Listopad 2014

Pacoldova vápenka hlasem Mgr. Tomáše Hromádky

29. listopadu 2014 v 19:00 | Znáte historii své milované vísky? Poslechněte a opět budete vědět více! |  - - Pacoldova vápenka
Pacoldova vápenka na Českém rozhlase. VÍCE ZDE !!!

(Odvysíláné v roce 2010, takže něco málo nemusí souhlasit s dnešní dobou....)
Fotografie z roku - asi - 1960. Autor: V. Kodetová

Vánoce vánoce přicházejí zpívejme přátele

25. listopadu 2014 v 13:14 | Rychle se zapomíná na historii naší vísky. Pojďme si něco málo připomenout. |  - - vánoce
Vánoce v naší milované vísce. Pojďme se vrátit k tradici a rosviťme opět vánoční strom!!! Ještě je dostatek času smrk zasadit, ozdobit a rozsvítit!!!

Vánoční smrk stál v parčíku, nyní zastavka autobusu Kazínská, odjakživa. Prokazatelně se ví, že v roce 1934 tam byl vysazen nový strom, který byl přesazen ze školní zahrady. Občanům byl slavnostně předán 18. prosince. Dokázala by chuchelská radnice k tomuto datu to zopakovat?

Jako kluk si vzpomínám, že byl vysoký, košatý a byly na něm velké barevné žárovky. Nechyběla vánoční výzdoba a balíčky, bohužel, bez dárků. Někdy v polovině padesátých let byl - asi komunisty - odstraněn a jeho místo obsadila obrovská socha ženy od sochaře pana Klempíře, který si postavil dům na Cihelně. Netrvalo dlouho a i ta zmizela. Po tzv. sametové revoluci byl parčík výrazně zmenšen. Důvodem bylo přání fa Femat o další parkovací místa, zároveň se zvětšila zastávka. Nebyl to zrovna dobrý nápad. Od té doby z naší milované vísky zmizelo hodně stromů a keřů. A od té doby nebyly nahrazeny. (Více o tomto prostoru se můžete dočíst ZDE!)

II. zasedání chuchelského zastupitelstva

24. listopadu 2014 v 23:33 | Účast občanů byla slušná a všichni se rozcházeli spokojení. K zamyšlení je, proč se na schůzi nedostavil ani jeden z bývalých zastupitelů. I to o něčem svědčí!
Hned při vstupu do sálu bylo vidět, že se něco výrazně mění...


Na stolech ubrusy, jmenovky, mikrofony, občerstvení, zastupitele vymydlení, společensky vyšňořeni. I pan státní tajemník se svým stolkem zvolil jinou pozici. Staronový starosta hned od začátku všemu dal novou štábní kulturu a všichni jí začali, aniž to věděli, respekotovat. A jednání mohlo začít...

Na zastupitelstvu se nedělo nic mimořádného - volby předsedů výborů. Zkrátka normální a státem předepsané úkony. Občané obsadili téměř všechny přistavené židle. I tak je divné, jak málo chucheláků má o věci věřejné zájem. To není dobrá vizitka. Jednou na to všichni můžeme pořádně doplatit.

Rovněž bylo rozhodnuto o finančních částkách pro starostu, místostarosty a zastupitele: Starosta obdrží měsíčně 45 497 ,- korun českých, dva místostarostové se rovným dílem podělí o peníze, které dostával předchozí zastupitel, tedy o částku 18 000,- korun. Každý zastupitel pak obdrží 1000,- Kč.

Při volbách se odehrálo i několik perlíček, ale ty tady raději nebudu rozebírat. Každý jsme nějaký...

V části různé starosta St. Fresl dlouze hovořil o problematice nedávné dopravy v naší obci. Zdůraznil, že ještě není nic ukončeno. Budou následovat, na patřičných úřadech, další jednání, boje.

Z diskuse rovněž vyplynulo, že je pravděpodobně rozhodnuto o výstavbě tunelu. Vychází se z toho, že existuje dopis, ve kterém železnice žádá ministerstvo dopravy o peníze na výstavbu koridoru Smíchov - Černošice. Pravděpodobně za dva, tři roky, budeme jezdit pod tratí.

Perličky: S nájemcem hospody Nad Poštou bude ukončena smlouva. Případné dluhy vůči obci uhradí kauce. Chuchle nebude tratit.

