Červenec 2016

Tak se naštval, že zlikvidoval autobusovou zastávku

30. července 2016 v 18:54 | Dnes se jednoznačně prokázalo, že není vůbec nutné aby po Strakonické jezdila auta. Byla sice sobota ale nikomu ten zákaz nevadil. Nešlo by to tak po celý den, týden, měsíc? |  Aktuality
Cyklistický závod se konal dnes na dálnici Strakonická. Lid byl převelice překvapen, že autobusy byly odkloněny na jiné trasy. Jeden nevydržel a odměnil se tím, že vysklil u křižovatky autobusovou čekárnu.

Měl jsem jednání ve Starolázeňské a následně jsem se vydal na Strakonickou na autobus. Byl jsem docela překvapen, že tudy má cesta do Prahy nepovede. Vrátil jsem se k domovu od kterého zrovna odjížděla 172. Zaspurtoval jsem, řidič se usmál a opět otevřel dveře. Bohudík já na rozdíl od ostatního osazenstva jsem byl z cedulky na Strakonické informován. Bus místo aby odbočil na Prahu si to zatočil na Radotín. U cestujících bylo v očích vídět zděšení. Řidič nic, a tak jsem se dal do vysvětlování. Jedna dáma vystoupila v Radotíně na nádraží a my ostatní jsme se vydali kolem Lochkova přes Slivenec a Barrandov ke Smíchovu. Ta paní pravděpodobně neudělala dobře. Vlak zrovna v sobotu zas tak často nejezdí. Než jsme si vzájemně popovídali tak jsme byli na Knížecí.

Jenom nevím jak na Prahu jezdily autobusy od Dobříše, z Radotína, Kytína, Nového Knína, z Třebenic atd. Ty třístovky jsou vynikající. Není zas tak marné je využívat častěji.

Tak opět něco málo pro oko. Hořec panonský alias šumavský. Příznivci okrasného spolku s námi putovali Šumavou a světe div se nikdo si nestěžoval. A příště se můžete přidat i vy....


CHVÁLÍME, ALE... Chuchelská mateřská školka.

26. července 2016 v 15:00 | Nevíte jak v ní dopadla ta kontrola? Jsou tam pořád ta stará oprýskaná okna a použité radiátory? Nebo je už všechno v pořádku? Kdo ví, tak nám jistě odpoví. Od zastupitelů nebo snad dokonce od starosty to očekávat asi nemůžeme. |  Mateřská školka
Již na konci minulého století bylo jasné, že chuchelská mateřská školka je za svým zenitem. Vše bylo malé, zastaralé, dětí hodně a stále jich přibývalo, personál se měl co otáčet aby chod školičky po všech stránkách řádně zabezpečil...

OBCE MAJÍ POVINNOST ZAJISTIT DĚTEM UMÍSTĚNÍ VE ŠKOLCE
KAPACITY JSOU VŠAK NEDOSTATEČNÉ

I když je to postavené na hlavu veškeré problémy vyřešila povodeň. Občany a zastupitelstvem bylo správně rozhodnuto postavit mateřinku novou a mimo záplavovou oblast. Toho se ujal starosta Stanislav Fresl a Josef Střihavka. Zejména těmto patří poděkování, že celou výstavbu dotáhli do zdárného konce. Při jejím plánování, se i přes mnohé námitky chuchelských odborníků, udělalo nemálo chyb a na ty nyní doplácíme. Musí se ale také zdůraznit, že v té dávné době se také tvrdilo, že na sídlišti Hvězdárna bude nejen mateřská školka, ale i základní škola s tělocvičnou a bazénem. A právě v tento okamžik se projekt vymknul logice.

V Malé i Velké je řada občanů, kteří pěstují orchideje. Zejména pro ně je určen tento snímek. Pozná někdo z vás o kterou velice vzácnou orchidej z českých lesů se jedná? Nalezeno včera na Šumavě...

Mateřinka z venku vypadá jako že se jedná o velikou nemovitost. Opak je však bohužel pravdou. Ona je taková hodně přehodně nadýchaná vzduchem. Uvnitř zas tak mnoho místa na veškeré činnosti kolem děcek není. Již brzy po otevření se začalo ukazovat, že začínají chybět prostory, které vyžadují bezchybný chod. Začal jich být naprostý nedostatek. Vše se nedávno za podivných okolností částečně vyřešilo přístavbou. Ale už při jejím slavnostním otevření bylo jasné, že tudy cesta k nápravě nepovede. A co bude dál. Jak se vyřeší nedostatek míst v chuchelské školce? Existují snad na mistním úřadě a zejména mezi exodborníky ze stavebního výboru řešení? I na tomto případě se zářně ukazuje, že likdvidace a poslání odborníků, kteří i ve světě mají vynikající jméno, na chuchelské hnojiště nebyl dobrým nápadem. A proč byly zlikvidování? Zná snad někdo odpověď? Co asi tímto vyhazovem chuchelská ODS - a za Top 09 pan Šimek a nezávislý pan Klán - sleduje. Že by něco kolem budování centra obce? Ale i přes všechny problémy je potřebné pana starostu Fresla a pana Střihavku za novou školku ještě jednou pochválit a od srdce poděkovat!

