Červenec 2014

Ovocné aleje jsme v Chuchli zlikvidovali. Proč? Kdo za to může?

31. července 2014 v 12:38 | Stát objevil Ameriku. Rozhodl se aleje obnovovat a vysazovat nové. Ještě nedávno prosazoval jejich kácení... |  Životní prostředí
Neplačme nad rozlitým mlékem a začněme je rovněž vysazovat. Vracet do původního stavu. Tak jak se to již děje v okolních obcích...

* * * ZAJISTÉ DOBRÝ NÁPAD PRO VOLEBNÍ PROGRAM * * *
Hlavním důvodem je nedostatek ovoce. I to "podřadné" lze totiž dobře prodat, zužitkovat. V benzínu již není olovo a tak plody kolem silnic lze bez problemů konzumovat. Proměnit je v mošt, limonády, a zejména všude tam, kde se ovoce přidává do různých potravinářských výrobků. Zatím vše dovážíme především z Polska.

+ + + PARTE + + + Aleje ve Velké a Malé byly vykáceny na těchto místech! (a určitě jich bude ještě více.)

Starochuchelská- se smutkem v srdci si vzpomínám na zdůvodnění od pana starosty. Ty hrušně před školou jsme museli porazit protože nebylo nikoho kdo by z chodníku uklízel ty spadlé rozmáčené hrušky, jablka. Když jsem byl jště žákem, tak jsme museli ovoce očesat a odevzdat v jídelně. Následně jsme je dostávali k svačině, k obědu. Platilo to rovněž pro ty nádherné ořešáky, které rovněž někdo úplně zbytečně podřezal a bohužel nové již nevysadil.

Libeř - i ta byla v minulosti plna ovocných stromů. Stále tam jsou, ale jejich stáří je až neskutečné. To ale neznamená, že bychom je měli vykácet. To by se pan Větvička moc zlobil. Staré stromy se mají podle něho nechávat až do jejich konce. Pro odborníky představují velice potřebný základ pro budoucnost. V této souvislosti musíme pochválit rodinu pana Vokurky, která se příkladně stará o sad nad potokem.

Dostihová - byl tam jeden strom krásnější než ten druhý. Někdo je všechny podřízl a vysadil turecké lísky. Pouze rodině Vlčků, zahradnictví, se to nelíbilo a ty své stromy u silnice až na jeden zachránila. A udělala moc dobře. Ty hrušky jsou chuťově nepřekonatelné.

Lahovská - tam byla alej vedle aleje. Mnohde tam ještě jsou. Byly součástí obrovského sadu nad železniční tratí tam kde dnes ústí tunely dálnice. Ovocné stromy odjakživa lemovaly polní cestu do Lochkova. Není to tak dlouho, kdy tam byly všechny poslány k zemi. Není již čas tu alej, kde byla i studánka a obrovský žulový kříž, opět vysadit?

Cesta od závodiště k přístavu - ještě dnes je to tam pěkná procházka. Těch strarých stomů tam již moc není. Stačilo by mezi ně vysadit jejich pokračovatele. Co tam dát ořešáky a k ním konkrétní příjmení lidí, kteří si je vysadí?

Třešňovka nad Mrázovkou - bylo by to na hodně dlouhé vyprávění. Jestli se nepletu, tak tady dokonce někde na blogu ten příběh je. Co tady opět ten sad obnovit. A mohlo by to být dokonce zadarmo. Nyní se na rozhodnutí Evropské unie musí všude odstraňovat akáty, nepůvodní dřevina. Třeba by nám ten třešńový sad unie i zaplatila!?

Strakonická - i zde to byl jeden ovocný strom vedle druhého. Dnes již jich tam moc není. Zůstaly pouze u staré silnice. Pamatujete jak jsme čekali na trolejbus, autobus a přitom si trhali třešně a další ovoce?

Máte-li k této problematice co říci, tak pište do komentářů. Vaše názory pak přetáhnu do tohoto článku. Václav Burle

Zejména pane Kadeřábku, předsedo výboru pro životní prostředí, Váš názor očekáváme. Vždyť jste zastupitel, tak nás prosím informujte jak se na tuto chuchelskou problematiku díváte VY!


Spolek chuchelských houbařů byl včera na výpravě. Našli? Nenašli! Stále nerostou, ale toulání je to přenádherné. Hezky chuchelsky jsme pokecali. Toulání to není ale jen o houbách. Ale i o kráse naší milované přírody. Na snímku setkání s jelenem evropským. Dnes k večeru jdeme společně prozkoumat Chuchelský háj.

U tohoto rybníka, když jsou velká vedra, se vždy zastavíme a smočíme svá hříšná těla. A věřte, že ani není třeba plavek. Na mnohé z nás není zrovna krásný pohled. A je úplně jedno zda se jedná o muže či ženu. Holt nikdy se lidé neměli tak dobře jako v těchto neválečných časech. A na těch panděrech a jiných záhybech těl je ten blahobyt moc dobře vidět. Štěstí bylo, že daňci o nás věděli dříve než my o nich. Rychle nám vyklidili naší oblíbenou pláž.

Budou nás v Malé a Velké Chuchli sledovat kamery?

28. července 2014 v 22:05 | Nezahazujte je rovnou do koše. Raději si ty volební programy dobře prostudujte. Později by jste mohli být i nešťastní |  VOLBY 2014
Opravdu chceme v našich obcích sledovací systém?

Volby do zastupitelstva, volba nového starosty, nebo to bude snad ten současný, se rychle blíží. Kdo bude kandidovat, na koho se máme těšit, tak to nevíme. Neměly by strany, spolky nás již začít informovat? Proč by to ale dělaly, když to rychle nafouknou na poslední chvíli a tím nám všem vytřou zrak. Následně se možná budeme moc divit.

