Březen 2015

CAUSA billboard aneb to je ale překvapení!

31. března 2015 v 7:56 | Nejhorší je, že levá ruka neví co dělá pravá noha. |  CAUSA billboard
Není v Evropě, v České republice, v Malé a Velké Chuchli člověka, který by nevěděl, že billboardy a jakékoliv reklamy na silnicích, dálnicích, jsou nepřijatelné. Odvádějí pozornost řidičů a každoročně způsobí úplně zbytečné havárie, při kterých i umírají lidé! Na silnicích jsou převelice často vidět vozidla všech velikostí a kubatur jak jsou naraženy pod billbordy v betonu, nebo omotány kolem ocelových stojek. Opravdu ty reklamy potřebujeme?

Dnes již existují vyhlášky a zákony, ve kterých se říká, že billbordy na silnice, do přírody, nepatří! Nedávno tento problém řešil i magistrát hl. m. Prahy. Vydal příkaz, že podobná reklama, ale i jiná v Praze, nebude. První opatření se např. udělaly v historické, turistické části města. Dále bylo rozhodnuto, že jakmile smlouvy na reklamy doběhnou již nebudou obnoveny!!!

POUZE CHUCHELŠTÍ ZASTUPITELÉ ZASPALI DOBU!
NEBO SNAD NAOPAK DOBŘE VĚDÍ CO DĚLAJÍ?

Ale co se na posledním veřejném zasedání místního úřadu nestalo: Na ulici Starolázeňská před Domem čtyřkolek, tam jak jsou schody na Strakonickou, bylo před lety povoleno postavení obrovského billboardu. Jenom nevíme, jestli to bylo za starostování pana Fresla nebo až pana Melichara. Co ci budeme povídat. Je to šílenost.

A to teprve ta chuchelská zastupitelská fraška začíná. Není to zas tak dávno, ještě za minulého zastupitelstva, kdy organizace, které ten billbord patří, požádala o prodloužení smlouvy. Dobře si pamatuji jak jí na veřejném zasedání předkládal zastupitelům a veřejnosti pan - dnes již exstarosta - Mgr. Martin Melichar. Dotyčný dokonce, jestli si to dobře pamatuji, s prodloužením souhlasil.

Přítomní občané, ale s pokračováním smluvy nesouhlasili a v diskusi to dávali hlasitě najevo. Je ale také pravda, že billboard přináší obci nemalé peníze. Kolik to ale je, tak to si nepamatuji. Mezi ně - světe div se - patřila i tehdejší křičící a vše kamerující většina. Která dnes, za starostování pana Fresla, jen tiše sedí a prsty mele mouku. Tenkrát byli představitele rozumní a rozhodli, že se smlouva nechá doběhnout a pak bude ukončena a billboard bude odstraněn!!!

§§§ ALE CO SE NESTALO §§§

Doslova záhadně - a nikdo neví jak k tomu došlo - se žádost firmy objevila na pondělním zastupitelstvu znova i když již jednou bylo hlasováno a zastupiteli rozhodnuto. Omyl? Nebo někoho úmysl? Na tuto skutečnost upozornil jeden z občanů. Proč ale ne pan Melichar. Ten si přece tuto causu musel dobře pamatovat...

Zastupitelům tato informace byla šuma fuk. Zkrátka se rozhodli hlasovat znova a pravděpodobně firmě vyhovět. Bohužel nejsou pravděpodobně dobrými počtáři a tak jim to nevyšlo.

Omluvili se tři zastupitele - pání Pořízek a Kadeřábek a paní Felixová. Tak se stalo, že všichni za "ODS" neměli potřebný počet hlasů. Byli neusnášení schopní. Žádost firmy o prodloužení nájmu nebyla schválena. Pro byli páni: Fresl, Klán, Šimek a Mařík. Proti pánové Melichar a Daubner. (Zastupitelstvo má devět členů. Aby byl návrh přijat, tak pro jich musí být pět.)

(Kdybych byl sázkař, tak bych se s klidem vsadil, že tato žádost se opět zadními vrátky na zastupitelstvo vrátí. A to již bude po třetí! A vyhrál bych pěkné prašule. Tak počkejme jestli bych býval vyhrál nebo nedej bože prohrál.)

ALE TO JEŠTĚ NENÍ KONEC. NYNÍ, v souvislosti s touto causou, JE VELKÁ PŘÍLEŽITOST OBJASNIT SOUČASNOU SITUACI HNUTÍ A POLITICKÝCH STRAN NA CHUCHELSKÉ RADNICI.