Hlohy se pravděpodobně sázet nebudou. Peníze od ČEZu byly vráceny. Zjistilo se totiž, že stromy, které tam byly plánovany, jsou moc vysoké. Zapomnělo se, že opodál vedou kabely. Zatím to vypadá, že vysázeny budou jenom keře. Podle odborníků, občanů naší vísky, se i prokázalo, že hlohy, které byly vykáceny byly ve vynikajícím stavu. Co k tomu dodat?

Obec k oslavě vánoc se pokusí opět o zvonkohru. I popíjet se bude...

Občan se ptá - starosta odpovídá II

21. listopadu 2014 v 20:56 | Vaše náměty, připomínky, předneseme na II. veřejném zastupitlestvu |  VY SE PTÁTE - ONI ODPOVÍDAJÍ
Nemůžete se zúčastnit? Nevadí. My se zeptáme za Vás...

Pane starosto, važení zastupitele:

1/ Jste připraveni začít se zaobírat otázkou otevření Libře široké chuchelské veřejnosti? Jenom prosíme tak, aby zůstala zachována současná divoká příroda. Pouze tak to bude mít smysl...

Ústy pana starosty Stanislava Fresla bylo přislíbeno, že se zastupitele budou touto myšlenkou zabývat.

2/ Jiří Kodet: Proč pane starosto navrhujete zvýšení rychlosti na Strakonické ze současné padesátky na 70, 80 kilometrů/hod? Když navíc bude tato ulice s velkou pravděpodobností přeměněna z dálničního typu na městskou ulici?

Pan starosta zdůraznil, že mnozí občané - a to nejen Chuchle - požadují zrychlení provozu na Strakonické. Snížená rychlost je prý nelogická. Také řekl, že tuto změnu chuchelský úřad změnit nemůže. Je to jen a pouze na odbornících kolem dopravy. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se mělo něco měnit.

3/ Otázka na pana Kadeřábka a paní Felixovou: Ve svém volebním programu - Chucheláci Trochu jinak - jste uvedli, že za odborné pomoci ing. Josefa Podhorského překontrolujete mnohé smlouvy apod. na místním úřadě. Jste připravení tento svůj slib přivést do pohybu? Začnete například tím slavným elektromobilem?

Za současné konstelace zastupitelů pan Podhorský nemá zájem na místní úřad docházet. Ukazuje se, že oni by to s velkou pravděpodobností ani nedovolili. Něco jiného by bylo, kdyby většínu mělo hnutí Chucheláci Trochu jinak. To si ale budeme muset počkat na další volby.

Poznámka: Na zastupitelstvu bylo také rozhodnuto se pokusit kolem vánoc opět získat pro naší vísku zvonkohru. Při této příležitosti pozvat sousedy a sousedky na pokecání, malé občerstvení. A co takhle se vrátit k vánočnímu stromku na návsi? Byli by jste pro?21. 11. 2014 - Nejnovější informace kolem dopravní situace ve Velké a Malé Chuchli

21. listopadu 2014 v 11:14 | O nás bez nás!!! Radotín naše námitky pochopil a některé materiály zveřejnil. Studujte a pište pod článek do komentářů. Ještě není dokonáno.... |  NADJEZD

!!! Další pracovní schůzka k návrhu řešení této situace se uskuteční ve čtvrtek 4. prosince 2014 v 10.00 hodin v zasedací místnosti radotínské radnice. Chuchle blog - tak jako vždy - bude včas informovat... !!!

Na základě výsledků úterního jednání a dohodnutých kroků bude termín dočasného dopravního opatření (zkušebního provozu stanoveného do 30. 11. 2014) na komunikacích Mezichuchelská a Radotínská časově zkrácen (jeho ukončení se předpokládá v neděli 23.11.2014) na základě operativně vydaného nového opatření vydaného Oddělením dopravy ÚMČ Praha 16, a to v celém rozsahu.


Antonín Dvořák ve Velké Chuchli

19. listopadu 2014 v 15:03 | Není nikoho kdo by hudebního skladatele světového formátu neznal. Měl ale něco společného s naší vískou? |  - - U Janoušů
Podívejme se do zákulisí rodiny, která vždy v naší vísce hodně znamenala. Bez ní by dokonce v porevolučních časech byla Chuchle bez hostince, restaurace...