Já se začal zajímat a podíval jsem se na některé volební programy z roku 2010. Narazil jsem tak rovněž na jeden bod, ve kterém ta politická strana nám slibuje v našich vískách rozsáhlý kamerovací systém. Prý pro naší bezpečnost. Nemyslím si že je to zrovna dobrý nápad. Pravdou je, že například v Praze nás dnes již technika sleduje doslova na každém kroku. A to nejen na ulici, ale i u lékaře, v bance atd. atd. Je to opravdu nutné? Kam to vše následně povede. Máte zapnutý mobil? Tak vězte, že není vůbec problém rovněž o vás vědět každou sekundu.

Představme si následnou situaci. Kamery budou v Chuchlích na každé zastávce autobusu, na Starochuchelské, před školou, před samoobsluhou, před hospodou, poštou, na železničnim přejezdu, atd. atd. To opravdu chceme? V prostoru nádraží by ale určitě nebyla na škodu. Jenže tam by dlouho nevydržela.

Určitě v naší vísce není nikoho kdo by v mladí, ale i v pokročilém věku, nerandil například na dostihovém závodišti. Někdo tam dělal milé a příjemné záležitosti, další sportoval, jiný tam cvičil svého německého ovčáka. Další kradl koňský hnůj, koblížky na záhon, sbíral houby, nebo si nosil domu obrok. Tušíte vůbec, že tam kamera po dvacetčtyři hodin denně vše sleduje? Chceme opravdu něco takového i v našich ulicích? Co vy na to?

Kamera na závodišti je pravděpodobně umístěna na střeše tribuny.

Koupaliště a jiné příležitosti v okolí Chuchle

25. července 2014 v 10:47 | Rada kam zajít si smočit svá hříšná těla
Trochu více o letním, prázdninovém, bytí u Vltavy a Berounky ZDE. (...ještě to musím dopsat. Nechcete k tomu článku se také vyjádřit? Pište do komentářů a já to následně do článku vložím. Vždyť i ty jsi vyrůstal i Vltavy, Berounky.)

Doba, kdy byla v okolí našich vísek Vltava obložená do posledního místečka, deka na dece, jak se říká, se už nikdy nevrátí. Ještě tomu bylo tak někdy v polovině šedesátých let. (Dokonce tehdá byl o tom natočen v Chuchli a okolí komediální film.) Žijeme v jiném století, v jiné době. Je ale lepší než ta minulá? Toť otázka k zamyšlení.

Došlo to tak daleko, že lid se už nekupe ani na veřejných koupalištích, o rybnících a protipožárních nádržích ani nemluvě. Módou jsou ta moderní koupaliště s tobogany a dalšími atrakcemi a je jedno kolik to stojí. Na jihozápadě Čech se například jezdí do Rakouska a Německa. Bylo by to na dlouhé povídání.

KAM ALE VYRAZIT?

* * * Všichni kolem již nějaké to koupání mají. Proč něco podobného, zajímavého, nepostavit v Chuchli? Co takhle přírodní koupání na dostihovém závodišti, u Vltavy? Využít spodní vodu a pak si jen užívat. Nebo máte jiný fantastický nápad? * * *

Radotín - /Koupaliště Biotop 10 - 20 hodin. Cena 20 až 80 Kč/ - Začínat až v 10 hodin to není zrovna nejlepší nápad. Přírodní koupaliště bez chemie bylo otevřeno nedávno. Denně ho navštíví více než 500 milovníků koupání a slunění. Čištění vody je na základě rostlin a přírodních ekosystémů, a tak je vhodné i pro alergiky a jinak nemocné lidi. Kapacita je připravena na 700 osob.

Prokopské údolí -V tento okamžik nevíme jestli ještě vůbec existuje. Kdyby ano, tak je vynikající zejména pro rodiny s děckama. Dojet tam na kolech není zase tak obtížné a lze si s návštěvy udělat celodenní výlet.

Barrandovské terasy - tak tady už se nikdo sice nevykoupe, ale k nahlédnutí je bazén u kterého kiosek s pěkným posezením. Lze si tady na ohništi i něco upéct, uklohnit. Opět nejlépe přes Malou Chuchli na kolech.

Podolí -Určitě není nikoho kdo by tímto plaveckým sportovním areálem neprošel. Je to tam stále stejné, tedy hlava na hlavě. Výhodou je, že tady mají otevřeno od brzkých ranních hodin až do noci. Tak proč toho nevyužít. Ale ty ceny?!

Motol - /9,30 - 20 hodin, cena 40 až 60,- Kč./Jedná se o přírodní koupaliště, které má podle hygieny jednu z nejčistších vod v Praze. Vstupné je od 40 do 60,- korun. Dětský koutek, občerstvení. Zájem je i přes vedra průměrný.

Barramdov, Aquapark -/8 - 22 hodin, víkend 9 - 21 hodin. Cena 69 - 229,- korun./ Zařízení je určeno pro akčnější typ lidí, dětí. Tobogán je dlouhý 115 metrů, další pak metrů 62. Nechybí divoká řeka s umělým protiproudem a 25 metrů dlouhý plavecký bazen. Děti si užijí brouzdaliště s miniskluzavkou a minichrliči.

Homolka - /7 - 21 hodin, víkend 10 - 20 hodin, cena 60 až 120 kroun./Součástí nemocnice, ve které se nejen operuje ale i sportuje, je bazén s relaxačním centrem. Je zde 25 metrový bazén, finské sauny pro muže i ženy. Využít lze i zkušených masérů. Je to zejména alternativa pro zimní období.

Štěchovice - nevíme jestli je vůbec v provozu...

Slapská přehrada -pláž na Rabyni. Jezdí tam i autobus od smíchovského nádraží.

*** zapomněli jsme snad na něco?

I jelenní zvěř se ráda koupá...

Dnes byl překrásný den aneb chuchelský spolek houbařů v lese

24. července 2014 v 22:57 | Našli? Nenašli? No, musíme s pravdou ven - Nenašli! |  Aktuality
Vyběhli jsme jen tak na chviličku a bohužel jsme nic nenašli. Pohráli jsme si ale se sikou, málem na nás spadlo letadlo s raketama, a ještě jsme potkali jeleny. Tak zase brzy v lese nashledanou. A porostou letos houby vůbec? Tak to tedy nikdo neví. Zatím to není jen bída, je to průser. Nerostou...

