Červen 2016

Když budete mít cestu na Šumavu, tak se přijďte podívat. Uvidíte houby, které jste ještě nikdy neviděli a s velkou pravděpodobností ani neuvidíte. Mnohé jsou i z Chuchelského háje....

29. června 2016 v 19:10 Okrašlovací spolek

... a nezapomeňte se prosím zapsat do návštěvní knihy. Děkujeme.

A KDYŽ UŽ TAM BUDETE
TAK POJĎTE S NÁMI HLEDAT ORCHIDEJE

Vzácný vemeník zelenavý u jednoho z šumavských jezírek. Vypadalo to, že vyrůsta přímo z vody. Jeho až neuvěřitelná výška činila 70 centimetrů. Ten druhý dvoulistý roste poměrně hojně po celé Evropě.

Na návštěvě v Čejkovic statku

29. června 2016 v 11:24 - - U Čejků
Tak si tak kráčím po Starochuchelské. Vyskočil jsem na sokl a podíval se do zahrady. A on tam byl on, potomek rodu Čejků. Tak jsme hodili řeč a já si dovolil s jeho svolením udělat několik fotografií...


Jeden by ani nevěřil co se dá z bývalého zchátralého statku vytvořit. Je chvályhodné, že potomek rodu jej nezboural, ale naopak s láskou k předkům zrenovoval. A přál bych vám vidět jak to vypadá uvnitř. Klenuté stropy zpevněny, opraveny a zajímavě zakomponovány do obytné části. O střeše ani nemluvě. A zatravněný dvůr již na první pohled zve k položení deky a relaxování.

O Čejkovic statku, tak jako i ostatních v Chuchli, by se dal napsat román. Až příjde zima a bude více pohody, klidu, tak s vaší pomocí tady na blogu mnohé vytvoříme. Na začátek jenom taková zajímavost. Celý areál byl postaven z lomového kamene. Tedy v dávné době, kdy ještě chuchelská cihelna neexistovala. A teď by nebylo od věci začít uvádět data. Historická data. Víte? Tak prosím napište ať i my víme více. Děkujeme.

Jenom je škoda, že se místní úřad s panem majitelem nedohodl na rekonstrukci chuchelské kapličky, zvoničky. Ta by to potřebovala jako pes drbání. Jenom nedej Bože aby někoho napadlo zlikvidovat ty hodně přes sto let staré jasany. Jsou důležitou dominantou nejen statku, ale celého náměstíčka.
Nejen já jako kluk jsem prožil své dětství na chuchelských statcích. Jestli i vy máte vzpomínky, tak prosím napište pod tento článek do komentářů.


Bývávala to taková větší louže, která v dávných časech sloužila k chovu vodní drůbeže. Ale co je zajímavé, tak v ní žili i čolci. Ale i dnes jí ve velkém obývají obojživelníci. Voda čistá, a tak slouží i k osvěžení.

Na lesním chuchelském hřbitůvku budou svítit pouliční lampy

29. června 2016 v 11:23 | Neměli by se zastupitele zeptat nejdříve občanů než provedou takovou zrůdnou věc? |  Hřbitov
Zastupitele se domnívají, že když dostali od občanů mandát, že si mohou vše dovolit. Nebylo by vhodnější aby se v důležitých případech se sousedy a sousedkami domluvili? A to je právě příklad chuchelského hřbitova. Opravdu tam potřebujeme mít lampy veřejného osvětlení?

Byl to ten slavný den,
kdy k nám byl zaveden elektrický proud,
střídavý, střídavý, silný elektrický proud,
střídavý, střídavý, zkrátka elektrický proud.


Na pondělním zastupitelstvu bylo oznámeno, že se pokazil vodovodní řád do Chuchelského háje. Hned bylo navrženo aby byl vybudován nový vodovod. Je to opravdu nutné? Nebylo by chytřejší nejdříve zjistit kde se potrubí přerušilo a opravit ho? Ono by to s velkou pravděpodobností nebylo ani tak obtížné. Vypadá to, že to zavinila nejedna poslední bouřka. Vždyť na první pohled jsou vidět ty obnažené trubky v místě, kde dešťové přívaly se hrnou k železniční trati. Tedy do míst, kde dříve byla studánka a Boží muka. A vo co go? O výdaj přes 1 000 000 korun!!! Co udělat kontrolu řadu a ty peníze ušetřit a věnovat je třeba dětem na sport, tělovýchovu...

Při té příležitosti exstarosta Mgr. Martin Melichar navrhl - a zastupitelstvo to přijalo - aby byl na hřbitov a do kostelíka zaveden elektrický proud, střídavý, střídavý, silný elektrický proud. A důvod? Pan Melichar by chtěl mít na hřbitově pouliční lampy. Je to vůbec chytrý nápad? To opravdu uděláme z toho překrásného místa v háji satelitní osvětlené městečko. Neměli by mít ti co tam leží klid a v noci tmu. Nebo si snad někdo opravdu myslí že touží po světelném ohňostroji? A komu se tam jinak bude v noci svítit? Vždyť od pozdního večera až do ranních hodin tam není ani človíčka. Proč chceme úplně zbytečně utrácet za elektřinu? Rozumíte tomu někdo. Není to zas ode zdi ke zdi? A vo co go? No přece o další 1 000 000 korun.

...a ty se Kriste na to díváš.

Poznámka: Určitě vás napadlo proč to píšu tady proč jsem to nenavrhl už na tom veřejném zastupitelstvu. Mohu vás ujistit že jsem se snažil. Tam ale hlas nedostanete. Navíc v různém již všichní utíkají do hospody, k televizorům. A je dokonáno!