(... dokončení pravděpodobně zítra v noci.)

Chválíme: veřejného zastupitelstva se zúčastnil minulý zastupitel a dnes radní Prahy 5 pan Viktor Čahoj. Věřme, že to nebylo naposled. Všimli jste si, že z bývalých zastupitelů již nikdo na zasedání nechodí. Proč asi? Rozumíte tomu někdo? Měli opravdu v těch minulých časech o obecní záležitosti vůbec zájem?

VÍTE ŽE?...
... jak jsme vás již vážení spoluobčané informovali bylo vydáno stavební povolení na výstavbu Hornbachu. Zanedlouho se začne budovat. Je chvalyhodné, že zastupitelstvu se podařilo zajistit, aby nákladní vozidla nezajížděla do Chuchle. Veškerá doprava bude pouze na Mezichuchelské a Strakonické. V případě že budete mít problémy, tak se s důvěrou obraťte na chuchle.blog.cz. / chuchleblog@seznam.cz

... bohužel, problémy přetrvávají v K8, Kazínská 8, bývalý Femat. Existuje rozhodnutí stavebního úřadu v Radotíně, že v hale nesmí být více lidí než 20. Zastupitelé nyní požádali Radotín aby toto číslo bylo navýšeno na 100. Nevím jak vy, ale já nechápu, že ta druhá část haly, aerobik, problémy nemá. Rozumíte tomu někdo. Co ty Davide?

... zastupitelstvo pravděpodobně ještě nezačalo projednávat co s Klubovým domem. A čas neustále běží. Tedy především s prostory po bývalé restauraci. Mátě někdo nějaký nápad co by tam mělo být? Co by se tam mělo dít? Své názory prosím pište pod tento článek do komentářů.

... byl vytvořen plán na zvelebení památníku hrdinů z první světové války. Jenom je škoda, je divné, že tento návrh nebyl, např. ve zpravodaji, předložen k posouzení občanům naší milované vesničky. Opravdu je správné aby o takovém rozhodnutí rozhodovalo pouze několik zastupitelů? Když navíc v Chuchli máme řadu odborníků, podnikatelů, přes zahrady, sady apod. Třeba by mohli přijít s něčím hodně zajímavým. Úpravy včetně opravy pomníku příjdou na téměř 200 000 ,- korun.

Domnívám se, že není správné aby hlavní dřevinou tam byla lípa. Vždyť každý historicky znalý člověk ví, že dub byl dřevinou Germánů, lípa pak Slovanů, ale na pietní a pohřební místa se vždy vysazovala smuteční vrba. Ta původní, kterou zničil čas. byla přenádherná. Tak proč tu tradici zavrhovat?

... zastupitelstvo rovněž projednávalo zda setrvat ve svazku starostů městských částí. Každoroční zápisné je 10 000,- korun. Názory jsou různé. Bylo rozhodnuto, že pan starosta Fresl se s problematikou seznámí a bude rozhodnuto později.

... opět se hledá nájemce stánku na konečné autobusu. Tak jestli někdo máte chuť, tak nyní máte za 1000 korun měsíčně možnost. Dobře si vzpomínám, jak na veřejném zastupitelstvu jsem žádal úřad, aby dotyčné vvysvětlili, že tam se žádného majlantu nedočká. A to především proto, že v Chuchli a zejména v té horní chybí lidé. Ráno odjedou do práce, vrácí se pozdě večer a děcka ze školy zase tolik prašulí nemají. Navíc prostory jsou na skladování naprosto minimální. Bohužel to dotyčné živnostnici nechali naplno sežrat. Nebo máte někdo nápad co tam dělat?

... na místní úřad rovněž přišla žádost o možnost výstavby domovního komplexu nad Zahrádkami. Zastupitele tento návrh jednohlasně odsoudili! A udělali moc dobře!

... stavební výbor ústy pana arch. Daubnera prohlásil, že nepodepsané podněty projednávat nebude. Místní postavička, takový druhý Mašita, ale i ombudsman obce, pan Václav Burle, mu pak rozsáhle vysvětlil, že tento názor je protiústavní. Vysvětlil mu to konkrétně na činnosti policie České republiky a dalších státních i obecních orgánů.