"Rozšiř chuchelský spolek houbařů. Ještě několik míst volných. Jak to začne, tak opět vyrazíme." "Ale mámo proč těm plenitelům lesů z Chuchle děláš reklamu? Není nám tady ve hvozdu bez nich lépe?"

Burle nekecej!!!
Úžasné houby můžeš každou sobotu a neděli vidět
v kapli na návsi v Holyni. A to až do 31. srpna, kdy tam dokonce bude beseda.
Otevřeno od 15,00 do 18,00 hodin.
Jsou to sice jen velkoformátové fotografie, ale vůbec nejsou špatné!!!

Jedna z fotografií v kapli v Holyni...

http://chuchleweb.cz/ aneb přeměnila se v hlas politické strany

24. července 2014 v 11:08 | Jedná se o internetové stránky, které nikdo nezná, tak jim pomozme |  http://chuchleweb.cz/
V Malé a Velké je již pouze jedno nezávislé médium - Naše Chuchle aneb chuchle.blog.cz

Tyto internetové stránky, pod vedením ing. jiřího Špaňhela, jsou i periodikem "Chucheláci Trochu jinak". Nedávno vyšlo již 23 číslo, což je naprosto úžasné. Uvážíme-li zejména, že si tento zpravodaj platí ze své peněženky jen několik našich spoluobčanů. Proč zastupitelé, pan starosta Melichar, těmto občanům dodnes neposkytli ani nejmenší finanční příspěvek? Na to si chuchelský občané odpověz sám. Nebo že by se stal zázrak a odpověděl nám sám Mgr. Martin Melichar?! Ten se ale zásadně s chuchelským lidem nebaví...

Chuchleweb.cz má bohužel několik zásadních nedostatků, které je nutné, když se přeměnil v hlas nové politické strany - spolek Chucheláci trochu jinak, rychle změnit:

Domníváme se, že internetové stránky by měly mít počítadlo, abychom v každém okamžiku věděli jak jsou navštěvovány. Je to slušné zejména vůči těm čtenářům, které na ně pravidelně chodí. Dále je nutné, aby pracovali rychle a pravdivě.

V nedávných dnech například Spolek požádal o potvrzení své legitimity. Sbíral podpisy, které jsou nutné od nadřízených orgánů státu ke schválení. Do dnešního dne ale nevíme jak moc se jim to podařilo. Sebrali? Nebo nesebrali? Je to jako v pohádce o Pyšné princezně, kdy král stále volá - našli? nenašli?

Z hospodských kuloárů víme, že se jim to podařilo! Ale jak moc? S jakým výsledkem?

Je veřejně známé, že mnozí členové nové politické strany, promiňte Spolku, jsou milovníci kočiček. Tak tady je pro ně, jako dárek do začátku jejich usilovné činnosti, pro blaho nás všech, jedna půvabná. A navíc je rovněž chuchelská...HORNBACH, chuchelští zastupitelé, starosta aneb je to šílené!!!

24. července 2014 v 9:18 | Je třeba ale zdůraznit, že některé akce občan ovlivnit nemůže... |  - - Hornbach
Opravdu ti občane nevadí že jsi neustále za hlupáka? Že tě nikdo ze zastupitelů neinformuje? Že se rozhoduje o Tobě bez Tebe...

Dnes má svátek Kristýnka. Tak děvče od nás vše nejlepší a navíc ještě jen pro Tebe kytička. A věř, že je hodně vzácná.

ANKETA ZDE!!! Něco málo k Hornbachu ZDE!!! A více ZDE!!!
Trocha humoru nikdy neuškodí: Jako řádný občan jsem se, tak jako vždy, rozhodl navštívit včerejší mimořádné zastupitelstvo. Bohužel jsem mohl od "soustruhu" odejít o něco později. Ve čtvrt na sedm beru za kliku v K8 a ta se i přes značné úsilí ne a ne otevřít. Tak to mě hodně zaskočilo. Odebral jsem se k vývěsce obecního úřadu se přesvědčít jestli jsem si nespletl termín. Nespletl.

Prolezl jsem celý areál bývalého Fematu, nakoukl i do skladu plynových bomb, navštívil tělocvičnu, prohlédl letmo tunel chuchelského potoka. Ani tam ani jedna židle, stůl, promítací plátno. Nikde nikdo. Napadlo mě jediné - přeloženo na obecní úřžad. V hospodě Nad poštou snad schůzovat nebudou. Obecní radnice uzavřena jenom poštěkávající německý ovčák chyběl.

Při odchodu do základní školy jsem potkal souseda a bylo jasno. Představte si, že ta mimořádná schůze trvalo pouhých několik minut. A víš vůbec občane co se tam o Tobě ale bez Tebe projednávalo? Byl jsi ve zpravodaji, na internetových stránkách obce informován? Nebyl! A proč asi? Že by jenom z nepochopení vedení úřadu? Nebo to byl opět úmysl? Třeba nám to současný pan starosta zde v komentáři vysvětlí. A když nevysvětlí tak budeš vědět, že i zde s Tebou naprosto pohrdá!!!

