Duben 2014

AKCE - velká káva za pouhých 20,- korun

30. dubna 2014 v 23:01 | A pak nekup to. S Naší Chuchlí se neztratíte |  Aktuality
Vynikající kávy není nikdy dost! A když je ještě výtečná....

Když přijedete 244 na Smíchov, nebo naopak odjíždíte, nezapomeňte si odskočit naproti přes ulici do pizerie. Na heslo Naše Chuchle, Naše Mže, Berounka, zaplatíte za výbornou převelikou kávu pouze dvacet korun českých. A pak nekup to....

To samé platí pro pizzu a noky. Polední menu - pizza, krabice a nápoj za skvělých 99,- korun.

Vzpomínáme

30. dubna 2014 v 0:07 | A jsme zase tam kde v minulém roce. Vzpomínat budeme o den dříve. Proč? |  Aktuality
Za totality všichni měli legraci z toho, že Velká říjnová socialistická revoluce byla v říjnu a slavila se v listopadu. A světe div se, dnes je to ve Velké Chuchli stejné. Vzpomínky na hrdiny jsou v celé Evropě 8. května, ale u nás na vsi opět o den dříve. Není to snad Kocourkov?

Ono je to ale ještě složitější. Dříve se slavilo 9. května, tedy v okamžik, kdy Rudá armáda vstoupila do Prahy. A aby toho nebylo málo, tak poslední výstřely na území Československa padly 12. května u Slivic u Příbrami. A to ještě není všechno. Válka u nás mohla skončit ještě dříve, kdyby vojska USA neležela v poklidu u Rokycan, ale dala se na pochod na pomoc Květnovému povstání.

PIETNÍ AKTY NA DEN VÍTĚZSTVÍ VE VELKÉ CHUCHLI

U příležitosti státního svátku Dne vítězství proběhne kladení věnců v Chuchli 7. května 2014 v tomto pořadí:
1. 10:45 hodin - Základní škola Charlotty Masarykové;
2. 11:00 hodin - památník na nám. Chuchelských bojovníků;
3. 11:30 hodin - památník v Chuchelském háji;
4. 12:00 hodin - Malá Chuchle (u ČZU);
5. 12:15 hodin - pamětní deska na ul. Zbraslavská.

Přijďte s námi vzpomenout květnových událostí v souvislosti s osvobozením republiky.

ÚMČ

Když si přečtete harmonogram oslavy v naší vísce, tak na první pohled uvidíte, že ani kdyby občan chtěl vzdát hrdinům čest, tak to nemůže stihnout. Co tím asi ÚMČ sleduje. Píši ÚMČ protože pan starosta neměl ani trochu cti pod pietní akty vložit své příjmení. Je třeba ještě něco dodávat?

Jako mladí jsme stávali po obci, a tak tomu bylo i v Malé Chuchli, u mnoha pamětních desek. Kde asi skončily?! Neměli bychom je začít obnovovat? Vážit si lidí, kteří povstali proti okupantům se zbraní v ruce? (Vzpomenete si vážení sousedé a sousedky na místa, kde ty desky byly? Prosím napište to do komentářů pod tento článek. Václav Burle, hotel Start, Činžovní dům....)

I v Lahovičkách bude slavnostní akt o den dříve. Ale pamětníci to vyřešili večerním setkáním obyvatel. Jeho součástí bude i zaznamenávaání konkrétních vzpomínek na tyto neblahé dny. Je to sice již na poslední chvíli, ale Pánbůh to zaplať. Je to vynikající nápad a není od věci, aby se setkání uskutečnilo i v naší milované obci. Rychle se totiž zapomíná a co se nám nepodaří zachytit dnes, tak to už zanedlouho nestihneme.

Poznámka: když již vznikl tento blog, tak jsme měli snahu na pietních aktech udělat snímky, aby alespoň naši občané věděli, jak probíhaly. Ale to se opravdu, ale opravdu stihnout nedá.