Rozhodnutí postavit novou školku se v Chuchli ukázalo jako převelice prozíravé. Škoda přeškoda, že tehdá se ještě nevědělo kam školství bude nasměrováno. Na nedávné tiskové konferenci stát informoval, že obce jsou, na základě novely školského zákona, povinné zabezpečit místo v mateřince každému dítěti. Na straně jedné velký problém, na té druhé pro rodiče konec starostí. A aby toho nebylo zas tak málo, tak od roku 2020 budou mít postupně nárok na školku i dvouletá děcka. Již dnes jsou mateřinky, kde již berou děti od 2,5 věku.

Od příštího roku budou mít obce za povinnost vzít do mateřské školky všechna děcka od čtyř let věku. A od roku 2018 se to bude již týkat tříletých dětí. Později pak i těch dvouletých. Pro obce a městečka je důležité vědět, že stát na výstavbu nových školek i škol vyčlení potřebné finance. Ono se to málo ví, ale řada obcí ještě nemá jedno ani to druhé.

Pro chuchelský školský výbor, ale i občany, exstavební výbor, je dobré znát informaci, kterou podali na tiskové konferenci představitele ministerstva školství. Tvrdí, že vzhledem ke slabším populačním ročníkům bude míst dostatek. A jsme u pudla věci. Nebude nám ta nová - třetí - základní škola později těžkým břemenem? Domyslelo vedení obce i tuto problematiku? Pane Doubnere a vy chuchelští odborníci, inženýři, architekti a další, nemáte k tomu co říci? Jestli se něco zanedbá nebo nedej bože podělá, tak to bude pořádný flek i na vašem triku....

Mezichuchelskou nám byl čert dlužen. Je to ta největší hloupost kterou jsme si sami na sebe zadělali. Jestli neuděláme neprodleně patřičná opatření tak bude velice brzy ještě hůř!!!

26. července 2016 v 13:51 | Vy snad sousedé a sousedky nemáte černé svědomí jak jsme se svým spoluobčanům na Mezichuchelské ale i Radotínské pomstili? Nebo vám by se líbilo mít před okny neprůhlednou a neprůstřelnou zeď, hluk, smog! |  - - vše o dopravě
Nedávno jsme kráčel pěkně po svých po chodníku směrem k Hornbachu. A co nevidím. Jeden můj kamarád z dětství sedí na terase a kouká místo do přírody do zdi.

V současné době žijeme v období prázdnin a dovolených.
Ve Velké je až neskutečný klid, pohoda, pěší zóna.
Na železničním přejezdu se netvoří kolony, doslova je bez aut.
K zamyšlení je otázka proč by to tak nemělo být navždy!
Nebo je snad někdo proti?

* * * Tunel Blanka dopravě neulehčil * * * Nejhorší stav v dopravě je v Chuchli, na Strakonické, ale i na Starochuchelské, Mezichuchelské a zejména pak na Barrandovském mostě * * * Všude kolem nás neustále přibývají satelitní městečka a města se až nebývale rozšiřují * * * A všichni ti noví obyvatele z vylidněných vesniček po celé republice míří za zaměstnáním, vzděláním, kulturou do centra Prahy * * * Nové dopravní stavby pražské dopravě neulevily * * *

Co si budeme povídat. Klobouk dělá dámu. Kde jsou ty dávné časy, kdy si bez něho žádná madam nedovolila vstoupit na chuchelské dostihové závodiště. Co tuto dávnou modistickou záležitost vrátit na chuchelské pódium? Ale problémem je, že tyto dámy nemají jen přenádherné klobouky, ale bohužel i auta. A s velkou určitostí nejednou zabrousí i na naše chuchelské silnice...

Podle nového - až co do informací nebývalého výzkumu - Praha brzy nedokáže všechna ta auta, dopravu, zvládnout. Již dnes praská ve švech. Pro chucheláky je podstatné vědět, že v této problematice patří naše dvě vísky mezi nejvíce postiženou oblast. Každodenně na Strakonické projede nejvíc aut - 114 000 a dalších 22 000 na Barrandovském mostě. Taková obrovská zátěž není po celém hlavním městě. O této problematice jsme zde na chuchle.blog.cz nejednou psali. A výzkum také říká, že bude ještě hůř!