Vycházka okrašlovacího spolku II/6/2016

29. června 2016 v 11:19 | Tak se opět stalo co se stát nemělo. Lilie zlatohlavá v Chuchelském háji zlikvidována! |  CHUCHELSKÝ HÁJ
Jak jsme se tak toulali, tak jsme uviděli něco neuvěřitelného. Nebyl by to dobrý nápad na uspořádání nejen chuchelského, ale i celopražského, republikového, evropského, světového závodu?


Houbové zpravodajství neustále uvádí nové lokality, kde v republice rostou ve velkém houby. Nejblíž je to ve vojenském újezdě Jince, dnes CHKO Brdy. Navíc je tam i velká úroda borůvek. V Chuchelském háji je to bohužel v těchto dnech špatné. Doslova nic. Sucho. Našli jsme jen několik starých holubinek zelených, jednoho ožraného koloděje, dvě lišky bledé. Houbař z Barrandova se pochlubil několika pečárkami. Ale ty byly jak do velikosti, tak i krásy, skvostné. Na jaře byly v našem milovaném lese hody. Spousta hřibů dubových, plné košíky, ale před tím ještě i kačenky české, smrže. Ale ono ještě není všem dnům konec. Určitě si ještě zanedlouho zahoubaříme a pak nás ještě čeká podzim.

Penízovka dlouhonohá je drobnější houba na dlouhé nožce. Moc jí to sluší jako nějaké překrásné modelce. Je nehojná a drobná. I když je jedlá, tak je lepší jí ponechat v lese a jen se s ní pokochat. Ona navíc nemá téměř žádné maso...

Bohužel se opět stalo to co se stát nemělo. Mnohokrát jsme upozorňovali pana Ladislava Kadeřábka jako hajného, ale i jako předsedu výboru pro životní prostředí, aby byl od té dobroty a požádal Lesy hl. m. Prahy o ochranu lilií zlatohlavých. Nestalo se tak a proto i v tomto roce jsme o ně přišli. Sežrala je srnčí zvěř. A přitom stačilo tak málo. Jednoduché pletivo s velkým okem.

V Chuchelském háji jsou pravděpodobně jen dvě lokality s jejich výskytem. Jedna již v minulém roce přestala existovat. A nyní se to zanedlouho stane i na té druhé kde jich je nemálo. Opravdu je to takový problém je ochránit. Lilie zlatohlavé v našem lese by byly jak pro přírodu, tak i pro nás co Chuchelský háj milujeme velkým přínosem. Chuchelská ODS opět, především zásluhou zastupitele nezastupitele, ztratila další body.

Když jsme odcházeli do civilizace, tak jsme uviděli něco neskutečného. Mladá mamina v běhu tlačila před sebou kočárek a ještě k většímu tempu jí popoháněl její pes. Tak tomu se říká nová sportovní disciplína. Nebylo by vůbec od věci tento sport uvést v Chuchli do československých, evropských, světových tabulek. Chuchelský háj je k tomuto novému sportovnímu odvětví jako stvořený. Dokonce by mohly být dvě disciplíny. Jedna rychlostní by se konala na asfaltové cestě na hřbitov a ta druhá náročnější krosová na cestě nad železniční tratí. Té by ale musely chybět v kočárcích děcka. Nebezpečí převrácení a vyhození mimina pod vlak. Nemyslím si že je to tak pitomý nápad. Nebo snad ano?

Když jsme byli mladí kluci, někdy na začátku padesátých let, tak jsme na hasičském cvičišti, dnes samoobsluha, hrávali bandy hockey. Dnes se to jmenuje florbal. Měli jsme jen prkna, rozšířené tyče. Dnes je na to moderní výzbroj a výstroj. Podobně by mohly skončit i ty kočárky!

Je příjemné vidět jak to v háji žije. To ohniště byl moc dobrý nápad. Tady se děti nejen vyřádí, ale i mnohému naučí. Chválíme.


Hospoda U Holečků. Také si myslíte, že to nebyl dobrý nápad se jí zbavit? Na věky věků mohla dobře sloužit obci! Její cena - viděno dnešníma očima - byla za pouhé čtyři milony korun.

28. června 2016 v 8:58 | Bohužel dvakrát se do stejné řeky nevkročí. Bylo by zajímavé zde na blogu napsat jména tehdejších zastupitelů, kteří to tak podělali! |  - - Hospoda U Holečků
Hostinec mohl být centrem kultury, zábavy, výstav, mimoškolní činnosti dětí, spolků, sportovních a jiných klubů, důchodce nevyjímaje, ale i politických záležitostí, schůzí, přednášek. Například nás v blízké době čeká jednání o Metropolitním a územním plánu jak Velké, tak i Malé Chuchle. Podle pana starosty St. Fresla se pro nedostatek prostorů v obci bude asi muset konat na dostihovém závodišti. Jenom nevíme jestli na venkovní tribuně nebo v restauraci...

Ono se hodně rychle zapomíná. Zahradní restaurace U Holečků, ale i ty další dvě, byla přenádherná. Sál, velká zahrada s tanečním parketem, kuželkárná atd. atd. To by bylo na jiné a hodně dlouhé povídání. Mnohé ale je zde na blogu již uveřejněné.

Pak přišla tzv. sametová revoluce a svět se začal měnít. Začalo se ve velkém kouzlit. Majetky se vracely, tedy i ta naše milovaná hospodka chuchelská, česká. V době prázdnin, v roce 1990, se jejího provozu ujal se svými přáteli z odborné školy kuchařů, číšníků a podobných profesí vnuk pana Holečka. Kluci to rozjeli ve velkém a byli hodně úspěšní. Hospoda, včetně zahrady i sálu byla neustále narvaná lidmi. Jenže prázdniny skončily a kluci se museli vrátit do Mariánských lázní na internat. A bylo dokonáno.

