Duben 2016

Končí aby počalo něco nového. A my jsme byli při tom

29. dubna 2016 v 22:06 | Náhoda nás přivedla na Barrandovské terasy. Dnes jsme zjistili, že jsme pořídili poslední snímky. Vše už je jinak! |  Barrandovský areál
My víme a nyní budete vědět i vy...


Kromě hlavní budovy, restaurace s věží, vše bude zlikvidováno. Teprve čas ukáže zda se v něco smysluplného promění...

V nedávných týdnech se začalo tam nahoře nad Vltavou něco dít. Dělníci z východu terasy uklízeli, odstraňovali náletové dřeviny. Posléze nastoupilo několik velkých strojů, nákladních vozidel, které začaly likvidovat jižní budovy a to včetně teras, schodišť. Kolem areálu byl postaven masivní plot. Teď už se tam nikdo nedostane. Chcete vědět co se tam bude stavět?

Bazén už s velkou pravděpodobností z hrobu zapomnění nevstane. Paní Ivana stále čeká co bude s restaurací. Pak se prý rozhodne co s pozemkem se skokanskou věží, která je státem chráněná, učiní.

Prachy jsou, tak proč si pro ně nesáhnout!?

27. dubna 2016 v 9:47 | Zastupitelstvo pláče, že Chuchle má nedostatek sportovišť. Nyní může získat desítky milionů. Vezme si je? Nebo z lenosti je hodí opět na smetiště dějin? |  CAUSA prachy pro Chuchli
Jednou z hrůz Velké Chuchle je Žákův lom a zavezené poldry u Vltavy. Nyní je neopakovatelná příležitost vše změnit. Když to jde v Radotíně, tak proč ne i v naší milované vísce...

Hlavní město Praha
vyčlenilo pro letošní rok na sport
500 000 000,- korun, tak proč si z nich
nějaký ten milon nezvednout!?

A jak na to? Je to velice jednoduché. Musel by konečně začít pracovat jak výbor pro životní prostředí, sport a kulturu - Ladislav Kadeřábek - (zastupitel nezastupitel, 9000,- korun českých měsíčně) - tak i výbor stavební. Stačí aby si pan starosta Stanislav Fresl společně s panem Klánem, výbor finanční, podal na magistrát žádost a během několika sekund je vymalováno.

O peníze by byl enormní zájem, ale bohudík tomu tak není. Zatím stále leží ladem a i to je pro Chuchli velkou a neopakovatelnou příležitostí. Něco takového se v žádném případě neodmítá! Podmínkou totiž je, že tato obrovská suma může být použita pouze na výstavbu hřišť, malých areálů. V žádném případě nejsou určeny na nové stadiony, sportovní haly, zastřešené plavecké bazény, melagomanské akce.

Pro naší milovanou vísku přichází neopakovatelná možnost zkultivovat Žákův lom. Skládku odstranit a na pozemku vybudovat sportoviště - odbíjená, nohejbal, fotbálek, víceučelové hřiště, třeba tam vrátit i střelnici a vše završit klubovnou se zázemím, kterou by mohly využívat spolky, Sokol, DTJ, Čechoslovan, pionýři, skauti, lesní školka, rybáři, milovníci Chuchelského háje, botanici, houbaři, mykologové, myslivci apod., odpočinkovým místem s ohništěm, venkovním krbem. Co ty na to výbore pro věci stavební?

A dostáváme se k chuchelským poldrům u Vltavy. (O nich je zde na chuchle.blog.cz nemálo informací.) Na soutoku Vltavy s Berounkou, ale i všude kolem, bývával, zejména v letním období, ráj to na zemi. To by bylo ale na jiné a hodně dlouhé vyprávění, které ale i zde na blogu si lze vyhledat. Bohužel, pak nějaký neumětel vymyslel, že ty poldry, které jako protipovodňová opatření za pomoci lopat, krumpáčů, koňských a volských potahů, vybudovali naši předci, nechal zavést. Dokonce ani ty čolky a obojživelníky z tůni na jiné lokality neodvezl. Z nebeského ráje se tyto úžasné pozemky proměnily ve skládku. Bůh buď na věčné časy pochválen.