... na obecním úřadě po městské policii zbylo kolo. Tenkrát, když se zřizovala služebna na obecním úřadě to byla velká sláva. A dnes, kde ty loňské sněhy jsou. Velociped se nabízí za 1000,- korun. Podle pana Klána je to spíše vrak na odpis nebo na náhradní díly. Jestli ale máte někdo zájem?

Dovolil bych si navrhnout, aby kolo bylo předáno společnosti, která je renovuje a následně posílá do Afriky. Takto jich tam již skončilo na tisíce. Pro tamější obyvatelstvo, včetně dětí, je to podobné jako když si u nás někdo koupí auto. Tak proč neudělat dobrý skutek, že?!

... pro neúčast pana Pořízka, dovolená, nebyla bohužel projednána zpráva kontrolního výboru. Provede se na příštím zastupitelstvu. Ale jak známe příkladnou práci tohoto výboru, tak to bude pořádný nářez. Přibudou totiž další informace.

... pochválit musíme pana Mgr. Klána, který má na starosti obecní finance. Vždy je řádně přípraven. To ale neznamená, že by aní ti ostatní neměli štábní kulturu. Ale on a pan Pořízek s- nad jenom zatím - vyčuhují nad ostatními! Ale minulé zastupitelstvo a to současné, to je jako nebe a dudy. I když pan Melichar a jeho melodyboys to kvůli těm křiklounům nemělí zrovna lehké. O tom ale podrobně až příště.

... zastupitelstvo rovněž odsouhlasilo spolupráci s Klubem důchodců. Pan starosta Fresl připravil smlouvu, která je z právního hlediska základem dobré spolupráce mezi místním úřadem a našimi milovanými důchodci. Tedy seniory. Jaké štěstí, že jsem ještě chlapec před vykonáním základní vojenské služby. Jak je to správně? Důchodce nebo senior? Asi důchodce. Vždyť nepobírají seniorné, ale důchody!

... o dotaci požádal Čechoslovan a to ve výši 10 000 ,- korun českých. Bohužel, zastupitelstvo nemohlo oprávněně této žádosti vyhovět. Fotbalisté totiž nemají výbor, předsednictvo. A vložit finanční prostředky do černé díry není právně možné. Tak milí fotbalisté snad příště až si konečně své věci dáte do pořádku. Kdy svoláte valnou hromadu? Jestli někdo víte něco více o situaci v Čechoslovanu, tak prosím pište zde do komentářů. Děkujeme.

... na dostihovém závodišti se odehraje opět veliká show. Pořadatele požádali místní úřád o prodloužení akce do 24 hodiny. V minulém roce to proběhlo podobně a žádné negativní skutečnosti nenastaly. Tak proč ne!

Zapomněl jsem na něco? Aha - Veřejného zasedání zastupitelstva se zúčastnilo jen tolik chuchelských občanů, že by ke dvoum mariášovým stolům neusedli. Možná ke třem šachovnicím. A to je špatně. Nemůžete spoléhat jen na toto vynikající zpravodajství?!

** ** ** ** **

Arch. DAVID VOKURKA: S K8 nastal atak na kulturu? Nebo jde o snahu investování zbytečností. Nebo jen to, že neumí stávající garnitura kulturou místo naplnit?

Množství max 20 lidí - v povolení užívání - je dané záchody - 1ž+1m , To je ale pro případ, když se bude využívat pro kroužky atd., kdyby byl prostor využívaný více hodin najednou. Více lidí tam bylo jen o kulturních akcích - např. ochotnickém divadle. Pro kroužky ale i výstavy je počet dostatečný.

Ať mi někdo najde ve vyhlášce či zákoně pasáž kde je popsáno, kde se nesmí pořádat příležitostné např. kulturní akce např. do 100 lidí..

Jakékoliv bloumání a uvažování bude stát peníze, jestli místní zastupitelé dají třeba 0,5 mil, pak udělají jistý posun. zkultivují se záchody a třeba se oddělí i pro vystupující a hosty, udělají se pro imobilní občany atd, zateplý se strop, udělá se další východ, před luxfery se udělají průsvitné stěny atd.

Ale zůstává otázka k čemu a proč. Jaký to bude mít efekt? Nebo se usnesou na tom, že deset let se se záměrem nového centra nic dělat nebude? Pak dobrá možná si budou myslet, že se investice vyplatí. Já si to určitě nemyslím. Výstavy a příležitostné akce druhu jaké tam probíhali a kde se lidé v pohodě střetávali, mohou probíhat stále i v oprášené dílně. Možná se ale myslí na nějaké nóbl akce. Nebo někdo pronajme dopředu prostor třeba kámošovi na nějaký bazar a bude bez starostí. ( to už tu ale bylo)..

