Prosinec 2014

!!! POZOR - b r u s l í m e - POZOR !!!

30. prosince 2014 v 19:14 Aktuality
VOLEJTE
SVÁ DĚCKA A MILOVNÍKY SPORTŮ OD TELEVIZE
BRUSLÍME

30. prosince ve 14.00 hodin byla provizorně otevřena ledová plocha na hřišti u základní školy. Tento vynikající nápad uvedli do praxe J. Janouš a V. Houška, S. Vybíral, D. Vokurka, H. Schönbauer, P.Hůlka, R. Pořízek.

!!! PODĚKOVÁNÍ VÁM MLÁDENCI !!!

(Jenom ještě nevíme zda se bude bruslit i v noci za umělého osvětlení...)

To se v Chuchlch máme - dopoledne na dostihové závodiště na běžky a večer s bruslemi na kluziště. Bude se hrát i hokej....

Jak rychle zima přišla, tak i rychle odchází. A je po radovánkách...

Do nového roku Vám všem od srdce

30. prosince 2014 v 15:57 Aktuality
VŠE NEJLEPŠÍ
A
HLAVNĚ TO ZDRAVÍČKO

2015

Václav Burle
s rodinou

Třídění bioodpadu a kovů povinně

30. prosince 2014 v 8:05 | Proč chuchelští občané ještě nebyli o této skutečnosti informováni? Proč se na toto téma nic neobjevilo v posledním čísle chuchelského zpravodaje? |  Ladislav Kadeřábek
Tímto žádáme předsedu výboru pro životní prostředí Ladislava Kadeřábka o odpověď...

Přední odborníci z celého světa upozorňují, že tempo lidského vývoje se neustále zrychluje. Obdobné změny, jaké dříve trvaly století nebo dekády, dnes lidstvo stíhá během let a v budoucnu se možná odehrají v řádu měsíců či dnů. Nabízí se otázka jak rychle a s jakým předstihem budeme na tomto blogu dostávat informace od chuchelských zastupitelů a úředníků. Dovedl by to někdo z vás čtenářů tohoto blogu odhadnout?

Malá i Velká Chuchle musí od 1. ledna kromě žlutých, modrých, zelených a bílých kontejnerů na tříděný odpad zajistit další kontejnery. Hnědý na bioodpad, doporučuje se i obecní kompostárna, a šedý na kov. Zde se doporučuje aby občan měl možnost někam kovový odpad, šrot, ukládat.

Stát rukou ministra životního prostředí Richarda Brabce příslušnou vyhlášku, která obcím třídění, včetně kovů a bioodpadu nařizuje s předstihem podepsal.

Nabízí se otázka jakým způsobem se bude tato vyhláška v našich dvou obcích naplňovat. Odpovídá předseda výboru pro životní prostředí Ladislav Kadeřábek:

Hledal jsem zimní snímek k předchozím řádkám. A objevil tuto fotografii. Nejsou to ty legionářské domky?

KRONIKA první díl aneb připomínky Václava Burleho a sousedů a sousedek Velké Chuchle

28. prosince 2014 v 21:52 | Protože si ledacos pamatuji a mnohé vím od svých rodičů a sousedů, kteří již nejsou mezi námi, tak ve spolupráci s každým z vás sem budu dopisovat glosy. Věty doplňující ty dávné časy. |  - Kronika I

Už patřím ve svém pokročilém věku mezi pamětníky. Nebudu vytvářet nové články, ale naopak vládat stále pod tuto rubriku Kronika I. Jestli vás to bude zajímat, tak se sem budete muset občas vracet.... (Když od vás budou v komentářích ohlasy, tak budu hodně pracovitý. Když ne, tak nebudu mít důvod se moc snažit. Tak se naopak vy snažte a já se zde stanu psavcem!)


Když si přečtete úvodní stranu Kroniky I, tak na konci zjistíte, že kronikářem se stal Antonín Čejka, junior. Nevím jaké místo v rodině, v rodě Čejků, zaujímal. Vím ale, že paní Čejková v roce 1958 dostala od MNV, který vedli chuchelští komunisté, pěkně do těla. Jako statkářka nesplnila předepsané dodávky zemědělských produktů. Jak to pro ní dopadlo konkrétně bohužel nevíme...

