Duben 2015

Pomník padlým a náměstí Chuchelských bojovníků

30. dubna 2015 v 22:56 Květen 1945
Je tomu již 78 let, kdy byl v centru Velké Chuchle na dnešním náměstí Chuchelských bojovníků postaven pomník Antonínu Švehlovi, který byl ale v době protektorátu znehodnocen, začerněn. Až v roce 1959 byl původní žulový monolit použit k obnovení do podoby dnešního Pomníku padlých, tedy "obětem odboje a revoluce 1914 - 1918, 1939 - 1945". Za několik dní i u tohoto pietního místa vzpomeneme 70. výročí Květnové revoluce.

Dnešní uspořádání náměstí Chuchelských bojovníků se začalo postupně vytvářet od přelomu 19. a 20. století zavezením obecního rybníku na východní straně návsi. Současný tvar centra ale vznikl až o mnoho let později, když bylo v roce 1936 zbouráno stavení původní obecní pastoušky, tehdy užívané jako obecní úřad a postavena současná silnice před pomníkem. Následující rok byl postaven v úvodu zmíněný pomník, kolem kterého byly vysazeny dvě lípy. Před každou z nich byla umístněna kamenná deska s nápisy "Lípa Benešova", "Lípa Masarykova".

Obě lípy byly zlikvidovány i spolu s kamennými deskami už za protektorátu. Parčíku kolem pomníku se za mnoho desetiletí dostalo jen malých úprav. Před nedávnou dobou byl žulový kámen odborně vyčištěn, v červenci loňského roku byl vandalským způsobem odcizen státní znak z měděného plechu i pamětní deska. Dnes byla odborně provedena již nutná úprava zeleně v parčíku kolem pomníku a další zvelebení zde bude myslím pokračovat.
-jk-

....

Chuchle bude mít námořní přístav

30. dubna 2015 v 14:49 | Vypadá to, že na našem břehu vyroste obrovská marína |  Aktuality
Nic moc zatím na chuchle.blog.cz alias Naše Chuchle nevíme, ale zjistíme...

Zatím více ZDE!!!

....

Ono už tady jednou mezi Velkou a Malou obraciště pro parníky bylo. Říkávalo se tam v Necičkách. A lehávala tam krásná děvčata...

Tak to je tedy síla! Že by levá ruka nevěděla co dělá pravá noha?

30. dubna 2015 v 14:12 | Co nám asi na následující řádky odpoví výbor pro dopravu? |  - - vše o dopravě
Co k tomu ještě dodat?

Včera jsem byl svědkem situace, kdy autobus z Chuchle po projeti vlaku a otevření závor odbočil do Radotinské. Zastavil v zastávce a za nim jelo nákladní auto a nemohlo se díky umělohmotným zábranam vyhnout. Za nim se nahromadila další auta, které stála až na přejezdu a výstražné znamení se rozblikalo červeně. Naštěstí autobus opustil zastávku a kolona za nim se dala do pohybu a než spadly závory tak všechna auta stačila přejezd opustit. Ale bylo to těsné.
Pavel Oberherr

Chuchle bývávala překrásnou vískou...

29. dubna 2015 v 18:04 | ...ale doba se mění říká se tomu pokrok. A už je to jen beton, umělá hmota na silnicích a tak vůbec. Kde to asi skončí? |  - - vše o dopravě
Vypadá to příšerně, ale již to bylo třeba. To budou zase řidiči šílet a nadávat...

Křižovatka u železničního přejezdu je jedna velká hrůza. Lépe by bylo napsáno takový prapodivný kruhový objezd, který nemají nejen v celé Evropě, ale ani na celém široširém světě. Není zkolaudována a navíc je (byla) hrozně nebezpečná. Jeden se až diví, že tady ještě nedošlo k žávažným havariím.

