Listopad 2015

Neměla by mít Chuchle ombudsmana?

30. listopadu 2015 v 17:40 Okrašlovací spolek
Na první pohled to vypadá jako pitomost. Ale proč tedy ombudsmana začínají mít radnice, obecní úřady? A nejen stát, zahraniční instituce, banky, pojišťovny, výrobní závody apod. Pro Chuchli by to jednoznačně bylo terno!!!

(...dokončení asi dnes v noci. Můžete se ale již nyní vyjadřovat v komentářích.)

Opět o nás bez nás. Víte? Nevíte? Tak my Vám to povíme!!!

30. listopadu 2015 v 17:22 | V Praze se připravují v dopravě velké změny. Chuchle má nyní velkou šanci. Ví o tom vůbec chuchelské zastupitelstvo? |  - - vše o dopravě
JE NUTNÉ IHNED BEZ PRODLENÍ ZAČÍT JEDNAT
CO VY NA TO PANE STAROSTO STANISLAVE FRESLE

V pražské dopravě od července dojde k řadě změn. Ropid - již dávno tomu - oslovil městské části aby do poloviny prosince přišly se svými návrhy. A co zastupitelstvo Chuchle? Ví o tom vůbec? Němělo již dávno požádat občany Velké ale i Malé o jejich přání, informace?

Chucheláků se týká zejména návaznost autobusů na vlakové spoje. Ještě důležitější je zavedení autobusové linky 172 přímo na smíchovský terminál. Když to neuděláme nyní tak kdy? Teď je ta pravá příležitost a to zejména v souvislosti s výstavbou nadjezdu, tunelu. V okamžiku, kdy bude uzavřen železniční přejezd tak bus 244 do naší obce zajíždět z technických důvodů nebude! A to je jeden z hlavních argumentů jak nadřízené orgány, Ropid, přesvědčit aby již dnes 172 zajižděla na Smíchov. Dalším důvodem je, že převelice často se chuchelští občané nemohou do 244 dostat. A to zejména v ranních a odpoledních špičkách. Když například se do autobusu nahrne několik kočárků, tak nezbývá než čekat na další spoj. Ale tam se to mnohdy opakuje. Občane, chucheláku, chceš aby 172 jezdila do Prahy? Součástí tohoto článku je na chuchle.blog.cz ANKETA!!!

P.S. Není to zas tak dávno co jsme tady na chuchle.blog.cz požádali pana Stanislava Fresla o podání informace jak dopadl jeho Dotazník k rozvojí městské části Velká Chuchle. Kolik se vrátilo na radnici podnětů, připomínek, návrhů? A co v nich bylo? Hovořilo se i o 172?


Lyžujeme, parkujeme - nebo parkujeme, lyžujeme?

28. listopadu 2015 v 11:37 | Co je z těchto dvou věcí pro nás chucheláky důležitější? |  NÁDRAŽÍ
A je to tady, je rozhodnuto!!! Součástí tohoto článku je ANKETA!!!

Jednoznačně již bylo za těch několik posledních let prokázáno, že o lyžování na dostihovém závodišti ve Velké Chuchli je každoročně značný zájem. A nejinak tomu nebude i v této sezoně. Jakmile klesne teplota pod nulu - a to nám ukáže chuchelská meteostanice velice brzy - tak se začne ve velkém zasněžovat. Pro žáky chuchelské školy to bude terno. Snad konečně vedení školy uspořádá lyžařské závody, a tak vytvoří tradici, a my občané budeme vždy při tom...

Zima přichází na chuchelská pole. Zvěř to nebude mít lehké a my se jí odvděčujeme navíc tím, že za obecní peníze pokládáme pachové plašiče...

SkiPark Velká Chuchle zřídí jak dráhu pro klasický běh, tak i pro volnou techniku. Vše - a za to všem organizátorům patří poděkování - bude opět zdarma. Osvětlení umožní lyžovat do pozdních večerních hodin. Jenom se nám nepodařilo zjistit jak letos bude okruh dlouhý. Pravděpodobně to bude záležet na letošní zimě. Ta minulá byla hodně teplá a tak okruh byl pouze k jednomu kilometru. Určitě nebudou takové mrazy aby trať byla po okruhu celého závodiště. Kdo ale ví? Nikdy neříkej nikdy! Snad jednou se to podaří!