Už je to moc dávno co starý pan Janouš přišel do Chuchle zvelebit jeden ze statků. Z prvního manželství si přivedl do vsi, po smrti milované ženy, dcerku Julinku. Z druhého manželství se mu narodil syn, který však po převratě v roce 1948 byl nucen se věnovat jinému zaměstnání. Co tehdá statkář to kulak. Každý kdo měl majetek, pole, sad, zahradnictví, byl prohlášen za nežádoucí osobu. Je to smutné, ale tehdá to tak bylo. Stačí se podívat do kroniky obce jak na tom byli tehdejší zemědělcí, sedláci. Pan Příhoda dokonce skončil v kriminále. Komu ale dnes něco řeknou povinné dodávky. Na ty dojela i má babička Josefa Bejlková. To by bylo ale na jiné a hodně dlouhé vyprávění.

Julinka Janoušová byla překrásná a inteligentní dívka. S mojí maminkou Annou Bejlkovou byli dobré přítelkyně. Julinka se seznámila se synem Antonína Dvořáka, který rovněž Antonín. Ten byl zanedlouho ve Velké Chuchli jako doma. Tehdejší mládež, chasa, s Toníkem korzovala obcí a dobře se bavila. Vztah slečny Janoušové a Antonína dospěl až k sňatku. Jako klouček jsem o té době a o těch lidech mnohé věděl, ale jak šel čas, tak jsem to nejdůležitější zapomněl. Holt málo jsem se matinky a otecka ptal.

Byl někdy Antonín Dvořák v Chuchli? Ať to počítám jak to počítám, tak stále v rovnici vychází že ano. Vždyť v tehdejších dobách se lidi hodně navštěvovali a to platilo zejména o rodině, rodinách. Jenom co bývávalo těch prasečích hodů, hus, honů, tancovaček. Třeba časem zjistíme něco více.

Můj otec Karel Burle dostal za muzikantské zásluhy od rodiny pana Dvořáka překrásně vykládanou masivní taktovku. Dole stříbro a nahoře stříbrná lyra. Znak to hudebníků na celém světě.

To bylo v časech, kdy od jara do podzimu se vyhrávalo zejména v zahradních restauracích. A že jen v Chuchlích jich bylo. V zimním období to byla zábava za zábavou - plesy, bály, maškární. Jednou organizovali hasiči, potom škola, baráčnícii, jokeyové a tak stále dokola. Zlaté časy to byly, i když ani tehdá to lidé neměli lehké.

Kdo by neznal tu kouzelnou hospůdku U Janoušů, tedy správnějí řečeno U Václava. Jenom nechápu proč ten vztah se světovým skladatelem Antonínem Dvořákem neumějí prodat. Co brání tomu aby na chuchelské návsi nestál jeden autobus za druhým. Japonci, Američané, Britové, Australani atd. Vždyť všude je Dvořák milován a ctěn.

Pro nás chucheláky je ale nejdůležitější, že u Václava neustále den za dnem se točí to nejlepší pivo. I kuchyně si zaslouží poděkování. Tak ať jim to vydrží.Jak je to s tím Jidášem

18. listopadu 2014 v 14:16 | Já patřím ještě do generace, která povinně chodila na náboženství. Proto ty znalosti. |  VOLBY 2014
Není to zas tak dlouho co tady jedna dáma přirovnala jednoho ze zastupitelů k Jidáši. Tak se podívejme kde je pravda. Byl Jidáš Jidášem, nebo nebyl. Nebudu vás dlouho napínat, ale nebyl. Tak i pan zastupitel může klidně a v tichosti spát. Napsal jsem před časem do jednoho významného odborného časopisu o jedné houbě. Tady je to část, která pojednává o tom údajném zrádci...

Každého i znalého mykologa, houbaře, čtenáře, musí překvapit ten název - ucho Jidášovo. Co ta houba má společného s Jidášem, který prodal Ježíše Krista za třicet stříbrných?

Legenda vypráví o zradě, když biblický Jidáš, podlý zrádce, věrolomník, bezcharakterní a falešný člověk, za třicet šekelů stříbra Krista prodal farizejům. V Getsemanské zahradě přistoupil k Ježíšovi a políbil ho, čímž ho vydal pochopům. Ježíš byl odsouzen na kříž. Jidáš svůj podlý čin neunesl a spáchal sebevraždu.