Pro Velkou Chuchli jsou problémem okolní dálnice a to už nejen v ranní a odpolední špičce. Jakmile se začnou tvořit kolony aut na dálnicích, tak si znalí řidiči začnou zkracovat cestu nejen přes Starochuchelskou, ale i přes Radotínskou a potažmo Mezichuchelskou. Při tom každý ví, že pro auta jsou postaveny právě ty dálnice. Řidiči nemají v naší milované vísce co dělat. Nebo snad ano? Konkrétní ukázky zkracování jsme zde na blogu nejednou popsali.

Co by se stalo kdyby Mezichuchelská neexistovala? Řidiči z Poberouní by nemohli vjet do Radotínské a ani ti od Plzně na Starochuchelskou. Všude by byl naprostý klid! Neměl toto být náš zájem? Když se Mezichuchelská připravovala, tak nás několik křičelo že to není dobrý nápad. Ale nikoho to nezajímalo. Doba nám bohužel dala za pravdu. Mezichuchelská byla tím nejhorším rozhodnutím chuchelského zastupitelstva. Nevíte kdo byl tenkrát u moci? U vesla? Kdo to vše zavinil?

DÁ SE JEŠTĚ NĚCO ZMĚNIT K LEPŠÍMU?

O tom jsme tady již mnohokrát psali. Už se toho moc dělat bohužel nedá. A jestli bude hůř, tak to pro nás znamená ještě více hluku, smogu a poletavého prachu. Tedy látek, které jsou až nebývale karcinogenní. Jeden nápad by tady ještě ale byl. A to osazení značek na Starochuchelskou zákaz průjezdu!!! V ten okamžik by auta si nemohla zkracovat cestu z dálnice na dálnici. A do Velké Chuchle by se vrátila pohoda, klid, pěší zóna. Že to není zas tak špatný nápad. Nebo snad ano?

Snímky byly pořízeny na houbařské výpravě, fototoulce, kterou zorganizoval chuchelský okrašlovací spolek. A co že se pak nestalo? Většina účastníků přijela a tedy i odjela auty. Jako kdyby nemohl každý z nich použít městskou hromadnou dopravu, že?!

Našli, nenašli? Našli! A i jsme si až nebývale pochutnali. I vám všem přejem dobrou chuť. Nechcete si s námi zahoubařit. Odjezd zítra v časných ranních hodinách.

Proč je Velká tak nekulturní. Kde je chyba? Jednoznačně na straně zastupitelů!!! Bohudík Malá zásluhou fary je na tom lépe!

26. července 2016 v 11:49 | Velká Chuchle si postavila kulturní dům ale ten je od svého zrodu na škále mrazu. Pojďme to společně změnit! |  - - vše o kultuře
Zástupce chuchelského okrašlovacího spolku (ChOS) pan Václav Burle již několikrát na veřejném zastupitelstvu navrhl aby kulturní dům konečně začal žít, vyvíjet činnost. Bylo to vždy jako házení hrachu na tu pověstnou zeď. Naprostý nezájem. Proč ale? To jsou zastupitele tak nekulturní lidé? Dům máme, tak proč v něm nezačít rozvíjet smysluplnou práci.


Na jih od Prahy kolem toku Vltavy a Berounky není snad obce, která by nežila ve vysokém kulturním nasazení - Radotín, Zbraslav, Slivenec, Holyně, Řevnice, Dobřichovice atd. atd. Proč to všude jde a u nás v obci jsme stále ještě nezačali. A to máme obrovskou historickou návaznost. Vždyť v Chuchlích byla řada ochotnických a dětských spolků, ale i hudebních těles. Kostel sv. Jana Nepomuckého vše završoval. Nebýt v té nemovitosti knihovna a pošta, tak by se mohla klidně i zbourat. Ono se s tím ale stejně asi počítá!

Na snímku je plakát, který dokumentuje každodenní plný kulturní život v jedné nedaleké vísce. Proč tam to jde a u nás jsme stále rok za rokem v plínkách. Probudí se pan starosta a zastupitelstvo a pleny konečně odloží? Dočkáme se zajímavého kulturního života i v našich dvou vískách? Mnoho otázek a odpovědi nepřicházejí.