Ale vraťme se k titulku. Co je pro naší obec důležitější?
To lyžování nebo snad to parkování?

V okamžiku jak se začne lyžovat, tak se bude také zdarma na dostihovém závodišti parkovat. To bude i značná výhoda pro ty chucheláky, kteří by vlakem i jezdili, ale nemají kam u nádraží odstavit vozidlo. Nyní to budou mít jednoduché. Nikdo nebude na dostihovém parkovišti zjišťovat zda přijel lyžovat nebo si jen tak odstavil auto a odjel do zaměstnání vlakem.

Nabízí se otázka zda to tak nenechat na věčné časy. Nyní je to již jenom na zastupitelstvu naší obce. Domluví se konečně s vedením závodiště jak to bez zbytečného odkladu zařídit? Budeme se i zde na blogu těšit na jejich rychlou odpověď. A kdyby vznikly nějaké problémy, tak by se na to mohlo jít i jinak. Při vjezdu na závodiště časem vybudovat elektronické závory. Auto přijede, řidič si vezme lístek a při odjezdu zaplatí. Tak to funguje nejen v celé Evropě, ale dokonce i v našem civilizovaném českém světě. Ó jak jednoduché. Samozřejmě za předpokladu, že chucheláci by měli parkování zdarma nebo jen za symbolický poplatek. Kdo je pro? Kdo je proti!

Nakouknutí do minulosti: Říká se, že prožíváme globální oteplování. A my postarší chucheláci před rakví nemůžeme jinak než s tímto vědeckým názorem souhlasit. Ještě v polovině minulého století jsme lyžovali a sáňkovali na chuchelských stráních, v Chuchelském háji, po celou zimu. (Více zde někde na blogu.) Někdy na konci listopadu napadla bílá peřina a vydržela až do jara. O tom se nám dnes může jenom zdát. Ještě průkaznějším příkladem je bruslení. Jakmile uhodily mrazy, tak se začalo kropit chuchelské sportovní kluziště, stadion. On se na něm hrál hockey i závodně. Byly mantinely, převlékárna, občerstvovna, hrála hudba. Bylo to překrásné a to vše mohlo vzniknout pouze na každodenní dobrovolné práci několika jedinců, sokolů. Zpětně jim poděkování!!! Byly to fantastické časy...

Dnes by takový stadion stál obec nemalé peníze. Ještě štěstí, že nemáme dobu ledovou. Má to ale také své výhody. Nemusíme zametat sníh, odstraňovat z chodníku ledové krusty. A obec šetří velké peníze za udržbu jak chodníků, tak i vozovek. Jen nedej Bože aby tě tento článek vyprovokoval ke změně?!

Vltava. To bývával ráj bruslařů, ale i hazardéru. Jak začaly po Vltavě putovat ledy, tak se vždy našlo několik bláznů, kteří je přeskakovali, skákali z jedné kry na druhou. Když si vzpomenu jaký i já jako malý kluk jsem byl vůl. Bylo to ale na straně druhé krásné. To byl ale adrenalin v krvi. A ten rachot pekelný z pod našich nohou...Vandal řádí na Hvězdárně

23. listopadu 2015 v 23:14 | Podle obyvatel mu není nic svaté. Kdo to asi je? |  Aktuality
Jestli víte něco více, tak pište do komentářů...

Nekalá činnost dotyčného by se dala dlouho popisovat. Likviduje koše, silniční značky a jen tamní lidé vědí o tom mnohém více. Jeho třešínkou na dortu bylo několikateré rozmlácení Melicharova můstku - made in Japan - přes potok v Libři. Někteří řemeslně zdatní jedinci ho sice opravili ale za několik dnů byl opět v troskách. Proč to ten dotyčný mládenec dělá těžko pochopit. Ale jedno víme určitě. Své pohnutky nám tady na chuchle.blog. cz nenapíše...

Spolek chuchelských houbařů v akci

19. listopadu 2015 v 12:33 | Jezdíme do lesů a hájů minimálně jednou týdně. Nechceš se přidat? |  - - hlíva ústřičná
Letos byl na houbaření jeden z nejhorších roků. Ale ono zas bude dobře a budeme opět nosit plné košíky...

