Březen 2016

Nadjezd - podjezd. Naší obec najdete ve druhé minutě

30. března 2016 v 22:48 | Tak se to opět trochu zaseklo. Na SŽDC a na SUDOPu řádí policie. Více pod článkem v komentářích... |  NADJEZD

Tady se celý ten příběh o nadjezdu, tunelu, nové železniční zastávce odehraje...

...a jak budou přes železnici chodit chuchelští kanci? Budou mít vlastní podchod? Dnes se říká prasečí biokoridor!

Řádek pod fotografií u mnohých vyvolal úsměv. Ale on má hlubší základy. Kolem železniční trati na Beroun se pohybuje přemnoho druhů zvěře, která se často snaží dostat k Vltavě, Berounce a to zejména v posledních letech, kdy je všude nedostatek vody. Nezbývá jí nic jiného než přebíhat koleje, silnice. Jediný slušný biokoridor je v poli za železničním přejezdem za Radotínem. Není to zas tak dlouho co se tady páslo velké stádo muflonů. Pod estakádou za Lahovicemi se pohybuje a také přespává několik tlup srnčí zvěře. Můžeme je pozorovat i v blízkosti zbraslavského zámku. Je až s údivem, že na dálnici a přilehlých vozovkách je tak málo střetů se zvěří. Otázkou je jak moc v souvislosti s dopravou na obyvatelé lesů a polí myslíme.

...a to ještě máme štěstí, že se u nás nepohybují zubři a losové. Ale co není to může i být.

Velikonoce ve Velké Chuchli. Doba se mění, ale otázkou je jest-li k lepšímu. Neměli bychom se nad sebou zamyslet a na tradice nezapomínat? Proč to v okolních obcích jde a u nás NE?

28. března 2016 v 19:18 Okrašlovací spolek
Na těch kloučcích a dívčinách bylo vidět, že moc šťastní nebyli...

Velikonoce jsme prožívali s houbařskou partou ve hvozdech Bavorska. Se závistí jsme pozorovali tamní obyvatele jak s řechtačkama procházeli milovanou obcí. A že těch lidí všude bylo a to nejen v průvodu, ale před každou horskou chalupou. Šlo by něco takového příště uspořádat i v naší milované vísce? Umíte si představit jak starosta Stanislav Fresl s paní Felixovou a pány zastupiteli Šimkem, Klánem, Pařízkem, Melicharem, Maříkem, Kadeřábkem a panem Balcarem kráčí vesnicí a se svými sousedy a sousedkami si toho štěstí ve velkém užívají? To by byla předvolební kampaň, agitace!

Válečná porada... Tak které naše holky, spolužačky a jejich mamíny, vyplácáme, jelita jim naděláme? A ještě něco dobrého za to dostaneme. A korunky, eura, by rovněž potěšily!

Dávno pryč jsou bohužel doby, kdy Chuchlí táhly nekonečné party, bandy, výtržníků. Kolik jív muselo být u Vltavy ořezáno a následně proměněno v pomlázky. Kdo je asi tak umí dnes ještě uplést? Nejnebezpečnější bývávali kluci ze závodiště a to nejen učni...

Pravdou je - a to si musíme přiznat - že mnohdy to bylo převelice nebezpečné. Nebylo ale dívčiny, ženy, která by nechtěla být naplácaná, nařezána. A čím měla více jelit, tak tím více si jich vážila, tím více, i když to přemnoho dnů bolelo, byla spokojena. Holt láska k jedné slečně je nekonečná.

Kluci prozváněli zvonky dívčin, rodiče se hlásili ale branku neotevřeli. Proč así? Znáte někdo snad odpověď? Tento nezájem se samozřejmě projevil i na výsledku. Košíky koledníků byly až na několik dárků prázdné.
I v tento den chuchelské hospody praskaly ve švech. Kde jim je dnes konec. Nejen pivo teklo proudem. Z otevřených oken se do ulic linul zpěv, hlas harmoniky, houslí a dalších hudebních nástrojů. Byl to pěkný hled na ten Boží svět...

Je moc dobře, že se do ulic vydávají i děvčata. Smutný byl dnes ale pohled do jejich košíčků. Bohužel v nich ani po dlouhém putování vsí nebylo téměř nic. Není to divné?

Ne nebojte se. Ta dívka nepláče. Pouze využívá moderní techniky. Taťko, mamko, kam se máme ještě vydat?