Stále více se, den za dnem, přesvědčuji, že současné vedení obce vůbec neví, nechápe, co koná. Při této krátké mimořádné schůzi byla velká možnost udělat neformální setkání s občany. Zeptat se sousedů a sousedek co je trápí, co se jim nelíbí, nebo naopak s čím jsou spokojeni. Vždyť zanedlouho se budou konat volby do zastupitelstva. Byla promarněna velká příležitost jak sjednotit s náležitým předstihem názory vedení Chuchle s občany. Nebo o takováto setkání nemá pan starosta Martin Melichar a mnozí zastupitelé zájem? Názor si udělejte každý sám a dobře pak měřte komu v následujících volbách dáte svůj hlas!!! Nebudete to mít vůbec jednoduché. Tento blog NAŠE CHUCHLE se volbám bude hodně věnovat. Dejte vědět ve svém okolí, že existuje. Bohužel pan Melichar na něj uvalil cenzuru a tak se o něm ani ve zpravodaji, ani na internetových stránkách obce nedozvíte. Naprostá většina lidí dodnes vůbec neví že existuje. Naopak se tam dozvíte, že existují chuchelští důchodci, rodinné centrum apod. Co je ale důležitější - Hlas Chuchlí nebo důchodci?

A tady bude stát ten slavný Hornbach. Opravdu potřebujeme v republice stovky, ba tisíce podobných megalomanských staveb? Názor si udělej občane sám. Já osobně jsem pro přírodu, park, zelináře! A jak jsi na tom s názorem ty sousede, sousedko? Pište do komentářů...

* * * VO CO GO * * *
(následující informace se nemusí zákládat na pravdě. Ani já nevím vo co v případě Hornbachu go)

Vedra jsou v současné době příšerná,
tak co udělat jiného než odejít na nejlepší, nejchutnější pivo v obci
- do hospůdky U Václava...

Když jsem vstoupil do toho úžasného chladivého, hladivého prostředí, kde všude kolem na zdech historické fotografie Malé a Velké Chuchle, tak jsem měl jasno. K tomu bylo ještě na co koukat. Mladá výčepní a servírka v jedné osobě je opravdu, ale opravdu hodně kouzelná, krásná. O kuchařce ani nemluvě. Jsou to holky podle našeho gusta, k nakousnutí.

Dnes je mimořásné zasedání u moku zlatistvého! A proč ne! Nemusí to být neustále formální, že?! Jenom jsem poslouchal a snažil se - v mém věku je to opravdu hodně obtížné - si něco málo alespoň zapamatovat...

Víš vůbec sousedko, sousede, čeho že se to mimořádné zasedání týkalo? Šlo o pozemky pro Hornbach. Nyní mu již nic nebrání stavět. Zastupitelstvo rozdílem jednoho hlasu mu je přiřklo! To určitě není nic proti ničemu. Jinak to ani dopadnout nemohlo. Ono, co si budeme říkat, to stejně šlo mimo naše dvě vísky. Rozhodovalo se úplně někde jinde a to již v šedesátých letech minulého století. Tam celé to barbarství začalo. Problém je úplně někde jinde. Bylo by to na dlouho, tak jenom ve stručnosti:

Každodenně v České republice zmizí stovky, ba tisíce hektarů té nejlepší zemědělské půdy. A na ní vznikají Hornbachy, sklady, odstavné plochy, vozovky a čert ví co ještě. Opravdu nám nevadí, že to nejcennější co člověk má, půdu, jen tak si nechá na časy věčné zlikvidovat?! Nebude našim potomkům jednou chybět? Ono následně přeměnit beton v úrodnou zeminu již totiž nejde! A že té černozemě v Chuchlích již zmizelo. Příkladem může být Hvězdárna. Opravdu jsme to chtěli? Je to správné?

Mnohé se v obci změnilo a ne vždy k lepšímu. Říká se, že pokrok se zastavit nedá. To může být jistě i pravda, ale opravdu ty změny chceme? Jsou pro nás, pro naše následovníky, opravdu přínosem? Podívej se sousedko, sousede, občane, na předchozí fotografii a pak napiš několik řádek do komentářů zde pod tento článek.

!!! 11 000 000 - TO JE ČÁSTKA, KTEROU PRÝ OBEC ZA SOUHLAS DOSTANE !!!
(pochybuji chuchelský občane, že tě o tom někdo informoval)

Co se asi s touto možná obrovskou částkou stane? Rozfrcá se do posledního desetníku, tedy kdyby ještě tyto mince byly, nebo se promění v něco smysluplného, užitečného. Máš občané nápad, názor? Nebylo byl rozumné jí nechat uloženou na věky věku na dobrý úrok a pouze ty investovat? Nebude to pro nové zastupitelstvo jednoduchá otázka, rozhodnutí. I to je jedním z významných důvodů nové představitele obce si moc dobře vybrat.

Vzpomínka, více ZDE: Pravděpodobně tenkrát, z našich, nejen chuchelských obyvatel, nekupoval nikdo zeleninu jinde, než tady od Bulharů. Tenkrát se nevědělo co je to BIO, ale ani dnešní BIO nedosahuje kvalit tehdejších pootravin. O tom jsem naprosto přesvědčen. Kdy ti zelináři do tohoto prostoru, z té daleké země, přišli, nevím. Ale své řemeslo uměli na jedničku.

Mamka řekla: "dojeď pro zeleninu, uděláme si něco dobrého. Co takhle bramboračku?"

Já vyskočil na kolo a už uháněl. Do košíku jsem nakoupil vše potřebné, naprosto čerstvé, přede mnou utržené ze záhonů, pole. Pak jsem ještě zajel na závodiště, kde na loukách snad milióny špiček. Bez těch by bramboračka nebyla to pravé ořechové. Ještě jsem přibral několik žampiónů, pečárek. Taková vynikající polévka se dnes snad ani udělat nedá. Kde by jsme sehnali tu zeleninu, že?!

Bulhaři odešli, bylo by zajímavé vědět, co se s nimi stalo... Dnes u nás zelenaří Vietnamci. Jejich snaha, píle, pracovitost, je obdivuhodná. Ale, to by jste se moc divili, kde je pravda. Jejich zelenina však není - asi - určená pro naše mlsné jazýčky. Říká se, že tam na těch polích pobíhají s rouškami na ústech.

Mnozí si ještě určitě vzpomenete na rodiny Vlčků a Kodetů. Jejich zelenina byla obdivuhodná, i když se na mnohé naše sousedy a sousedky často nedostalo.