V těchto dnech je to zejména o hlívě ústřičné. V poslední době se nám hodně daří ale to nebude trvat zas tak dlouho.

A opět to nebude jen o houbách ale především o toulání se přírodou. Nedej se - přidej se!!!

V pondělí jdeme fotografovat do pražské ZOO. Ještě několik míst volných...

Neseď doma za pecí, u televize, ale naopak pojď do lesů a hájů...

"Zima, zima, mokré nohy, mokrý vlas. Do prdele, do prdele proč já to neustále dělám. Kdybych byl starostou Chuchlí, tak bych byl pěkně v teploučku, nohy na stole, kafíčko, cigárko, koňaček a ouřednice by obskakovaly o sto šest. Jedna z leva, druhá z pravá, další ze předu, ze zadu. Nosily by domácí koláčky, makové a tvarohové buchtičky a určitě by byly i povidlové. Ó já bych se měl jak svatý Petr v nebíčku a já blbec stále běhám po hvozdech. Jo holt kdo umí ten umí a kdo neumí ten holt musí stále běhat..."

Hlíva ústřičná rostla i na ořešáku u školy. Byly tam ohromné trsy, které ale nikdo nesklidil. Také jste někde v blízkosti naší vísky hlívu zahlédli?

Korálovec ježatý je vácný, jedlý a hlupáci tvrdí že i léčivý. A to je také důvodem proč ho nepoučitelní lidé stále rvou. Proto je v přírodě vzácný. Víte proč korálovce nepatří mezi státem chráněné houby? Komise která má ochranu na starosti na ně zapomněla. To se má ale brzy změnit...

První z vás kdo napíše co je to za pohoří dostane buď pěkný trs hlívy ústřičné, nebo houbovou omáčku s knedlíkem ale bez masa. Tato nabídka však platí pouze pro dnešní den.

Houbař, tramp, ten se má. Kam si sedne tam si sedne. Kam si lehne tam si lehne. A stejně vždycky skončí v hospůdce...

Listopad 1989 ve Velké Chuchli

16. listopadu 2015 v 22:07 - - listopad 1989
Listopadové události ve Velké Chuchli v roce 1989 jsou jednoduché. Přijel jsem z Prahy, kde jsem se zúčastnil řady schůzek. Vrátil jsem se do obce a ihned vytiskl letáky, které jsem vyvěsil po Velké Chuchli a obešel dům od domu, ulici za ulicí, celou obec!!! Byla to výzva, aby občané v hodinu H v den D přišli do Startu a vyslechli si dokument, který jsem přivezl z hlavního města!!!

Je třeba si uvědomit, že to byl ode mne hrozně přiblblý počin. V té době nikdo nevěděl, jak všechny ty revoluční aktivity několika stovek lidí dopadnou. Mohlo se to klidně z minuty na minutu zvrhnout do leva a komunisté by nám, mé maličkosti, nic nezůstali dlužni. Jistě nebudu přehánět, že jsem klidně mohl zbytek života prožít v kriminále, v lágru, tak jako ostatní, co se v historii postavili na stranu pravdy a demokracie. Jistě by to odnesla i má rodina!!!

Sál ve Startu byl zaplněn do posledního místečka. Na většinu spoluobčanů se nedostalo žídlí. Já a Mirek Růžička, jsme stáli na jevišti a činili vše potřebné. Bohužel, se to úplně na závěr nepříjemně zvrtlo. Nechtěli jsme s Mirkem dělat vše sami, a tak jsme před schůzí požádali pana Špaňhela, aby prohlášení, které jsme přivezli z Prahy, přečetl. Když přišel okamžik, kdy se měl ujmou slova, tak jsme ho vyzvali, aby šel mezi nás na pódium. Z neznámého důvodu to odmítl a začal vystupovat proti našim aktivitám, proti demokracii. Bylo to celé takové divné. Asi mu ruplo v bedně. Čti v hlavě. Prohlášení následně přečetl Mirek Růžička.

Následně, tak jak bylo ve Startu domluveno, se sešli lidé v sokolovně. To již listopadová revoluce v Preze, po republice, nabrala potřebné grády a lidé přestali být zalezlí u televizí. Možná se dá i říci, že se přestali bát. Zas tak mnoho se jich v klubovně sokolovny ale nesešlo. Ona sama o sobě byla malá. Nebyl to sál Startu. Aktivitu převzali sokolové.

