Říjen 2015

Máme nového souseda. Proč ale kolem něho je takový humbuk?

30. října 2015 v 11:37 | Holt kdo umí ten umí a kdo neumí ten čumí, závidí... |  HVĚZDÁRNA
Srdečně a od srdce vítáme v naší obci exministra a současného velvyslance v Německu Tomáše Podivínského. Nebude zase tak dlouho trvat a stane se důležitou posilou chuchelského zastupitelstva. Jeho znalosti a zkušenosti jsou pro nás nedocenitelné...

Něco divného se neustále v Chuchlích děje a svatý Václav nás určitě neochrání. Je to jenom na nás...

Náš nový soused je podle novinářů, kteří mu nemůžou přijít na jméno, a makléřů kouzelník nad kterého není. Někdy v letech 2003 - 2005 koupil v Klánovicích u Prahy dva pozemky o rozloze 1500 metrů čtverečních za 2 250 000 korun. Posléze koupil ještě dva další na vedlejších parcelách. Za 3,4 miliony tak získal 2200 metrů čtverečních. Jeden metr vyšel na neuvěřitelných 1545 korun.

V letošním roce se pan Podivínský domluvil se společností Vily Chuchle na výměně. Za své pozemky v Klánovicích obdržel na Hvězdárně vilu v hodnotě 24 200 000 korun. Doplatil pouhé 2,4 miiony. Mediátor ze společnosti Hlaváč Partners rovnou hovoří o praní špinavých peněz.

Novináři Lidových novin, ale i další, vyštrachali, že z platu státního úředníka nikdy nemohl na luxusní vilu finančně dosáhnout. O této koupi ještě mnohé uslyšíme.

Vila je situována nad chuchelským závodištěm. Nejlevnější domy se zde prodávají za 15 milionů korun, další pak až za třicet. Dům má užitnou plochu 268 metrů čtverečních, dvě garáže plus dvě venkovní stání pro auta a pozemek o 800 metrech čtverečních.


Vánoce, vánoce přicházejí! Vztyčíme konečně v obci vánoční strom?

28. října 2015 v 22:39 | Nejednalo by se o nic nového. Ozdobený obrovský strom již ve středu obce stával. Pojďme se vrátit k tradici našich předků... |  Nové časy
Pryč jsou ty doby, kdy Chuchle byla schopna postavit i několik hudebních těles. Ještě štěstí, že opět máme na škole pěvecký sbor. Ten by to u vánočního stromku rozsvítil...

(Následující řádky zde na blogu byly uveřejněny 22. prosince 2013) - Ale to jsem se zase nějak moc rozepsal. Právě na náměstíčku uprostřed obce stával převeliký smrk. Každoročně byl na vánoce ozdoben a v ten správný čas i rozsvícen. Byla to velká sláva a nejen pro nás děcka převeliká podívaná. Ježíšek vstoupil do obce. Dokonce na něm i pod ním byly dárky.

Pak se někdo rozhodl smrk porazit. Souvislosti neznám, ale protože v zápětí se místo něj objevila obrovitá socha pracující ženy, autor pan Klempíř, tak důvod byl jasný a politický. Nastupovala éra dědy Mráze. Na tu se také hodně pamatuji, protože na mnohých nadílkách jsem u této příležitosti jako malý kluk hrával na akordeón. Ta harmonika bývávala v té době dokonce větší než já. Vždy a všude to musela být hlavně Sulika, zamilovaná to písnička J. V. Stalina. Holt taková byla doba...

Poznámka: Kdybych já byl starostou, nebo nedej Bože zastupitelem, tak bych tradici s obecním stromkem opět slavnostně a se vší parádou zavedl. Co vy na to vážení sousedé a sousedky? Jste rovněž pro? Nebo snad dokonce proti?!

Doporučení: Přečtěte si k tomuto tématu ZDE diskusi. Určitě budete překvapení a mnozí se třeba i dobře pobavíte.

Pražští starostové chtějí více peněz. Kde je ale vzít a nekrást!

28. října 2015 v 4:41 | V případě Chuchle je to zejména problematika kolem výstavby nové školy, ale i chuchelského centra, o kterém stále nic nevíme.... |  - - finanční
Finance jsou vždy na prvém místě. Ještě štěstí, že v našich vískách je má na starosti pan zastupitel Mgr. Pavel Klán, potomek chuchelských statkářů. Ten svým předkům, kteří přišli do Chuchle mezi prvními osadníky, ostudu neudělá...