Já miluji, tedy spíše jsem miloval, teď už bohužel jen ve vzpomínkách, květák a to na všechny způsoby. Bývával to, od těchto chuchelských zelinářů, naprostý a neopakovatelný d e l i k a t e s!!! A dnes? Když si v obchodě, supermarktetu, koupím bio květák, tak je to jedna velká hrůza. Nejen že to nemá chuť, ale ono je to dokonce odporné. Kde je chyba. Uměl by jste to někdo vysvětlit? Je to divné, ale já mám pořád ty dávné chutě na jazyku. A vy? Na závěr musím konstatovat, že bude ještě hůř. Lidí začíná být přemnoho a potravin málo.

Co kdyby se komise životního prostředí, ve Velké Chuchli, s přispěním zastupitelů a starosty, místostarosty, rozšířila o název - a potravin. To by bylo něco. Napsala by materiál, zajistila pole a záhony, a začala pro nás vyrábět potraviny v kvalitě minulých století. Kdo je pro, ať píše do komentáře. Uděláme referendum?


VOLBY - Jan Rys, významný fotograf a spisovatel

21. července 2014 v 21:37 | Mnohokrát občané se ptali starosty jestli pana Rysa zná. A výsledek? |  VOLBY 2014
Na co vážení zastupitelé a pane starosto čekáme. Až pan Jan se odebere na pravdu boží? Hlavně že máme bustu paní Masarykové....

Nové komunální volby to také znamená vyúčtování minulého čtyřletého období. Zavřete vážení sousedé a sousedky oči a zkuste si představit co se v Malé a Velké za ty roky změnilo k lepšímu. Připomínat předražený a divný nákup elektromobilu není jistě třeba. Nestyďte se a napište nám výsledek vašeho snažení pod tento článek do komentářů. Vždyť ti borci z radnice nedokázali ani zpřístupnit Libeřskou rokli, natož vysázet nějakou tu alej, že pane Kadeřábku.

V posledním čísle chuchelského zpravodaje se na straně sedm objevil kratičký článeček s titulem Waldorská škola v K8. Zde poprvé od sametové revoluce padlo jméno a příjmení Jana Rysa. Není to nějak pozdě? A víte kdo ten článek napsal? Nějaký anonym, který se podepsal ÚMČ.

Tak si dokážeme vážit jedinečného a pracovitého souseda. Není čas to již změnít? Nejhorší v tomto příběhu je, že i přes mnohé urgence občanů doposud není v obecní a školní knihovně ani jediná jeho kniha. A to se ve škole učí i o době Temna. A my to temno máme bohužel již desítky let i v obci...

Není již dnes obce, která by neměla kulturní zázemí. Není již správný čas aby se Kulturní dům v naší milované vísce konečně proměnil v kulturní stánek? Dozajista námět pro nové zastupitelstvo. Nebo snad to současné ještě dokáže causu pana Rysa proměnit v pozitivní závěr?

Běloprstka, orchidej, která je v Čeeské republice hodně vzácná.

VOLBY - tak tohle je velké překvapení

20. července 2014 v 22:25 | Nerozumím tomu! Vy snad ano? Tak pište do komentářů |  VOLBY 2014
Těch několik řádek je velkým překvapením...

Neustále se sám sebe ptám co je příčinou, že určití lidé tak moc touží býti neustále zastupiteli. Určitě to není nic proti ničemu a těm, kteří to myslí čestně a odpovědně je třeba neustále za jejich práci pro veřejnost děkovat a veřejně si jich i považovat.

Možná, po přečtení posledního vydání Pětky, jsem to pochopil. Představte si, že pražští zastupitelé nemusí veřejně ukazovat, vykazovat, své příjmy. Nemusí a také to nedělají. Proč asi? Sem tam proniknou informace, že snad i vydělávají milióny. Důkazem jsou částky, které vynakládají za koupě nemovitostí, pozemků, bytů, nové domy, nejluxusnější auta. A pak se v tom ďáble, čerte, vyznej!

Vyšlo 23. číslo Chucheláků trochu jinak a v něm jsme nalezli letáček, který nás informuje o spolku "Chucheláci trochu jinak". O lidech, kteří budou kandidovat v podzimních komunálních volbách. Je chvályhodné, že v našich dvou obcích jsou ještě lidé, které veřejné záležitosti zajímají, nenechávají je chladnými a chtějí v dobrém pomoci. Ale celá ta sestava je taková nějaká divná. Já tomuto spolku vůbec nerozumím. Pojďme si provésti malou pitvu.

Členy jsou - snad až na ing. Jiřího Špaňhela - jsoucí nebo snad dokonce již nejsoucí členové Občanské demokratické strany. Kdo se v tom má vyznat, když informace chuchelský občan nedostává, že?! Pan Špaňhel, podle kuloárů, je představitelem ANO na Praze 5. Otázkou je proč v Chuchlích kandidátku této strany nezaložil. Je to zatím celé takové popletené.

Členy spolku jsou: Mgr. Lenka Felixová, Ladislav Kadeřábek, ing. Jiří Špaňhel, Josef Podhorský (neznám), Zdeněk Vlasák a Václav Vlasák. Tedy "všichni" ODS. Nabízí se otázka jestli náhodou již členy této pravicové strany nejsou. Potom se nabízí další otázka - proč utekli z boje když je Občasnké demokratické straně nejhůř, šoufl? Třeba nám tady v komentářích odpoví. Když ne oni, tak se určitě někdo z jejich příznivců, marškupačky, najde.

Bude to pravděpodobně složitější a hodně vychytralé. Že by šlo o partii královské šachové hry? Tomu ale neodpovídají informace, že někteří z této party se rozkmotřili s lídrem ODS v Chuchlích panem Stanislavem Freslem.