Neměl jsem se kam cpát, žádnou funkci jsem nikdy nepožadoval, nechtěl. Svůj čestný a morální úkol jsem splnil. Je to přesně podle Fidela Castra, který ve svých spisech napsal. Není umění udělat revoluci, ale jak dál. O francouzské revoluci ani nemluvě. Něco podobného se událo i v padesátých letech minulého století, kdy přisluhovači gestapa, CCCP, USA, likvidovali čestné lidi, účastníky odboje a zahraničních vojsk.

Určitě se ten leták, který jsem vylepoval po obci a rozdával po rodinách někdy najde. To co jsem napsal je naprostá a jednoduchá pravda!!!
Václav Burle


Víte kdo je v Chuchli nejvýkonějším a nejnebezpečnějším kancem?

15. listopadu 2015 v 11:02 | Nebylo by rozumné ty peníze přerozdělit jinak? |  - - divočák
Nevíte? No přece kanec divoký. A že jich na katastru obce máme...

Zastupitelstvo na žádost radotínského mysliveckého spolku odklonilo do jeho kasy 5000,- korun. To jistě není nic proti ničemu neboť jak se pak v diskusi prokázalo i naše víska je hordami divokých prasat den co den atakována. Problémem je, že si radní nenechali vysvětlit, kde pachové ohradníky budou osazeny. Na Radotínské? Nebo snad na Výpadové, na silnici na Černošice, na Strakonické, Starochuchelské? Nebo ta "umělá pachová hmota" obkrouží Chuchle?

Je veřejným tajemstvím, že divoká prasata po celé republice dělají obrovské škody o střetech s automobily ani nemluvě. Nedávno kvůli jejich odstřelu byla dokonce u Mníšku uzavřena dálnice. Není nám ale známo, že by některý z těchto tvorů poničil na území naší vísky vozidlo některého chuchelského občana. Směrem na Slivenec jezdíme třicítkou a tak je vždy možnost s předstihem karambol řešit.

Nebylo by ale od věci vytvořit souvislý pachový ohradník kolem Chuchlí. Vždyť občané si neustále stěžují jak jim divoká prasata ničí zahrady a okolí jejich nemovitostí. I na toto téma se můžete, musíte, pro obveselení a poučení nás všech, vyjádřit pod tímto článkem v komentářích.

Pachový ohradník má účinnost kolem osmdesáti procent. A to je hodně. Pěna s pachem predátorů se osazuje na dřevěné kůly, ale jsou i další možnosti. Používají se především na okrajích silnic. Jak budou osazeny v Chuchlích tak to asi nikdo z obyvatel a zejména radních neví. Třeba nám někdo odpoví. Nejsou to v této souvislosti vyhozené peníze?

Otázkou je zda se chuchelské zastupitelstvo rozhodlo správně?! Nebylo by lepší přidat ještě dalších pět tisíc a to jak na náboje chuchelským střelcům - a že jich v obci máme - a zbytek s láskou věnovat majitelům zdejších hospůdek a restaurací. Ti by následně každodenně ve svých provozovnách ukuchtili nějaký ten delikates z divokého vepřového. Jednou gulášek, podruhé se šípkovou, pak se zelím a tak by to šlo rok za rokem, měsíc za měsícem, den za dnem, stále dokola. A pro chuchelské občany a jejich příslušníky, ale i známe, spolupracovníky apod. samozřejmě vše zdarma, nebo jen za symbolický poplatek. Za korunu? Nebo nanejvýš za deset až třicet kaček! Tedy za režii za knedlík, brambor, zelí, eneregie, vodu. Hospodský by si vydělal obrovské peníze na protočeném pivu a alkoholu. A že to nejsou peníze malé. Víte vůbec kolik je vejvar za jedno točené?

Je veřejným tajemstvím, že chuchelská nákupní taška, čti elektromobil, končí. V souvislosti s akcí divoké prase, vepřová na náš stůl zdarma, se to ukazuje jako ne zrovna dobrý nápad. Navrhujeme si ho ponechat a za jeho pomocí rozvážet vepřové po obci důchodcům, nechodícím, ale i do základní ba mateřské školy. To by se ušetřilo peněz a to jak ve škole, školce, ale i v peněženkách chucheláků. Mnozí naši spoluobčané by určitě i uvítali kdyby si ta vynikající jídla mohli vychutnat v lůně domova.