PIETNÍ AKT U POMNÍKU V LAHOVIČKÁCH 7. KVĚTNA OD 18.00 HODIN

Dobrý den sousedé, na základě dohody s obecním úřadem došlo ke změně hodiny pořádání pietního aktu u pomníku v Lahovičkách. Začátek pietního aktu je přesunut z tradičních 17:00 na 18:00 hod. Důvody které nás k této dohodě s obecním úřadem vedly byla snaha umožnit i ostatním sousedům, kteří pracují do páté odpolední, možnost účastnit se pietního aktu také.

Děkujeme za pochopení a doufáme že Vám nový čas bude obecně lépe vyhovovat.

Po skončení pietního aktu bude otevřena klubovna APP v domě "u Vorlů" (Strakonická 125, Lahovičky) kde bude podáváno občerstvení a uskuteční se zaznamenávání všech informací o průběhu květnových bojů v Lahovicích roku 1945 pro připravovaný rozsáhlý dokument o těchto událostech v Lahovičkách. Vítaní jsou zejména pamětníci, historické fotografie, artefakty a všechny relevantní informace, které je k tomuto dokumentu možné připojit. Organizuje Tomáš Pelikán.

VZPOMÍNKA NA KVĚTNOVÉ POVSTÁNÍ V ROCE 1945
K aleji do Lochkova má naše rodina i osobní příběh. Vrcholilo květnové povstání, 1945, a můj otec, s panem Příhodou, statkářem a starostou, dostal za úkol prozkoumat prostor kolem aleje až do Lochkova. "Velení" potřebovalo znát bojovou situaci v tomto prostoru.

Když se dva kamarádi ve zbrani vraceli od Lochkova, tak najednou se ozvalo halt!!! Zpoza stromu vystoupili dva vojáci wermachtu. Ještě štěstí, že to nebyli SS, nebo dokonce hoši z Gestapa.

Pan Příhoda měl karabinu a můj otec pistoli, kterou mu opatřil jeho bratr, který byl u pražské policie. Oba si uvědomili, že je to jejich konec. Vojáci je odvedli do blízké chaty. Následoval výslech. Bohudík armáda byla armáda, a tak nedošlo na žádné bití.

Netrvalo dlouho a Němci odešli. Zůstal tam, s našími bojovníky, jenom jeden voják. Otec viděl na zdi housle a lámanou němčinou požádal vojáka, zda by si nemohl zahrát. Němec, jak se později ukázalo Rakušan z Vídně, byl unešen. Zanedlouho vstal, otci housle odebral a vyprovodil oba kamarády ze světnice. Rukou jim ukázal ať rychle zmizí. Chlapi tušili, že to do nich zezadu z automatu napere. Z ničeho nic zařval halt a rukou je přivolal k sobě. Odešel do chaty a v ruce držel karabinu a pistoli. Podal jim je, zavřel dveře. Mužský se rychle odebrali do svých domovů.

To ale ještě nebyl konec. Každý příběh má své pokračování, ale o tom zase někdy příště. Jenom dodám, že když se fašisté znovu vrátili do obce, tak garda, která nechala zbraně a munici na pódiu, v hospodě U Holečků, utekla. Můj děda, Josef Bejlek, byl, místo nich, postaven ke zdi. Ale jak jsem napsal výše. to už je na jiné povídání. Stejně jako, když chlapi, z naší rodiny z Lahoviček, se ukrývali před jednotkami SS v hnojišti. A to jim zachránilo život.

Můj chuchelský děda byl povoláním obchodník a především sadař. Patřili mu všechny ty aleje kolem obce, včetně toho převelikého sadu nad Radotínem, kde dnes vše zničeno, ve stráni vodárna a tunely dálnice. Opět na další velké povídání, které si nechám nechám na někdy jindy...

VZPOMÍNKA NA BOJE V LAHOVIČKÁCH
V Lahovičkách naše rodina měla příbuzné. Strýc byl italský legionář a jeho zeť prošel, za první republiky, vojenskou službou. Pouze ale chytrost jejich žen, jim zachránila život.