Na to nejen všem chuchelákům odpoví tato dívka:

Na pražských radnicích to vře. Magistrát hl. m. Prahy chce v příštím roce přidělit obcím na jednoho obyvatele "pouhých" 2500,- korun. V celku se jedná o částku 3,7 miliardy korun. Oproti letošnímu roku se jedná o navýšení o čtyři procenta. Starostové však požadují minimálně 2900,- korun. Magistrát od státu obdrží na každého jedince 32 000,- korun.

Starostové křičí, že se jim nedostává peněz na pokrytí nákladů na běžný provoz nejen úřadu ale i škol, na úklid ulic a péči o zeleň.

Vedení magistrátu však možná i oprávněně, kdo to posoudí, poukazuje na nutnost placení veřejné hromadné dopravy, svoz a zpracování odpadů, fungování městské policie, budování dopravních cest, tunelů, nadjezdů atd.

Náměstkyně odpovědná za finance Eva Kislingerová dodává, že investice hlavního města směřují i do městských částí mimo jiné do výstavby nových škol, komunikací, vodovodů, kanalizací. Opět se ukazuje, že boj o peníze na rok 2016 nebude jednoduchý. Jak asi dopadnou naše milované vísky? Podaří se například sehnat peníze na novou školu? Starou školičku jsme zbourali a na novou se zatím peněz nedostává. Pan starosta a pan Klán mají o zábavu postáraáno. A my jim držme všechny palce, i ty na nohou, aby se jim vydařilo.

Poznámka: A o jakou částku se pro Malou a Velkou jedná? Tak to spočítat není zas tak jednoduché. My totiž nevíme kolik mají naše obce v těchto dnech obyvatel. Nevíte to někdo? Až zjistíme, tak rovnice již bude jednoduchá: počet obyvatel x 2500 korun = ???

Rychle zpravodajství - ve VELKÉ NEJDOU ZÁVORY

26. října 2015 v 10:30 Aktuality
Od 09,30 hodin ve Velké Chuchli nefungují šraňky

Spadly a už se nezvedly

Divné je, že to nikoho nezajímá. Jeden by předpokládal, že ihned přijedou složky železnice a začnou jednat, opravovat. Bohužel všude je ticho po pěšině. Příkladně zareagoval pouze Dopravaní podnik - autobusy. U závor je od nich několik aut a pracovníci řídi dopravu a vše lidem vysvětlují. Udělujeme jim pochvalu. A kde je městská policie? Až se zvednou, tak vás budeme ihned zde na chuchleblog.cz informovat. Autobus 172 je zaseklý na stanici Starochuchelská, takže ho u nádraží ani na Hvězdárně nečekejte.

OPRAVENO, ZÁVORY OTEVŘENY 10,35 HODIN.

To bude zážitek až si podobný pacholek lehne na chuchelské koleje. Ono to zas tak není od věci. Několikrát se to už i stalo, ale nebyl to jelen ale kůň... Foto: Václav Burle

28. říjen - Den vzniku samostatného československého státu

24. října 2015 v 23:16 | Nemáte někdo fotografie svých předků ve vojenských uniformách jak rakouských, tak i legionářských. Nebo z té doby něco podobného? Prosím dejte nám vědět.... |  HISTORIE
V Česku si 28. října připomínáme státním svátkem vznik Československa. Prezident v tento den uděluje státní vyznamenání a na mnoha místech republiky probíhá tradiční pokládání věnců. Nejinak tomu nebude ani v našich dvou vískách. Je to nejdůležitější státní svátek v roce. Rozhodně by neměl zevšednět. Samostatný stát se nám může zdát jako samozřejmost, ale naši předci o něj museli usilovně bojovat, Nyní je jen na každém z nás jak našim předkům projevíme poctu. Nenechávejme to jen na dětech ze základní školy.


U příležitosti státního svátku Vznik samostatného československého státu proběhne kladení věnců ve Velké a Malé Chuchli 27. října 2015 v tomto pořadí:

1. 09:45 hodin - Základní škola Charlotty Masarykové;
2. 10:00 hodin - památník na nám. Chuchelských bojovníků;
3. 10:30 hodin - památník v Chuchelském háji;
4. 11:00 hodin - Malá Chuchle (u ČZU);
5. 11:15 hodin - pamětní deska na ul. Zbraslavská.


NEZAPOMEŇTE PŘIJÍT 28. ŘÍJNA VZDÁT POCTU VŠEM, KTEŘÍ SE NA VZNIKU REPUBLIKY PODÍLELI.
ČEST JEJICH PAMÁTCE

Na snímku jsou vojáci z naší milované vesnice a okolních obcí. Mnozí se už ke svým rodinám nevrátili...

Poznámka aneb v Radotíně mají starostu, který ctí historii!!! A proč to stejně tak nejde i v Chuchli? Kde je zádrhel? Pietní akt se bude konat v Radotíně ve středu 28. října od 10 hodin v parku na náměstí Osvoboditelů.

Nepřipomíná vám to causu Kadeřábek, chuchelská ODS?

24. října 2015 v 22:54 | Existuje vůbec v Chuchlích demokracie, pravda, čest? |  VOLBY 2014
Shoda čistě náhodná ZDE!!! Zatloukat, zatloukat, zatloukat!!! Ona pravda ale stejně zvítězi. Tedy měla by zvítězit!!!

Zanedlouho začne období hlívy ústřičné. Pojeďte si naplnit lednice a břucha...

A jak jí připravit? V dávných dobách v chalupách na Šumavě jí lid hnětl do obrovských koulí a uložil do chladného sklepa. Potom, když potřeboval do kuchyně, tak si uřízl potřebné množství. Zajímavé je, že takto hlíva vydržela až do jara. Tedy téměř do jara. Tedy ona zase tak moc nevydržela protože ta dobrota byla velice brzy sežrána... Doborou chuť.

Uzavírka ulice Mezichuchelská

22. října 2015 v 22:22 | Nenechte se mýlit. Nemusíte odbočovat v Lahovicích na estakádě, ale již v Lahovičkách... |  Obecní HUMOR
Tak si v tom rozhodnutí zase spletli Lahovice a Lahovičky...

Vážení občané,

já dívka z daleké cizí země, Venezuela, kamarádka Václava, si Vás dovoluji upozornit na úplnou uzavírku silnice Mezichuchelská ve dnech: 28.10. - 1.11.2015 v úseku: Starolázeňská - Paroplavební z důvodu realizace nového povrchu komunikace. Objízdná trasa bude značena.

Více informací získáte na ÚMČ Praha 16 - Radotín, Odbor výstavby, dopravy a životního prostředí, nebo použijte přiložené Rozhodnutí, či bude text Rozhodnutí uveřejněn také ve všech informačních tabulích v MČ. Děkujeme za pochopení.
ÚMČ
Foto: Václav Burle

Humoru není nikdy dost a tak pojďme pokračovat! Požádal jsem Radotín o vysvětlení proč si neustále pletou Lahovice a Lahovičky. Zde máme odpověď. Názor si udělejte každý sám....

MÚ Radotín: Vážený pane Burle,
děkujeme za Váš podnět, na nějž odpovídá Lenka Moravcová z Odboru výstavby, dopravy a životního prostředí: Lahovičky jsou místní název, pro silniční správní úřad je však celá oblast před Lahovickým mostem i za ním (podle katastru nemovitostí) katastrální území Lahovice.

Václav Burle: Promiňte prosím, ale to co jste napsali je hloupé. Jsou dvě obce Lahovičky a Lahovice. Vy píšete, že se odbočuje v Lahovicích, ale ono se odbočuje pod mostem v Lahovičkách. To je podobné jako by jste místo Radotín napsali Praha. Obojí je katastrálně pravda!!!


TUNEL nebo NADJEZD? Vypadalo to na tu první variantu.

22. října 2015 v 10:23 | Na veřejnost začaly od ČD prosakovat informace, tak se na ně podívejme.... |  CAUSA tunel
Neustále jsem dotazován: pane Burle a co tunel? Nevíte něco? Vždy jsem odpovídal - nevím, neznám. Tunel pod chuchelským kostelíčkem asi usnul...