Ještě do těchto dnů to probíhalo tak, že auta od Radotína stála při uzavřeném železničním přejezdu v nekonečných zácpách a neustále se snažila stojící auta předjíždět. Snad se nikdy nestalo nic vážnějšího než že došlo pouze sem tam na plechy a nekonečné nadávky.


Dnes je problém vyřešen, ale zároveň nic neřeší. Situace zde je totiž neřešitelná. A aby toho nebylo málo, tak podjezd (dříve se říkalo tunel) je v nedohlednu, tak jako i nadjezd. Odborníci se totiž opět přou jak zde celou tu dopravní situaci vyřešit. Budeme i nadále zde na blogu informovat. Pouze zde najdete vždy objektivní a nikým neovlivňované zpravodajství.

Pozvánka na procházku za kytičkami Chuchelského háje

29. dubna 2015 v 17:30 | Vítán je každý kdo se chce seznámit s veškerou tou krásou našeho milovaného lesa. Vhodné i pro maminky s kočárky a tak vůbec. Ani pejsci a kočičky nejsou překážkou. |  Klub seniórů
7. května v 09.00 hodin
na náměstí Omladiny u základní školy

I tato orchidej prý v Chuchelském háji roste. Já jsem jí ale nikdy u nás nepotkal...

Půjdeme jen tak zlehounka lesem a budeme si o kytičkách, houbách, ptactvu nebeském jen tak s láskou povídat. Vítán je každý kdo se chce s Chuchelským hájem seznámit. Otázkám se bránit nebudeme. Na závěr navštíváme obě vyhlídky nad údolím Vltavy, kde si pojmenujeme vše co v dálce uvidíme. Nebudou chybět ani příběhy z dávné i nedávné historie. Zkrátka si uděláme pěkný a zajímavý den.
Klub senioru
Okrašlovací spolek
A nezapomeňte doma fotoaparáty. Uděláme vás krásné...

I děti si to jistě hodně užijou. A bez maminek to nepůjde. Kdo by ty divochy uhlídal.

...


Pozvánka na výstavu

29. dubna 2015 v 17:24 | Když to jde v Holyni, tak proč by se nemohly pořádat výstavy i ve Velké Chuchli. Co nám v tom brání? |  Aktuality
Do Holyně je to jen co by jsi kamenem dohodil. Nejlépe na kole přes Slivenec, nebo na konečnou tramvaje na Barrandově. Pak je to pěšky cca deset minut. Chuchelští senioři určitě vyrazí!

....

TŘEŠŇOVKA I aneb chuchelské sady

27. dubna 2015 v 22:15 | Zde to byla tribuna pro chudší, ale peníze se tady pořádně točily. |  - - sady
Tady to žilo. Přišla jiná doba a vše je dodnes jinak...

Máj lásky čas

Podle kvetoucích stromů už to třešńovka v žádném případě není. Škoda.

Nebylo v Chuchli dítěte, které by se tam nepokoušelo se nejen naučit lézt na stromy, ale také si pořádně nacpat břuch. Bývávalo nám z toho množství třešní, višní, chrupek mnohokrát hodně špatně. Vždy jsme ale s láskou mysleli na rodiny, Nebylo nikoho kdo by například nemiloval bublaninu, Ocukrovaná to byla až neskutečná slast...

Bývávalo to ale i o velkém dobrodružství. Nebylo dne aby nás tady hlídač pořádně neprohnal. My jsme ale už jako malý kluci byli pořádně vyčuraní. Ti menší se nechávali chlapem s holí honit a ti větší a ohebnější na druhém konci třešňovky česali až do úmoru. Pak jsme se poctivě podělili.

(...dokončení brzy - II. světová, dostihové dráhy v trávě, sázení a podvádění atd.)

III. veřejné zastupitelstvo.

27. dubna 2015 v 22:10 | Tak jsem vyhrál!!! Holt kdo umí ten umí. |  Zastupitelstvo 2015/2016/2017/
Nemohu psát, mám zavázaný prst. Tak jenom krátce.