Když odcházeli, s pláčem, z barikády ke své rodině, tak netušili, co se zanedlouho v Lahovičkách odehraje za zvěrstva.

Josefa a Jaruška ale nezaváhaly a své mužské strčily do senkruvny. Připravily tam pro ně dobře zamaskovaný a především smradlavý úkryt. Esesáci vtrhli do domu, všechno zpřeházeli, prohlédli, ale bohudík mužský nenašli. Je třeba ještě něco dodávat?

P.S. máte rovněž vzpomínku. Napište prosím do komentářů nebo na chuchleblog@seznam.cz. Přivítáme i fotografie z tohoto smutného období.Otázky a odpovědi

29. dubna 2014 v 22:11 | Tato rubrika je na internetových stránkách místního úřadu... |  VY SE PTÁTE - ONI ODPOVÍDAJÍ
.... posílám tam otázky, ale odpovědi nedostávám. Máte snad podobnou zkušenost? Proč tam ty otázky od občanů Malé a Velké Chuchle nemohou být vidět. Nejedná se náhodou o cenzuru?

"Dobrý den, kolik místní úřad přispívá na jednoho důchodce na připravovaný zájezd?" Tuto otázku jsem již zde na blogu vložil již několikrát a to přímo na starostu pana Martina Melichara. Ten však mlčí a mlčí a mlčí. Myslíte že nám někdy odpoví?

Divné je, že se tuto částku nemůžeme dozvědět. Není to divné? Že by to bylo nějaké ohromující číslo???

Máme ještě lékaře? Co se ve středisku děje?

29. dubna 2014 v 12:54 | A jsme opět na začátku. Neustále kritizujeme obecní úřad, že občanům nepředává potřebné informace. Nevíte někdo co tím pan starosta sleduje? |  Lékař praktický
Pro zdraví občanů - Nedávno poděkování a přivítání nového lékaře a dnes rozčarování. Kde se stala chyba?

Nedávno jsem uveřejnil následující text: Ráno, ještě v posteli, jsem zjistil, že se o mne opět pokouší infarkt. Jak ty bolesti nastupovaly a ustupovaly tak jsem se neustále rozhodoval, jestli tu rychlou zavolat nebo ještě počkat. Od včerejška se mi nedokrvuje levá noha, a tak jsem se vydal k chuchelskému lékaři. Nikde nikdo. Na dveřích žádné návštěvní hodiny. Ani jednoduchá informace. Zkrátka mrtvo. Neváhal jsem a odebral se o patro výše na místní úřad. Tam jsem ovšem také nepochodil. Nikdo nevěděl co že se to děje. Prý lékařka je na dovolené v Indonesii a? A nic! Nikdo neví která bije....

Je opravdu tak těžké zavolat na vedení firmy a zjistit informace? A ty pak následně občanům Malé a Velké urychleně předat. Proč neustále ty toky zpráv chybí? Kde je zakopaný pes? Vždyť máme i obecní rozhlas. nebo ten snad nefunguje?

Při cestě k domovu jsem se v autobuse dozvěděl, že zejména důchodci si chodí napsat léky a nikde nikdo. A to už je na pováženou. Prý dokonce bude znova každé úterý ordinovat pan Albrecht.

Pane starosto, můžete nás prosím neprodleně informovat? Jaké jsou ordinační hodiny a kdy opět začne zdravotní středisko pracovat?

....

Choroš šupinatý ozdobil HONDU

29. dubna 2014 v 12:42 | V Chuchli není nutné chodit na houby do lesa. Stačí jen tak po ulici |  - - choroš šupinatý
Choroš šupinatý. (Více ZDE...)

