdo v této nové škole usedat do lavic? Je v projektu počítáno v předělání ze dne na den školy například na sociální zařízení? Byty pro důchodce, nemocné lidi apod.?

!!! JAK SE DAJÍ Z JEDNOHO MILIONU Z NIČEHO NIC UDĚLAT DVA !!!

Na posledním veřejném zastupitelstvu I. místostarosta Martin Šimek zdůraznil, že se musí předělat projekt! Jako důvod uvedl navýšení nákladů. Odsouhlasená částka za projekt 1 496 770 korun se musí navýšit na 1 942 050 korun!!! Korunu tomu oprávněně dal zastupitel pan Balcar, když ostatní upozornil, že ze zákona se bude muset vyhlásit nové výběrové řízení. Jinak by z toho mohl být pořádný průser. A jak se o den později ukázalo, tak to odhadl naprosto přesně. V Hradci Králové z podobného důvodu policie zatkla přední funkcionáře krajského výboru. Došlo i na počítače a šanony.

Starosta Stanislav Fresl ale správně upozornil, že když tato částka nebude odsouhlasena, tak se veškerý harmonogram na výstavbu školy III posune nejen do příštího roku. A kde se bude do té doby ćhuchelská omladina vzdělávat?

Asi v Chuchli není nikoho kdo by problémům kolem školy rozuměl. Pojďme se o to alespoň rámcově pokusit. Ono se totiž ukázalo, že po dostavění nových šesti tříd nebude současná kuchyň a jídelna, šatny, stačit. Proto nový projekt musí pro tyto účely vyčlenit současnou tělocvičnu. Místo ní se postaví v podzemí nová. Bude to snad opět takový krcálek jako ta původní? Problémem ale je, že v celém areálu je několikametrová navážka. Ta se bude muset odstranit. Je zde ale nebezpečí geologického pnutí svahu Nad Mrazovkou.

POSTAVILI JSME ŠKOLU NOVOU A JIŽ PŘI JEJÍ VÝSTAVBĚ SE ZJISTILO, ŽE NEBUDE STAČIT
JENOM ABYCHOM ZA NĚKOLIK LET NEZJISTILI, ŽE TU BUDOVU NEPOTŘEBUJEME!I
NA TOMTO PŘÍKLADĚ JE VIDĚT JAK MOC NÁM CHYBÍ ODBORNÍCI
A PROTO JSME SI NECHALI ZLIKVIDOVAT STAVEBNÍ VÝBOR
!!! ALE ONO JE TO JEDNO. TI ODBORNÍCI STEJNĚ NEUSTÁLE MLČÍ !!!
A V KLIDU SI POPÍJEJÍ SVÉ PIVO, VODKU, SLIVOVICI. CHUCHLE JE NEZAJÍMÁ A CHUCHELSKÝ OBČAN, DÍTĚ, UŽ VŮBEC NE

Poznámka: Není to zas tak dlouho kdy jsme v projektu kritizovali, že na jižní straně nejsou žádná okna. Vždyť jediné světlo, které do školy může jít, je právě z této strany. Pan Martin Šimek, který má školu na starosti, odpověděl, že je vše v pořádku. Tak jsme na tu stěnu bez oken alespoň navrhli lezeckou stěnu. To zastupitelstvo předběžně schválilo. Netrvalo dlouho a nadřízený stavební úřad se podivil, že na jižní stěně nejsou okna. A položil dotaz odkud se k dětem do lavic to světlo dostane!!!


Magistrát hlavního města Prahy v těchto dnech převádí na městské části 350 milionů korun!!! Kolik si z nich uzmeme?

20. září 2016 v 23:34 | Přidělení dotací již schválilo pražské zastupitelstvo. Otázka je o kolik milionů požádal místní úřad ve Velké Chuchli. |  Aktuality
A nyní si můžeš chuchelská občanko, občane, začít představovat na co je navrhneš použít. Máš nějaký vynikající nápad?

ZAŽÁDALI SI VŮBEC CHUCHELŠTÍ ZASTUPITELE O TYTO PŘEVELIKÉ PENÍZE?

Jedná se o peníze, z rozpočtu na investice, které letos Praha již nestihne realizovat. Obce přidělené částky mohou použít na vše potřebné co uznají za vhodné a na co již neměly ve svých rozpočtech patřičné finanční částky.

Poteče na chuchelský hřbitov elektrický proud? A co tam pak bude dělat?