Problém se asi hledá záměrně, chce někdo pošlapat velmi křehké začínající aktivity? Jistě- zlatá hospoda U Holečků, tam pořádné záchody udělali až na sklonku fungování sálu. Nebo vemte si kino, to bylo to samé.

Vězte, že už nám tento industriální prostor mnohé městské části v okolí závidí. A divadelníci, hudebníci i filmaři, kteří v prostor K8 navštívili jasně dali najevo okouzlení tímto syrovým industriálním místem.

Pak tu jsou pro mne nepochopitelné věci úplně konkrétní, které nechápu. V K8 je snad pořád odplombovaný hydrant - přiváděla se tam sólo voda kvůli nedostatečnému tlaku. A chce-li někdo oddělovat vodoměry tak nevím jak, protože voda k fitku vede více cestami.

Suma sumárum, místo toho, aby se fitko odhlučnilo oproti K8 - to je fatální mínus, hledají se způsoby jak hledat problémy tam kde obec není na tenkém ledě.

Proč o tom píšu? David Steigerwald připravuje s ochotníky novou divadelní hru, zkouší jí už od září, nechci aby se stalo nepochopení ve smyslu a možnosti využití K8 záminkou k tomu, aby tito mladí lidé, museli sehrát premiéru někde jinde.

Proč se neřeší ty nejzávažnější kauzy s chuchelským majetkem, které má obec ve správě? Je nesmysl si myslet, že o nich zastupitelé nevědí.


Vycházka do jarní přírody

29. března 2015 v 1:29 | Neseď doma za pecí a poď se projít do nejkrásnějších koutů české přírody |  Klub seniórů
Zanedlouho uspořádáme - i pro chucheláky - několik toulek českou přírodou. Za několik dnů pokračujeme. Nebude to totiž letos první toulání...

Vhodné pro kohokoliv. Ujdeme celkem tři kilometry. Kdo bude chtít tak si to bude moci prodloužit třeba na třicet! Nebudeme pospíchat. Bude dostatek času. Zúčastnit se může mladý i starý. Kočárek není překážkou. Pohoupáme, do kopečka pomůžeme, nakojíme, přebalíme. Jedeme vlakem z chuchelského nádraží. Napečte, uvařte čaj i kafe. Bude to fajn. Hlaste se zde v komentářích nebo na chuchleblog@seznam.cz.

Před několika dny nás při toulání kolem Zlaté řeky doprovázela i Česká televize. Zanedlouho se bude vysílat. Určitě se u obrazovek dobře pobavíte...

Snímek kandíku psího zubu z posledního vandru za kytičkami. V neděli jsme ještě dopoledne chytili pěkné počasí...

Prodáme dům ve Velké Chuchli

28. března 2015 v 12:47 | Malý, ale na vynikajícím místě.... |  - - prodej
Na konečné autobusu 244. Patnáct minut na metro. V sousedství jak základní, tak i mateřská škola. Dětské hřiště, uzavřené sportoviště pro starší děti. Nedaleko, doslova za rohem, rezervace Chuchelský háj s areálem zdraví a zologickou zahradou. Obchod, restaurace a do centra Prahy co by jsi kamenem dohodil.


K doptání na telefonním čísle 776 824 928...

Nabízíme k prodeji zrekonstruovaný rodinný dům s dispozicí 3+kk, o podlahové ploše 75m2, který se nachází na terasovitém pozemku o rozloze 513 m2 s nádherným výhledem do okolí, v ul. Pod akáty v Praze 5 - Velká Chuchle. Jedná se o rodinný dům v původní zástavbě mimo záplavové pásmo, na kterém je provedena rekonstrukce v tomto rozsahu: nové vnitřní a vnější omítky, nová plastová okna, vnitřní dveře, nová koupelna, nové el. rozvody a rozvody vody, elektrokotel, radiátory. Nad domem je prostorná půda vhodná k půdní vestavbě. Dům je napojen na elektřinu, vodovod a kanalizaci, plyn na hranici pozemku. K domu dále náleží prostorný dvůr s kolnou a terasovitá zahrada. Možnost vybudovat garáž - zajištěno povolení na připojení na komunikaci. V místě veškerá občanská vybavenost, ZŠ a dětské sportoviště 200 m od domu. Výborná dostupnost do centra - vlak, auto, BUS na metro Smíchovské nádraží cca 10 min. Nemovitost lze financovat prostřednictvím hypotečního úvěru, s jehož vyřízením Vám rádi pomůžeme. 5.790.000,- Kč

Trolejbusová linka do Chuchle

25. března 2015 v 23:01 | Co má trolejbus společného s chuchelskými žáky? Čtěte na konci.... |  - - trolejbus
V tomto krasavci jsme jezdívali do školy...