Od lékaře, který neordinuje, jsem odkráčel na autobus na křižovatku. Při odbočení ze silnice do podchodu koukám, jak za potokem na pařezu si hoví několik plodnic choroše šupinatého. Jsou mladé, za několik dnů povyrostou a to již budou vhodné ke kuchyňské přípravě. Nejlepší z nich je guláš. Mnozí skalní houbaři si ho nemohou pro jeho zvláštní chuť a aroma vynachválit. Já zase takovým zastancem této krmě nejsem. Guláš z hovězího určitě žádná houba nepřekoná. Ale tyto houby jsou vynikající na přežití v přírodě. Něco se stane a kde najít nějaké to jídlo. V ten okamžik jsou tyto plodnice nepřekonatelné.


Poznámka:V Malé a Velké Chuchli se neustále něco děje. Pište, fotografujte, malujte. Nebo alespoň předávejte na tento blog informace. Věřte, že nejste jediní kdo sem chodí na návštěvu...

Čechoslovan šturmuje - dobre chlapi jen tak ďalej

29. dubna 2014 v 12:38 | Věřme že to již nebude trvat dlouho a u Vltavy bude opět fotbal |  - - Čechoslovan
U Vltavy to žije. Na hřišti Čechoslovanu popojíždí těžká technika, travní drny jsou stažené a co bude dál nevíme. Máte někdo více informací? Napište prosím pod tento text do komentářů. Děkujeme....

Stroje odjely, hřiště je stažené až na podklad a nyní se pravděpodobně bude pokládat travní koberec? Umělý nbo přírodní?

Historie mateřské školy Na Cihelně

28. dubna 2014 v 17:50 | Čas ukázal jak moc naše obce tuto významnou stavbu potřebovaly |  Mateřská školka
Poděkování všem, kteří byli při tom...

Jarní kytičku z Chuchelského háje všem, kteří se o školku zasloužili, jako i těm, kteří v ní dnes na výbornou hospodaří a s úspěchem se starají o naše nejmenší. Děkujeme...

Po velké povodni v roce 2002 začalo tehdejší zastupitelstvo /ve složení: starosta St. Fresl, Josef Střihavka, / uvažovat o výstavbě nové mateřské školy. Bylo rozhodnuto, že škola bude postavena na pozemku MČ Na Cihelně. Na vybraný návrh dne 26. 5. 2004 vypsal MHMP - OMI výběrové řízení, které vyhrála firma Průmstav. Již v listopadu téhož roku, vzhledem k mírné zimě, byly zahájeny stavební práce. V březnu 2005 v tempu, jakým výstavba pokračuje, se tyčí již 2 podlaží školy. V červnu se provádějí vnitřní práce. V červenci, aby mateřská škola byla samostatným subjektem, projednává starosta Stanislav Fresl s MHMP převod objektu na městskou část Chuchle. 26. července 2005 probíhá kontrolní den, kdy se opravují drobné ne dodělky. Dne 16.srpna 2005 stavba byla zkolaudována.

31.3. 2006 předal MHMP novou mateřskou školku do majetku naší městské části. Výstavbu školy zabezpečoval a hradil MHMP - odbor městského investora (OMI) jako náhradu za školku poničenou povodněmi. Po převodu nové mateřské školy bylo vypsáno výběrové řízení na nového ředitele.

Koncem června 2006 se plánuje "Den otevřených dveří" pro rodiče přihlášených dětí. Rekonstruují se přístupové chodníky a byla zde vysázena alej vzrostlých lip. 1. srpna byla vybrána do funkce nové ředitelkypaní D. Vostřáková.

31.srpna 2006 se uskutečnilo slavnostní otevření školy. Česká spořitelna při té příležitosti věnovala na vybavení šek na 5,868.072,-- Kč. 1. září začal školní rok a školička se zaplnila dětmi.

Z celého článku je patrno, že dobré zastupitelstvo dokáže velké a potřebné věci. Stavba mateřské školy byla jednou z mnoha věcí, které se za starosty Stanislava Fresla uskutečnily. I já jsem rád, že jako tehdejší zastupitel, jsem se mohl do prací pro obec zapojit.