Není to ten poslední tah na krále, mat? Zlikvidovat v Chuchlích jakoukoliv opozici?! Jednoznačně a stoprocentně vyhrát volby? Pojďme počítat. Určitě sestaví kandidátku i ODS pod vedením pana Fresla. Jmenovaný je starý harcovník, který v tom umí chodit. (Připomeňte mi akci sestra a syn. To budete koukat jaké čachry se dají při volbách dělat.) Potom se sečtou hlasy ODS a Spolku dohromady a kdo bude vítězem chuchelských voleb??? Jednoznačně Občanská demokratická strana. Tímto trikem všechny ostatní rozšmelcují. Nebo si mám myslet, že se o žádný trik nejedná?

Podle Chucheláků trochu jinak bylo nutné sebrat od spoluobčanů potřebných 159 hlasů. Podpisová akce se uskutečnila 18. a 19. července. Jak dopadla tak to tedy nevím, neboť jsem byl mimo republiku. Jako zkušený mladý chlapec před vojnou ale vím, že takto se to dělat nemá, nemůže. Jsem přesvědčen, že potřebné hlasy získané nebyly. Nebo se mýlím. Jak to dopadlo?

A co bude následovat? Vznikne snad další kandidátka se stejnými jmény pod ANO? Nebo se "hříšníci" vrátí do lůna církve, čti ODS? Nechme se překvapit ještě to bude hodně zajímavé. Co se to v chuchelské ODS stalo? Nevíte někdo. Napíšete nám pane Stanislave Fresle...

Poznámka: V občasníku Chucheláci trochu jinak se také píše o politických aktivitách současného starosty Mgr. Martina Melichara. To je rovněž síla. Jmenovaný již zahájil předvolební boj v chuchelském zpravodaji aniž by dal čestně příležitost i ostatním spolubojovníkům. Podle článku se snaží i na chuchelském radničním webu.

Autor připomíná i jeho politickou cestu - Zelení, TOP 09, snaha uspět u Starostů a v ANO. Dnes bude kandidovat za co? Že by za Hnutí pro Prahu?

Tak ještě něco málo pro odlehčení. V Čechách je opravdu krásně. Když slunéčko zapadá za horu je úsměv na rtech. Jenom aby nezačalo ještě více zapadat nad Malou a Velkou. Lidi neblbněte jsou tady lidi!

- - - OHLASY - - -

Pane Burle, nevytvářejte za vlasy přitažené konspirační teorie. Ono to není tak složité ba právě naopak, je to strašně jednoduché.

1) pan Melichar je předseda místního sdružení hnutí za prahu - http://www.proprahu.cz/cz/mestske-casti/1315/praha-velka-chuchle

2) pan Špaňhel je předseda ANO Praha5

3) pan Fresl je předseda sdružení ODS V. Chuchle.

Paní Felixová, pan Kadeřábek, pan Vlasák V. a pan Vlasák Z. již nejsou členy ODS od zimy. O žádnou šachovou partii jak píšete fakt nejde. Tito členové prostě vystoupili z ODS a teď tvoří kandidátku na které chtějí kandidovat s panem Špaňhelem a dalšími pod hlavičkou CHUCHELÁCI TROCHU JINAK.

Jsem si jistý a Vy můžete být klidný, tito bývalí členové se do ODS vracet nebudou. To by dobrovolně neodcházeli.

Kandidátek bude jistě víc ODS, ČSSD, TOP 09, ANO, srdíčkové HNUTÍ PRO PRAHU, CHUCHELÁCI TROCHU JINAK, možná SZ. a uvidíme s čím nás kdo ještě překvapí.
Robert Pořízek ODS.Promiňte vážení chucheláci ale nelze jinak než následující text vložit do rubriky HUMOR!!!

16. července 2014 v 23:07 Obecní HUMOR

Starostové pro transparentnost

(2. 7. 2014) - Městská část Praha - Velká Chuchle v čele se starostou Mgr. Martinem Melicharem se přidala k výzvě Sdružení měst a obcí ČR ohledně zveřejňování smluv úřadů, radnic, obcí a měst na internetu. Přesné podmínky budou stanoveny zákonným předpisem, který je v současné době projednávám zákonodárcem. Blíže viz. www.starostoveprotransparentnost.cz

ZPRAVODAJ číslo 5 - 6 ...

3. července 2014 v 23:40 | Opět hrůza stíhá hrůzu. To je opravdu redakční rada tak neschopná? |  Zpravodaj
Bohužel nemohu nyní napsat vše co mě kolem vyjádření pana starosty Melichara trápí. Jsem od zítřka povolán na armádní cvičení, tak už nestihnu - zatím - napsat více. Věřím ale, že se najdou občané Malé a Velké, kteří se nebudou bát napsat k dané problematice svůj názor....

Vážený pane starosto Melichare,
několikrát jsem Vás na veřejných schůzích žádal o řadu odpovědí. Vždy jste slíbil že zavoláte, napíšete e-mail, ale nikdy jsem od Vás nic nedostal. Nezbylo nic jiného než abych navíc své otázky poslal na obecní internetové stránky do rubriky otázky a odpovědi. Poslední tam je z února. Do dnešního dne jste nám chuchelákům ani tam neodpověděl. Učiníte tak, prosím, vůbec někdy?

Před chvilkou jsem obdržel poslední zpravodaj. Tam na některé mé, naše, otázky odpovídáte. Je to ale příšerně zmatené, takže my chucheláci opět nic nevíme. Jste tak neschopen, nebo to děláte snad úmyslně? Buďte prosím od té dobroty a v rubrice otázky a odpovědi konečně napište svůj názor, fakta!!! Není to náhodou Vaše povinnost chuchelákům odpovídat?

Nyní to vezmu letem světem. Až se vrátím tak tomu dám štábní kulturu a přidám texty:

I/ - Tomáši Hromádko píšeš o prvním televizoru v obci. Nemyslím si že máš pravdu. První televizor sovětské výroby měl řidič tramvají pan .... Vlasák. Dostal ho za vynikající pracovní výsledky. Jako děti jsme se tam s rodiči chodili dívat. V jejich bytě to vypadalo jako v kině. Tolik tam bylo lidstva. Jestli se ale nemýlím, tak tady někde na blogu o tom píši....