Po drátech jezdil do Chuchle trolejbus s typovým označením T 400...

Kvůli přestavbě staré silnice na dnešní čtyřproudovou Strakonickou byla v roce 1960 přerušena trolejbusová linka 59. Rozšíření staré zbraslavské silnice z dvacátých let bylo nutné kvůli sílícímu rozvoji dopravy a navázalo na čtyřproudovou komunikaci končící u Malé Chuchle.

Byla to zřejmě jediná pražská trolejbusová trať s pružným vedením na párových závěsech na výložnících. Tyto vyspělejší armatury měly zajistit životnost vedení na třicet let. Trolejové sloupy byly ve středovém dělícím pásu, trať tedy byla dvoustopá. Jen točna na křižovatce ve Velké Chuchli byla jednostopá.

Křižovatka na staré zbraslavské silnici ve Velké Chuchli měla samozřejmě jiný tvar a bylo možné z dnešní Dostihové odbočit vlevo na Prahu. Křížení rychlostní silnice bylo později zamezeno kvůli smrtelným nehodám. K bezpečnosti provozu nepomohlo ani umístnění semaforu v roce 1960.

Trolejbusová trať ze Smíchova do Velké Chuchle byla slavnostně zahájena 18. 4. 1954. Definitivně byla snesena v roce 1962, přestože byla plánována na mnohem delší dobu. Trať měla být zavedena až do Lahovic. Částečně se s výstavbou trolejí směr Lahovice i začalo, ale nikdy ta stavba nebyla dokončena. Po roce 1960 nahradila t-59 autobusová linka 129, která jezdila až do Lahovic.

Souběžně s trolejbusovou linkou zajišťovala spojení Praha - Velká Chuchle - Zbraslav pravidelná autobusová doprava. Provozovaly ji spoje města Prahy, které měly původně konečnou stanici na Jungmannově náměstí, o něco později u Štefánikových kasáren. Bylo to však až v předválečném období. Daleko dříve, už od roku 1926, tady jezdily autobusy soukromých dopravců, ale ještě o mnoho let dříve jezdil na lince Praha - Chuchle - Zbraslav obříautobus pro až 80 cestujících, vlečený původně vojenským tahačem, zvaný Martin.
-jk-

Krásný pohled z místa pod Barrandovem směrem k M. Chuchli, s dvojicí Tater T 400...

Vzpomínka: Bylo nebylo, odehrávalo se to v roce 1956. Tak jako v současné době i tenkrát chuchelská škola praskala ve švech. A pak, že historie se neopakuje. Přes třicet žáků a žákyň, kteří pokročili do šesté třídy, bylo posláno na další výuku do Hlubočep.

Škola na Žvahově byla nová, nádherná a světe div se stojí tam dodnes. Její nespornou výhodou bylo, že v podzemí byl vybudován obrovský protiatomový kryt. Tam bychom si v poklidu hověli i kdyby kolem nás padaly atomové bomby.

A taková jedna brzy přilétla a dala zabrat nejenom nám dětem, ale i chuchelským učitelům včetně pana ředitele, rodičů. I ti nejlepší šprtové v pololetí přinesli ty nejhorší známky. Čtyřky snad potkaly každého a i několik kulí se na vysvědčení ocitlo. Nebyl to tam zrovna lehký život.

Denně jsme museli vstávat o hodinu dřiv než do chuchelské školy. Rychle na křižovatku, tam naskočit do trolejbusu a zanedlouho vystoupit na stanici Hlubočepy. Ta byla naproti zámečku odkud tenkrát, tak jako i dnes, jezdil autobus do Hlubočep. U řeky pak byl přívoz do Braníka. Mnozí to brali pod viaduktem pěkně po svých do kopce. Je to divné, ale dnes by asi podobné toulání malých dětí zpustlou krajinou nikdo z bezpečnostních důvodů nedovolil. Jiné časy, jiné mravy.