Pro nás houbaře je důležité vědět, že v zápětí, podle báje, na bezu černém, na kterém Jidáš ukončil své bytí, začaly růst plodnice hub, laloky, které měly podobu lidských uší.

Moc jsme se snažili zjistit, kdy a kde se ten název objevil poprvé. Bohužel marně. Sporný je i ten příběh, neboť podle některých badatelů Jidáš nikoho nezradil, protože Krista znal každý.

Zahradní restaurace Start aneb její sláva a zmar

17. listopadu 2014 v 15:21 | Časy, kdy chuchelské hospody praskaly ve švech se již nevrátí |  - - restaurace Start
Bohužel dnes se o Startu hovoří v jiných souvislostech - nebezpečná křížovatka.

Když jsem byl ještě klouček, tak mám do dnešních dnů na tehdejší hospody a restaurace hlavně vzpomínku čichovou. Nikdy nezapomenu, jak to všude již zdaleka vonělo. Ty vůně a chutě hospodských jídel mám stále v sobě a srovnávám s dnešní dobou. Máte to také tak? O jednom jsem přesvědčen. Tenkrát se ještě vařily vynikající chutná jídla z prvotřídních surovin. Vždyť dodavatele zeleniny té nejčerstvější byli Bulhaří z nedalekých polí. Dnes je to jeden velký a nikde nekončící hnus!!! To by ale bylo na jiné a hodně dlouhé povídání...

Stejně tak dokonalé to bylo i ve Startu a U Holečků. Ta vůně vepřové a dokonale připraveného zelí. Už, jak to píši, opět slintám. Početný personál neustále ve Startu kmital po schodech na zahradu, kde pod kaštany parket a hudba. Běžte se tam podívat dnes. Servírky nosily plné tácy s kovovými hrnečky, ve kterých polévka. Ta se pak šikovně, opatrně a s citem rozlévala do talířů. Číšníci na každé ruce několik talířů s obědem a další pak mezi prsty několik půlitrů. Dnes to personál nosí po jednom talíři. Moc se to všechno zhoršilo. Kde se asi stala chyba?

Ani nevím kdy ta restaurace byla postavena a kým. Nevíte někdo více?

Zejména ty zahradní restaurace, na kterých hrála k tanci hudba, to ještě lid uměl si i zazpívat, byly úžasné. Naši sousedé se ještě uměli dobře bavit. Do kapes měli hluboko, a tak za celý den, večer, vypili pouze několik piv, a dámy grenadýn. Ale hned příští neděli byli ve Startu, U Holečků, na zahradě pod kaštany, opět. To se tenkrát ještě v sobotu všude do 12 hodin dělalo.

Po letech se bohužel ve Startu stala neblahá událost, kdy při schůzi Čechoslovanu spadl na sportovce strop. Od té doby se restaurace již pořádně nevzchopila. To už byla jiná doba, která přátelským dýchánkům spoluobčanů již nepřála. Do bytů přišla televize. Vše se změnilo, ale těch sálů jak ve Startu, tak U Holečků je moc škoda. Obec i dnes by je moc potřebovala.

Na toto téma by se dalo hodně psát. Jako děcka nás v sálech obveseloval s kašpárkem a s loupežníky Matěj Kopecký a další loutkaři, kteří pravidelně do Chuchle zajížděli. A co ty plesy, bál za bálem, maškarní taškařice? A divadlo, estrády. Zkusme si pořadatele těch akcí vyjmenovat - fotbalisti, Sokol, škola, baráčníci, hasiči, rajťáci, a to jsem na mnohé určitě zapomněl. Jo zlaté časy se už nevrátí....

(...nemáte někdo nějakou vzpomínku na chuchelské restaurace, hospody? Pište do komentářů.)

Jan Zágler: Restaurace Start byla v určitých dobách hotelem. Pamatuji si, že ještě před znárodněním, restauraci provozoval pan Císařovský s rodinou. Jen pár desítek metrů za chuchelským přejezdem byla zahradní restaurace U Tůmů, ta také měla sál a na zahradě kuželník. Ten byl i na zahradě restaurace U Holečků. Zahradu, sál ani kuželník neměla hospůdka U Kolků, ale čepovalo se tu dobré pivo a poměrně dlouho byla v soukomých rukou pana Kolky. Poté, co restaurace přešla do vlastnictví Restaurací a jídelen byla přejmenována na Restauraci U Potůčku.