Ale víme, že podobně zanedlouho dopadla i má babička Josefa Bejlková. Neznalí by měli vědět, že to nebyla pro postižené rodiny žádná legrace, ba ani sranda. Doslova šlo o život. Vždyť mnozí v té době za nesplnění dodávek byli dokonce ze svých nemovitostí, statků, posláni bez náhrady někam do pohraničí. To by bylo ale na jiné dlouhé vyprávění. Pravdou ale rovněž je, že ty nejhrůznější záležitosti se chuchelským občanům nestaly.

Na vedení obce čeká nelehký úkol

28. prosince 2014 v 21:16 | Co dál? Zamysli se občane i ty. Co by jsi preferoval? Máš nápad? Názor? |  Aktuality
Restaurace nad poštou skončila. Musím se opět pochválit, již dávno tomu co jsem na veřejných zasedáních tvrdil, že v naší vísce se další pohostinské zařízení uživit nemůže. Je to divné, ale na rozdíl od okolních obcí občané Chuchle na hospody moc nejsou. Nevíte v čem je zádrhel?

Je ovšem velká škoda, že prostory po hospodě zejí prázdnotou. Nyní je ten pravý okamžik aby jsi měl sousede a sousedko názor co dál, na co je využít. Piš ale sem do komentářů rychle než za tebe rozhodne někdo jiný. Nemuselo by to být to pravé ořechové, podle tvých představ.

Možností se nabízí nemálo: (pokračuj ty občane Malé a Velké Chuchle...)

Přichází zima. Chuchli přikryla bílá peřina. Vltava a Berounka se začíná pokrývat ledem. Ale už to nejsou takové ty překrásné časy jako v našem dětství...

Chuchelská komunistická strana bezdomovce neznala

28. prosince 2014 v 21:05 | Ta uměla vše vyřešit u stolu a převelice rychle. Jenom občané pak zaplakali.... |  - - vánoce
Nedávno jsem zde na blogu napsal několik vánočních řádek k chuchelským bezdomovcům. Teď si poslechněte podobný příběh. I ten je hodně smutný aneb soused sousedu vlkem!!! (Fakta v několika řádcích jsou zapsána i v kronice obce.)

(...dokončení asi dnes v noci.)

Hlohy na Starochuchelské. Můžeme být spokojeni?

28. prosince 2014 v 13:12 | Minulé i současné zastupitelstvo má neustále jeden problém. Zapomíná s předstihem informovat své spoluobčany. |  - hlohy na Staroch.
Obnova hlohové aleje se částečně povedla. Proč ale jen částečně? Proč se nepodařilo jí vrátit do původní historické podoby? Došly peníze nebo důvodem je něco jiného?

Mnohokrát jsem na veřejných zasedáních žádal pana starostu Mgr. Martina Melichara, zastupitele, aby s tou hlohovou alejí začali něco dělat. Mluvil jsem mluvil ale pouze do zdi. Hlavy byly stále dubové. Pouze si říkali ten Burle to je ale vůl. Co je nám do hlohu, krásné Starochuchelské. My přece máme jiné zájmy než pitomé stromy...

Ale i zázraky se dějí. Pro tento chuchle.blog.cz - alias Naše Chuchle - je důležité, že peníze na obnovení hlohové aleje, na základě zde otištěných článků, věnovala ČEZ. Pravděpodobně se o to zasloužil pan Martin Roman. Děkujeme! Je to důkaz, že i přední evropský kapitál tento blog pravidelně navštěvuje.

Trvalo to dlouho a alej byla částečně dosazena. Proč ale jen částečně? Vždyť ČEZ dal na akci pořádný balík peněz! Dlouho tam byly v zemi jen díry a najednou, z ničeho nic, byly vysazeny stromy. Bohužel ne hlohy, ale dřevina jiná. Já nemohu poznat co je to za stromy. Poradíte? Doufám jenom že to nejsou opět ty turecké lisky. Byly opravdu zvoleny patřičné dřeviny? Mám jenom obavu aby časem nezačaly házet větve do vozovky. Hlohy mají tu výhodu, že se dají sestřihávat do jakéhokoliv tvaru a navíc ty jejich červené plody dokáží i zkrášlit ulici, nakrmit ptactvo nebeské.

Stromů je tam jen několik. Na dalším prostoru byly vysazeny keře. Proč ne stromy?