Ale stejně to byl pro dívky velký a neopakovatelný zážitek. Určitě si ho zopakují za rok a věřme že bude lépe....

Dopadli zkušení borci lépe než mladí kluci a holky? Že by nám o zážitcích z letošní šlehačky něco více napsali? Kolik sukní asi mládenci provětrali, potrhali? Výsledek nemuseli mít zas tak špatný. Vždyť sebou měli i stopovacího psa.

Není ale ve Velké zase tak zle. Tato skupina chucheláků zachránila obci jednoznačně čest. Jenom kdyby takových skupin bylo v příštích letech stále více. Určitě se přidají i zastupitele. Vždyť do voleb již bude nedaleko...


Včelstva v Malé a Velké z pohledu současnosti ale i historie

24. března 2016 v 12:13 | Pomozte nám zmapovat včelstva v našich dvou obcích. Zejména z hlediska minulosti.... |  - - vše o přírodě
Kolik je v současné době v Chuchlích a v jejich okolí včelstev? Pravděpodobně to žádný velký zázrak nebude...

Psát o významu včel by bylo nošením dříví do lesa. Každý i předškolák ví, že bez těchto překrásných ale i bodavých tvorů by na Zemi nebylo ničeho. Umíme si ale jejich poslání vážit?

Kolik asi máme v našich dvou vískách a v jejich okolí včelstvech? Několik úlů mají Lesy hl. m. Prahy v Chuchelském háji a jsou ještě někde? A kolik jich u nás bylo v minulosti? Víte někdo? Tak prosím napište pod tento článek do komentářů.

V naší Velké obci se postaví nová - v pořadí již třetí - škola. Možná bude mít na jižní straně lezeckou stěnu a co na její střeše osadit nemalé včelí hospodářství. Peníze na tuto prospěšnou činnost jsou doslova bezedné. Nejvíce dá Evropská unie, ale i například ministerstvo životního prostředí, zemědělství. Za nemalou úplatu by pak nebyl problém sehnat i několik včelařů, odborníků na slovo vzatých.

Včelaření se, v tom dobrém slova smyslu, stává po celé Evropě, ale i ve městech naší republiky velkou módou. Dokonce magistrát hl. m. Prahy vyčlenil na své historické budově pro včelíny šest metrů čtverečních. V Praze jsou úly v botanických zahradách, na střechách obchodních center, hotelů atd. A pro získání zkušeností se můžeme dojít podívat do Prokopského údolí. Ale s velkou pravděpodobností je nemá doposud žádná škola. Že si myslíte, že by tento hmyz byl pro chuchelská děcka nebezpečný? Věřte, že opak je pravdou. Plusů by bylo více než těch záporů.

Odborníky přes včelaření lze navštívit a poradit se ve spolku Mája v Praze Ruzyni. Již nejednou prokázali, že městské prostředí poskytuje včelám pestrou škálu zeleně a rostlin k opylování. Navíc ve městech a přilehlých obcích není medonosný hmyz ohrožen pesticidy, jak tomu bývá v zemědělské krajině. Výsledné produkty jsou opravdu, ale opravdu, bio!

Další možností je Dům dětí a mládeže na Praze 5, Drtinova ulice, kde do začátku dubna probíhá výstava velkoformátových fotografi hub Prahy a okolí, a kde již dlouhé roky existuje kroužek dětí, které včelky milují a příkladně se o ně starají.

Poznámka: V roce 1995 v Praze po největším poklesu počtu včelstvev, k jakému v ČR tenkrát během několika let došlo, asi 720 včelařů a 5 300 včelstev, předloni už zbývalo jen 360 včelařů a 3200 včelstev.

Včelka na třemdavě bílé...

Představte si, že tyto orchideje rostou nedaleko Chuchle. Ale které to jsou? Kdo odpoví jako první, tak mu je ukážeme...Na Mezichuchelské

23. března 2016 v 15:53 | Po otevření Hornbachu bude třeba sem dát více větších košů na odpadky... |  - - životního prostř.
Na této autobusové zastávce řádí vandalové snad každou hodinu. Strhnou co můžou, sedačku natírají jogurtem a bůh ví čím ještě, a neustále je chodník plný slupek od banánů.

