Červen 2015

HŘBITOV - nebude to dlouho trvat a neprojdeme

30. června 2015 v 20:43 | Nevíte někdo, kdy byla vybudována cesta pod Homolkou? |  Hřbitov
Tady chodily všechny generace. Byly doby, kdy chuchelský kostelíček byl hojně navštěvován...

S velkou pravděpodobností to tady byla jediná přístupová cesta na hřbitov, ke kostelíčku. Pamatuji se, jak tady ještě jezdil funebrácký vůz tažený koňským potahem. Někde mám i zafixovanou vzpomínku, že se jednalo i o čtyřpřeží. Podepsat bych se ale pod ní nemohl. Jednou jsem ale jako ministrant, nesoucí křížek, zažil pohřeb, kdy rakev byla nesena na márách.

V současné době není cesta v dobrém stavu. Místy je na ní zával až téměř do poloviny. Svah již proti sesuvu není zabezpečen. Člověk by ani nevěřil, jak to rychle postoupilo. Betonové desky jsou povalené, a tak nic nebrání tomu, aby zanedlouho cesta úplně zmizela. Je třeba rychle vše uvést do předcházejícího stavu. Protože Chuchelský háj patří magistrátu, tak je třeba ho neprodleně informovat.

Hadovka smrdutá. Jedlá nebo nejedlá? Co myslíte?

30. června 2015 v 0:17 | Neustále, den za dnem, dostávám dotazy jestli už rostou. Sem tam někdo něco najde, ale je to bída. Sucho ani houbám nepřeje... |  - - hadovka smrdutá
Zanedlouho jdeme překontrolovat květnatce Archerova. Můžete se přídat....

Dnes jsem se byl v Chuchelském háji podívat na to zvěrstvo. Nečekal jsem nic dobrého, ale to co jsem uviděl mě dostalo do kolen. O článek níže jsem napsal, že na jeden strom připadá deset vykácených. Omlouvám se, ale neměl jsem pravdu. Ono je to ve skutečnosti ještě horší. Na jeden strom dokonce až patnáct položených úplně zbytečně k zemi.

Když už jsem byl v lese, tak jsem se podíval i na ty lilie zlatohlavé. Bohužel již byly odkvetlé a většina měla odkousnuté květy. S velkou pravděpodobností si na nich pochutnala srnčí zvěř.

Neustále jsem koukal po houbách, Kde nic tu nic. Až z ničeho nic ten známý pach. Že by tady někde byla hadovka smrdutá. A také že jo. Teprve po delší době jsem ještě vedlé té rozvité našel pěkné vajíčko. Už jste ho někdy ochutnali? Je to až neskutečný delikates.

Otázka je, jestli hadovka smrdutá opravdu tak příšerně páchne. Pravdou je, že sběrači vajec jí podle toho až neskutečného odéru dokáží po delším čase najít. Smrad je to příšerný, ale najít podle něho ta vejce není zas tak jednoduché.

Když je hadovka mlaďounka, tak ten pach není zas tak silný a když u ní ležíte na zemi s fotoaparátem, tak vám dokonce po chvilce ta divná vůně začíná být až příjemná. Polévat bych se s ní ale nechtěl...

Tato zajímavá houba, která roste i v Chuchelském háji, má mnoho podobného s květnatcem od pana Archera. Tato plodnice půvpdem z Austrálie již ve velkém roste i kolem Prahy. Potkal jste jí již někdo v okolí Chuchle?

Hadovka, tak jako květnatec vyrůstá z vajíčka. To líhnutí je velkým zážitkem. A nemusí se na něj ani několik dnů čekat. Často se stává, že několik plodnic vedle sebe celý ten koncert ukáží během okamžiku.

Vajíčko dosahuje i nemalých rozměrů. A málo se ví, že je jedlé a je to neskutečný delikates. Dá se konzumovat i v syrovém stavu. Je to úžasná záležitost pro přežití v přírodě. A jak na to? Nejdříve musíme opatrně odstranit obal a pak ještě blánu. A je hotovo. Pak stačí nakrájet - cca na 5 mm - a začít konzumovat. Kdo nemá odvahu, tak si ho může osmahnout na másle, tuku. Dobrou chuť.

Poznámka: když bude čas, tak ho budeme sledovat. Nechcete se tohoto zázraku Matičky přírody zúčastnit? Čím nás bude povícero, tím se dozvíme více...
...