Radotín, úřad, projednávání dopravní situace v Chuchli, 18. listopad.

17. listopadu 2014 v 9:56 | chuchle.blog.cz přináší přímo z místa děje podrobné zpravodajství |  NADJEZD
Byli jsme při tom!!!

Tak jsme při tom nebyli!!!

Požádal jsem starostu Radotína zda bych se nemohl porady zúčastnit. NE!!! V žádném případě!!!

Byl jsem totiž naivně přesvědčen, že zejména po včerejších oslavách 25. výročí listopadových událostí, jsme všichni demokraté. Ukazuje se, že se nic nezměnilo, nemění.

Ti nahoře se občanských iniciativ neustále bojí jak čert kříže. Asi pro to mají své důvody. Že by stále platilo "O nás bez nás?!" Co si tam asi opět upečou?

Chtěl jsem vás informovat o všem co tam bude probíhat. O náladě, o jednotlivých názorech na nastalou situaci, o chutí jednotlivých aktérů problematiku vyřešit. Zjistit z jejich slov kde je zakopaný pes. Jsem přesvědčen, že nějaké jejich konečné prohlášení nestačí. To je velice málo!

Informace z jednání 18.11. ohledně zjednosměrnění Radotínské a Mezichuchelské


Informace starosty

V dopolední hodinách úterý 18.11.2014 proběhlo jednání na ÚMČ Praha 16 - Radotín ohledně jednosměrek ve Velké Chuchli. Jednání se zúčastnili zástupci Magistrátu hl. m. Prahy, TSK, Policie ČR, Úřadu MČ Praha - Radotín, odboru dopravy, starosty a zástupce starosty MČ Praha - Radotín, starosty MČ Praha - Velká Chuchle a Ing. Schůrka z ÚMČ Praha - Velká Chuchle.

Na jednání bylo dohodnuto odstranění současného dočasného dopravního značení a to do neděle 23.11.2014.

Toto rozhodnutí není konečné, neboť se musí vyřešit dopravní situace ohledně křižovatky ulic Radotínská, Dostihová, Mezichuchelská a Starochuchelská v souvislosti s železničním přejezdem.

Další schůzka je naplánována na 4.12.2014 opět na ÚMČ Praha 16. O výsledku Vás budu informovat.

S pozdravem Stanislav Fresl

Hlíva ústřičná aneb chuchelský spolek houbařů v akci

17. listopadu 2014 v 9:41 | Samozřejmě jde o houby, ale taková procházka starým hvozdem je nejen pro duší, ale zejména pro naše zdraví, stařecké kosti, nezastupitelná. Tak vzhůru do lesů.... |  - - hlíva ústřičná
Vydařilo se! Hlívy je v lesích již spousta a tak v mnohých chuchelských rodinách budou dnes hody, hody, hody, doprovody....

Zejména padlé kmeny jsou hlívy plné. Celé je to již po dva roky takové divné. V odborné literatuře se píše, že hlíva ústřičná potřebuje k nastartování mrazy. Ale pravděpodobně to nebude pravda. V minulém roce, v nadprůměrně teplém listopadu, tak jako letos, kdy teploty jsou nejvyšší za mnoho desítek let, ve velkém vyrazila, aby pak v zimním období téměř nebyla k nalezení. Jo svět kolem hub je hodně záhadný a my lidé o houbách nevíme vůbec nic...
Na hlívu ústřičnou není často nutné jezdit aní do lesů. Roste nám i za humny.

Často byla k vidění na ořešácích kolem chuchelské školy. A že ty její trsy byly bohaté a přenádherné.

Pak se stromy vykácely a ještě štěstí, že tamější sousedé si za ně další vysázeli.


Je prokázano, že hlíva ústřičná z ovocných stromů a ořešáků je ta nejlepší. Má takovou zajímavou až navinulou chuť. V kuchyni se dá připravovat na mnoho způspbů. Co si ale budeme povídat. Nejčastější úpravou je alá dršťková polévka. Hlíva ústřičná se dá i dobře sušit. K tomu přispívá fakt, že jí nacházíme zejména v zimním období. Tedy v době, kdy již radiátory v domech jedou na plno. Potom stačí na ně položit pečící papír, na něj nakrájenou hlívu a je minimálně na celou zimní kulinářskou sezónu vystaráno. Dobrou chuť. (Už jste jí někdo v Chuchli a v okolí našel?)