O výstavbě nové mateřské školy byli občané informováni průběžně v Chuchelském Zpravodaji, ze kterého byly čerpány materiály pro tento článek.
Josef Stříhavka

Nevím jak dál aneb jsem úplně vedle

26. dubna 2014 v 14:25 | Poradíte jak tento blog koncipovat. Má být o historii, přírodě, lidech, nebo i o obecní politice? |  Aktuality
- - - Rozmnožte tento text a dejte ho do oběhu - - -
Vyvěste ho ve svém okolí na každý sloup. Informujte své bližní co je čeká a nemine

Jak dál s tímto blogem - chuchle.blog.cz

V tento čas jsem měl být na horách a hledat orchideje. Ráno, ještě v posteli, jsem zjistil, že se o mne opět pokouší infarkt. Jak ty bolesti nastupovaly a ustupovaly tak jsem se neustále rozhodoval, jestli tu rychlou zavolat nebo ještě počkat. Bohudík jsem to ustál, ale s expedicí za kytičkami byl konec. Všechno špatné je však pro něco dobré. Je alespoň čas pro napsání následujících řádek:

V našich dvou obcích se začínají dít rozhodující věci. Místní úřad o nich mlčí, zpravodaj neexistuje, internetové stránky obce jsou v ilegalitě, o veřejném rozhlasu ani nemluvě. Občané, naši sousedé a sousedky, nejsou informováni. Je to z hlouposti? Nebo nedej Bože je to i úmysl?

Blíží se volby do Evropského parlamentu. Ono se to nezdá, ale vše vypukne již za měsíc. V Malé a Velké Chuchli půjde i o referendum k problematice železničního přejezdu. Tunel ano nebo ne?! Ale co si budeme povídat. Nepůjde jenom o tyto dvě záležitosti. Při nich se již začne rozhodovat o těch volbách dalších. Začnou se objevovat otázky, kam dál, a za jakého vedení, budou Chuchle směřovat.

Je tady totiž jeden velký problém. Při minulých volbách do Evropského parlamentu byla vždy účast občanů naprosto nedostačující. Nelze předpokládat, že letos to bude jinak. Nebude! Vždy to bylo kolem 29 procent a to je sakra málo.

Jeden by mohl i hodit rukou a říci no a co? A měl by možná i pravdu. Stačí se podívat kolem sebe, přečíst si noviny, pustit televizi, zapnout rozhlasový příjímač. Je to neustále stejné - o nás bez nás....

REFERENDUM - Blíží se a představitelé obce, zastupitelé mlčí. Víš vůbec občané jaká musí být účast, aby referendum něco rozhodlo? Co se stane, když chucheláků přijde odvolit málo? Bude to snad znamenat, že tunel bude? Nebo naopak, že už na dlouhé věky nebude? Umíš si sousede a sousedko na tyto dvě otázky odpovědět? A co preferuješ? Tunel, nebo něco jiného? Nebo chceš aby přejezd zůstal tak jak je?

!!!A nyní otázka na Vás pane starosto, místostarosto, zastupitelstvo!!!
Jak vám to bude ještě dlouho trvat než nám začnete tyto otázky vysvětlovat?
Nebo snad je vaším záměrem aby referendum o tunelu mělo co nejmenší účast?
Aby zkrachovalo? Co pak bude následovat?

??? MŮŽETE NÁM PANE STAROSTO KONEČNĚ ODPOVĚDĚT ???

SAMOOBSLUHA - bez mlácení se přiznám, že této cause vůbec nerozumím. Více najdete na internetových stránkách společnosti ANO ...

On je to již národní sport nadávat ve všem na komunisty. Pravdou ale je, že chuchelská samoobsluha byla vybudována v akci Zet. Postavili si jí občané vlastníma rukama a svým potem. Jestli tomu dobře rozumím, tak skončila smlouva se současným chuchelským podnikatelem a zastupitelstvo rozhoduje komu jí pronajmout na další roky. Je to ale od nich opravdu dobrý nápad? Neskončí tak jako jejich rozhodnutí s pronájmem hospody, restaurace, Nad poštou? Proč likvidovat něco co prvotřídně funguje!