Není to zas tak dlouho co Václav Cílek - jistě není třeba představovat - dostal od magistrátu hl. m. Prahy zadání na vypracování studie jak ochránit pražskou zoologickou zahradu před povodněmi. Jeho závěr byl jasný, stručný, srozumitelný. "Se zásahy se musí začít na dolním toku Vltavy, před Prahou. Například obnovit poldry v Malé a Velké Chuchli na soutoku Vltavy s Berounkou."

A to je pro pana starostu Stanislava Fresla, pro zastupitelstvo, jednotlivé výbory, zejména stavební a životního prostředí, velká příležitost jak navrátit levobřežní část Vltavy, zejména poldry, odpočinkovému, sportovnímu a kulturnímu vyžití nejen chuchelského obyvatelstva. Když to šlo v historických časech, tak proč by to nemělo jít i nyní v těch současných, novodobých? Zářným příkladem nám musí být starosta a zastupitelstvo Radotína. Když oni umí dosáhnout i na evropské peníze, tak proč by to neumělo i chuchelské ODS, ČSSD, Chucheláci Trochu jinak, i ty ostatní politické strany, spolky a zejména jednotlivci - architekti, inženýři, novináři, politici atd. Připomeňme si radotínské biokoupaliště, novou sportovní halu. Slivenec má zase překrásnou výstavní galerii. A Chuchle? Ta do dnešních dnů nebyla schopna ani zakoupit závěsný systém do kulturního domu, kde by se mohli se svými výtvory představit například naši sousedé, malíři - akademický malíř Karel Kolínský, MUDr. Ivan Albrecht. Právě v těchto dnech tam mohla být i výstava fotografií Mgr. Tomáše Hromádky k připomenutí si událostí Pražského povstání. Možností je nepřeberně!

POLDRY - Vytěžit, odvézt!!! A tak mj. i naplnit studii pana Cílka, magistrátu, k protipovodňovým opatřením. Ve vytěžených poldrech zřídit jednoduchá - z důvodů povodní se tam nesmí stavět žádné budovy, rychle neodstranitelná zařízení - ale vysoce účinná sportovní zařízení širékého tělovýchovného rozsahu. Opět se nabízí odbíjená, košíková, fotbálek, plážový volejbal, dětské hřiště, přírodní fit centrům, zázemí pro cyklisty, cyklostezka, odpočinková místa s ohništěm, krbem, prostory na opalování, nicnedělání atd. Možností je nepřeberně. Odborníci si určitě po poradě s obyvatelstvem poradí. A navíc, vždyť máme v obou Chuchlích odborníky, které nám může celá Evropa, svět, závidět!!! Otázkou je jestli mezi ně patří i pan starosta a zastupitele? Tak si vyhrňte chlapci a děvčata rukávy a půl je hotovo. Ke strojům děvčata a mládenci za lepší zítřky. Uvědomte si prosím, že to uděláme zejména pro naše potomky. A to nejen pro chuchelské děti, mládež.

Otázka - být či nebýt???

Co myslíte vyřádí se tenhle kluk na hřištích v chuchelských poldrech nebo v Žákově lomu?

Umožní mu to náš tak milovaný starosta? Odpovědi a názory pište pod tento článek do komentářů....

Chuchle měla bohatou ochotnickou minulost. Nebylo by vůbec od věci na ní navázat. Soubor měli hasiči i sokolové a další...


A tenhle pravděpodobně chuchelský Červený kříž...


VZPOMÍNKA NA NAŠE HRDINY aneb opět je to naprosto šílené!!!

25. dubna 2016 v 16:59 | Pátý květen je pracovním dnem. Jak tedy mohou občané a občanky Malé a Velké uctít své padlé bojovníky když jsou v zaměstnání? Můžete nám pane starosto na to odpovědět? |  Květen 1945
Pro lepší pochopení následujícího textu si prosím přečtěte tyto dva odkazy - ZDE a ZDE !!!