Hospoda byla nabídnuta k odprodeji a to i chuchelskému obecnímu úřadu. Ten to slovy tehdejšího zastupitelstva odmítl. Viděno dnešním pohledem to byla velká chyba. Za tehdejší čtyři miliony by se to dnes ukázalo jako vynikající kauf! Dvakrát se ale do stejné řeky vstoupit nedá. Śkoda i i té zahrady, která mohla dobře sloužit všem obyvatelům vesničky chuchelské.

Ale proč jsem se tak rozepsal. Důvod je, tak jako mnohdy, úplně jiný: Když se začala hospoda bourat, tak jsem udělal rychlostí blesku několik snímků. Film pak téměř šestadvacet let ležel v šuplíku. To by ani jeden nevěřil jak to rychle uteklo. Nebýt náhodného setkání s kamarádem fotografem, který ještě vyvolává filmy, tak by tam ležel dodnes. Bohužel film se slepil a byl částečně znehodnocen. Kamarád je ale mistr ve svém oboru, a tak mnohé ještě i pro vás zachránil.

Prosba: Máte rovněž staré fotografie obce? Tak prosím posílejte na burle@seznam.cz. Nebo zazvoňte, já před vámi okopíruji a originál ihned z ruky do ruky vrátím. Hezký den přeje Václav Burle

Na snímku je již hlavní budova hospody zbourána. Už tam koukají jenom ty desítky jírovců, kaštanů, které následně zlikvidovala pila. Pod okny sálu bývávalo venkovní posezení. Ještě že ten sál stojí. Bohužel jeviště by jste tam už nenašli. Fotografií je několik a po digitálním zpracování na počitači nevypadají zas tak špatně. Ty upravené sem ale zatím vkládat nebudu. Nechám si je pro významnější příležitost...VI. zasedání chuchelského zastupitelstva

27. června 2016 v 19:54 | Dnes chválíme. Vše šlo rychle a bez konfliktů. Že by to vydrželo i příště? |  Zastupitelstvo 2015/2016/2017/
Už víme jak je to s přejezdem versus tunelem. A čekají nás další dosti zajímavé příběhy...

CO NOVÉHO SE CHYSTÁ V MALÉ A VELKÉ
ANEB
MY ZDE NA BLOGU VÍME A NYNÍ BUDETE VĚDĚT I VY

Po mnoha letech zkolaboval vodovod na HŘBITOV. Zastupitele rozhodli, že bude vybudován nový řád. Na návrh exstarosty Mgr. Martina Melichara se pravděpodobně k němu položí i elektrický kabel. Hřbitov bude osazen veřejným osvětlením a samozřejmě se nezapomene ani na chuchelský kostelíček. Ten bude nejen v nočních hodinách osvětlen a zářit do daleka, ale budou se v něm moci konat i různé kulturní akce.

Problémem je špatný stav cesty do Chuchelského háje nad železniční tratí. Ta je částečně zavalena a betonové panely, které zabraňovaly sesouvání, záhadně zmizely. Finanční výhodou pro naší obec je, že cesta není v majetku Chuchle. Snad se konečně stane i zázrak a bude nově osazena lavička, kterou zničili vandalové.

Je to ode zdi ke zdi. Mnohokrát občané poukazovali, že je nutné ve Velké zklidnit dopravu. Stále jsme se dozvídali, že snížení rychlosti není možné, že si to odbor dopravy v Radotíně nepřeje. A najednou z ničeho nic to vypadá, že budeme mít ZÓNU 30. A to je vynikající informace. Třicítka částečně již na Starochuchelské existuje, ale málokterý řidič jí dodržuje, tak jako vypínání motorů před železničním přejezdem.

EXPLOZIVE se ve Velké Chuchli zbavuje majetku. Starosta Stanislav Fresl na zastupitelstvu dal k úvaze možnost ho zakoupit. Budova a přilehlé území by mohlo dobře posloužit například hasičům a obecní údržbářské, úklidové rotě. Jestli občane máš nějaký návrh na smysluplné využití, tak napiš pod tento článek do komentářů.

Od některých občanů přišel návrh jak pozměnit autobusovou dopravu v obci. Chuchelská KSČM by uvítala kdyby 172 OPĚT ZAJÍŽDĚLA K NÁDRAŽÍ. Tím by se i vyřešila návaznost na Radotín. Mnozí, asi většina, jsou naopak přesvědčeni, že to není dobrý nápad.

V chuchelském hasičském sboru dochází k velitelské obměně. Odchází, pro značné pracovní vytížení, pan KOKTA, KTERÉMU PATŘÍ PODĚKOVÁNÍ NÁS VŠECH. Funkci přebírá pan Nedvěd. Jaký je asi stav Sboru dobrovolných hasičů v naší obci? Zeptáme se a brzy zde dáme vědět.

Starosta Stanislav Fresl informoval zastupitelstvo a občany o problematice kolem NADJEZDU alias TUNELU. Konstatoval, že se nic moc neděje. Odborníci stále zpracovávají obě dvě varianty. Následně o některé možnosti rozhodnou samotní občané. Ale to pouze za předpokladu, že tunel bude možný po stránce zejména geologické vůbec být postaven. Problémem pro završení této stavby je jeden pozemek. Jestli ho majitel neprodá, tak nás, podle slov pana starosty, nečeká nic dobrého. Může se klidně stát, že železniční přejezd bude uzavřen, zatarasen, a občanům bude sloužit pouze podchod.