II/ - Pane starosto píšete kolem petice mnoho nesmyslů. Podepsalo jí přes třista občanů. Vy jste těmto lidem měl ve všem vyhovět, pomoci jim, a ne celou akci bojkotovat. Můžete nám prosím zde napsat proč se vám tato aktivita postižených nelíbila? Vy tady nejste pro sebe, pro úřad, pro vaší politickou stranu, ale pro občany. Nebo se snad mýlíme?

Ve zpravodaji jste si k této cause položil otázku: "Jak je to s peticemi předloženým paní Jankovcovou a údajnou "šikanou" ze strany úřadu?" Vystihl jste to naprosto správně. Ano z vaší strany šlo, jde, jednoznačně o šikanu. Vy jste jako starosta - starosta je od starati se - měl všem těm lidem vyjít maximálně vstříc. Od toho jste byl zvolen.

Jako důvod k bojkotu petice uvádíte, že volební místnost a její zázemí není určena k podobným akcím. Mýlíte se, pane starosto. A co referendum? Petice se nesmí a referendum ano? Můžete nám ten rozdíl pane starosto vysvětlit?

III / - REFERENDUM: Po obci kolem něho jdou hrůzostrašné fámy. Nebo to nejsou fámy? Informujte nás pane starosto o finančních nákladech na tuto akci. Je pravda, že všechno musel sám samotinký, jak ten sám voják v poli, zvládnout Mgr. Tomáš Hromádka?

IV / - Když si čtu Vaše pojednání - vážený pane starosto - o skládce odpadu u Vltavy, tak zjišťuji, že z Vašich řádek je srozumitelné pouze jediné. A to, že srozumitelné není vůbec nic. Věřme, že se k Vašemu pojednání zde na blogu v komentářích vyjádří i pan exstarosta Stanislav Fresl. Občané si již zaslouží mít i v této cause konečně jasno!!!

Dobře si pamatuji jak jste na veřejném zastupitelstvu řekl, že jste ten odpad pro obec koupil. Ale ve svém pojednání ve zpravodaji o tom není ani řádka. Dále jste řekl, že jste ho nechal následně na náklad obce zlikvidovat. Kdo se pak má v těch Vašich myšlenkách vyznat!

Jest-li se nemýlím, tak odpad na zpevnění komunikací ve Velké Chuchli nepatří. Odpad je nutno zlikvidovat dle předpisů. Můžete nám prosím zde napsat jak jste to s tím odpadem na komunikace myslel. To se opravdu smí? Prý ten odpad již spláchla voda...

V / - RESTAURACE NAD POŠTOU: Vy si z nás pane starosto asi děláte legraci. Nájem je nájem a není možné z něho škrtat jakékoliv položky. Platí pan hospodský tedy kolik? 12 000,- korun, nebo jen 3000,- korun českých?

Můžete nám prosím vysvětlit jak k té Vaší matematice příjdou jiní podnikatelé a živnostníci v obci? Říká se, že v republice máme tržní ekonomiku. Ale vy děláte socialismus, komunismus. Vy jste nastavil restauraci Nad poštou takové podmínky, kterým nemůže žádný hospodský v obci konkurovat. Opravdu se vám to zdá správné, ekonomické?

Jestliže jste nastavil takovéto divné podmínky, tak musíte stejné nastavit i ostatním občanům obou obcí. Proč musí nájemci bytů platit vodu a stočné? Proč to musí platit živnostníci? Opravdu si myslíte, jste přesvědčen, že Vaše kupecké počty z první třídy školy obecné jsou správné? Můžete nám prosím odpovědět? Vždyť vy okrádáte obecní kasu!!!

Příklad: v obci máme vynikajícího řezníka, uzenáře. V Praze stojí například hnusná sekaná kolem dvaceti korun. U našeho miláčka pak pouze 10,- korun a nemá široko daleko konkurenci. Není - podle vašeho vzoru restaurace Nad poštou - správné dát tomuto mládenci stejné podmínky? Zaplatíte za něj rovněž vodu a stočné? Pro nás chucheláky by to znamenalo, že bychom pak měli sekanou a všechny další výrobky za pakatel. Proč to neuděláte? Proč to samé neuděláte v samoobsluze? Já odpovím za vás - protože je to blbost, pitomost, hloupost. Tak proč jste vyšel takto nesmyslně vstříc restauraci Nad poštou? Můžete nám prosím odpovědět?

VI / - ELEKTROMOBIL: Opět Vás žádáme pane starosto o vševyčerpávající odpověď. Jste opravdu od srdce přesvědčen, že obec potřebuje tento divný a neužitečný stroj? K čemu konkrétnímu ho denně, každou hodinu, Váš úřad využívá. Nejsou to opět vyhozené peníze? Nedávno se sešla parta odborníků z mnoho lidských činností a shodli se na jediném - elektromobil je pro obec hrůzný a zbytečný přepich. Necháte nás pane starosto nahlédnout do knihy jízd? (...články o elektromobilů, a nebylo jich málo, zde byly na blogu záhadně vymazány. Kdo k tomu asi dal příklad? A kdo to asi udělal?)

(...pokračování a dokončení příště až svléknu kanady a tornu.)

VÍCE K CHUCHELSKÝM CAUSAM zde !!!

- - - O H L A S Y - - -

Zajímavost: Roberta Pořízka neznám, i když jsme pravděpodobně vzdáleně příbuzní. Na každé veřejné schůzi zastupitelstva jsem však vždy nevěřícně překvapen, jak svým umem, inteligencí, učí pana starostu, vedení úřadu, zastupitele, právní kultuře. Jeho znalosti jsou obdivuhodné. . .