Tuto závažnou otázku řešíme každoročně. Proč se chuchelské zastupitelstvo není schopno a pravděpodobně ani ochotno, poučit. Dělají to snad úmyslně aby se slavnostních aktů nemuseli, tak jako rok za rokem, zúčastnit? Dnes jim na toto téma na veřejném zastupitelstvu položíme dotaz. Co nám asi odpoví? To u pomníku v háji bude opět postávat pan starosta, který bude řečnit sám k sobě a k panu Záglerovi? Není především povinnost aby vedení obce včetně zaměstnanců se hrdinům poklonilo. Kde mají ostatní občané, politické organizace, zájmová sdružení si brát příklad když ne u svých představitelů? Když to jde v Lahovičkách, Radotíně a v ostatních okolních obcí, tak proč by to nemohlo jít i v Chuchli. Odpovězte nám pane starosto!!! Více z minulých let najdete na tomto odkazu. Vždyť to řešíme rok za rokem! A pozvali jste osobně rodiny, potomky těch našich hrdinů?

Nechce to nic jiného než trochu organizace, činorodé práce. Pozvat na slavnostní akt v Chuchelském háji jak školu, tak i městskou policii na koních, politické strany, neměli by především straníci jít příkladem?, seniory, Skaut, Sokol, DTJ, rybáře, fotbalisty, hasiče, zahrádkáře, vedoucí pracovníky Lesů hl. m. Prahy, apod., ale zejména podnikatelské subjekty jako je Hornbach, Honda, Femat atd. Nedovedu si představit, že by někdo z nich veřejně odmítl!!! Pane starosto, vážené zastupitelstvo, ještě máte dostatek času vše změnit. Nedělejte si prosím z tak významných výročí legraci!!! Zorganizujte ten hlavní akt u pomníku v háji tak, jak je v obci tradicí - ve večerních hodinách!!!

Vážení občané,
u příležitosti státního svátku Den vítězství a Květnového povstání českého lidu proběhne kladení věnců ve Velké a Malé Chuchli dne 5. května 2016 v tomto pořadí:
1. 09:45 hodin - Základní škola Charlotty Masarykové;
2. 10:00 hodin - památník na náměstí Chuchelských bojovníků;
3. 10:30 hodin - památník v Chuchelském háji;
4. 11:00 hodin - Malá Chuchle (u ČZU);
5. 11:15 hodin - pamětní deska na ul. Zbraslavská.
starosta Stanislav Fresl

Před okamžikem jsem se vrátil z Chuchelského háje kde již u památníku padlých květiny. Z toho je patrné, že v obci jsou lidé, kteří by se slavnostních aktů zůčastnili. Ale odejít dnes ze zaměstnání není vůbec jednoduché. Mnohdy jde i o ukončení pracovního poměru. Proč to pane starosto, zastupitelstvo, neustále děláte. To nemáte svědomí, čest, etiku v hlavě?

Pietní akt v háji v minulém roce. Stanislav Fresl mluví do lesa k veverkám, ptactvu nebeskému. Kromě pana Záglera, obecního fotografa, tam nebyla ani noha. To opravdu chceme i v letošním roce? Na přípravu slavnostního aktu mělo chuchelské zastupitelstvo jeden celý rok. A jak to dopadlo? To si přečtěte v programu na letošní rok.

...a takto proběhla vzpomínka v Lahovičkách. Dobrá organizace tamějších obyvatel a rodáků přivedla před památník několik set lidí. Proč to tam umějí dát dohromady a my v Chuchli nikoliv. Kde je asi chyba?

V Lahovičkách následovaly další setkání a to včetně výstavky fotografií a dokumentů z květnových dnů roku 1945. Občané si povídali do pozdních nočních hodin a to při občerstvení, které si sami připravili. Tady je názorně vidět, jak Chuchli chybí výstavní síň!