Na základě připomínky bývalého předsedy stavebního výboru pana Balcara se hovořilo i o METROPOLITNÍM PLÁNU v souvislosti s Velkou Chuchlí. Zjednodušeně řečeno nic moc se neví. Až se bude vědět více, tak budou občané na veřejném setkání informováni.

Jak jsme zde již na blogu upozornili u Hornbachu se nám rozrostl BOLŠEVNÍK VELKOLEPÝ. Roste i tam někde u vás? Tak prosím napište více do komentářů. Ten u Hornbachu bude v nejbližších dnech likvidován.

Na upozornění Naší Chuchle alias chuchle.blog.cz byl bolševník u Hornbachu posečen. Ale to nestačí! Jediným zpsobem jak ho na vždy odstranit je likvidace kořenů. S velkou pravděpodoností ho tam nevidíme naposled. Jenom aby se nám nerozletěl po Malé a Velké?!


Vycházka okrašlovacího spolku I/6/2016

20. června 2016 v 16:42 | Chuchle má dvě pozitiva - zeleň a zemědělskou půdu. Nenechme se o ně obrat! |  CHUCHELSKÝ HÁJ
Na Naší Chuchli přišlo několik zajímavých e-mailů. Na nic jsme nečekali a v ranních hodinách do našeho milovaného háje vyrazili...

Pan Střihavka do komentáře nedávno napsal, že les rozkvetl lilií zlatohlavou. To jsme si nemohli nechat ujít. Znám v háji dvě lokality a po dnešním dni dokonce tři. Rozkvetlo tam kolem padesáti rostlin. To je za ty uplynulé roky rekord. Jen abychom nebyli zklamáni. I v minulých letech to začalo velkolepě, ale zanedlouho si na květech vždy pochutnala srnčí zvěř. Zatím byla netknuta každá rostlina.

Na tom třetím plácku, tak jako v minulém roce, není ani jeden květ. Co se tam asi stalo nehezkého? Obtížné je hádat. Nabízí se pouze jedna myšlenka. Stále jsou lidé, kteří cibule vyrýpávají. Věří, že jsou léčivé a tak z nich vyrábějí různé utrejchy, tak jak do dnešních dnů činí sibiřské národy. Tímto žádáme výbor pro životní prostředí pod vedením pana Kadeřábka zda by nevstoupil do jednání s magistrátem a nepokusil se lokalitu s lilií oplotit. Nebylo by pěkné aby zlatohlavá zazářila časem po celém našem milovaném háji, tak jak tomu je na několika místech v republice?

Kokořík vonný byl velkou ozdobou našeho lesa. Vyskytoval se pod kostelíčkem na dvou lokalitách, které dělila cesta na vyhlídku nad chuchelskou skálou a to do okamžiku kdy na plácky nastoupila technika Lesů hl. m. Prahy. Dnes tam stěží najdeme dvě rostliny a lepší to po devastaci nebude ani v příštích letech. To opravdu pražští lesníci nevědí co dělají za hrůzy? Bylo to nutné?

Dobrou zprávou je, že nad Chuchelským hájem pravidelně bdí městská policie. A to jak pěší hlídky, tak i ty na koních a motorkách. Pravdou ale rovněž je, že v žádném případě nemohou uhlídat všechno. Bohužel nájezdů není ušetřen aní hřbitůvek.

Pamatujete se na ty převeliké ovace když na místním úřadě byla zřízena služebna státní policie? Následovně té městské? Když ale skončily, tak už se vlajky nevyvěšovaly, sláva se neprovolávala. Je to vždy stejné - ode zdi ke zdi. Můžeme ale napsat, že v současné době si na městskou stěžovat nemůžeme. Nebo snad ano? Chuchli má na starosti i tento chlap. Nemůžeme říci jinak než - děkujeme.

Houby, houby, houby. Velkou i Malou se šíří informace, že v háji rostou již ve velkém. Lid houbařský prý o víkendu již nosil i z Chuchelského háje plné koše. A jak jsme dnes dopadli my?

Začalo se dařit hned při vstupu do lesa. Všude nemálo holubinek, které bohužel nikdo nesbírá. Přitom je to pro kuchyňské zpracování a následné mlsání jedna z nejchutnějších hub. To by ale bylo na jiné a hodně dlouhé povídání. Pojďte s námi do lesů. Vysvětlíme, naučíme. Takové houbové škvarky z holubinek k televizi, tak to nemá chybu.

Sice jsme našli jen dva hříbky dubové a jeden hnědý. Radost nám ale udělala muchomůrka růžovka neboli pěkně po česky masák. A jak název napovídá, tak je to houbá masitá a převelice chutná. Taková omáčka z něj s pěkným kouskem hovězího masíčka a knedlíkem, tak to nemá u mlsných jazýčků konkurenci. Kdyby se sestavoval žebříček nejchutnějších hub, tak masák by obsadil jedno z nejpřednějších míst.

Seděl si mezi stromy v listí a byl vidět na kilometr daleko. Obrovský a po vyndání bez jediné poskvrnky. Žádný červík, žádný kaz. Krasavec hned na první podívání. Ano i u nás bude ta nejchutnější houbovka...

...a ještě něco pro oko.