A při tom by stačilo tak málo. Za několik tisícikorun zakoupit závěsný systém a za jeho pomoci pořádat jednu výstavu za druhou a tím i poděkovat umělcům, kteří se v naší obci narodili, žili a někteří jsou stále mezi námi. Uměl bych si představit výstavu obrazů pana Kolínského, dílo M. Kališe, ale i MUDr. Ivana Albrechta a dalších. Velkým zážitkem by zajisté byla ukázka z celoživotního díla fotografa přírody pana Jana Rysa. A aby toho nebylo zas tak málo, tak by nebylo od věci dát velký prostor profesionálnímu umělci, fotografu, nakladateli, panu Koutskému. A tak bychom mohli ještě dlouho pokračovat. Nápadu za přispění našich spoluobčanů by nebylo zas tak málo. Jenom Mgr. Tomáš Hromádka by výstav mohl uspořádat několik. A ta z historických fotografií Chuchlí a jejich okolí by určitě každému udělala velkou radost.

Se smutkem v očích vzpomínáme na slova podržtašky pana starosty Honzíka Záglera. Ten na příspěvek pana Burleho prohlásil: "A kdo ty umělecké poklady bude hlídat. Někdo je ukradne a obec se nedoplatí!" Honzíku a jak toto asi mají vyřešené ostatní obecní a městská zastupitelstva? V této souvislosti by bylo více než dobré aby pan starosta a místostarostové se vypravili ke svým sousedům a tam si nechali poradit jak na to. Nebo opravdu chceme aby chuchelský kulturní dům nežil? Hlavně by měl být výjezdu za kulturou přítomen pan zastupitel nezastupitel Ladislav Kadeřábek. Ten má totiž v Chuchlích kulturu na starosti. A podle toho to také vypadá. (Vysvětlení: pan Zágler pana Burleho u celorepublikových novinářů nazval obecním a neškodným bláznem. Takovým Mašitou ze Všenor!)

Nedávno zde na blogu proběhla informace o možnosti si pozvat na besedu samotného pana profesora Knížáka. Nebo by vás nezajímal názor odborníka na budoucnost Chuchlí? Kdo by nám nejlépe poradil a na otázky odpověděl než odborník na slovo vzatý. A to zejména v souvislosti s předpokládanou výstavbou, zničením, centra obce. Opravdu tady chceme mít minisídliště anebo bůh ví co. Na veřejnost začínají prosakovat informace, že chuchelská ODS zde připravuje některou ze svých divných až nemravných her. Proč občané nejsou informováni? Co se asi na ně chystá za překvapení! Jenom aby pro nás všechny pak z neinformavanosti nebylo pozdě.

Besedy, přednášky, komentované besedy, by pro chuchelský kulturní dům bylo to pravé. Co si takhle pozvat pana Jakuba Vágnera, cestovatele, dobrodruha a hlavně světově uznavaného rybáře, milovníka přírody. Je chvályhodné, že zejména v poslední době své aktivity přehodně zaměřil na děti a mládež. Ve spolupráci s chuchelskou prodejnou rybářských potřeb a základní rybářskou organizací by se pro zájem muselo snad i několikrát opakovat. Všichni by se tam určitě nevešli!

Jednoznačné ale je, že s rozjezdem kulturního domu musí začít místní úřad - starosta Stanislav Fresl a především zastupitel pro kulturu Ladislav Kadeřábek. Co konečně zakoupit ten závěsný systém?!M. Veselý z Malé Chuchle se svými spoluobčany se ptá zastupitele pana Roberta Pořízka

23. července 2016 v 23:35 MALÁ CHUCHLE
Pane Pořízku,

23.7.2016 jste na veřejný chuchelský web vložil tyto dva komentáře:

" Pane Veselÿ z Malý, tak si takhle jedu autobusem a v Malý přistoupí dvě dámy v letech, v bujarém rozhovu. Celou cestu až na Smíchov si povídaly o tom jaký jste vůl. Co je na tom pravdy, opravdu tam máte pověst hovězího skotu pane Veselý".

"Pan Veselý z Malý se cítí být dotčený. To si , ale vyřiďte se svými sousedy, ja se jen zeptal na to, co jsem slyšel v autobuse... opravdu nemůžu za to co si o vás ty dvě dámy povídaly.

Na rozdil od vašich komentůřů ve ktrerých se to nadávkami a urážkam jen hemží, v mých nenajdete jedinou nadávku. Vy musíte být, hodně zamindrákovaný jedinec. Neprosadíte si pitomost s vaším valem a od té doby, jen urážíte a nadáváte, není to smutný život ??? Jděte raději k vodě nebo na procházku. Vy moc dobrě víte komu pozemky u Strakonické patří, tak jděte s plakatem Babiše plakat tam. Pomůže vám pan Burle, Babiš je jeho kamarád, uhrčite pomůže i s tím valem a novým povrchem Strakonické a třeba začne i u Hornbachu na úrodné půdě, pěstovat řepku."