Od 1. do 4. května bude uzavřen železniční přejezd.
Autobusy nebudou do obce zajíždět. Nastupovat a vystupovat lze pouze u Startu.
Pro chodce bude možné přejezd přejít.

** ** ** CAUSA BILLBOARD: (Kdybych byl sázkař, tak bych se s klidem vsadil, že tato žádost se opět zadními vrátky na zastupitelstvo vrátí. A to již bude po třetí! A vyhrál bych pěkné prašule. Tak počkejme jestli bych býval vyhrál nebo nedej bože prohrál.) To jsem napsal minule a představte si že jsem vítězem! Více se dočtete ZDE!!!

A představte si, že zastupitelstvo na potřetí billbord schválilo. O slovo se přihlásil i pan Melichar, který upozornil, že řada obyvatel ho nechce, neboť je v nočních hodinách obtěžuje svým nepřijemným svitem. V zápětí navrhl aby podnikatel za reklamu měsíčně platil obci 9000,- korun. Co si myslet o zastupitelstvu, které neustále svá rozhodnutí mění?!

** ** ** Je divné až smutné, že občané Chuchlí nemají vůbec o věci obecní zájem. Přišlo pouze devět občanů. Při devítičlenném zastupitelstvu to byla plichta.

** ** ** FINANCE: Obec obdržela od magistrátu 13 000 000,- korun 10/3 na stavební práce pro základní ale i mateřskou školu. Další kulaté penízky došly na zvýšení mezd učitelů - 78 800 základní, 49 000 pak dostane mateřská. Nevím ale jestli je to na každý měsíc?! Nebo nedej Bože na rok?

- - - Další peníze poslal "Hornbach" - 4 250 000,- korun. Budou deponovány na samostatný účet.

- - - Pravděpodobně se o 2 koruny prodraží obědy pro důchodce. Z 63 na 65 korun. Dobrou chuť.

** ** ** KONTROLNÍ VÝBOR: Problematika kolem elektromobilu trvá. Jeden z jeho řidičů pan Kováč z Chuchle odchází. Nevíme ale proč?!

- - - zahrádky a zahrádkáři mohou být klidní. Zatím vše zůstává na současných právních mantinelech.

- - - horší situace je u pozemků kolem Vltavy. Pronajímatel nezaplatil nájem, a tak podle smlouvy s ním může být smlouva ukončena. To se pravděpodobně i stane. Vše se točí kolem ekologických zátěží kolem řeky. Smlouva je uzavřena až do roku 2033(?)

** ** ** PŘÍSTAV: Pan starosta St. Fresl přinesl z magistrátu divnou až zlou zprávu. Město Praha zamýšlí ve Velké Chuchli vybudovat přístav a opravnu lodí. Znamenalo by to, že řeka by byla rozšířena až k plotu Čechoslovanu. Na délku by to mohlo být možná k jezu, nebo i o mnoho dál. Také se tomu říká revitalizace poldrů. Pro nás je důležité vědět, že by nebylo tedy tak obtížné poldry vrátit i bez přístavu do původního stavu!

- - - příští zastupitelstva se budou konat v Kulturním domě. V horní části, dříve hostinec, budou mít sídlo chuchelské děti.

** ** ** VÝBOR PRO ŽIVOT, KULTURU A SPORT ASI STÁLE NEPRACUJE. Žádný příspěvek, žádný návrh, zkrátka nic!!! A to již trvá minimálně osm let...

Poznámka: Obdržel jsem obsáhlý dopis, ve kterém se podrobně hovoří, že nemálo našich spoluobčanů se napojilo na eletřinu vežejného osvětlení. Dnes prý i jednotlivci musí zaplatit několik set tisíc korun. Fáma nebo, nedej Bože, pravda?!

...a jen tak něco málo pro oko od Karla Kolínského.