Zastupitel, předseda kontrolního výboru, Robert Pořízek kontra Václav Burle zapšklý a hodně pamatující, téměř stoletý důchodce

15. června 2016 v 17:51 | ODS již od dob vedení Václavem Klausem se začala propadat na hnojiště dějin. Vše dovršíli pánové Topolánek, Nečas, Nagyová, Dalík, Jančík a další odeesáci. Na své si v této souvislosti přišel i chuchelský Stanislav Fresl. Kdo volí ODS, tak ten... |  Robert Pořízek
ČÁST první

Robert Pořízek: Pane Burle, vy to máte celé pomotané a opět neříkáte pravdu a to volím slabé slovo. Už jednou jste tady psal, že pan Fresl a paní Felixová zfalšovali volby a teď, že ODS opět vyhrala volby podvodem, kroťte svoje vášně, nebo předložte důkaz na takovéto Vaše nehorázné tvrzení. Jsem člen ODS a už mě ty Vaše neustále lži a výmysli na adresu ODS začínaji, mírně řečeno vadit!!!

Václav Burle: Neměl jsem pane Roberte v úmyslu tady probírat dávno zapomenuté špinavé, přičmoudlé, prádlo. Když ale píšete že jsem lhář, tak si pojďme ty dávné záležitosti ozřejmit. Otevřel jste opravdu hrůznou Pandořinu skříňku. Jen věřím, že až si vše prověříte, že se tady na Naší Chuchli i veřejně mé maličkostí omluvíte!

Událo se to krátce po tak zvané sametové revoluci. Dostihová mafie v čele s panem Jančíkem založila na Praze 5 ODS. Po jeho nepěkném odchodu z funkcí, zbyly po něm jen ty betonové květináče se stromy, se stal lídrem ODS na pětce pan Stanislav Fresl. (A nechtějte pane Pořízku abych tady začal rozpitvávat ty nekonečné noční schůze ve Startu a U Holečků při hře moje teta, tvoje teta a to za účasti i lehkých děv...)

Chuchelská ODS si dobře byla vědoma, že volby v obci v žádném případě nemůže vyhrát. Občanům vadila jména odesáků - název příhodný, ale s historií nemá nic společného - o kterých všichni věděli, že jsou falešní jak ten proslulý pětník. Jenže ta dostihová parta, ve které i "budoucí" prezident, bookmaker, věděla jak na to! Na kandidátku si dala sestřičku z chuchelského zdravotního střediska a jejího syna. Paní Evu znali všichni jako slušnou a poctivou dámu. Navíc jí každý v naší milované vísce potřeboval. A co se nestalo?! Sestřička i její syn v obci zvítězili.

Ale co se nestalo?! Jak bylo předem domluveno s chuchelskou ODS, se Stanislavem Freslem, sestřička ihned po vyhlášení výsledků odstoupila. To samé učinil i její syn. A bylo dokonáno. Na jejich místa - jak předem domluveno - postoupil pan Fresl s paní Felixovou!!!

A dostáváme se k posledním volbám. Člověka, který ten zmatek kvůli penězům způsobil, paní Felixová nazvala Jidášem. Dnes je vidět, že to vystihla naprosto přesně! (Podrobnosti najdete zde na Naší Chuchli aneb chuchle.blog.cz.) Za tím vším neřádstvem byla opět chuchelská ODS a především jak jinak než Stanislav Fresl současný starosta.

Podrobnosti zatím neznáme do podrobna. Stalo se ale následující. Chuchelská ODS se rozhádala a většina od pana Fresla utekla a dala straně výpověď. Přeběhlící z ničeho nic se stali členy sdružení Chucheláci Trochu jinak za které také kandidovali a dva vyhráli - pan Kadeřábek a paní Felixová.

Jenže jak jinak než že pan Fresl chtěl být opět starostou. Jenže ODS neměla většinu. On to opět vyřešil svérazně. Přetáhl na svou stranu za 9000.- střibrných mésíčně pana Kadeřábka a tím získal v zastupitelstvu většinu, která trvá až dodnes. Holt pan Kadeřábek, hajný, je hodně přelétavý pták! OTÁZKOU JE ZA CO PAN KADEŘÁBEK TY PENÍZE KONKRÉTNĚ DOSTÁVÁ! DOZVÍME SE TO NĚKDY? NENÍ TO DOKONCE PODVOD. NEMĚL BY JSTE TO PANE POŘÍZKU JAKO ŠÉF KONTROLNÍHO VÝBORU ZAČÍT PROJEDNÁVAT?

Jestli očekáváte konec příběhu, románu, tak se moc mýlíte. Ono je to ještě složitější ba hnusnější. Pan Kadeřábek již dávno tomu není občanem Chuchle. Odstěhoval se s rodinou do Davle. Podle ústavního soudu nesmí vykonávat funkci zastupitele obce!!! A navíc je možné, že v naší milované vísce má u někoho dalšího podvraťáka fiktivní bydliště. Nevíte někdo kdo to je?

Opět si myslíte, že je to konec vyprávění? Není! Popojedeme ještě kousek dál. Kdo by měl požádat o odvolání pana Kadeřábka více než dáma která jím byla nejvíce zrazena - zastupitelka paní Felixová. Ta ale neustále hraje roli mrtvého brouka. Stále tvrdí nebojte se i na něho brzy dojde. Ale nedochází. Každému je více než jasné, že v této cause je na řadě spolek Chucheláků Trochu jinak. On byl zejména panem Kadeřábkem podveden. A proč tak nečiní? Ono to vypadá, že paní Felixová a její spol. je s panem Freslem domluvena. Jednou odeesák, navždy odeesák. Jenom se zeptejte každý svého svědomí. Koho že jsme si to zvolili???!!!

Zákon v tomto případě hovoří srozumitelně. Některý se zastupitelů musí podat návrh na odvolání pana Kadeřábka. ODS se svou většínou to zamítne. V ten okamžik ten zastupitel posílá dopis paní primátorce hl. m. Prahy. To musí se zákona ihned začít konat. Ověří bydliště pana Kadeřábka a rozhodne. Když ho odvolá, tak do zvolení dalšího zastupitele jeho funkci přebírá ona sama. To by v praxi znamenalo, že bychom jí osobně u nás na místním úřadě, ale i na veřejném zastupitelstvu vídali!