Mariánskolázeňský pramen opět v opravě

24. dubna 2016 v 19:47 | Je to stále dokola dokolečka. Jako chuchelští občané neustále nedostáváme tak potřebné informace. Zpravodaj máme, internetové stránky máme, veřejný rozhlas máme a nic!!! My také zde na blogu toho moc nevíme, a tak nemusí být vše správné... |  Prameny
U pramene nad Malou Chuchlí se opět opravuje.

Ty úpravy z minulých let se nepovedly, a tak se muselo mnohdy začínat znova. Kdo tu neodbornost zadavatelů, kontrolorů, následně zaplatil? A další zrůdností bylo pokácení historického, zdravého, jak se následně pokoukáním na rozřezané dřevo ukázalo, jírovce. Podle našeho názoru musel mít převelice hodně přes sto let. Nevíte o tomto překrásném, bývalém stromě, který byl ozdobou Chuchelského háje a pramene zejména, něco více?

Neustále den za dnem z pramene neuvážení jednotlivci vodu čepují jako zázračnou, ba kojeneckou.
Voda nikdy nebyla léčivá a v nových časech je dokonce závadná. Bývalý hajný na základě zákona tam neustále vyvěšoval laboratorní rozbor o závadnosti. Ten ale neustále někdo strhával. Neměl by se vymyslet jiný způsob jak lidi informovat?

V těchto dnech u pramene od rána do večera pracuje firma, která opravuje, nově buduje, měřící zařízení vydatnosti a kvality vody. Vše bude začleněno na odečítání pomocí družicového systému. Tak v každém okamžiku budou patřiční pracovníci informování jak si mariánskolázeńský skvost stojí.

I vojska musí jíst. Jenom proboha ať se zdaleka vyhnou našemu pramenu. Pivo a víno je lepší, zdravější...

Kačenka česká. Stal se zázrak. Našla se i v našem milovaném háji

22. dubna 2016 v 19:41 | Tahle krasavice inteligentní patří mezi nejchutnější houby. V žebříčku chutnosti, využitelnostiti a oblíbenosti, by zaujala jedno z nejpřednějších míst. |  - - kačenka česká
Letošní rok, na rozdíl od těch minulých, je na kačenku českou přímo zázračný. V těchto dnech roste v obrovských množstvích po celé republice...


Nikdy jsem na ní neměl tak velké štěstí jako v tomto roce. Opravdu je všude. Stačí se naučit jí vyhledávat na těch správných lokalitách.

Ale pojďme se podívat do Chuchelského háje. Za celý svůj houbařský život jsem jí tam našel pouze v několika kusech. Ale dnes to bylo až neskutečné. Už jsem se vracel k domovu, když na okraji lesa v trávě se něco světle zablesklo. Koukám a ona to zvěří rozšlapnuta kačenka česká, tak hezká, tak hezká.

Začal jsem zaostřovat a už jsem zahlédl další a další a další. Pomalu jsem procházel terén. Plodnice ale nebyly velké. Kdybych tam šel včera, tak bych ještě žádnou nezahlédl. A pozítří by to už měly za sebou. Kačenka tak jak rychle vyroste, tak také se stejně rychle i odporoučí.

Vzít nebo nevzít. Po troše přemýšlení jsem měl jasno. V lese je příšerné sucho. A to se také na úplně nových houbách i podepsalo. Kačenky ještě ani nestačily vyrůst a už byly staré, oschlé. Měl jsem jich plně naditý US armády podprdelník. Než jsem se v lůně domova osprchoval, rozkoukal, tak už skončily u někoho v žaludku. Kačenky se nikdy v rodinách neohřejí. Je to obrovský delikates. A protože rostou v těchto dnech všude, tak opět vyrážíme. A vy se můžete přidat...

...a tato krása roste na soutoku Zlaté a Staré řeky.


Je to bezpečné? NENÍ!!! Víte kde je v Evropě vstup do pekla? No přece v Chuchli...