A jestli myslíte, že je to konec vynikajícího příběhu, tak se mýlíte. Ten slavný neslavný elektromobil by mohl rozvážet naše chuchelské vepřové v mnoha podobách i do okolních obcí ba až do Prahy. A proč ne i na hrad. Vždyť i pan prezident Milošek má prasečí ve všech podobách moc rád. Určitě by fantasticky lahodné výrobky od fa Fatka přivítal. To by samozřejmě již nebylo zdarma aní za korunky, ale rovnou za eura. Holt kdo umí ten umí! A to ještě nejsme u konce chuchelského podnikání.

Co takhle v Klausově továrně udělat na divoká prasata velkovýrobnu? U Hornbachu by to nemělo chybu. Máme spočítané, že každý zákazník tohoto supermarketu na šroubky a vruty by si minimálně každý týden odvezl cca deset kilo chuchelského vepřového. Nenechme si takový perfektní podnikatelský záměr nechat někým vyfouknout. Prasata střelíme zdarma a pak si bude celá Malá a Velká jen užívat. Plyn zdarma, elektřina zdarma, každý měsíc příspěvek na život v penězích a nemusí to být jen koruny. Každoročně jedna letecká dovolena k moři rovněž zdarma. A ty krásy života světa si teď můžete doplnit každý sám. Nebo snad nesouhlasíte? Zda se vám to snad uhozené? Věřte že pravdu nemáte. Když se chce, tak se dá dosáhnout všeho. Teď už to bude záležet jen na chuchelském zastupitelstvu jak se k tomu postaví?

Jeden problém tady ale je a to nemalý. Již dnes začíná mezi chuchelskými pijáky převažovat názor, že je třeba k tomu divokému vepřovému vybudovat i obecní minipivovar. Dnes minipivovar a příště velkovelkovelkopivovar. Tak s tím já Václav nesouhlasím i když i tento boží dar mám moc rád. Čeho je moc toho je moc! Ale proč ne? Vždyť to místečko mezi Velkou a Malou Chuchlí by bylo jak stvořené. Voda z Vltavy zdarma, do piva by se mohly přidávat ze závodiště policejní a sportovní koblížky a nemusel by se ani kupovat chmel. Bylo by to levné, dobré až vynikající. Tak co chuchelský občane. Půjdeme do toho? A půl je hotovo...

Dobrou chuť. Budeme ale potřebovat honce. Hlásí se někdo dobrovolně? Problémem je, že nevíme jak chuchelští myslivci, zejména pak pytláci, dodavatele vepřového do chuchelských hostinců a restaucí, umí střílet a kolik nosí dioptrijí. Výhodou by ale zase bylo, že by mohlo být i o několik strávníků zdarma méně!!!

Povedlo se, mám velkou radost...

13. listopadu 2015 v 21:55 | Proč to za to více jak jedno tisíciletí musí vyřešit jeden občan? |  - staroslovanské pohřebiště
Trvalo to dlouho, ale konečně se ledy hnuly. Místo je vybrané, připravené k osazení. Nyní se snažíme zajistit krásný a hodně vysoký kámen, obelisk. Snad se brzy povede. Součástí na cyklostezce bude i informační tabule. Václav Burle

A nedaleko pohřebiště se do daleka leskne tato hlíva ústřičná. Ty trsy by určitě vydaly na nějaké to kilo. Seberte je ale a zkonzumujte když kolem pobíhá tolik pejsků...

Nadjezd, podjezd, tunel aneb dobrá zpráva a bude i nádraží

12. listopadu 2015 v 22:49 | Bude záležet občane jen na tobě co si zvolíš jako nejvíce vyhovující... |  CAUSA tunel
ANKETA - nyní bude záležet jen na vás jak se rozhodnete...

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace, zadává odborným organizacím základní údaje k vypracování dvou projektů na vyřešení problematiky kolem chuchelského železničního přejezdu. Bude současně vypracován projekt jak na nadjezd, tak i na tunel. Občanům Malé a Velké budou předloženy oba vítězné návrhy. Pouze chucheláci pak rozhodnou - například formou referenda - kterou variantu si zvolí. Projekty mají být hotovy koncem roku 2016. Součástí bude i řešení železniční zastávky poblíž Startu.