Tady pravděpodobně není v silách odpovědných uklizečů to tady neustále dávat do pořádku. Ale jak z toho ven? Máte někdo radu? O moči a fekáliích ani nemluvě. (Aleš)

Hornbach zahájil striptýzem

23. března 2016 v 15:03 | A víme kdo byl z občanů Chuchle prvním nakupujícím a kdo jako první obdržel zdarma úžasné montérky s laclem.... |  - - Hornbach
První zájemce o montérky zdarma se dostavil krátce po čtvrté hodině ranní....

Deset minut před sedmou hodinou se fronta na nové montérky táhla daleko za Hornbach až k Mezichuchelské. Zájem byl obrovský. Další návštěvníci začali nakupovat ve velkém. Největší zájem byl o vše co se týkalo zahrady a kytiček.

Byly okamžiky, že u výdeje pracovního oblečení by ani špendlík nepropadl na zem. A hlavně převládala dobrá nálada.

Je to až neuvěřitelné, ale první kdo zaplatil a odjížděl s nákupním vozíkem byl občan Velké Chuchle. Bohužel se fotografovat nechtěl, tak alespoň jeden snímek ze zadu.

A opět jeden z našich sousedů, který jako první obdržel pracovní oděv. Montérky krásné, vynikající. A pak nekup to.

Největší zájem od návštěvníků byl o úsek zahrada. Tady bylo i nejvíce občanů Malé a Velké Chuchle. Kupovaly se zejména živé rostliny, ale i truhlíky, zemina. Zkrátka všechen ten sortiment, který je na jaře tak potřebný.
Kdyby jste bývali zvolili za starostu pana Václava Burleho, tak jste dnes mohli mít všechno z Hornbachu zdarma. Holt pro vaší škodu vybrali jste si někoho jiného....

Hornbach rovněž vyhlásil akci pro naháče. A těch nebylo zrovna málo. Mnozí čekali již připraveni v autech až se brány otevřou. Potom vyběhli a jak na olympiádě i zvítězili. Firma je oblékla od hlavy k patě.

Já jsem se rovněž chystal vyběhnout a nebyl jsem sám. On by to ale určitě nebyl zas takový estetický zážitek.

Tohle už bylo lepší pokoukání, že?!

Co si budeme povídat. Nová koupelna je nová koupelna. Pohoda, relaxace, sklenka šampaňského. Ale kterou baterii vybrat? Tak to naší chuchelské madam vůbec nezávidím....

Tak ať nám Hornbach všem dobře slouží, ať je nejen pro Chuchle dobrým pomocníkem...

Jak jsem procházel Hornbachem tak z ničeho nic jsem stál v oddělení rybiček, akvárek. Nevěřícně koukám na přenádhernou meduzu. Sice akvárko nevlastním, ale tuto krasavici jsem musel bezpodmínečně mít. Hodil jsem řeč s prodavačem, který hned na první pohled byl odborníkem na slovo vzatým...

"Na kolik taková meduza příjde," říkám a bojím se částky kterou vysloví.
"Pakatel, 550,- českých."
"A musí mít slanou nebo sladkou vodu? A kolik bych jich asi potřeboval na jeden skvostý oběd?"
"No," říká odborník. "Hodně, ale ty následky následně! Ta meduza je totiž gumová..."

K Velikonočním svátkům Vám všem hodně radosti a pochutnání. A dovolte malou půvabnou kytičku. Chuchelský okrašlovací spolek pořádá 30. března putování jarní přírodou. Všichni jste srdečně zvání. Přihlašte se na chuchleblog@seznam.cz.

Čirůvka májovka po španělsku

21. března 2016 v 20:03 - - čirůvka májovka
Souhlasim se všemi, co si teď prohlíží fotografii a nevěřícně kroutí hlavou. Sběr tak malinkatých plodnic - stejných nebo menších jako hrášek - je i z mého pohledu přímo barbarstvím! Promiňte mi.

Já ale houby moc ráda baštím, a tak jsem neodolala v jedné restauraci v oblasti Kastilie a Leonu, kde mimo běžné nabídky nabízeli i "perro chico". Že se vlastně jedná o čirůvku jsem zjistila až na talíři. Při objednávání jídla jsem to nevěděla. Nicméně tato houbička na olivovém oleji opražená a doplněná žloutkem byla přímo božská mana. Ve Španělsku se jedná o jednu z prvních jarních hub. V Česku je to májovka, protože její čas výskytu je v tomto čase na vrcholu. Ve Španělsku je to "štěně... či psí kluk", nicméně také jedna z prvních jarních houbiček. Jen to jaro tady začíná o fous dřív.
Hana Jeřábková, Španělsko.