JIsté je, tedy podle mého názoru, že obchod by měl zůstat v rukách chuchelského člověka, podnikatele. Dát jí někomu cizímu by nemuselo skončit dobře. A vůbec se nelze spoléhat na to, že někdo za pronájem dá velkou, až obrovskou částku. Tak to v obchodě nefunguje. Klidně by se mohlo stát, že obec bude bez obchodu!

Tady to není a nemělo by být o penězích za pronájem. Já bych se vůbec nebál dát současnému majiteli i nájem za pouhou 1,- korunu měsíčně. Ale za určitých podmínek - o nemovitost se starat jako řádný hospodář a mít za povinnost udržovat slušné, přijatelné ceny. Kdyby navíc souhlasil s takovou komisí občanů, která by s majitelem úzce spolupracovala. Ano, jsem si vědom, že to zní jako pohádka, ale ono to tak v demokratickém světě funguje. Občane? Chceš mít dobře fungující samoobsluhu za slušné ceny, nebo jí raději pošleš do kélu?

I v případě samoobsluhy se ukazuje, že obecní úřad, pan starosta, místostarosta, zastupitelé, s občany nekomunikují. Proč to dělají? Já v tom úmysl z jejich strany nevidím. Vypadá to jenom, že nejsou schopni konečně vyřešit tok informací mezi radnicí a občany. A to je špatně!

NAŠE CHUCHLE, chuchle.blog.cz - Při vzniku tohoto blogu se hodně diskutovalo o tom, čím se bude, čím se má, tento blog zaoobírat. Můj názor byl jasný. Chybí tok informací z radnice k občanům a proto je třeba, aby tento nesoulad i tyto stránky pokryly. Jak se s tím vyrovnal si musíte, vážení občané, odpovědět sami.

Udála se ale ošemetná věc. Vznikly internetové stránky jiné, které bychom s velkou pravděpodobností mohli pojmenovat na ANO. Já se nedomnívám, že by bylo dobré, aby o občanské politice v našich obcích bylo více kohoutu na jednom smetišti. Rozhodl jsem se, nechat obecní politiku těm novým stránkách. Ať ukáží co umí. Mojí podporu mají. Nebo máš sousede, sousedko, názor jiný? Jaký. Pište vážení přátelé do komentářů.... Václav Burle

Výstavba nové mateřské školky bylo pro naše obce ternem. Komu za to veřejně poděkovat. Znáte někdo celou historii této nové stavby? Napište prosím do komentářů. Kdy a jak to začalo? Co bylo popudem atd. atd.

3. května se uskuteční další botanická expedice po Českém krasu. Všichni jste zvání. Poznejte tento přenádherný kraj....


Smrž obecný a čirůvka májovka

19. dubna 2014 v 19:51 | Chuchelský houbař hlásí, že houby u nás stále rostou |  Aktuality
Smrže a čirůvky májové

Konečně trochu zapršelo a pomalu se začíná probouzet podhoubí v Chuchelském háji. Ještě chvilku počkáme, jak se oteplí a potom můžeme vyrazit. Zatím jsou to první poslové, proto trochu trpělivosti.
JoStr

Z dnešního putování Českým krasem - obojživelníci, hadi, štíři, ptactvo nebeské a orchideje jako i jarní květiny. Škoda, že jste chybělí...

I na čolky a další vodní havěť došlo.

Velikonoce to bylo naše mládí

18. dubna 2014 v 17:39 | To se ještě chodilo po obci a věřte, že to byly orgie |  Aktuality

Veselé Velikonoce a bohatou pomlázku všem!

přejí chucheláci chuchelákům

už máte pomlázky a vejce?

V jedné vesničce za Prahou jsme potkali strom, který byl plný malovaných vajec a pentlí. Pěkný to zhled na te velikonoční svět...

Vítězná fotografie. Úspěšný mladý fotograf obdržel od Naší Chuchle 5000,- korun českých.