V odborných kruzích, kuloárech, se hovoří o tom, že když se občané Malé a Velké jednotně nerozhodnou nebo budou dělat problémy, tak se může i stát, že ani jedna z variant se neuskuteční a vše zůstane po staru. Proto je nanejvýš potřebné, nutné, aby se již o této problematice hovořilo a občané byli kvalifikovaně s velkým předstihem informováni. A k tomu - a to mohu slíbit - význačně přispěje i tento chuchle.blog.cz. Můžete se již nyní zde v komentářích vyjádřit v anketě.

Ale co si budeme nalhávat. Ještě nás čeká dlouhá cesta, která nebude lemována růžema. Odborníci již dnes mají obavy například s výkupem potřebných pozemků a dalšími problémy. A které to jsou? Za příklad si můžeme vzít dva zastupitele. Jeden z osobních důvodu nechce tunel, druhý pak naopak nadjezd. A jak z toho nyní ven. Jeden z nich určitě nebude spokojený. Václav Burle

Poznámka: Po zkušenostech s řidiči autobusů, kteří jen v poslední době několikrát vjeli na železniční přejezd - a ne vždy vlastní vinou - ještě v okamžiku kdy svítila výstražná světla, bych přivítal, aby závory přestaly existovat co nejdříve. Jak se říká, tak dlouho se chodí se džbánem pro slivovici až se ucho utrhne...

Ale proč to opět připomínám?! Jel jsem dnes 244 z Radotína a protože jsem potřeboval si od lékaře předepsat medikamenty, tak jsem vystoupil u Startu. Závory se začaly zvedat a můj autobus zamířil obloukem na koleje. Z pohledu řidiče výstražná světla nesvítila. Vjel na koleje a šraňky šly k zemi. Ta světla totiž nepřestala blikat. Na první pohled ale také bylo vidět, že jasně svítí bílé světlo.

Byl jsem zmaten, a tak jsem se vydal napříč přes křižovatku výstražná červená světla překontrolovat. Dalo to hodně práce než jsem přimhuřováním očí zjistil, že opravdu blikají. A bílé světlo naopak ne. A kde byl problém? Na světla dopadalo prudké slunce z JJV. Vůbec ta červená nebyla vidět a naopak to vypadalo, že to bílé bliká. A to je o té náhodě. A ta mnohdy nepřeje aní připraveným. Chudáci řidiči. Takový řidič těžký život má, jak se zpívá v té slavné písni...

Hvězdičky: Jak je na počítadle vidět, tak vás sem na chuchle.blog.cz chodí stále více. A to většina chucheláků vůbec netuší, že tyto internetové stránky existují. Prosím vyjádřete kliknutím na některou z hvězdiček svůj názor. Vyhovují vám tyto články? Nebo naopak by bylo lépe tento blog ukončit. Moc nám tím pomůžete se rozhodnout jak dál...

Zatím máme teplý podzim. Nezvykle teplý podzim. Alespoň ušetříme nemalé peníze za topení. Nebude to ale dlouho trvat a nastoupí zima. Jaká asi letos bude? Jedno je však jisté - potom opět příjde jaro. Tak si ho již dnes připomeňme květinkou. Snad příští rok bude lépe a dočkáme se i toho přejezdu, tunelu...


Dotazník aneb slovo má starosta Stanislav Fresl

11. listopadu 2015 v 22:08 | A i vy vážení občané se v této rubrice můžete kohokoli zeptat. Pište vždy svojí otázku do komentáře pod prvním článkem. Já pak vytvořím z vašeho podnětu samostatný příběh. Jenom nemohu zaručit, že odpověď dostanete... |  VY SE PTÁTE - ONI ODPOVÍDAJÍ
Vážený pane starosto,

v předposledním čísle chuchelského zpravodaje jste pomocí "Dotazníku k rozvoji městské části Velké Chuchle" vyzval občany aby písemnou formou se vyjádřili k problematice obou našich vísek. Můžete nás prosím informovat jak tento Váš vynikající nápad dopadl?

PAN STAROSTA ODPOVÍDÁ: