Květen 2014

Železniční přejezd ve Velké Chuchli očima pamětníka

27. května 2014 v 15:51 | Dnešní přejezd je nekonfliktní, dokonalý. Bývávalo hůře... |  - - železniční přejezd
Bez výbušniny to nešlo.... (Víte o těch detonacích někdo něco více? Už se můžete přiznat. Je to promlčené a navíc to bylo v době, jak se dnes říká, totalitní.)


Vidíte ten kopeček u přechodu? Tak si představte, že Mezichuchelská neexistovala, ten kopec byl převeliký. Na něm pak domeček, hradlo, nebo jak se tomu v železničářské mluvě říká, a v něm seděla dáma, železničář, která stahovala závory. A ten pan Kocourek měl syny, z nichž jeden mě málem dostal na mnoho let do kriminálu. Více na konci tohoto článku....

Často se ozývají hlasy, že železniční přejezd v naší vísce je nebezpečný. To je jistě teoreticky pravda. Který přejezd není, že? Slyšíme je od lidí, kteří nejsou rodem z Chuchle, jsou náplavou a moc mladí na to, aby znali fakta.

Jediná smutná událost se stala někdy v polovině padesátých let, kdy obsluha zapomněla stáhnout závory. Na kolejiště vjel řidič s nákladním autem. Náraz byl tak silný, že nepřežil.

Jindy zase kůň utekl při dostihu ze závodiště a vběhl rovnou pod vlak. Samostatnou kapitolou bylo několik sebevražd. Ale ty nejde připsat na účet přejezdu.

Určitě není na světě nikoho, kdo by se nerad, byť jenom občas, neprojel vlakem. Jezdíte do zaměstnání z Chuchle vláčkem i vy? Jaké máte zkušenosti?

Vzpomínky: Jednou jsem šel k lékaři. Nevím jestli fungovala signalizace, ale já jsem těsně před vkročením do kolejiště se automaticky podíval vlevo. Pořádně jsem se lekl. Po koleji tiše projížděl nákladní vlak. Měl jsem to jen tak tak. V této souvislosti bych si dovolil i říci, že některá ta sebevražda jí nemusela být.

* * * Stál jsem v autobuse od Prahy a koukal směrem na Malou Chuchli. Najednou vidím jak se k nám blíži velkou rychlostí vlak. Zařval jsem na celý autobus na řidiče: "Jeď, jeď". Štěstí bylo, že řidič na to šlápl, přerazil závoru a v klidu pokračoval dál. Nepamatuje se někdo z vás na tuto událost? A proč jsme to tenkrát nikdo nenahlásil? (Jestli máte někdo podobný příběh, zkušenost, pište prosím pod tento článek do komentářů...)

* * * Člověk se stále učí. Já jsem tohle pravidlo ještě do nedávna neznal. Stojím před přejezdem, světla blikají, závory jsou již téměř nahoře, a ten blbec sedí v autě a nejede. To dokáže jednoho pořádně naštvat, že?

Když jsme takhle jednou seděli v campu u ohně, tak se dostalo i na automobilovou dopravu. Honza, známý mykolog, vyprávěl příběh o řidiči, který nikdy na nic nečekal a jak šly závory nahoru, tak vyrazil. Měl jednou obrovské štěstí, že na přejezdu, v kolejišti, ještě dokázal včas zabrzdit. Před čumákem auta mu přefrčel rychlík.

Ono totiž existuje pravidlo, že řidič nesmí na kolejíště vjet dříve než až zhasnou výstražná světla.

* * * Málokdo již bude pamatovat dobu, kdy měl pan Gutt u závor boudu s prodejnou tabáku. Ty se dávaly zejména invalidům z první světové války. Ještě nedávno tam byl ten vybetonovaný výklenek do stráně ještě vidět.

Později nějaký ouřada, kterému vadilo, že neustále chuchelský lid podlézá závory, udělal nemilá opatření. Je třeba si ale připomenout, že v té době byly několikrát za den závory klidně dole i přes hodinu. Navíc měly pod trámem drátěné a neprůchodné oplocení.

Někdo závory ladným sokolským skokem překonal. Jinému to trvalo dlouho a bylo kolem toho hodně legrace. Netrvalo dlouho a v plotě pod břevnem vznikl otvor, tak akorát na protažení.

Lid však chodil do fabrik, pospíchal na přívoz, autobus, trolejbus, vlak. Nešlo stále se v zaměstnání omlouvat já nic to dráha. Po tolika omluvách tomu již nikdo nevěřil.

Jedinou možností, i když nepříjemnou, bylo závory obejít. To ale znamenalo se prodrat pichlavým křovím, které sloužilo i jako toaleta. Netrvalo dlouho a to bylo naštvaným občanem, občany, vyřezáno.

Ouředník však nezaváhal. Nechal namontovat na okraje závor ocelový plot s hroty nahoře. Byl tak důsledný, že tento protitankový zátaras překonat bylo naprosto nemožné. Ale obec byla plna vynikajících řemeslníků a pravděpodobně i partyzánů, odbojářů, z období II. světové války. Sem tam se v pozdní noci ozvala dunivá rána a v plotu vznikla díra. Ouředník jí ihned nechal opravit. Vše se opakovalo až to ouřada musel vzdát.

Dnes je chuchelský železniční přejezd oproti časům minulým brnkačka. Závory jsou dole jen po dobu nutnou. Určitě není třeba se v autě při několikaminutovém rozjímají rozčilovat. Nebo snad ano?

(Víte o železničním přejezdu, o jeho okolí, něco povícero? Tak pište prosím do komentářů. Přivítáme i fotografie. Nebo v noci zaklepejte na mé rozsvícené okénko. Přednost samozřejmě, protože je to v noci, mají hezká děvčata.)

(...dokončení pravděpodobně dnes v noci!)


Vydáváme povolávací rozkaz pro papír! Před dům - 31. května!!!

27. května 2014 v 13:54 | Čím více této hodnotné suroviny tím lépe pro naše děcka. Co asi vyhrají? |  Aktuality
Již tuto sobotu 31.5.2014 proběhne sběr papíru pro naší základní školu v Chuchli.

Svazané balíky papíru připravte prosím do uvedeného data před Váš dům. Dále se již o vše postarají chuchelští hasiči, kterým tímto patří dík.

Bude-li v sobotu nutná jakákoliv pomoc, kontaktujte velitele hasičů pana Koktu na tel. 602 395 381.
Za pomoc děkují žáci a žákyně Základní školy Charlotty Masarykové

Trocha povídání k Tunelu neuškodí. Škoda, že neprošel

26. května 2014 v 21:18 | ...a co bude dál? Mohou zastupitelé rozhodnout i bez tohoto nelichotivého výsledku? |  NADJEZD
Vždyť ten tunel není špatným nápadem. Já si dovolím i napsat, že je dokonce jediným řešením! A co bude dál? Vyznáte se v tom někdo?

Negativní výsledek referenda k Tunelu je zarážející. Vždyť podle mého názoru je to velice dobrá a potřebná záležitost. Ten přejezd nelze do nekonečna akceptovat.

Kde se tedy stala chyba? Já to vidím v nedůsledné práci místního úřadu, starosty a zastupitelů, kteří ze zásady s lidem nekomunikují. Otázce tunelu nevěnovali patřičnou pozornost. A opět se dostáváme k chuchelskému zpravodaji, který neplnil a stále neplní své poslání. Vše stojí a padá s odborností redakční rady. Její členové vůbec netuší nic o propagaci, propagandě, ale i bohužel ani o slušnosti, etice. Nejlépe, podle jejich slov, je s občanem nekomunikovat. Tím se nic nepokazí a nemusí se nic dělat.

Občan nebyl náležitě s tunelem seznámen. Těch několik řádek a jedna akce ve Fematu nemohly nic vyřešit, chuchelský lid přesvědčit. Radnice nevypracovala plán, jak občany důsledně informovat o výhodách této stavby. Nestačí to málo co radnice udělala. Za sousedy a sousedkami se musí jít. To je jediný způsob jak jim vše vysvětlit, jak je přesvědčit.

Causa petice - Máme tady další otřesný případ nekomunikace radnice. Moc o tom nevím jenom co si lidé povídali v autobuse. Na Hvězdárně se má stavět podivný dům. Prý bude patřit jinostrancům z dalekého východu. Stane se mnoho negativních věcí. Budou se kácet stromy, dům bude přilepen k současnému paneláku, takže obyvatelé bytů nebudou koukat do přírody ale do zdi. Něco podobného tam již vzniklo, když se postavil dům, který zabránil lidem se koukat na východ, na Vltavu. I oni koukají do zdi. Cause je však ještě složitější neboť podle odborníků nemůže být podle současných zákonů stavba vůbec realizovaná. A teď babo raď?

Obyvatelé, naši spolubližní, neváhali a sepsali petici. Místo aby je pan starosta a vedení úřadu podpořili, tak jim prý házeli a stále háží polena pod nohy. Hvězdárňáci chtěli petici předložit občanům i při volbách do EU. Pod sankcí policie, jak řekl pan starosta, jim to bylo zakázáno. A to je asi podle jejich názorů ta demokracie. Nevíte o této cause někdo něco povícero? A co vy pane starosto? Václav Burle

Soutěžíme: co je to za bylinu?Jak v Chuchli dopadly volby?

24. května 2014 v 17:23 | V České republice to bylo velké fiasko cca 20 procent lidí se zúčastnilo. A to je moc málo. Kde je asi problém? |  Aktuality
ZDE jsou výsledky referenda - pro malou účast je referendum neplatné. Znamená to snad, že Tunel nebude?

REFERENDUM K TUNELU !!!


VOLBY DO EVROPSKÉ UNIE


Sedí žába na prameni...

Odpověď ing. Daniela Kozického na článek v Chucheláci jinak č.22

23. května 2014 v 14:22 | I já Václav Burle si myslím, že Tunel by všechny problémy vyřešil. A když to vyřeší peníze Evropské unie - tak proč ne. Byli bychom sami proti sobě proč toho nevyužít!!! |  NADJEZD

ng. Daniel Kozický, zástupce starosty
autorizovaný inženýr v oborech městské inženýrství a vodní stavby,
projektant oprávněný k projektování staveb prováděných hornickým způsobem,
praxe v přípravě a projektování staveb městské infrastruktury 22 let.LIBEŘ aneb proč to jinde jde a na naší radnici NE!

22. května 2014 v 11:00 | Rokle v Libři bude, snad, sloužit chuchelským občanům a zejména dětem. Proč to ale trvá tak dlouho? |  - - Libeř
Chytří lidé obnovili prameniště Prokopského potoka. Nebudeme je v souvislosti s Libří následovat?

V těchto dnech bylo obnoveno prameniště Prokopského potoka, které se nachází uprostřed sídliště Stodůlky. Doposud zde bylo vše zanedbané, zarostlé, zanesené odpadem. Občanům, kterým to nebylo lhostejné se podařilo prameniště proměnit v odpočinkové místo pro širokou veřejnost. Zdi opraveny, břehy a okolí osázeno vlhkomilnými keři, rákosem. A světe div se doslova přes noc přírodní kout "okupovalo" ptactvo nebeské. Teď už se čeká zda se tam bude líbit i obojživelníkům, hmyzu a drobné zvířecí havěti.

Pane starosto Melichare, vážení zastupitelé, vážený výbore pro životní prostředí. Už jste se zamysleli nad stejnou situací kolem potaka v Libři? Na co ještě čekáte?

A jak jste rozhodli kolem té dosadby hlohu od bývalé pošty až ke škole? Můžete nám prosím odpovědět????

REFERENDUM aneb rozumíte vo co jde?

21. května 2014 v 22:06 - - železniční přejezd
Dočkáme se od Vás pane starosto vysvětlení?

VizualizaceNa internetových stránkách obce se objevila zpráva ohledně tunelu pod železniční trati. Pan starosta a pan Kozický nás zvou k referendu.

Jestli jsem to pochopil správně, tak je úplně jedno kolik lidí příjde a kolik lidí bude hlasovat pro.

Vždy zvítězí následné rozhodnutí zastupitelů. Proč tedy to referendum? Proč bylo vyhlášeno? Rozumíte tomu někdo? Není to snad další Kocourkov v naší milované vísce?

Nebo to snad bude znamenat, že při malé účasti obyvatel obce, a tak to také dopadne, tunel nebude moci býti postaven? Tak by to mělo logicky dopadnout. A to by bylo - říkám já Václav Burle - převelice hloupé. Vůbec to není špatný nápad. Jenom ta propaganda kolem něho je taková divná, nedostatečná a málo přesvědčující. Nebo máte jiný názor, vážené sousedky a vážení sousedé?AKÁT ano nebo ne?

21. května 2014 v 10:18 | Strom, který byl přínosem a dnes bude prohlášen za nepřítele
Konec května, začátek června, to je každoročně čas pro akát. Všimli jste si jak stráně kolem naší vísky jím rozkvetly? Je to úžasná podívaná. V Chuchelském háji mu ale lesníci vyhlásili válku. Je neustále rubán, ale on se brání ze všech sil. Dřevorubci porazí, ale on již za rok opět území ovládá. Bude to dlouho trvat, než se v rezervaci tato nepůvodní dřevina zlikviduje. Nejvíce akátu v Chuchli je na jižní stráni pod hájem. Dříve přenádherná třešňovka, dnes neprůchodná džungle. Ale i ta má v naší milované vísce své místo. I ona významně přispívá k zelené obci.

Evropská únie je rozhodnuta tento invazní druh zakázat Nebude se sázet ani prodávat. Všude nastoupí dřevorubci s motorovými pilami. Akát se totiž na starý kontinent dostal v 18. století ze Severní Ameriky. Ještě ale není posvěceno. Důvodem je, že akát má zajímavé dřevo, ale zejména přináší lidské společnosti vynikající med.

V našem okolí byl vysazován na skalách kolem Vltavy a Berounky. Tam, kde dříve byly holé kamenité stráně je dnes všude zeleň. A ten současný stav je zásluhou akátu.

Brusel právě připravuje seznam nepůvodních invazních druhů, které by měly z Evropy zmizet.

Akát skutečně škodí a vytlačuje původní rostliny. Jen na území Prahy se nachází asi na 350 hektarech a hlavní město na boj s ním vynakládá ročně kolem 1,5 milionu korun.

A aby toho nebylo málo, tak v Chuchli už roky máme bolševník a další invazivní rostliny. Zejména kolem železniční dráhy.


Restaurant Nad poštou aneb rozkryjme tuto causu

19. května 2014 v 17:23 | Po obci jdou různé fámy. Opravdu je nutné vnášet mezi občany rozkol? Nebo je to úmysl? Stala se snad někde chyba? Proč pan starosta nechce odkrýt karty?
Při cestě do lesa, na poštu, do obchodu, při čekání na autobus v Chuchli, nebo na Smíchovském nádraží, jsem chuchelskými občany oslovován jedinou otázkou. "Pane Burle co se to tam v té hospodě na poště děje?" Odpovídám vždy stejně: "Já opravdu, ale opravdu nic nevím. Pouze to co je napsáno na Naší Chuchli, neboli chuchle.blog.cz. Opravdu si již připadám jako ombudsman naší milované vísky.

Co se to tam událo? Víte někdo? Rozumíte tomu? Proslýchá se, a všichni tomu snad i věří, že ve výběrovém řízení daly více peněz dvě chuchelské dámy, které navíc, oproti vítězi, z hostinského oboru. . .