Vaše komentáře mě zaujaly tak, že jsem se rozhodl napsat tento příspěvek. Jsou totiž dokonalým příkladem politiky ODS, kterou na radnici i na veřejnosti předvádíte. Mnohokrát jsme o tom mluvili se sousedy a vždy jsme dospěli k jedinému, že jde o zvláštní rafinovanou a zlomyslnou vychytralost a manipulaci s obyvateli, která se velmi těžko vyvrací, protože vyžaduje vzít si vysoké holinky a delší čas na vysvětlení. No a do toho se málokomu chce a to nejenom u nadávek a urážek. K otázce billboardu a protihlukových opatření v Malé Chuchli mi to ale nedalo.

U billboardu, stejně jako u umístění a povolení každé jiné stavby v katastru Malé a Velké Chuchle, bez ohledu kdo je majitelem pozemku, je ÚMČ Praha Velká Chuchle podle správního řádu dotčeným účastníkem řízení. Podle stavebního zákona 183/2006 Sb je billboard stavbou pro reklamu a vyžaduje podle § 96 stavebního zákona územní souhlas a podle § 104 také ohlášení stavebnímu úřadu. Dokonce stejné povolení vyžaduje každá reklama nad 0,6m2 a ještě musí být mimo ochranné pásmo komunikace. Když mne posíláte za Babišem, chcete tím říci, že ÚMČ nesleduje stavby v katastru Malé a Velké Chuchle, nevydává stanoviska a nevznáší jako účastník řízení námitky ve veřejném zájmu? Kdo jiný by to měl dělat? Důvodů pro námitky u obou billboardů kolem obytných budov v Malé Chuchli je dost.

Ještě zajímavější jsou vyjádření k návrhu protihlukového valu v Malé Chuchli. Mnohokrát včetně prohlášení starosty na oficiálních stránkách lidé kolem ODS tvrdili, jak toho chci využít ve vlastní prospěch, o zlatém valu a podobně. Jak je to opravdu? Všichni, kteří jsme se na návrhu podíleli, což je asi 5 lidí, včetně zastupitele Ing. Barcala pracujeme hlavně pro soukromé firmy, a jestli máme něco zažitého a co je u soukromých firem pečlivě hlídáno, je pravidlo 3 úrovní nezávislé kontroly. Když technik nebo manager zpracovává návrh a třeba i zajišťuje realizaci, jiné oddělení provádí výběr firem a úplně jiné kontroluje a potvrzuje smlouvu. Náš návrh valu tedy končil návrhem podmínek pro výběr projektanta s tím, že případný výběr provede ÚMČ a o smlouvě rozhodnou zastupitelé. Také jsme s žádnou firmou nejednali a nabízeli jsme jenom případné provedení kontrolní poptávky jako doklad o realizovatelnosti. A teď to porovnejme s tím, co si za pravidla vytvořila současná domluvená parta lidí na radnici. Po zrušení stavebního výboru si sami schvalují záměr, sami zadávají výběr /nebo sami pověřují firmy/, sami schvalují, sami kontrolují. Naprostý nesmysl a to si dovolují druhé podezřívat z lumpáren. A to je právě ta zlomyslná vychytralost.
M.Veselý, Malá Chuchle


Andrej Babiš, ministr financí, ANO. navštívil Malou Chuchli

20. července 2016 v 14:52 Aktuality
V Malé Chuchli za ta staletí pobýval nejeden významný umělec. Ale politik? Že by byl Andrej první?

Malochuchelský billbord konečně, poprvé, posloužil dobré věci. To musí mít představitel ANO pro Prahu 5 a daleké okolí ing. Jiří Špaňhel radost...

Jak umravnit radnici, když blbne

Billboard naproti oknům mám už dlouho, ale když mi na něj minulý týden pověsili Babiše ještě s heslem, že si zasloužíme lepší Česko, naštvalo mě to tak, že jsem si řekl, že musím něco udělat proti tomu, aby už chuchelská radnice takové kraviny s povolováním reklamy nemohla dělat nebo aby si to sakra rozmyslela. Rozhoupal jsem se až dneska a zašel si pro radu do Arniky, občanského sdružení, které se v těchto věcech hodně angažuje. Když jsem jim ukázal fotku billboardu, považovali to za tak okatou drzost, že se začali smát a pak se slovy, to nemá cenu doporučili toto drsné, ale účinné řešení.