/...součástí tohoto článku je v komentářích ANKETA/

Mnozí z vás si jistě vzpomenou jak paní, příjmení si nepamatuji, z SŽDC chuchelské občany informovala, že peníze na chuchelský tunel z Evropské unie jsou a začne se stavět začátkem roku 2016 a to v souvislosti s modernizováním tratí ze Smíchova do Berouna. Práce potrvají necelé tři roky. Je to naprostá nutnost neboť vlaky do zastávky Mokropsy budou jezdit v intervalu deseti minut a do Berouna pak v intervalu patnácti minut. Součástí projektu byla i nová železniční zastavka u Startu...

Máme konec roku 2015 a kromě některých geologických činností na místě budoucího tunelu se neděje nic. Kde se to zadrhlo? Hospoda pod pražským Hradem ví vše, a tak víme i my na Naší Chuchli.

Ti z vás, kteří mají s tunelem, ale i s nadjezdem problém mohou zůstat v klidu. Otázkou, po posledních kolapsech řidičů autobusů na chuchelském železničním přejezdu je zda uložení projektů do mrazáků je správným rozhodnutím.

Současnou situaci by bylo možné vložit pod podtitulek Dráhy rozdrobí peníze z EU na malé stavby. To by mohlo být pro naší milovanou vísku vynikající rozhodnutí. Vždyť takový tunel a malá zastávka do této kategorie jednoznačně patří. Bohužel nikdy není nic jednoduché...

On je to opět takový převeliký český a drážní Kocourkov: "České dráhy musí do konce roku utratit bezmála 36 miliard korun." Lidové noviny. Kolik by za tuto obrovskou sumu bylo asi chuchelských tunelů a zastávek? Úsměvné je to i proto, že neutracené peníze bude muset Česká republika vrátit anebo je na nedokončené stavby doplatit ze svého!

!!! ŘEŠENÍ TADY ALE JE !!!
Můžeme vzít lopaty, krumpáče a kolečka, a tunel si vyhloubit sami
Když jsme si mohli postavit samoobsluhu, tak proč ne i tunel?!

Situace je taková, že projekty na budování nových tratí nelze stihnout. Vše se záplatuje malýmí akcemi, které firmy dokáží letos ještě dodělat. Měli bychom se ptát našeho obecního úřadu proč si tunel nepohlídal a neuděl vše aby byl zařazen mezi ty "malé akce". Kdyby zaastupitelstvo opět nezaspalo a vše si naopak ohlídalo, tak jsme mohli mít jak tunel, tak i zastávku. Co v této souvislosti udělal výbor pro dopravu? Můžete nám pane předsedo a pane starosto prosím odpovědět?!

Už slyším jak na chuchelské radnici říkají. Ten Burle je fakt vůl! Ale on není. Představte si, že například tou malou akcí je oprava trati mezi Trutnovem a Teplicemi nad Metují. A to bude stát majlant. Tak proč ne tunel a zastavka ve Velké Chuchli?


Jede jede mašinka, veze chuchelská koňská hovínka. A to je tak zatím všechno. Chuchelský okrašlovací spolek na jednom z posledních veřejných zasedání požádal vedení obce o vyřešení parkování aut před chuchelským nádražím. Lidé by vlakem i jezdili, ale kde mají zaparkovat svá vozidla? A při tom je tam parkoviště pro tisíce aut. To je ale Kocourkov, co?! Před nádražím bylo oprávněně - dřevokazné houby - pokáceno několik historických stromů. Není již ta správná doba tam konečně vysadit náhradní dřeviny? Co takhle ořešáky. Ořechů na vánoce není nikdy dost.

... a nakouknutí do historie.

Slovo má Česká komora architektů

21. října 2015 v 0:35 | Tohle vyhledal na internetu jeden ze zdejších čtenářů... |  - - škola III
Nevím jak vy, ale já tomu vůbec nerozumím. Třeba nám to někdo z vás rozkryje...


FOTOGRAFUJETE? Pojďme v Chuchli založit kroužek!

20. října 2015 v 11:31 | Máte doma fotoaparát a chcete ještě lepší fotografie? Tak neváhejte a přidejte se.... |  Aktuality
Není rodiny, která by neměla fotoaparát. A co si budeme povídat nyní při snímání vyhrává i mobilní telefon. Jste starší nebo dokonce mladý, dítě? Přidejte se a společně uděláme v chuchelském kulturním domě výstavu...

Foto: Václav Burle

Neznáte křestní jméno tohoto chucheláka?

Malé hospodářstvi u Vltavy...

(...pokračování zítra.)