Počkáme si na odpověď předsedy výboru pro životní prostředí pana Kadeřábka. Snad mu konečně budeme stát za odpověď. Určitě nám i odpoví co se stalo s tou dotací od ČEZu, kolik ta výsadba stála a zda se bude pokračovat...

Poznámka: Objevil se i hlas, že stromy nemohly být vysazeny protože v zemi jsou kabely. Konzultoval jsem to s odborníky kteří řekli: "To není problém. Dají se tam dát průchodky." To v praxi znemená na ty roury, kabely, dát další ocelové roury.

Robert Pořízek odpovídá...

27. prosince 2014 v 14:44 | Reakce předsedy kontrolního výboru na článek RR.Ch.tj ze dne 18.12.2014 na první odstavec ! : |  Robert Pořízek
Důvěrně jsme si tento výbor překřtili na " Vyšetřovací komisi pro vyšetřování zločinů Mgr.Melichara v období 2010-2014″. Co asi bude kontrolovat výbor ve složení: pokladník ODS, místopředsedkyně ODS, bývalý místostarosta za ODS, dlouholetý kamarád předsedy ODS. Koho budou kontrolovat? Předsedu ODS? No, tak to "určitě" ! ;-)
RR CHTJ


1) Kontrolní výbor byl nejdříve nabídnut paní Felixové (Chucheláci trochu jinak) ta to odmítla stejně jako odmítla i výbor sociální. Dále o tento výbor měl zájem pan Melichar (bývalý starosta), proč nechám na uvážení čtenářů.

2) Do výboru jsem počítal s panem ing. Podhorským, ale po upozornění od pana Z. Vlasáka, že mluvil se "strýcem" a že mě informuje o nechuti pana Podhorského do tohoto výboru jít jsem samozřejmě jeho rozhodnutí respektoval.

3) Pan Melichar si asi ještě nezvykl na fakt, že již není starostou. Jeho zájem o členství v kontrolním výboru adresovaný společně se jmény členů sociálního výboru přes mail panu tajemníkovi tak nemohu brát jako upřímně míněný zájem o účast v kontrolním výboru. Mám za to, že po zvolení předsedů výborů by nabídky o účast ve výborech měly být směrovány předsedům.

Telefonicky mě o účast v kontrolním výboru oslovil v neděli 14.prosince pan Balcar, kterému jsem vysvětlil, že není možné mít ve výboru sudý počet členů. Také jsem mu řekl, že v případě rozšiřování členů ho budu kontaktovat.

4) Je asi jasné, že do výboru, kterým jsem předsedou, si vezmu lidi s kterými mohu spolupracovat, kterým věřím a kteří hlavně chtějí pracovat.

Pokud se pan Zdeněk Vlasák (RR Chtj) domnívá, že zjistit okolnosti smlouvy na elektromobil, haldy u Vltavy, vykácené stromy na Starochuchelské, peníze utracené při povodních 2013, úprava školky, vyplácení příspěvků některým spolkům, jednotlivcům, zjištění ceny za chuchelské schody, zjištění proč si obyvatelé stěžují na nefungující pracovní četu, jako i zjištění proč úřad nekonal dříve v "kauze Holeček" která stála obec 240 000,- je "vyšetřovací komise", tak ať si kontrolnímu výboru říká jak chce. KV se chce jen pokusit zjistit pravý stav věcí a případně navrhnout řešení, aby se již neopakovaly. Chucheláci trochu jinak mimo jiné toto chtěli kdysi také !!!

Pan Zdeněk Vlasák asi již zapomněl, že byl členem ODS mnohem déle než já a pokladníka dělám po něm :-). S lidmi, které jmenoval ve svém novém článku ze dne 18.12, byl ještě před 9 měsíci velký kamarád a panu Melicharovi nemohl přijít na jméno. Za půl roku se změnilo jediné, Zdeněk Vlasák byl ochoten zahodit, zapomenou vše co říkal 4 roky o gubernátorství pana Melichara a spojit se s ním proti straně ve které strávil dlouhá a spokojená léta jen kvůli postu starosty/ky nebo místostarosty/ky. To na rozdíl od něj kandidáti a zvolení zastupitelé za ODS za žádných okolností nebyli ochotni udělat. Stačí si vzpomenout na fotografii Martina Melichara s odpočítáváním a nápisem KONEC GUBERNÁTORSTVÍ pana Melichara, kterou dnes vystřídala fotka pana Fresla. Já si myslím, že člověk má za svým názorem stát a ne se točit tak jak se mu to zrovna hodí jako ta známá korouhvička".