V. veřejné zasedání zastupitelstva Malé a Velké Chuchle

29. června 2015 v 23:17 | Schůze od schůze se nese stále více v profesionálním stylu. |  Zastupitelstvo 2015/2016/2017/
Být zastupitelem není vůbec jednoduché. Za jeho prací jsou hodiny a hodiny příprav. Dnešní zasedání trvalo téměř, bez několika minut, pět hodin. A to bez jediné přestávky...

Na dnešním zastupitelstvu se zase nic tak mimořádného nestalo. Vše co se tam projednávalo najdete na oficiálních internetových stránkách obce. Lze konstatovat, že zastupitelé jsou vždy řádně připraveni a pod vedením starosty pana Stanislava Fresla jim to na veřejném zasedání pěkně od podlahy odsejpá. Jeden zádrhel nastal, ale ten se týká ještě exstarosty pana Melichara.

Ještě za jeho vlády dostal opakovaně od téměř 500 občanů obce k vyřízení petici. (Její text je tady někde na blogu uveřejněn.) Představte si, že ještě do dnešního dne nebyla vyřízena. Pan Fresl slíbil, že hned zítra se touto záležitostí bude zabývat a co nejdříve dá lidem vědět.

Jen tak mezi řádky se tam také začala projednávat práce chuchelské sociální služby. Moc jsem tomu nerozuměl ale padla tam i tato čísla. Za 149 hodin práce, pracovnice obdržely přes cca 170 000,- korun českých. Tato causa se bude s velkou pravděpodobností probírat na zářijovém zasedání.

A máme tady problematiku kolem chuchelského elektomobilu. Ukazuje se, že jeho "nákup" byl tou největší zhůvěřilostí minulého zastupitelstva. Ti současní, a zejména pan starosta Fresl, nyní se smlouvou mají převeliké problémy. Nebude zas tak jednoduché se tohoto nákupního vozítka zbavit. Smlouva sice vyprší koncem listopadu, ale bohužel na dobíjecí stanici je smlouva, podepsaná panem Melicharem, až do roku 2020. Pan Pořízek, přredseda kontrolního výboru, ale správně připomenul, že smlouva má nemálo nedostatků. Tak se s velkou pravděpodobností představitelům chuchelského obecního úřadu povede i jí koncem letošního roku vypovědět. Tato legrace - elektromobil - nás všechny stala nemálo finančních prostředků. Pronájem nebyl od minulých zastupitelů zrovna dobrý nápad. Auto nám bylo k ničemu. Proč jsme si ho vlastně brali? Třeba nám na to zde na blogu pan Mgr. Melichar odpoví.

Jestli jsem to správně pochopil, tak ta nabíjecí stanice ještě není zkolaudována. Jejím hlavním nedostatkem je, že je postavena v areálu obecního úřadu, a tak po pracovní době úředníků je k nepoužití. Kdo by jí ale také používal, že?? Nebo snad znáte v Chuchli někoho kdo jezdí na elektriku?

Poznámka: Nemohu si odpustit následující řádky, které zdůrazní, jak je tento blog nejen pro občany Chuchle důležitý a jak má na chod obce převeliký význam. Už je to moc dávno co jsme zde na Naší Chuchli ostře vystupovali proti elektromobilu. To jsem ještě na blogu měl společníka. Toho na obci tak zblbli, že všechny zde uveřejněné články bez mého vědomí vymazal. Tí,m bohužel, a je to velká škoda, skončila. Třeba i on, učitelskej, nám tady vysvětlí proč to tehdá udělal. Co ho asi k tomu přivedlo?


Vykáceli nám Chuchelský háj! Udělali dobře nebo to bylo jen pro prachy?!

29. června 2015 v 1:42 | Jedno v této CAUSE je rozhodující. Proč podobným způsobem nevykáceli i stromy v rezervaci. Kdyby opravdu to bylo ve prospěch lesa, tak by to měli udělat i tam. Jestliže to tam neudělali, tak to kácení bylo zhůvěřilostí. Kde je pravda? Máte názor?: |  CHUCHELSKÝ HÁJ
Již odedávna bojuji - seč mohu - za Matičku přírodu. Ale nemohu být u všeho. Nelíbí se ti plundrování v Chuchli? Tak se přidej k našemu Okrašlovacímu spolku. Společně dokážeme více a budeme společně moci záležitosti, causy, dotáhnout do patřičného konce...