22. dubna 2016 v 19:16 | Ta díra do pekla je tam v Chuchelském háji již řadu let. Proč už dávno není zabezpečena? A co to vlastně je? |  Okrašlovací spolek
Na co odpovědné orgány, včetně policie České republiky, která chrání, čekají. Až tam někdo spadne? Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, pivo, až se ucho utrhne. Ale to už bude pozdě...

Díra je to co do šířky ohromná a bohužel, což je divné, nezabezpečená! Hloubka je více než deset metrů. A nikdo z ní sám nevyleze. Zajímavé je, že do ní někdo vsunul pevnou větev po které se dá nejen slézt ale i vylézt. Co tam v té hrobce dělal? A proč? Že by hledal poklad?

Nachází se u frekventované cesty po které chodí i děcka. Pionýři, skauti, lesní školka, turisti, běhají sportovci, popojíždějí cyklisti. Je už v povaze člověka vše prozkoumat, něco zajímavého objevit.

A tady je ten největší průser. I když je vstup k ďáblům pekelným obehnaný policejní páskou, která již doznala značné devastace, před lidskou zvědavostí nikoho neochrání. Je velkou pravděpodobností, že hrana kolem sypkého otvroru se jednou utrhne a dotyčného na věky věků pohřbí pod obrovskou masou zeminy.

Je třeba konat. Zjistit o co GO a neprodleně provést patřičná opatření. Buď otvor do říše pekelné odborně zakrýt, nebo ho zasypat!!!

Také by jste chtěli vědět kde se tam ta díra vzala? Na studnu to nevypadá...

Poznámka: Před třemí lety někdo zavolal na tísňovou linku policie České republiky 158 a informoval o té díře do pekla. Ta ihned konala a požádala obecní úřad ve Velké Chuchli o okamžitou nápravu. A jak je vidět, tak tomu to bylo do dnešních dnů zcela jedno. Podobně jako Lesům hl. m. Prahy. Ale už se blýská na lepší časy. Budeme informovat.


Chuchelský obecní úřad si kupuje auto...

21. dubna 2016 v 0:34 | K čemu ho asi bude používat? Odpověď pana starosty Fresla byla na veřejném zasedání zastupitelstva stručná a srozumitelná! "To snad mají úřednice vozit peníze hromadnou dopravou?" |  - - finanční
Nebylo by levnější si vždy objednat taxík s možností, že by řidič byl i ozbrojen? Jak často vozí obec peníze do banky? Jednou týdně? Nebo snad dokonce jednou za měsíc? A jak velký to bývá obnos. Je to v korunách, eurech, nebo dokonce v západoněmeckých nebo i ve vychodoněmeckých markách? Není ten automobil přepychem?

Před volbami jsme zde na blogu chválili pana starostu Stanislava Fresla, za to, že pro obecní záležitosti používá vlastní auto a to dokonce ani nepožadoval náhradu. (V rozhovoru se tam dočtete i o jeho názoru na elektromobil.) Tento fakt mu dopomohl k vítězství na radnici. Proč z ničeho nic taková změna? Třeba nám odpoví....

A když už automobil, tak proč ne něco lepšího, krásnějšího, lépe využitelného. Chuchelští občané by si ho následně o víkendech mohli za pakatel - tedy téměř za nic - půjčovat. Projížděli by se bez střechy krajinou Čech, Moravy a Slezska.

Nedávná historie: Není to zase tak dlouho co na chuchelské radnici vládla komunistická nomenklatura. Potom přišly do kanceláří po celé republice počítače a začalo se tvrdit, že přinesou velké úspory v lidských zdrojích. A co se nestalo. Je to naopak.

Za komunistů byl na chuchelském MNV předseda, funkce neplacená, a tajemník. Později ještě sekretářka. A dnes? Kolik je tam vůbec pracovníků. Uměl by jste je někdo spočítat? Vtipem před volbami je, že politické strany opět tvrdí, že se výrazně všude sníží počet úředníků. Již dnes to začala plnit sociální demokracie. A za to jí patří chvála. Přišla totiž v hloupém sporu o 320 milionů korun českých! Tak musí šetřit, šetřit, šetřit. A nejdražší jsou právě spolustraníci na úřadech!