Parafrázuji : Co by se snažil zkontrolovat kontrolní výbor s předsedou panem Melicharem? 4. leté období, kdy byl pan Melichar starostou? No, tak to "určitě" ! ;-)

P.S. K reakci pana Tomáše Hromádky " kronikáře V. M. Chuchle" na jeho účast - neúčast v redakční radě Chuchelského Zpravodaje ze dne 19.12.2014. Cituji z webu Chucheláků:

Tomáš Hromádka: "Dobrý den, přečetl jsem si na stránkách chuchleweb. cz, že jsem členem Redakční rady Chuchelského zpravodaje. Prosím o smazání této informace, protože to není pravda. V redakční radě nejsem, nevím z jakých vycházíte podkladů."

RR Ch.tj: Vycházeli jsme z podkladů na úložišti zastupitelů. Pokud se informace na úložišti nezakládali na pravdě není to naše chyba, ale i tak se Vám omlouváme .

Rád bych tímto upozornil Redakční radu Chucheláků trochu jinak :

1) nevím jak se Redakční rada "Chucheláku trochu jinak" může dostat k úložišti zastupitelů MÚ V. Chuchle? Úložiště je čistě interní věc zastupitelů na kterém jsou sdíleny informace zastupitelů a orgánů obce k jednání zastupitelstva a to i informace "soukromého charakteru - smlouvy, osobní údaje atd." ! Pokud z tohoto úložiště unikají informace je nutné přehodnotit zabezpečení tohoto úložiště, zjistit, kde a jak informace unikají a vážně se tímto problémem na zastupitelstvu zabývat!

2) jako zastupitel, který má na toto úložiště přístup jsem nikde nenašel zmínku, že pan Mgr. Tomáš Hromádka je nebo bude členem redakční rady Chuchelského Zpravodaje.

Nechci tvrdit, že je toto od RR Ch.tj záměrná lež. Snad, možná neznalost, přehnaná horlivost, opravdu nevím :-) ! Ale takto to zavání tištěným bulvárem tipu Blesk, Hrom nebo v oblíbeném seriálu Ulice plátkem Plesk.. !!!

Zápis ze zasedání nového zastupitelstva městské částí Praha Velká Chuchle konaného dne 15.12.2014 č. 3/2014

bod. 2.1/ch ZMČ schvaluje členy Redakční rady Chuchelského zpravodaje pro volební období 2014 - 2018 takto: Stanislav Fresl, Jan Zágler, Jiří Špaňhel.

Hlasování: Pro: 7 (Fresl, Kadeřábek, Šimek, Pořízek, Doubner, Felixová, Mařík) Proti: 0. Zdrželi se: 1 (Melichar)
Robert Pořízek

Sysel na chuchelské Homolce II

27. prosince 2014 v 13:47 | Je to obrovská škoda, že sysel nás opustil. I to svědčí o devastaci tohoto území. Koho ale tenkrát toto milé zvířátko zajímalo. A dnes pláčeme, litujeme. Už je ale pozdě něco změnit. Nebo snad ne? |  - - sysel
Sysel obecný byl v Chuchli odedávna. Co bylo důvodem, že se mu u nás nelíbilo?

Není to zas tak dlouho co jsem zde na blogu o něm napsal několik řádek. Kdo máte přírodu v oblibě a zajímá vás i tento milý tvor, tak se podívejte na film, který vysílala ČT 2.

Fotografujete?

26. prosince 2014 v 22:54 | Hledáme pro tento chuchelský blog psavce, fotografy, filmaře a další profese. Neumíte někdo vytvořit křížovku, sudoku, nebo kvízy? |  Aktuality
Udělejte si čas a vytvořte zajímavý snímek. Nejlepší pak ohodnotíme knihou...

Pokuste se vytvořit stejný, tedy podobný snímek, ale se současnosti. Je to vůbec uskutečnitelné. Tvořte, snažte se a následně pošlete na chuchleblog@seznam.cz. Už nyní se moc těšíme na vaše fotografie.

Poznámka: Ať koukám jak koukám tak ta rokle, kterou v historických časech vedla hlavní cesta směrem na západ, na Slivenec a dále nad Berounkou je dnes taková jiná. Nebo se mýlím?