Pokud je nás víc, na koho radnice kašle, máme založit spolek ve smyslu §70 zákona č.114/192 Sb /zákon o ochraně přírody a krajiny/ a využít práva být plnoprávným účastníkem všech povolovacích řízení se vztahem k ochraně přírody a krajiny, tedy většiny povolení vydávaných stavebním úřadem, kácení stromů, zákon přiznává spolku opravdu všechny práva účastníka řízení, tedy právo zvolit si pro řízení zástupce, právo na právní pomoc a poučení ze strany správního orgánu, právo navrhovat důkazy a činit jiné návrhy, připomínky a námitky po celou dobu řízení, právo žádat poskytnutí informací o řízení, právo vyjádřit se před vydáním rozhodnutí k jeho podkladům, právo nahlížet do spisu, i v případě, že je rozhodnutí již v právní moci, právo účastnit se ústního jednání a všech dalších jednání, právo namítat podjatost úředních osob, právo na doručení stejnopisu rozhodnutí do vlastních rukou, právo podat proti rozhodnutí odvolání, právo podat proti rozhodnutí žalobu, právo dát podnět k provedení přezkumného řízení, právo podat žádost o obnovu řízení, právo domáhat se ochrany před nečinností správního orgánu, právo obracet se na správní orgány se stížnostmi proti nevhodnému chování úředních osob nebo proti postupu správního orgánu.

Co je pro to potřeba udělat? Vše je překvapivě jednoduché, stačí mít ve stanovách jako hlavní cíl spolku ochranu přírody a krajiny /doslovně/. Jak to funguje? Na vybrané řízení a lokality podá spolek žádost o informování o zahajovaných řízeních /každý rok se jenom musí znovu obnovovat/. Po obdržení informace o zahájení každého řízení musí spolek do 8 dnů potvrdit, že se ho chce spolek účastnit. Nic složitého.

No a jaké jsou zkušenosti? Arnika nepovažuje účast spolků ve smyslu § 70 zákona č.114/1992 Sb. ve správních řízeních za zbytečné zdržování. Spolky často, na rozdíl od orgánů státní správy, a to i vzhledem ke své politick&ea cute; nezávislosti opravdu hájí veřejný zájem na ochraně životního prostředí, přičemž často vnáší do řízení odborné vědecky objektivně podložené argumenty. Nezanedbatelná je pak jejich úloha kontrolní, kdy často již jen pouhá účast v řízení odrazuje ostatní účastníky od korupčního jednání.

Co na to tedy ostatní, Malá Chuchle je sama na takový spolek moc malá?

M. Veselý, Malá ChuchleČára - byla to nejen v Chuchli velice oblíbená hra

18. července 2016 v 21:23 | Nebyly mobily, tak se hledalo jiné vyžití. Hrálo se i před školou. Ředitel Nečesaný rozrazil okno ředitelny zařval a utíkal kluky srovnat. Než ale seběhl po schodech, tak ti už hráli za školou.... |  Staré časy
O víkendu se udála v Radotíně ve sportovní hale veliká událost. Třídenní mistrovství Evropy ve skládání té slavné barevné kostky. Ani nevím jak to dopadlo. Při té příležitosti jsem si vzpomenul na naše dětská mistrovství v čáře. To bylo v padesátých letech, kdy se tato velice oblíbená hazardní hra hrála po celé republice. A nebyla pouze výsadou děcek, ale naopak dospělí jí hráli jak o život. Co kdybychom v Chuchli na dostihovém závodišti udělali mistrovství? Nejdříve republiky a pak třeba i Evropy, světa...

Pravidla byla velice jednoduchá: Nejdříve se křídou nakreslily dvě čáry. Na jedné stáli hráči a na druhou se házely mince. Čím jejich větší hodnota tím brzy většina hráčů měla nemalé dluhy. Tak se tenkrát získávala, učila, finanční gramotnost.

Hráči postupně hází z určené vzdálenosti směrem k čáře. Cílem je hodit minci co nejblíže, ne však za ní. Jestliže se mince čáry alespoň částí dotýká, nemůže být považována za minci za čárou. Na první pohled to vypadá jako snadná záležitost. Tak tomu ale není. Byli kluci, ale i některé dívky, kteří docílili až neuvěřitelné dovednosti. A ti si pak užívali nakupování eskym, mejdlíček, pendreků a jak se tankrát všechny ty dobroty jmenovali. Někteří z nich byli ale tak férový, že následně finančně zlikvidovaným alespoň zaplatili kino a ještě nějaký ten pamlsek přidali.

Hráč, který vyhrál, měl minci nejblíže k čáře, na čáře, získá všechny mince za čárou. Mince následně před čárou sesbírá, vyhodí do vzduchu a vezme si všechny, které skončily jím předem určenou stranou, orel, panna. Pak totéž provede druhý hráč v pořadí a následně další do konečného rozebrání mincí. Při menším počtu hráčů je možné hrát tak, že vítěz bere všechny mince.