ROBERT POŘÍZEK: Je zarážející, že si pan Melichar dělá z webu Velké Chuchle a Chuchelského zpravodaje svoje osobní medium a předvolební agitačku, kde vysvětluje občanům, jak on píše některé nejasnosti. Všimli jste si, že teď nikdo na pana Melichare na www. Chuchle nemůže reagovat? Holt otevřená a vstřícná radnice.

Tak vezmeme např. restauraci Nad poštou bod po bodě a já se Vás pokusím přesvědčit, že pan Melichar jen fabuluje, mlží a obhajuje šlendrián.

1) Pan Melichar má pravdu, že jakási taková komise vznikla, zapomněl ovšem dodat, že pokud vznikne komise na výběr něčeho, někoho a takto se zastupitele vzdají své pravomoci vybírat, MUSÍ PODLE ZÁKONA O OBCÍCH také takovéto komisi dát jasná KRITÉRIA VÝBĚRU o kterých musí zastupitelstvo hlasovat a to se bohužel nestalo a tak komise neměla podle čeho vybírat.

Upozorňuji že kritéria výběru je jiná věc než podmínky pro uchazeče. V tomto případě pravděpodobně kritéria potřeba ani nebyla neboť vítěz byl znám již dopředu.

2) Podmínky pro uchazeče stanovil výbor majetku obce pan Benčát v těchto podmínkách mimo jiné bylo, že uchazeč musí mít živnostenský list a musí být vyučen v oboru a mít praxi s vedením restaurace. Tyto podmínky ovšem pan Basovníček nesplňoval, takže na ZMČ podmínky někteří zastupitele upravili a to tak, aby je splňoval i pan Basovníček. Stačil jim pouze živnostenský list.

Pan Melichar píše cituji: živnostenský list nelze na hostinskou činnost získat bez prokazatelné PRAXE v tomto oboru. Pane Melichare, velký omyl živnostenský list na hostinskou činnost může získat každý bez praxe a vyučení, pokud má odpovědného zástupce. Zajímavé je jak komise žádá uchazeče o cituji: 1) upřesnění či úpravu návrhu výše nájemného s přihlédnutím k upřesněným podmínkám 2) DODÁNÍ REFERENCÍ (např. fotografie provozované restaurace, doložení zkušeností s provozem restaurace atd.) 3) návrh rozdělení restaurace na kuřácké a nekuřácké prostory příp. jiné jen nechápu jak bod 2 mohl splnit pan Basovníček, když o živnostenský list požádal 27.5.2013 a protože není vyučen v oboru a ani nemá v oboru praxi v ten samý den zaměstnal odborného zástupce, který ovšem také nikdy žádnou restauraci neprovozoval. Nebo je to jinak a nový nájemce jen z nějakého důvodu restauraci provozovat nemůže? Prostě mi to nějak nesedí. Já mám jen jedno vysvětlení ne všichni museli splnit stejné podmínky. Pan nový nájemce je asi Nostradamus, když dokázal s několika měsíčním předstihem předvídat výhru v této frašce.

3) Vodné-stočné, hezká blbost to se jinak bohužel říct nedá. Vodné-stočné, které je součástí nájmu je okrádání obecního rozpočtu cca o 1500 - 2000 tis. měsíčně. Nemožnost přesného vyúčtování vodného podle vodoměru řeší tz. směrná čísla, které Pražské vodárny používají k rozpočítávání vody nájemcům právě v případě kdy vodoměr je pro více uživatelů. Je snad každému jasné, že spotřeba vody v restauraci, které povolil pan Melichar vařit teplá jídla je diametrálně odlišná od spotřeby vody např. pošty nebo knihovny. Náš pan starosta nás jen oblbuje. Spotřeba vody kterou pan Melichar píše jako spotřebu vody za období 11.9.12 - 3.9.13 je zavádějící. Všichni víme jak v tuto dobu fungovala a už nefungovala tato restaurace.

4) Jak může starosta a normální člověk na zastupitelstvu přečíst čestné prohlášení provozovatele restaurace, že odpad bude odvážet někam do své popelnice? To mi mozek nebere, podle zákona o odpadech je povinnost každého provozovatele restaurace zajistit si k provozovně i sběrné nádoby. Tklivá omluva pana Melichara za chybu, která se přece stává je až úsměvně směšná. Je zajímavé, že všechny chyby se stávají v neprospěch V. Chuchle, ale jdou k dobru panu Basovníčkovi. Jak si může pan starosta dát do smlouvy o pronájem restaurace Nad Poštou něco co neprošlo hlasováním zastupitelů a je to k tíži obce? Další nehorázné a zavádějící tvrzení je, že smlouva byla kontrolována Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a byla zpracována pro tento nájemní vztah. Není to pravda tento " rozbor" se týkal jen podání námitky jedné z uchazeček na jasné zvýhodňování jednoho zájemce ne o platnosti nebo neplatnosti této nájemní smlouvy a už vůbec ne o procesech, které podepsání této smlouvy předcházeli. Je ovšem dohledatelné, že pan Basovníček byl od prvního dne vyvěšení výběrového řízení a později záměru zvýhodňován a podmínky byli upravovány tak, jak potřeboval pan Basovníček. Neméně zajímavý je fakt co píše tento úřad na začátku svého hodnocení cituji ÚOHZ: (Na základě informací, které od Vás Úřad obdržel, máme za to): to jednoznačně znamená, že ÚOHS vycházel jen z informací, které mu zaslal pan starosta a nemohl tak celou záležitost vyšetřit objektivně. Ano po odečtu vodného a stočného není nájem 3 000,- to máte pravdu, ale místo 12 000 je tento nájem už pouze 10 000,- a to je roční úspora pana Basovníčka 24 000,- a ztráta obce 24 000,-. Kolik peněz dostaly na rok např. hasiči, rybáři, fotbalisti? Robert Pořízek

Jan Kolomazník: Je pravda, že ty dvě dámy, které se také o restauraci zajímali dokonce chtěly měsíčně platit více a ještě platit podle paušálu vodné a stočné. Nevíte někdo kolik nabízely a proč byly vyřazené?