TUNEL nebo NADJEZD? Už víme a tak vám to také povíme....

21. března 2016 v 9:36 | Ve Velké Chuchli se kolem nadjezdu nebo tunelu vyrojilo nemálo fám. Ani jedna se nezakládá na pravdě. Vše, tak jako vždy, je zcela jinak!!! |  NADJEZD
Je rozhodnuto! Vše se v politickém a odborném mlýně semlelo a konečně ze zrna je kvalitní mouka.

Říká se, že co Čech to houbař.
A mykologové jsou i na ministerstvu dopravy.
Tak jsme se zeptali a už víme a nyní budete vědět i vy...

Nejen v Chuchli se již dlouho řeší problematika kolem tunelu a nadjezdu. Bohužel načálstvo s lidem nekomunikuje a navíc se obcí šíří fámy. Ta první pochází z vedení Prahy 16: "Bohužel v této věci stále nepanuje ve Velké Chuchli shoda a zahájení nabírá další zpoždění, která nejsou způsobena investorem akce (tj. Správou železniční dopravní cesty)."
Pavel Jirásek
tajemník MČ Praha 16

Ta druhá se konkrétně týká starosty Stanislava Fresla. Ten podle řečí jedna paní povídala má navštěvovat orgány, organizace a vnucovat jim pouze nadjezd. Z našich ministerských zdrojů jsme se dozvěděli, že se nic takového nezakládá na pravdě. Pan starosta naopak všude jedná zodpovědně!

Faktem rovněž je, že do nedávna se vše kolem železničního přejezdu ve Velké Chuchli zadrhlo a to zejména kolem tunelu a nadjezdu. Vše rovným dílem zavinili lidé jak na Praze 16, tak i na chuchelské radnici, ale i na SŽDC. Ale my již v tento okamžik víme, že se začalo blýskat na lepší časy.

SŽDC již vybrala projektovou firmu - SUDOP, která usilovně pracuje jak na tunelu, tak i na nadjezdu. Projekt má být hotov na konci roku 2017. Za několik dnů začnou geologové vytvářet sondy, které mají zjistit zda je vůbec možné, a to jak z pohledu podloží, tak i z hlediska financí, tunel z odborného hlediska vůbec zbudovat. Bude-li odpověď pozitivní, tak SŽDC občanům Chuchle předloží k diskusi obě varianty. Pak již bude jenom na nich, jestli vyberou tunel nebo nadjezd. Dnes je již ale jisté, že podzemní varianta bude výrazně dražší.

Důležité je, že na obě varianty jsou již peníze k dispozici. 80 procent zaplatí Evropská unie a zbývajících 20 pak SŽDC. Obec to nebude stát ani korunu!

Říci kdy bude vše hotové, postavené, je na měsíce ba i rok stále ještě ve hvězdách. S velkou pravděpodobností to bude rok 2020...

ŽELEZNIČNÍ ZASTÁVKA VELKÁ CHUCHLE: Projekt je připravený a již nic nemůže zabránit výstavbě. Výkres je k nahlédnutí na chuchle.blog.cz. Ale umístění bude asi pro většinu chuchelských občanů překvapením. Zastávka nebude těsně u přejezdu, ale cca v polovině mezi železničním přejezdem a chuchelským nádražím. Podle odborníků to nešlo vymyslet jinak. V této souvislosti je nutné ještě připomenout, že pod přejezdem, který bude uzavřen, bude podchod pro chodce. U některých také chuchelských představitelů se prosazoval názor, že by občané chodili přes koleje. To bohudík stavaří odmítli.

AUTOBUS 172: Zanedlouho zde na chuchle.blog.cz přineseme podrobnou informaci jak si stojí bus 172 v souvislosti se zajížděním na smíchovský terminál. Asi všichni budeme hodně překvapeni. Otázkou je, jest-li to vůbec ještě chceme?! Své názory na tuto tématiku prosím vkládejte pod tento článek do komentářů. Ať se má chuchelský okrašlovací spolek čeho chytnout. Děkujeme.