Dnes 29. června bude V. veřejné zasedání zastupitelstva. Neseď doma za pecí a přijď se svých zastupitelů zeptat na jejich názor ohledně obrovského kácení v Chuchelském háji. Ono to tam vypadá jako když tam přešel orkán Kyryl! Jestliže budeš sedět doma za pecí, u televize, tak pak si nestěžuj!

V poslední době jsem jak lovná zvěř - a jsem tomu rád - odchytávan nejen v autobuse, v metru, ale i ve vlaku. Dostávám nemálo e-mailu a občas zazvoní i telefon. Důvod je jediný - devastace Chuchelského háje. Co se tam stalo? Kdo tu zhůvěřilost povolil a proč?

Na vysvětlení je třeba napsat, že obecní úřad Velké a Malé nemá na to co se v háji děje žádný vliv. Celý tento katastrální prostor si již před lety pod svá křídla vyhradil magistrát hl. m. Prahy. Proč asi? Bylo to pro naší milovanou vísku správné rozhodnutí?

Ono by to možná nebylo ani nic proti ničemu, kdyby příslušný odbor magistrátu s našim místním úřadem komunikoval. To se s velkou pravděpodobností vůbec neděje. A dostáváme se dokonce ke střetu zájmů. Předsedou výboru pro životní prostředí je v Chuchli pan Kadeřábek, jinak hajný, šéf Chuchelského háje. Co myslíte, komu jde na ruku. Našemu lesu, nám všem, nebo magistrátu, potažmo Lesům hl. m. Prahy. A jsme opět u prachů!!! Dovolím si napsat, že pan Kadeřábek naše stromy až do roztrhání nebrání. Na straně jedné je to naprosto pochopitelné. I on má rodinu a potřebuje domu přinést výplatu. Přece nepůjde proti svému zaměstnavateli. Otázka tedy zní zda pan Kadeřábek může vést výbor pro životní prostředí?!

Něco podobného se i v nedávné době, tak jako v minulosti, událo na mnohých orgánech moci. Chytří lidé chtěli něco prosadit, ale dopadlo to tak, že netrvalo dlouho a dostali padáka. A nebyl vůbec zlatý...

A co je ještě horší pan Kadeřábek je zároveň za 9000,- korun měsíčně i šéfredaktorem chuchelského zpravodaje. I když veškerou práci za něj, s velkou pravděpodobností, dělá pan Mgr. Tomáš Hromádka. A určitě to není zadarmo!

Položme si otázku? Četli jste v náležitém předstihu v této divné tiskovině, kterou neustále oprávněně kritizujeme, o kácení v Chuchelském háji? Četli jste tam snad rozhovor s vedoucím odboru pro životní prostředí na magistrátu, který by nám všem to náležitě objasníl? Odpověď je jednoduchá NE!!! A proč tam redakční rada o této zhůvěřřilosti nenapsala ani řádek. Nedošlo jí to, nebo snad i ona byla obelhána? Třeba nám to zastupitelstvo, včetně pana starosty a pana Kadeřábka objasní...

Poznámka: Causu tohoto plundrování se snažil objasnit i ing. Jiří Špaňhel. Požádal magistrát hl. m. Prahy o vysvětlení. Odpověď sice obdržel, i my jsme si jí mohli přečíst, ale určitě ani on z ní nebyl chytrý. Pan Špaňhel je členem výboru pro životní prostředí, představitel ANO na Praze 5, a tak věřme, že i on svůj nástup v této zhůvěřilosti dotáhne do patřičného konce. I jeho se můžete na veřejném zasedání zastupitelstva zeptat.

Perlička: My samozřejmě nemůžeme úkolovat ani našeho pana starostu, ani magistrát, ale můžeme dát podnět výboru kontrolnímu. Prosím zjistěte jakou částku vyinkasovala Praha za naše chuchelské stromy?!

Takto vypadal les před kácením. Dnes tam z deseti stromů zbyl jediný...

...
Chuchelský háj náležel od 13. století k panství Zbraslav, které bylo majetkem cisterciáckého řádu a bylo spravováno náboženským fondem. V dobách husitských válek byl majetek řádu zabaven, ovšem v roce 1455 byla Malá Chuchle získána zpět. V roce 1786 je v revíru Zbraslav popisována dubová a habrová porostlina nazývaná Chuchelský háj. Zbraslavské panství, k němuž náležela Velká i Malá Chuchle, koupil v roce 1825 bavorský šlechtic kníže Bedřich z Oettingen-Wallersteinu.