Další možností je, že na čáře se nakreslí domeček a do toho se mince hází. Kdo se do něj trefil tak bral vše. Když vítězů bylo více, tak pouze oni se rozhazovali. Zcela dokonalý je způsob, ten jsme prováděli u Činžáku, kdy se mince hází směrem na zeď nemovitosti. Trefit se na milimetr přesně ke stěně je velkým uměním. A někteří tento způsob měli dokonale natrenovaný. Ono se to možná nezdá, ale člověk tak získával mnohé dovednosti.

V té dnes již dávné době čára byla zejména u dítek školou povinných přísně zakázána. Ale co je zakázáno tak, a to už dále znáte....

Jenže v těch padesátých letech byly mince malých hodnot i když na současné poměry vše tenkrát také stálo "málo". Kino korunu, pivo i méně než korunu, jeden špekáček s houskou dvě koruny apod. Pamatuji se, jak lidé na vesnických zábavách, zahradní restaurace U Holečků, vypili, tak jedno dvě piva za celý den. Ale to by bylo zase na jiné hodně dlouhé vyprávění. Peněz tankrát nebylo! Ví vůbec z vás někdo co to byly potravinové lístky?

Čím bychom tak asi hráli dnes? Možná by nebylo zas tak od věci udělat různé kategorie. A to od koruny až po padesátikorunu. Samozřejmě organizátorovi - tedy mé maličkosti - by se vyplácelo výpalné, daň z hazardu...

A v rámci soutěže v čáru by na dostihovém závodišti byla velká pouť, stánky, farmářské trhy, dostihy, hrála by nejedna hudba, ani komedianti by nechyběli. Velký a překrásný den, nebo tři dny pro děti a jejich rodiče. Před hlavní tribunou velká cukrárna plna dortíků a káviček. Ani slivovice by nechyběla a pivo by teklo proudem. A co kdyby tam byly i obrovské pivní slavnosti?


A už je to venku. Stačí číst noviny, poslouchat rozhlas, televizi....

15. července 2016 v 20:31 | Zase z nás udělali nesvéprávné osoby. Opravdu si to zasloužíme? |  Hřbitov
(CKT - 14. července) - Nad Chuchelskou skálou v Praze, pod kostelem Sv. Jana Nepomuckého, bude zanedlouho postaven obrovský, megalomanský dvoubillbord. Jedna jeho část bude nasměrována na jihovýchod a ta druhá na severovýchod. Reklamy tak budou vidět z celé povltavské kotliny a zejména pak z dálnice Strakonická. Odborníci dokonce částečným nakloněním k obloze umožní bilbordy sledovat i cestujícím z velkokapacitních letadel, které nad Chuchelským hájem každodenně přistávají na letiště Václava Havla.Tím jejich vypovídající reklama dosáhne až nepředstavitelných zisků. Nepodařilo se zatím zjistit jaký přínos z toho budou mít chuchelští občané.

Volají, křičí, pláčou, neustále bojují za pravdu, spravedlnost, ale je jim to houbeles platný. Proti ouřednickému molochu, zlobě, závisti, hlouposti, nemají šanci!!!

Chuchelský Okrašlovací spolek je tímto schválením zaskočen. Již roky žádá magistrát hl. m. Prahy, především radní přes životní prostředí paní Plamínkovou, aby na skále byla vybudována skleněná předvysazená vyhlídka. Jeho žádost byla vždy - zejména paní Plamínkovou - zamítnuta. Madam ve svých dopisech zejména odkazovala na fakt, že Chuchelský háj je nejpřísnější přírodní rezervací a to zejména v okolí skály.

Co způsobilo ten rychlý, den ze dne, obrat? Majitel billbordů, firma První reklamní a.s., již roky žádala úřady o patřičná povolení. Vše vždy pohořelo nad tím, že nikdo z úředníků magistrátu nechtěl dát patřičná povolení na přivedení elektrického kabelu až ke hřbitovu, kostelu. Nepovedlo se to ani u stavebního úřadu Prahy 16. Ale pak se do problematiky vložil jak bývalý, tak i současný starosta Velké Chuchle. A na veřejném zastupitelstvu bylo během okamžiku povolení na položení kabelu vydáno. Jenže nikdo zastupitele neseznámil s tím k čemu bude elektřina u hřbitova sloužit. Občané se dokonce konkrétně ptali jestli je opravdu nutné aby na hroby každou noc svítily pouliční lampy. Odpovědí se jim nedostalo. Dnes už ale vědí, že nešlo ani o hřbitov a ani o kulturní akce v kostele. Tuto causu budeme i nadále sledovat. -jm-