Já jsem jezdil zásadně autobusem. Otec kapelník a na konečné autubusu měl pekařství jeden z jeho hráčů na trumpetu. Ten člověk byl ještě ze staré školy. Housky pekl v peci na dřevo. Něco tak lahodného, fantastického, jsem od té doby již nikdy nejedl. Už čekal mezi dveřmi s pytlíkem a v něm kolem deseti ještě vařicích housek. Téměř vždy jsem tak uhájil před spolužáky jedinou, dvě.

Trolejbus měl v zimě obrovskou výhodu. Často mu zamrzla trolej a my místo do školy se odebrali k domovu. Když rozmrzla, tak už nám to bylo jedno. Škola zrovna našim miláčkem nebyla.

Nepamatuji se kdy se to stalo, ale ten den nejen že pršelo, ale voda ihned na zemi se měnila v kluziště. Ani jeden trolejbus nevyjel a my jsme skončili povětšině pádem před domy. Měli jsme ale ve svých řadách jednoho šprta. Jmenovat ho nebudu, který pěšky kolem řeky došel do školy. To byl potom fofr. Jak to, že Toník jo a vy všichni holomci ne! Bylo to celé takové na hlavu. Všude led a nebezpečí nějaké zlomeniny byl na pořadu každou sekundu, minutu.

Proč jít do školy, když venku je to bohovské. Někdo bruslil, další hráli bandy hockey, chuchelské kluziště praskalo ve švech. Mělí jsme krásné dětství, které už se opakovat bohužel nebude. Ale ta škola na Žvahově? Tak to byl pro nás gulag... -b-

Konečná trolejbusu ve Velké Chuchli. Nemovitost na snímku byla zbourána někdy v padesátých letech.


ZLATÝ ERB aneb blahopřejeme

24. března 2015 v 23:03 | Opět jsem byl potěšen z rozhodnutí našeho pana starosty Stanislava Fresla. Udělal vše pro to aby se slavnostního setkání papalášu nemusel zúčastnit. Poslal za sebe náhradu. Správné rozhodnutí pane starosto. Získáváte u chuchelských občanů další body. |  Aktuality
Před okamžikem pan učitelskej na oficiální facebookové stránky obce vložil ke Zlatému erbu komentář. Tak moc jsem se rozčílil, že jsem se rozhodl přece jenom sem o Erbu něco více napsat. A když jsem tam ještě uviděl na fotografii toho človíčka s igelitovou taškou, tak jsem se již neudržel!

Teď tady sedím u počítače a přemýšlím jestli mám napsat další článek o tzv. Zlatém erbu. Ten minulý zde na blogu na požádání místního úřadu, pod velením pánů Melichara a Kováče, pan učitelskej, který měl na tento blog tehdá přístup, smazal.

Podle mého názoru je to příšerná šaškárná, která nás všechny stojí moře peněz. Ouředníci si vymyslí Zlatý erb, sami si ho pochválí, rozdají si ceny a pak si ještě v pracovní době pokecají u prohýbajících se stolů. A přitom dobře vědí, že ty městské a místní internetové stránky jsou paskvilem, pouze stranickou hlásnou troubou. Potom lidem z ulice nezbývá nic jiného než si vytvářet vlastní noviny, zpravodaje, internetové stránky. Nedávno si stát nechal udělat obsáhlou informaci, studii, o současném stavu informačních prostředků na magistrátech, obecních úřadech apod. Výsledek dopadl velice žalostně. Internetové stránky, zpravodaje, noviny, se vůbec nevěnují lidem, ale pouze preferují stranické zájmy. A to je špatně! Stačí se podívat na chuchelský zpravodaj a každý hned pochopí co měl básník na mysli....

Ale abych byl spravedlivý. Pravdou je, že jsem se domníval, že ve Zlatém erbu jednu z předních cen dostane tento chuchle.blog.cz. Ó, jak jsem se opět zmýlil!!! A stačilo tak málo. Kdyby celá Chuchle, tedy dvě Chuchle, tento blog navrhla, tak to by potom bylo překvapení, šaškárna ještě větší!

...i taková krása roste nedaleko naší milované obce. Zítra opět vyrážíme. Nechcete se někdo přidat? Máme ještě tři volná místa.

Malá tůň

24. března 2015 v 13:30 | Pojďme se pokusit přes magistrát dát tuto tůň do původního stavu. Snad se povede! |  - tůně
Více o této krasavici se dočtete ZDE!!! Článek byl uveřejněn již na letité diskusi, která byla součástí internetových stránek místního úřadu. Tu svévolně pak pan Kováč zlikvidoval....