V současné době v lese převažuje dub zimní, borovice lesní a lípa srdčitá, poměrně hojný je také nepůvodní a agresivní akát, který zde byl vysazován ve 20. letech 20. století. Akát je však systematicky odstraňován a je nahrazován původními dřevinami. V lese jsou prováděny prořezávky v mladých porostech do sedmi metrů výšky. Dále ve středně starých porostech probíhá jejich výchova probírkami, které slouží zejména k úpravě dřevinné skladby a odstraňování netvárných nebo poškozených jedinců. Velký důraz je kladen na obnovu lesa přirozeným zmlazením, a to zejména v dubových částech lesa. Postupným výběrem jednotlivých dospělých stromů se zvyšuje množství světla dopadajícího na zem, což umožňuje výškový přírůst semenáčků.

Před 60lety žila Chuchle spartakiádou

25. června 2015 v 22:25 | Vzpomínáte si na tu dobu. Také jste chodili na fotbalové hřiště na divadlo? |  - - spartakiáda 1955
Se spartakiádou jsme získali i nové vlakové nádraží. Byl to tenkrát dobrý nápad?

Před šedesáti lety, po sokolských sletech, proběhla v Praze na Strahově první spartakiáda. Předcházelo jí 311 okresních a 28 krajských kol. Dvě stě tisíc každodenních diváků na tribunách zhlédlo na 29 skladeb. Vystoupilo v nich 1,7 milionu cvičenců. Praha se v těch dnech rozrostla na až neskutečný počet nově příchozích a to jak diváků, tak i cvičenců.

Dnes už v naší vísce málokdo ví, že naše obec hostila armádu. Na dostihovém závodišti bylo postaveno obrovské stanové městečko s veškerým zázemím. Tady jsme jako kluci žadonili u vojáčků o odznáčky. "Vojáčku máš odznáček?" "A ty chlapečku máš sestřičku?" Mnozí z nás měli nemalé sbírky. Kde asi skončily? Tady jsme dostávali kostky, ze kterých jsme následně vařili úžasné polévky. Největší zájem byl o kostky, ze kterých se dělalo něco čemu se říkalo kafe. A nebylo zase tak špatné. Pravděpodobně vše bylo od Vitany. Ty kostky jsme později používali na trampských výpravách a zejména na řekách po celodenní dřině na pramici.

O rok dříve bylo postaveno a uvedeno do provozu chuchelské vlakové nádraží. Mělo mít dva účely. Posloužit spartakiádě a následně návštěvníkům dostihového závodiště. V prvém případě ten nápad byl dokonalý, neboť z vlaků se hrnulo neskutečné množství mladých lidí. V tom druhém padla kosa na kámen. Rok za rokem chodilo na dostihy stále méně lidí. A dnes v době automobilismu je - přehnaně řečeno - nádraží spíše přítěží.

U Vltavy, kde parníky byly plné mladých lidí, to den co den žilo a nejvíce pak ve večerních a nočních hodinách. Kolem Vltavy byla promenáda plná láskychtivých osob. Vrbičky jim nestačily. Fotbalové hřiště a přilehlé pozemky rovněž patřily vojsku. Armádní ženisté zde vybudovali ohromné jeviště, kde neustále program za programem. Vystupoval zde tehdejší celorepublikový herecký sbor, zpěváci, zpěvačky, komici, soubory, atd.

I v Malé a Velké to žilo. Hospody a restaurace hučely od brzkých hodin až do těch ranních. Na zahradních restauracích hrály kapely a parkety byly neustále obsazeny tanečníky. A my kluci jsme si to rovněž uměli pořádně od podlahy užít.Restaurace U Helmichů alias U Tůmů

19. června 2015 v 23:12 | Děkujeme za zaslání. Máte ve svých archivech také něco zajímavého? Posílejte na chuchleblog@seznam.cz. děkujeme. |  - - U Helmichů, restaurant
....

Není z minulosti zrovna málo fotografií, na kterých jsou před domy lidé. Je smutné, že i po těch letech již nevíme kdo to byl, neznáme jejich jména, příjmení, povolání, osud. To je smutná kapitola. Kolik je asi rodin, které se zbožnou úctou přechovávají pro další generace snímky svých předků. Máte? Prosím pošlete na chuchleblog@seznam.cz. Předem děkujeme...