Ale to ještě není konec. Je tady otázka proč se o zastupitele nezastupitele pana Ladislava Kadeřábka nezajímají zastupitele za TOP 09 a zejména pak pan exstarosta Mgr. Martin Melichar. Důvod asi je zřejmý. Ono je jim to ve své podstatě úplně šuma fuk, jedno. Oni pouze čekají až jim skončí jejich mandát. To jsem to ale chuchelští občane dopracovali, že?!

Robert Pořízek: Předsedou stavebního výboru nikdy nebyl člen ODS !!!

Zdeněk Vlasák dříve ODS, dnes Chucheláci Trochu jinak: No nevím já když jsem jako člen ODS vedl stavební výbor od podzimu 1998 někdy do podzimu 1999 jsem zcela jistě členem ODS byl. Pak jsem poukázal na některé zajímavosti odehrávající se v katastru Velké Chuchle např. "mezideponie v Žákově lomu čí závoz Černé rokle nebo na nezpevněný závoz vedle ulice Starochuchelské atd. a stalo se mi to samé jako dnes panu Barcalovi. A už stavební záležitosti přebral tehdejší pan starosta s tehdejším stavařem na úřadě. Boubelík se jmenoval. Doba se mění příběhy se opakují. Od roku 2002 - 2005 vedl stavební výbor pan Ing.Charvát, který kandidoval za ODS a po jeho úmrtí vedl stavební výbor cca do roku 2006 můj otec Václav Vlasák . Nechci se moc hádat, ale mám dojem, že v té době byl členem ODS. Nějak se nám to zamotává ta pravda což pane zastupiteli.

Robert Pořízek: Pro Vás ještě naposled KV, je zřizován ze zákona a společně s FV být prostě musí !! KV byl nabidnut, jak vy říkáte OPOZICI- Chuchelákům, paní Felixevé, ti ho odmítli. Pane Burle stěžovat si teda jděte k někomu jinému.

Václav Burle: To co píšete je do posledního písmenka pravda! Není ale správné, aby ODS, Stanislav Fresl, která má většinu, měla pod svým nehtem i tyto dvě komise - kontrolní a finanční a navíc ještě uzemní plánování. To již nemá s demokracií, slušností, etikou, morálkou nic společného. Ale takový je stav a s tím nic neuděláme. A opět se dostáváme v této souvislosti k paní Felixové. Proč nechtěla pro Chucheláky Trochu jinak kontrolní výbor? Že by snad opravdu byla stále odeesačkou? My chucheláci se jednou pravdu dozvíme. Nyní je jenom na ní jak se v nejbližších dnech rozhodne. Bude spravedlivá nebo?... A v tento okamžik je nutné připomenout funkci pana Jiřího Špaňhela, který byl za chuchelskou ODS položil hlavu. Dříve komunista, potom CHTJ a dnes ANO. Tomu se říká hodně široký a pohodlný kabát. Můžete nám to pane Jiří vysvětlit? Proč jste tak přelétavý???

Robert Pořízek: V té vísce na jejíž jméno si nemůžete vzpomenou, šlo o to, že obec, chtěla prodat svoje pozemky na výstavbu domů a to občané odmítli ... pane Burle SVOJE POZEMKY- pozemky ve vlastnictví obce, chápete to. Pochopil ???

Václav Burle: Jsem přesvědčen, že jsem hodně chápavý. Naopak je ale zřejmé, že právě vy pane Roberte vůbec nechápete o co jde. Je úplně jedno komu pozemky patří. Jestli obci, soukromníku, státu apod. Zemědělská půda by se neměla v žádném případě zastavovat. Od roku k roku je jí stále méně a na to naši následovníci doplatí. Nebojím se ani napsat, že budou hladovět. Půda je pro každý národ tím největším pokladem. A my jí betonujeme, ničíme chemií a stavíme na ní divné a mnohdy i zbytečné stavby. A Velká Chuchle je toho pod vedením ODS zářným příkladem!!!

Ale ještě raději vám to napíšu pěkně po lopatě. Znáte tu problematiku s palmou olejnou? Pralesy vykáceny a všude nekonečné plantáže. A i toto způsobuje změny klimatu. To opravdu lidé chtějí? Víte například že naše republika již není soběstačná, na rozdíl od dob socialismu, ve výrobě potravin? A my si ještě s velkou radostí likvidujeme zemědělskou a zelinářskou půdu. Má to snad podle vás pane Požízku logiku?

Robert Pořízek: A kde se bude stavět ? To je jednoduché, všude tam, kde si to vlastník pozemku bude přát a zákon mu to dovolí. Nikdo ani Vy ani pan Veselý z Malý tomu nezabráníte. Kupte si veškeré soukromé pozemky v Chuchlích a pěstujte tam brambory nebo řepku. Kdyby občané Chuchle neprodali pozemky Finepu, pěstuje tam třeba Babiš řepku. Nemáte dignostikovano - Pseudologia phantastica? Ono by to dost vysvetlovalo.

Václav Burle: Na vaši otázku jsem odpověděl již výše. Likvidovat zemědělskou půdu je nehoráznost, barbarství: To může dělat pouze hlupák, který si nevidí na konec nosu. A dostáváme se opět na začátek k ODS. Existuje zákon, který říká, že zemědělská a podobná půda se nesmí ničit! Jenže pak zásluhou ODS existují výjimky. A to je právě ten největší problém. Všichní vědí, že půdu nesmíme likvidovat, ale všichni to činíme. A to je cesta do pekel!!!