Není určitě v Chuchlích mnoho občanů, kteří si uvědomují jaký že to poklad v podobě tůní v Chuchelském háji máme. Ale chováme se k nim přikladně? Tak to ani náhodou. Právě tato Malá je v nedůstojném stavu. Pojďme jí vrátit do historické podoby?!

Tůně byly dokonce tři. Dnes tam jsou již jenom dvě. Ta první, která byla hned u dnešního areálu zdraví nikdy moc vody neměla. Byla to spíše taková louže. Jak ale vypadala na začátku minulého století, nebo v době kdy ten propad vznikl, se asi už nedozvíme. Ale kdo ví. Náhody existují. Zrovna v tyto dny jsme se potkali v lesích nad Zlatou řekou s rodinou, která původně pochází z naší vísky a představte si, že mají v držení deníky svých předků. Snad se nám je podaří získat...

Malá tůň, jak jsem jí nazval, v padesátých letech ještě měla vody dostatek. Později zmizela. Lesy posléze (u roků nechci hádat, ale jestli někdo víte, kdy se co odehrálo tak prosím dejte vědět) tůň vybagrovaly a cisternou vodu přivezly. Opět ožila a začala tak jako v dobách historických zvěři sloužit jako napajedlo.

Bohužel pravděpodobně pro nedostatek srážek vody neustále ubývá. A to teprve před sebou máme letní období. Domnívám se, že je třeba něco udělat aby tůň měla vody stále dostatek. A kde je problém?

Když Lesy hl. m. Prahy proláklinu vybagrovaly, tak vytěženou zeminu uložily mezi tůň a asfaltovou cestu. A to byla zásadní chyba.

Ještě si jako kluk pamatuji, jak starý hajný pan Vambera na cestě dělal stružky, spády, aby dešťová voda tekla do prolákliny. Vytěžená zemína přítoku vody však brání. Domnívám se, že voda přitékala i stružkou z polí.

Pojďme společně tu chybu napravit...

Poznámka: Nevíte někdo proč u Malé tůně již ten včelín nefunguje?

Podle stop v bahně je tůň zvěří v nebývalém množství navštěvovaná.


V naší obci se začínají dít zázraky

24. března 2015 v 8:05 | Po zviditelnění se výboru kontrolního nyní vstupuje na scénu i výbor pro životní prostředí. Jenom jeho předseda stále, tak jak je jeho dobrým zvykem již po řadu let, mlčí. |  CHUCHELSKÝ HÁJ

Ing. JIŘÍ ŠPAŇHEL O TĚŽBĚ V CHUCHELSKÉM HÁJI

Vážení spoluobčané Velké Chuchle, Vím, že po ustanovení nového zastupitelstva v naší obci, se znovu rozvířila diskuse o neinformovanosti občanů. To se týkalo i výboru životního prostření místního úřadu, kde jsem členem, a to zejména o dění v Radotínsko-Chuchelském háji.

V závěru článku na internetových stránkách obce pan Špaňhel napsal následující věty, které je nutné doplnit: "Moje stanovisko je následující. Lesy na území MHMP nejsou lesy těžební ale rekreační. Duby ve stáří 130 let nejsou staré a určené k těžbě."

Václav Burle: já bych k tomu ještě dodal, že Chuchelský háj je i významnou evropskou rezervací. Tam by se vůbec kácet nemělo. Pouze v případě, že by dřeviny ohrožovaly lidi. Háj je tak vzácný, že tam dokonce bylo zřízeno bezzásahové pásmo. To znamená, že se tam nesmí vůbec do porostů zasahovat.

Nejsem odborník, lesník, tak možná to kácení má i nějaký význam. Jenom nechápu proč se kácí tak zlostně, že po těžbě zůstane jenom palouk.

Vždyť každý kdo o tom rozhoduje, lesník, musí vědět, že pro přírodu jsou ty staré stromy strašně důležité. Potřebují je ptáci, doupné stromy, a zejména brouci, hmyz. Proč na těch vykácených plochách nenechají alespoň některé zdravé starší dřeviny? Ukažme si to na jednom případě.

Ve Velké Chuchli byl v háji ve velkém roháč obecný. Už jsem ho tam roky nepotkal. A právě on ty staré stromy, ale i padlé kmeny, potřebuje ke svému vývoji. Proč mu tedy nedat šanci aby se u nás mohl opět ve velkém vyskytovat.