NÁZORY: Již nyní můžete v komentářích psát o svém názoru - domníváte se, že výhodnější bude tunel, nebo naopak nadjezd?

Václav Burle - já jsem jednoznačně pro podzemní řešení! Umím si totiž představit tu hrůzu, ten ohromný betonový kolos, který by hyzdil krajinu naší milované vísky. Opravdu chceme druhou estakádu, která u Lahovic překlenuje jak Vltavu, tak i Berounku? Čím těch zhůvěřilosti, betonu, bude méně tím lépe!

Do lesů a hájů, strání, kolem řek a potoků na jarní výpravy

21. března 2016 v 0:38 - - kandík psí zub
Nejbližší akce pro širokou veřejnost 30. března. Odjezd po 10 hodině od Smíchovského nádraží. Všichni jste srdečně vítáni....

Poznejte například kandík psí zub.


Mateřská školka aneb to je tedy síla.

18. března 2016 v 19:50 | A kde jsou ty sliby, že chuchelská radnice bude občanům otevřena. Zatím to vypadá, že občan nesmí vědět vůbec nic. Kde je demokracie, kde je pravda....
Dva čestní občané Malé a Velké se rozhodli jít překontrolovat novou stavbu v mateřské školce. A jak to dopadlo?

Nejdříve trocha historie. Obec aby zvýšila kapacitu školky přistavěla za nemálo peněz jednu prostornou místnost a to se vším zázemím. Jak už tady bylo na blogu několikrát napsáno jeden z čestných zastupitelů zjistil, že do stavby byla zamontovány staré a částečně zrezivělé radiátory ústředního vytápění. A aby toho nebylo málo, tak byly osazeny i stará odněkud vymontovaná okna. Takže Chuchle má novou miniškolku, ale prastaré a znehodnocené stavební prvky. A to jsou pouze ty o kterých se prokazatelně ví. Jaké ale zhůvěřilosti jsou tam ještě osazeny? Nejsmutnější na tom všem je, že výbor pro kontrolu, který pod vedením pana Pořízka (rovněž ODS), vše kolem tohoto případu ví, zná, ale mlčí. Dozvíme se někdy pravdu?

Určitě si pamatujete jak za vlády pana Melichara pan Pořízek s panem Kozákem nenechali na tehdejších zastupitelích niť suchou. A dnes? Ani nemuknou, na nic nepoukazují. Že by opravdu bylo na chuchelské radnici vše tak dokonalé?

Nyní je nutné aby zastupitelstvo a zejména pak výbor kontrolní zjistil jestli za ty staré radiátory a okna bude výrazně i levnější cena. Nebo nedej Bože že bude stejná. Nyní se dokonce proslýchá, že stavební firma požaduje nemalý doplatek a to ve statisících korunách.

Proč tam ale ty staré a znehodnocené prvky byly vůbec osazeny? Co na to stavební dozor? Byl to snad úmysl aby si někdo nějak přivydělal? Otázek hodně a odpovědi nepřicházejí. Co vy na to pane starosto Fresle? Vysvětlíte? Nejsmutnější na tom všem je, že tato fakta jsou již známa dlouhé měsíce. Snad se konečně dočkáme vysvětlení, odpovědí. Ono to ale není zas tak jednoduché. Takže si počkejte na další řádky...

(...dokončení brzy.)

Včera v pozdních večerních hodinách to jeden u železničního přejezdu neubrzdil a podíval se do kufru vozidla před ním. Škoda jak se říká nic moc jen tak na plechy. Ale u Startu vznikl nemalý dopravní zmatek. Je až divné, že těch havarií je tam tak málo. To s velkou pravděpodobností nebude trvat věčně....

Pitná voda aneb v Chuchlích nás čekají nelehké časy. Hodně nám provětrají peněženky, účty. A nebude to jediné zdražování!

16. března 2016 v 22:51 | Je třeba se začít důrazně ptát jak to s chuchelskými zdroji pitné vody vypadá. Existují ještě? Až dojde ke katastrofě hlavního rozvodu budeme schopni je na naší vodovodní síť napojit? Co nám na to asi odpoví chuchelské zastupitelstvo??? |  - - pitná voda
Velká Chuchle měla dva hlavní zdroje pitné vody. Vodárnu na silnici na Slivenec, Tučňák, a další na dostihovém závodišti. V jakém jsou stavu? Dají se z hodiny na hodinu použít? Dodavat chuchelskému obyvatelstvu pitnou vodu? S hlavním pražským vodovodním řádem se může stát cokoliv. Viz například nedávnou katastrofu v Dejvicích. A v jakém stavu jsou chuchelské studny? Je v nich vůbec pitná voda?