....a tohle platím já!!!

Železniční zastávka Velká Chuchle

21. dubna 2016 v 0:09 | Hodně se slibovalo a stále se nic neděje. Kde to asi vázne? |  NÁDRAŽÍ
Je v Chuchli vůbec někdo kdo by uvěřil, že budeme jednou mít vlakovou zastávku?

S velkou pravděpodobností by měla vypadat jako ta nová v Davli....

Nabízí se ale i otázka, zda jí Chuchle potřebuje.Od 1. května začne bus 172 opět jezdit na smíchovský terminál. Není o nic pomalejší než vlak. A využít se dá i 244. Je opravdu nutné mít oba dopravní prostředky? Určitě vlak by využili občané, kteří jezdí až na hlavní nádraží. Kolik jich ale je? Možná že ne víc jak k jednomu mariášnickému stolu. Nechtělo by to před výstavbou zastávky mezi občany zjistit jak bude využívána. Proč utrácet značné peníze. Bez ní by se přeprava cestujících i zrychlila.

Na zpáteční cestě ze smržoviště jsme se vydali zpět ku Praze po kolejích Posázavského pacifiku. Byla to poslední možnost jak mezi tratí a Vltavou prozkoumat houbové lokality. Trať Z Braníka do Čerčan má výluku. Mnohde dokonce chybí koleje. Rovněž nás zajímalo těch několik strží, které do řeky přivádějí potoky vodu z kopců.
Jak tak po pražcích kráčíme kouzelnou krajinou v dálce vidíme, že v kolejišti stojí srna. Mnozí z nás vyměňují objektivy a vznikají první snímky. Registrujeme pohyb. A hle ono i srnče, které neví jak dál. Máma mizí v dál.
Přicházíme blíž a kdybychom se nebáli, že ublížíme, tak bychom si ho mohli i pohladit. - chuchelští houbaři.

Věřme, že srnečka si jeho matka v pořádku našla....

Smržů pražských jsme nasbírali nemalé množství. Každý z chuchelského spolku houbařů si přišel na své. Dobrou chuť...


SAKURA rozkvetla do krásy. Uměli by jste odhadnout kolik jí je let?

18. dubna 2016 v 22:48 | Je pěkné vidět, že rozkvetlé stromy dělají nejen chuchelskému občanstvu radost. Jenom kdyby jich tak bylo v naší milované vísce povícero. Nepřipadá vám také škoda, že na Strochuchelské již nikdy nerozkvetou ty překrásné hlohy? |  Stromy NEKÁCÍME!!!
Bohužel pryč jsou ty zlaté časy, kdy zejména na jaře to ve Velké všechno ve velkém rozkvetlo. Nádherný byl zor nejen na třešňové sady plné bílých kvítků. Kde jim je dnes konec. Není to škoda? Není čas je obnovit? Uvědomuje si vůbec chuchelská radnice, že Evropská unie rozhodla vykácet všechny nepůvodní dřeviny a urychlené obnovit historické sady. Na co ještě výbor pro životní prostředí čeká???

Sakura je stromem Japonska. Na ostrovech jich tam je až neuvěřitelné množství. Když začnou kvést, tak začíná v tamějších krajích převeliký svátek...

Ta naše patří do zahrádky paní M. Vachtlové v sousedství hostince U Václava. Každoročně je nepřehlédnutelná z chuchelského autobusu. Právě v těchto dnech je v plném květu. Bohužel se tou krásou nesmírnou můžeme kochat ne více jak čtrnáct dnů. Záleží vždy na počasí. Čím větší teplo tím dříve květy opadávají. A už jste odhadli kolik jí je let? Víme to přesně. V letošním roce jí bude deset let a pochází z Waltrovky.