Existuje ještě o hodně starší černobílá fotografie. Je tady někde na blogu. Pokusím se jí najít a vložit sem odkaz. Jak níže Jiří správně píše my nevíme, kdy vznikl ten násep s novou zvýšenou silnicí. Nabízí se možnost, že někde v době kdy se stavěla silnice, dnes Strakonická. A že by to spadalo i do doby, kdy se u Vltavy budovaly poldry? Třeba nám Tomáš Hromádka něco zajímavého napíše.

Nedávno tady ing. David Vokurka napsal, že staré chuchelské nádraží bylo od dnešního přejezdu blíže k Radotínu. Já o tom tak přesvědčen nejsem. Na této fotografii je vidět ohrazení. Mám pocit, že právě zde ta vlaková zastávka byla. Ale podepsat bych se pod tento názor nemohl...

** ** ** ** **

Na snímku ještě jednou restaurace, tentokrát už s názvem Tůmova. Zajímavá je ta cesta, která vede v místě za dnešním úřadem a především to, že tenkrát byly podle pohlednice šraňky přímo před tou restaurací. Znám to sice ze starých map, ale nevím, kdy vlastně byly přesunuty tam kde jsou dodnes. Z vyprávění vím, že do té Tůmovi restaurace chodili návštěvníci z širokého okolí, že tam hrála hudba, byl tam taneční parket a kulečník. Paradoxem pro mne je, že já tu restauraci v provozu nezažil a přitom tady na vebu máme nejvíc obrázků té možná nejstarší chuchelské restaurace. (jk)

A Jiří představ si, že já jako úplně malý klučina si dokonce na něco, zejména z té zahradní restaurace, ještě pamatuji. Otec tam se svou kapelou často hrával. Bylo to úžasné. Škoda, že dobré nápady odcházejí. Ty zahradní restaurace s tanečním parketem byly úžasné. Dobře se pamatuji na tu U Holečků i na Start. (vb)


A nyní, doufám že ne naposled, ještě jeden snímek...


Ale nic není zadarmo. Jeden panák 1cl 30 Kč,-

19. června 2015 v 11:53 | Přijďte ochutnat desítky piv, ale i tvrdý alkohol z Kuby |  Aktuality
RESTAURACE RESTO
Vrážská 238/8 naproti nádraží v Radotíně

VÁS U PŘÍLEŽITOSTI 1. VÝROČÍ OTEVŘENÍ RESTAURACE
ZVE NA OCHUTNÁVKU JEDENÁCTI DRUHŮ PIV Z ČESKÝCH MINIPOVOVARŮ
A
NA OCHUTNÁVKU JEDENÁCTI DRUHŮ KARIBSKÝCH RUMŮ
NAVÍC VÁS ČEKÁ NEJEDNO DALŠÍ PŘEKVAPENÍ
VŠICHNI CHUCHELÁCI JSOU SRDEČNĚ ZVÁNI

Máte rádi stará auta? Tak se přijďte pokochat

19. června 2015 v 11:43 | Určitě to bude velká a zajímavá podívaná... |  Aktuality
Bohužel nevíme zda chuchelský občan má vstup zdarma. Třeba nám na to někdo z místního úřadu odpoví...

Image

Časový harmonogram

19.06. Pátek
14:00 Otevření aréalu, nájezd účasníků, stavba rampy.

20.06. Sobota
10:00 Otevření pro diváky
10:00-14:00 Představování na rampě
14:00-15:30 Vystoupení skupiny Screwballs
16:00-16:30 Vystoupení skupiny Moonshine Howlers
17:00-18:00 Vyhlášení všech kategorií
Pro členy klubu: 18:30-19:00 mimořádná členská schůze

21.06 Neděle - Závěr, do 12:00 vyklizení areálu


ČERNÁ KRONIKA - jen abychom nezapomněli

13. června 2015 v 16:39 | Pod tento článek budeme vkládat události na které nemůžeme být hrdi. Své názory pište pod tento článek do komentářů. |  Černá kronika
Jsou záležitosti, na které můžeme být v v naší milované obci hrdi. Ty vložíme do bílé kroniky. Ty opačné, zhůvěřilé, pak do kroniky černé...

POVODNĚ - (Jiří Kodet) -Zastupitelstvo pod vedením pana Mgr. Martina Melichara si po povodních rozdalo vysoké mimořádné odměny. A tím jejich práce na ochranu našich vísek před povodněmi skončila! Občané se stále ptají. Byly ty peníze, které si odsouhlasili oprávněné? Kde těm zastupitelům je dnes konec? Že by platilo - po nás potopa?JAK SE ORGANIZUJÍ VOLBY V CHUCHLI - (ODS) -