Chuchelská vyhlídka II

25. dubna 2015 v 22:18 | Šéfové na magistrátu rozhodli, že bude jenom zábradlí jako na chodníku u silnice. Návrhu chuchelského Okrašlovacího spolku se ujala paní Jana Plamínková. |  Okrašlovací spolek
Chuchelská skála a neustále výmluvy: Peníze sice nejsou problémem, ale muselo by se udělat stavební povolení. A to vypadá i na jeden rok. Ale my si dokážeme počkat že? Chodí tam málo lidí, a tak ty vložené finanční prostředky by se nevyplatily. A to je jeden ze zásadních omylů. Chuchelský háj rok za rokem navštěvuje stále více lidí, zejména těch, kteří nedaleko bydlí. A to zejména ze Slivence, obou Chuchlí, ale i z Barrandova a ostatních částí Prahy. A ten tlak je již dnes stále silnější. A to na straně druhé není zas tak moc dobře. Zdejší lesy jsou bohaté nejen na rostliny, ale i na živočichy, ptactvo nebeské. Při velkém tlaku to nemusí Matička příroda přežít.

Shodou okolností jsme dnes navštívili hrad Krasíkov. Bývala tam rozpadlá hradní věž, ze které by ale mohla být vynikající vyhlídka. A co se nestalo. Oprava by stála majlant.

Ale chytrý mozek na to šel od lesa. Nic moc neopravoval, ale na zbytky věže položil kovový rošt, který řádně ukotvil. A bylo hotovo. Dnes tam zcela zdarma denně, a zejména pak o víkendech, chodí na tisíce lidí. Pokoukají, nedaleko posedí u ohně, pokecají, prohlédnou si okolí a na závěr zajdou do nedalekého historického statku se podívat na zvířátka a usednout do tamější hospůdky. Pro děti ráj, pro dospělé klid v duši. Což něco podobného udělat i na Chuchelské skále?

....i ten přístupový chodníček by na naší skálu mohl být.

Klid v duši jedna...

....a klid v duši dva. To je pohoda co. Tak pojeďte s chuchelským Okrašovaícm spolkem a také si to užívejte na plno.

Letošní první vstavač v Chuchelském háji. Který pak to asi je?

Výstavba Hornbachu ve fotografii na nekonečné pokračování....

24. dubna 2015 v 18:33 - - Hornbach
Já si stejně myslím, že ta zelinářská zahrada by byla pro chucheláky prospěšnější. A co vy? Jaký máte názor? V komentářích najdete ANKETU!!!

Více o tomto velkopozemku najdete ZDE. Zejména o jeho historii. Jestli o tomto území a o lidech, kteří na něm hospodařili, víte něco povícero, tak prosím pište do komentářů. Děkujeme.


S velkou pravděpodobností nejstarší fotografie této oblasti. Dokázal by někdo z vás letopočet vzniku snímku upřesnit?

Vše se tady začalo měnit někdy na začátku osmdesátých let minulého století. (prosím upřesněte ten termín.) Bylo rozhodnuto, že se tady usídlí ve velkém ČSAD. Vytvoří si tady zázemí a parkoviště pro autobusy. Netrvalo dlouho a bylo rozhodnuto, že tento dopravce tady nebude. O pozemek projevil zájem někdo jiný. Ten ho ale rovněž nedostal. Praha začala produkovat obrovské množství zeminy, kterou nebylo kam složit. Zavezly se podry u Vltavy, proto i ty hrůzy povodně, došlo i na tento prostor. Místo zelinářů a kvalitní černozemě tady budeme mít velkoprodejce. On a jemu podobní tady vydělají spoustu peněz, které v zápětí odputují do daleké ciziny. A je vymalováno. A nám tady v republice budou moc chybět.


23. dubna 2015 -
Prostor den za dnem je více srovnaný. Nebude to již trvat dlouho a začnou stavební práce. Stejně si ale myslíme, že té černozemě je pro každou stavbu škoda. Všimněte si jak na vedlejších pozemcích Vietnam ve velkém pěstuje zelenínu. Bphužel je určena pro jiné...