Právě v těchto dnech se zjistilo, že se ve velkém vyskytuje pod Petřínskou rozhlednou, ale i v jiných částech Prahy a jejího okolí. A proč tam? Protože tam hajní nekácí, ale dřeviny nechávají naopak svému osudu. A to je pro Matičku přírodu požehnáním.

Nevím, nerozumím, ale on nám to výbor životního prostředí jistě vysvětlí. Co vy na to pane Kadeřábku?

I v Chuchli máme zvěř. A dokonce i divočáci u nás dělají pěknou škodu. Zanedlouho si zde povíme kam ta naše zvěř chodí pít...

Mladá Fronta Dnes v obsáhlém článku řešila Viktora Čahoje

24. března 2015 v 7:57 | Náš bývalý, ale možná i stále soused má problémy s bydlištěm |  Aktuality
Smíchovského radního podezírají,
že se přestěhoval z Velké Chuchle na Prahu 5 jen naoko.
Opozice navrhla odvolat politika Viktora Čahoje
kvůli nesrovnalostem s adresou...
Lom a důl jak ho neznáte

18. března 2015 v 20:08 | Na fotografii je vidět jak se vše rychle mění. Otázka je jestli k lepšímu... |  HISTORIE

Dobová fotografie chuchelského dolomitového dolu z roku 1949 (vyžádáno z archivu ČGS).

Dolomitový lom a důl ve Velké Chuchli založila Pražská železářská společnost na začátku minulého století. Dobývala tady krystalické vápence jako struskotvornou přísadu pro hutnění železných rud v kladenské huti. Ve dvacátých letech přešla původní lomová těžba na hlubinnou. Důl měl šest těžebních pater a až 1260 metrů dlouhé podzemní štoly. Jednotlivá patra byla propojena na povrchu svážnou obsluhovanou vzduchovým vrátkem. Dnes jsou vzdušníky i unikátní těžební vrátek umístěny ve skanzenu Solvayovy lomy. Těžba vápence tady byla ukončena v roce 1964. Spodní patro bylo později upraveno na sklad trhavin - od roku 1983 až do roku 1997 se zde skladovalo ve speciálních komorách velké množství průmyslných výbušnin pro výstavbu metra, později jen minimální množství pro stavbu tunelu na okruhu.

Dnes patří rozsáhlý areál firmě Explosive Holding, která užívá objekt bývalých šaten jako své administrativní sídlo. Plánovala zde výstavbu komplexu budov s využitím pro nové zázemí firmy, kanceláře, sklady, školící sály a ubytování. Pro takové využití bylo, před několika lety vydáno územní rozhodnutí ale záměr zřejmě padl. V současné době je podle nejnovějších informací celý objekt na prodej s platným územním rozhodnutím pro výstavbu polyfunkčního areálu se třemi objekty.
Připravil -jk-

...a naproti lomu časem vyrostly domy. Zajímavě je ztvárnil akademický malíř Karel Kolínský.

Poznámka: Štoly v době Pražského povstání v květnu 1945 se staly útočištěm chuchelským občanům. Zejména pak ženám, dívkám a dětem. Zeptejte se prosím svých rodičů, prarodičů jaké na tu dobu mají vzpomínky. Co nezjistíme nyní, tak již nezjistíme nikdy.

Václav Burle: Následující řádky budou pro mnohé z vás humorné. Ale ono se to opravdu stalo. A i ten závěr není nelogický. Po skončení II. světové války se mnozí naši spoluobčané, v rámci republiky, doslova přes noc stali partyzány, členy odbojového hnutí. Dokonce si vzájemně vydávali odbojářské legitimace. Jistě není třeba zdůrazńovat, že v období okupace nehnuli ani brvou....

Moje máma vytáhla proutím vypletený kočárek, měl jsem jeden rok a nějaký ten den navíc, a položila robátko do peřinek. A už jsme pelášili se schovat do dolů. Najednou z ničeho nic jedna rána, druhá rána, a kočár měl v sobě dvě díry. Bylo to jen tak tak... Již se nedozvím jestli ten dotyčný střelec se netrefil úmyslně nebo naopak neměl dobrou mušku.

Jedno je však jisté. Od té doby patřím mezi odbojáře. Byl jsem sice roční mimino ale byl jsem v boji. Jen málo chybělo a mohli jsme to mít s mamkou za sebou. Mnozí za odbojáře byli prohlášeni, ale nikdy si nejen nevystřelili, ale ani po nich nikdo nevypálil jedinou kulku. Holt taková byla doba.