Zemřel Jaromír Klempíř

13. července 2016 v 19:55 - - M. a J. Klempíř
Ve věku 72 let zemřel ve středu hudebník a skladatel Jaromír Klempíř. Oznámil to hudební publicista Miloš Skalka. Klempíř byl například autorem hitů pro Karla Gotta Hej páni konšelé a C'est la vie. Pro Waldemara Matušku složil píseň Jen se přiznej, že ti scházím a pro Helenu Vondráčkovou Lipovou alejí.
Hudební skladatel Jaromír Klempíř (vlevo) a textař Jiří Suchý
Jaromír Klempíř a textař Jiří Suchý. Foto: Dušan Dostál

Na profesionální dráhu vstoupil Jaromír Klempíř v divadle Semafor se zpěvákem a kytaristou Pavlem Sedláčkem a později se skupinou Olympic. V 60. letech byl členem divadla Apollo. V roce 1967 měl automobilovou nehodu, která ho na čas vyřadila z aktivní činnosti hudebníka.

Poté působil jako redaktor v Supraphonu, psal hudbu k filmům například k Slastem Otce vlasti. Jeho skladby doprovázely i televizní inscenace a pohádky. Od roku 1974 byl členem Orchestru Československé televize. Později znovu vystupoval v divadle Semafor a psal pro děti, těm například složil hudbu k loutkovému muzikálu Šípková Růženka.

Jaromír sedící čtvrtý z prava. Teď ještě vědět v které době, třídě, byl snímek pořízen. Prokazetelně jí ale učil pan Šmerhovský.

Pořízek kontra Burle na téma elektrický proud střídavý, střídavý

10. července 2016 v 23:58 | Dnes v 10,32 hodin Robert napsal komentář, který si celý můžete přečíst pod článkem Na chuchelském lesním hřbitůvku budou svítiti pouliční lampy.... |  Robert Pořízek
Najděte si v následující diskusi pravdu. Svůj názor pak můžete napsat do komentářů.

Robert Pořízek: píšete - Při té příležitosti exstarosta Mgr. Martin Melichar navrhl - a zastupitelstvo to přijalo - aby byl na hřbitov a do kostelíka zaveden elektrický proud.

A fakta: Kostel není obce a tak tam obec el. proud zavátět nemůže, to bylo na zastupku řečeno. Jednalo se jen o to, že by se udělal antoníček u hřbitova a tam se dotáhl el. prod, nic víc. A to co zastupitelé jednomyslně schválili?

Václav Burle: Zapomněl jste pane Pořízku napsat k čemu chuchelským občanům tam ten elektrický střídavý proud bude? Budou snad na hřbitově osazeny pouliční lampy? Není pravda, že pan Melichar navrhl proud do kostelíka a zdůvodnil to i tím, že by se tam následně mohly pořádat kulturní akce. Předpokládám že jste křesťan a tak víte, že v místě posledního odpočinku má být klid, ticho, pohoda. A duše našich předků světla z lamp nepotřebují. Podle bible se mají kochat měsícem, lunou vesmírem, hvězdami.

Robert Pořízek: Jen investiční požadavek od města. I když jste tam byl, tak pro vás ještě jednou a polopatě. To znamená, že budeme od města žádat peníze na určité věci, když je obec dostane tak se opravovat bude, když ne, tak obec ze svého rozpočtu el. proud zavádět ke hřbitovu nebude, takže ani ty miliony o kterých píšete nemůžeme dát na tělovýchovu mladeže, jak byste si přál, protože to nebudou peníze z našeho rozpočtu. Víc polopatě to už asi vysvětlit nejde. Ale seděl jste tam a tak to moc dobře víte.

Václav Burle: Ono je to pane Roberte úplně jedno od koho ty peníze na tak hloupou akci dostanete. Jestli od obce, magistrátu, nebo dokonce státu. Stále jsou to peníze nás všech občanů České republiky. A ty se ná pitomosti vydávat nesmějí. A elektrifikace hřbitova, kostelíka, je kokotina!!! Nebo máš občane jiný zázor?

Zajímavé je, že v těchto dnech mohly obě Chuchle obdržet od magistrátu hl. m. Prahy desítky milionů korun. Ale ODS, pod vedením pana starosty Stanislava Fresla, je odmítla. Vůbec se nezajímala. Ale o tom jsme tady na blogu již psali....

Již několik let se chuchelský okrašlovací spolek snaží zřídit nad Chuchelskou skálou moderní vyhlídku. Oslovili jsme magistrát hl. m. Prahy, který konstatoval, že současný stav je z bezpečnostních důvodů naprosto nepřijatelný a že je nutné začít konat než dojde k nejhoršímu. Bohužel vše usnulo na mrtvém bodu. Kdo navštívil Alpy, tak ví, že vybudovat pozorovací stanoviště, vyhlídku, je pro tamější ochranáře otázkou několika dnů. A tolik různých staveb snad není nikde na světě.