Píšete pane Pořízku "kdyby občané Chuchle neprodali pozemky Finepu." A máte naprostou pravdu. Když si vzpomenu jak ti statkáří a jejich rodiny půdu milovali a jejich potomci jí bez uzardění prodali za pár šupu, tak je to hodně smutné. Jo ale s tím nikdo nic nenaděláme. To jsou dnešní zákony, které jsou většinou na hlavu...

ČÁST druhá (dokončení brzy.

Robert Pořízek: Pane Burle,tento komentář píšu jako občan Chuchle narozen v roce 75. Chodil jsem do školy v Chuchli a vždy se pietní akt konal u samoobsluhy, školy a posléze pionýři byli odvlečeni do lesa. Nebyl jsem pionýr, ale vždy byli žáci, kteří u pomníku nedrželi stráž odveleni k němu jako roští. Věřte, že i tenkrát tam moc lidi nebylo, tak 2-3 důchodci.

Uvědomte si, že žijeme v roce 2016 a lidé mají jiné pro ně důležitější starosti . Děti mají kroužky, rodiče práci, odpočinek atd. A ani přesunutí pietního aktu na so ne nic neřeší. Proste to nefunguje tak, že co pan Burle chce, přeje si to tak musí být, mělo by být. Pane Burle - NEMĚLO!!!

Václav Burle: Píšete pane Roberte naprosté zhůvěřilosti. Nebudu se rozepisovat opět psát román. Vše již zde bylo mnohokrát řečeno. Jenom takovou úsměvnou historku. Vám nevadí, že pan starosta u pomníku v Chuchelském háji byl zcela sám? Vám nevadí, že pan starosta s paní ředitelkou školy kladou věnce a řeční u pomníků z I. světové války? Ta ale se v květnu nepřipomíná. Pomník obětem květnových událostí z roku 1945 je v háji. Tam se má vzpomínat, připomínat si ty hrůzy.

Chytří lidé již dávno napsali tuto větu - kdo nezná historii svého národa, tak si všechno to svinstvo, Hitlera, Stalina, bude muset od začátku prožit znovu. Také dodávají, že lidé se nic nenaučili, nic nepochopili, a tak je brzy čekají hodně trudné časy. A vy pane Pořízku svými hloupýmí názory k tomu přispíváte.

Vy přece jako zastupitel by jste měl jít příkladem a zastupovat občany Malé i Velké u těch pomníků. Ale vy máte jiné důležitější věci, že. Třeba si místo procházky do háje zajít na pivo!!!

Václav Burle: K následujícím vašim řádkům se vyjadřovat nebudu. Jsou tak hloupé, že bych z nich mohl za blbce být i já!

Ale co třeba takto... Vraťme se o pár desítek let nazpět a aplikujme komunistickou praxi...
V den oslav čehokoliv zavřeme hospody, ať se někdo nedejbože neopije a neruší ten vzpomínkový akt. Nařidme lidem vyvěsit do oken vlajky, tenkrát naší a SSSR, dnes naší a EU. Pod nějakou pohrůžkou.

Co třeba takto---
Občané Chuchlí dostanou dopis s hlavičkou Chuchelský okrašlovací spolek a tam bude stát ... Dostavte se v ten a ten den na to a to místo se svými dětmi a příbuznými. Vše bude monitorováno a ten kdo se nedostaví se vystavuje možnému postihu ...
1. Jeho jméno bude ostudně vyvěšeno na nástěnce u autobusové zastávky Kazínská
2. Bude donucen odpracovat 100 hodin na zvelebení obce při výsadbě stromů nebo sázeni brambor na soukromém pozemku na "zemědělské půdě "mezi Chuchlemi.
3. Bude vsazen na 5 hodin do klády na náměstíčku Kazínská s cedulkou... Jsem barbar, nevážím si historie a nezasloužím si být občanem Chuchle. STYDIM SE ZA SEBE !!! U zvlášt pohledných jedinců bych doporučil je v letních dnech ponechat jen ve spodním prádle at se poctivý návštěvník akce má na čem pokochat...
4. Dostane 20 ran bičíkem na koně "jsme přece obec s dostihama" aby si příště rozmyslel nepřijít na předem ohlášenou a organizovanou akci...tu exekuci by vykonal občan s nejvyšší účastí těchto akcí, při shodě by rozhodlo tahání sirek.

Pane Burle, berte to jako nadsázku, ale mě jako člověku který žije rád v době, kdy si můze v mezích zákona jít kam chce a kdy chce bez represí, připadají některé vaše poznámky dost k smíchu.

Ale Vaše sny a názory vám brát nechci, každý jsme tak trochu snílkem a sníme o tom jak by to bylo fajn, kdyby ten svět fungoval podle nás.
Přeji Vám hezký víkend.

METROPOLITNÍ PLÁN v Malé a Velké Chuchli! Já tomu nerozumím a co vy? Poradíte? Vysvětlíte? Tak prosím do toho!

15. června 2016 v 8:23 | I v našich dvou vískách nás čekají obrovské změny. Otázkou je zda pro chucheláky budou přínosem. To si ale musíte vyřešit každý sám se svým svědomím... |  Metropolitní plán
Metropolitní plán hl. m. Prahy jsem prohlížel ze všech možných stran. Došel jsem k názoru, že vůbec netuším o co jde. A určitě nejsem sám...