Když začínal v obci plyn, tak metr krychlový stál 2,60,- korun. Dnes jsme cca na 15,- korunách. Kubík pitné vody, včetně stočného, stál v roce 1990 0,80 haléřů. Po letošním druhém zdražení bude chuchelský občan platit za metr krychlový pitné vody 46,75,- korun a za stočné 38,43,- Kč. Celkem 85,18,- korun českých. A nebude to trvat dlouho a bude to ještě horší. A kde že se stala chyba?

Někdy je vody moc a dokáže napáchat převeliké škody. Jindy se jí zase nedostává. A to je případ současných časů. Vstupujeme do období globálního oteplování a vody, této nejdůležitější suroviny lidstva, bude stále méně. Pokusme se jí pro naše dvě obce co nejvíce zajistit dokud je čas...

Jedná se o dárek Občanské demokratické strany. Expreziden Václav Klaus vymyslel vše možné ale jeho největším úspěchem byla nedávna amnestie, kdy na svobodu ze dne na den poslal zejména ty nejbohatší zločince. Pak jsme tady měli pana Topolánka, Nečase. Na chuchelských občanech se nejhůře podepsalo vedení ODS v čele s panem Bémem, Jančíkem.

Právě oni rozhodli pražskou vodu věnovat zahraniční vodárenské společnosti. Zisky mizí v cizině a aby toho nebylo málo, tak Praze nepatří voda, ale všechny ty roury a čistička odpadních vod v Troji ANO. Ta musí být ihned, nejlépe zítra, modernizována. Kde ale na ní vzít finance. No přece u Evropské unie. Ta ale řekla NE! Problémem je, že Praha nemůže dostat eura protože jí voda do roku 2028 nepatří! A tak musí všechno nové vedení zaplatit ze svého. Ale kde finance vzít a nekrást. Kdyby ODS nedarovala vodu Veolii, tak by vše zaplatila Evropa. Teď to musí zaplatit každý z chuchelských občanů!!! Pro zajímavost dodejme, že snížení o jeden miligram vypouštěného dusíku v odpadní vodě představuje investici jedné miliardy korun. Podle nejnovějších poznatků čtyřčlenná rodina v Praze spotřebuje denně v průměru 425 litrů vody. A jak je to u vás? A víte jak vodou šetřit. Napište a my zde na blogu přineseme na toto téma obsáhlý článek...

Jedinou cestou jak ušetřit je především využívání dešťové vody. To se týká zejména těch z nás, kteří máme zahrady a u domu ovocné stromy, apod. Mýt automobily, napouštět bazény, již se převelice prodraží. Ale nejásejme. Ve vládě již dlouho doubu leží spisy, ve kterých se píše, že je nutné i tu dešťovku občanům co nejdříve zpoplatnit.

Poznámka: Než jsme začali psát tento článek o pitné vodě ve Velké, tak jsme se snažili na nadřízených orgánech zjistit, jak ty chuchelské zdroje vypadají. Každý na nás koukal, koukal a koukal. Nikdo o nich nemá ani šajnu. Za vaší pomoci zjistíme a následně zde budeme pokračovat. Jestli víte, tak prosím pište do komentářů. Děkujeme.

(Zatím máte možnost si překontrolovvat účty za vodu a stočné z minulých let. Víte vůbec, že Česká republika v rámci Evropy má na obyvatele více bazénů než Španělsko, Portugalsko, Itálie atd.? A nejinak tomu není ani ve Velké Chuchli. Stačí se v letních měsících podívat na leteckou fotografii. A právě v tomto období jsou na ně ty největší slevy. A pak nekup to!)

Vody, té převzácné tekutiny, je vůbec v přírodě stále méně a méně. Přišla doba, kdy začíná být více než nutné s vodou šetřit a hodně si jí začít vážit. Jenom v naší obci jsme si nechali zasypat nemálo tůní, rybníčků. V Necičkách dokonce i s obojživelníky. A pravděpodobně to vůbec nikoho nebolí, nemrzí....