Chuchelská ODS a její soukmenovci nám zklikvidovala stavební výbor.
Inteligenci, odborníky, architekty, inženýry. Lidi, kteří měli co říci. Proč asi? Měla k tomu ODS nějaký závažný důvod? A jaký?
A to hlasem zastupitele nezastupitele pana Kadeřábka a jak jinak než i paní Felixové!
Ještě štěstí, že naše inteligence nemusí,
tak jako v padesátých letech minulého století,
jít stavět nový most Inteligence.
Jenom prosím pane Doubnere, Kozický, Balcare, Vokurko a vy další
nezatrpkněte, ale naopak neustále vysvětlujte, hlídejte.
Máme k vám důvěru, tak nás prosím nezklamte...

?CO SE V RÁMCI METROPOLITNÍHO PLÁNU U NÁS CHYSTÁ?
MŮŽEME BÝT KLIDNÍ NEBO NAOPAK MUSÍME BÝT OSTRAŽITÍ

Bohužel i v obou Chuchlích mezi lidem přetrvává názor, že se stejně nic nezmění. Že proti těm šíbrům nikdo nic moc nezmůže. Už dávno je tam nahoře rozhodnuto! Není šprochu aby na tom nebylo pravdy trochu. Hrůzným příkladem může být chuchelská mateřská školka. Vždyť my dodnes nevíme vo co tam šlo. Dokonce na posledním veřejném zasedání se opět zastupitel pan Mařík pozastavil nad jejím financováním. Nevíte někdo jestli ta stará okna a použité radiátory tam zůstaly? Nedávno na chuchleblog@seznam.cz přišel text, ve kterém pisatel se diví, že dozor je zároveň i členem výboru pro územní plánování, který jednoznačně pod velením ODS, pana Stanislava Fresla. Není i to na pováženou? Je takový dozor opravdu nezávislý jak podle zákonů České republiky má být?

Pamatujete na doby, kdy - jak již dnes víme - pátá kolona ODS ve složení Kozák, Pořízek, Špaňhel a někteří další neustále tepali jak zběsilí do lidí kolem úřadujícícho starosty Mgr. Martina Melichara? A hle ODS, opět podvodem, vyhrála ve volbách, výbor kontrolní, tak jako i neexistujcí stavební, obsadili výše jmenovaní a my oproti minulým časům již nevíme vůbec nic. A to jim ještě patří územní výbor. A je dokonáno! Veškerá moc nepatří chuchelskému lidu, ale naopak chuchelské ODS. (Klaus, Topolánek, Nečas, Nagyová, odsouzený Dalík, Jančík.) A právě oni budou o Malé a Velké rozhodovat!!!

??? OPRAVDU NECHCETE KOUZELNOU VÍSKU, ALE NAOPAK SATELITNÍ MĚSTEČKO, SÍDLIŠTĚ ???

Co se zejména ve Velké na občany chystá? Je snad pravda, že se má dávat cihla k cihle na zelinářských pozemcích kolem Dostihové a Strakonické? Nebo na polích nad Rudým vrchem? Vždyť existuje zákon, že na zemědělské půdě se nic stavět nesmí! A co se asi chystá v centru naší milované vísky? Centrální park s náměstím nebo se zde bude k nebesům vypínat mrakodrap vedle mrakodrapu? Mnoho otázek a odpovědi nepřicházejí.

Není ale ještě vše ztraceno. Nyní bude záležet na každém z vás, jak moc se budete zajímat. Ještě je možně vše změnit, napravit, vylepšit! Když budete laxní, tak se potom nedivte, že jste si to takto nepřáli, že jste to chtěli jinak, rozumněji, krásněji. To už ale bude pozdě! Na nic nečekejte a jednejte, zajímejte se. Ono se to klidně může týkat i vaší nemovitosti, rodiny, sousedů...

Je po celé republice, ale i v Praze hodně případů, když občané vzali svůj názor, spravedlnost do svých rukou. A například za pomoci peticí i vyhráli. To by bylo ale na hodně dlouhé povídání. Jenom dva příklady za všechny. Na Praze 4 se měl kvůli výstavbě obrovského domu zlikvidovat park. Lid se nedal a vyhrál. Ve druhém případě obecní úřad vyhlásil referendum, ve kterém se občané měli rozhodnout zda umožní novým příchozím na polích kolem své vesnice postavit desítky nových domů. Rozhodli se, že chtějí vísku českou, kouzelnou, pohádkovou a ne minisídliště, satelitní městečko. Z toho plyne jediné. Když se sousedky a sousedé spojí, tak nemohou podle zákonů České republiky prohrát!!!


Před doslova několika hodinama jsem o našich dvou vískách, v souvislosti s výstavbou ve Velké, hovořil i s tímto panem profesorem. Jistě není nutné rozvádět jaká byla jeho slova, názory. Nedejme se, nenechejme si naší vesničku malou, krásnou, českou, pohádkovou, zelenou, rozvracet!!! S velkou pravděpodobností, na stejné téma, si dnes v nočních hodinách pohovořím i s panem Babišem. A věřte, že se moc na ten rozhovor těším...

Poznámka jako příklad co vše se v našich milovaných Čechách děje a proč je nutné neustále sledovat, ale i se bránit: (...dokončení pravděpodobně dnes v noci.)

Výstava pomalu končí aby se přestěhovala na Šumavu

14. června 2016 v 23:09 | A následně do Nepomuku, Sušice a opět na Akademii věd České republiky, a tak stále dokola dokolečka až do skonání světa... |  Okrašlovací spolek
Výstava v zámku v Průhonicích končí 24. června...

Průhonickým parkem kolem Botiče denně prochází stovky výletníků, odborníků, znalců, turistů, zahraničních návštěvníků. Není snad nikoho kdo by se na výstavu nepřišel podívat. A tak to má být. Houby miluje snad každý.

Když se vydaří, tak se podaří. Orel skalní.