Březen 2013

Staré dobré časy se snad vrací?

30. března 2013 v 18:12 | Naše mládí to byla příroda, pole, les, řeky. A jak je to dnes? |  Glosa
Slivenecký, Chuchelský, Vrutice.

Mířím na poštu a co nevidím?! Děvčata si vybudovala u potoka domeček, ve kterém tráví své překrásné dětství. Stejně žily i naše generace. Holky domečky, kuchyně, obýváky, ložnice a my kluci bunkry, zákopy, okopy. Ono záleželo hodně na tom, jaký film zrovna běžel v kině. Když byl o válce světové, tak to byly zbraně. Měli jsme opravdové kulomety, samopaly, helmy. Zkrátka výzbroj všech armád světa. Kam asi všechna ta železa přišla? Dnes by měla velkou finanční hodnotu.

V případě filmu ze středověku, jsme si narvali pruty z bezinek a už jsme se mlátili hlava nehlava. To by ale bylo na dlouhá vyprávění. Málokdo - napsal jsem o tom článek do diskuse na obecních internetových stránkách - ví, že chuchelští kluci a jejich tátové, měli na potoce dvě dostihové dráhy. V třešňovkách zase kuličkové. (...dopíši v noci, tedy jestli mě ještě něco napadne...) hořící nafta proti všem

Text k fotografii: Vidíte tu obrovskou hromadu kvalitního kamene ze zdi tohoto statku. Kde asi skončí?

** ** ** ** ** **


Je velikonoční neděle, pracovní volno, doma hlad, není co do úst, a tak jsme vyrazili na houby. Našli, ale k jídlu nejsou, neboť smrtelně jedovaté. Ale Matička příroda nás nezklamala. Potkali jsme tlupu daňků. Přeobrovský zážitek. Kdyby jste neseděli doma za pecí, u televizorů, ale vyrazili s námi, tak by jste bylí rovněž nadšení. Tak nezapomeňte, že zítra je další výlet. Sraz v 09,00 hodin.

.....Houby - výstava fotografií 5.4.2013 - 28.4.2013

30. března 2013 v 10:38 | V rámci výstavy bude uspořádáno několik výprav do lesů a hájů... |  Houby
Fotografie hub našich lesů si můžete prohlédnout v Botanické zahradě v Praze Troji, ve výstavním sále denně od 9 do 18 hodin. Autorem snímků, převážně méně známých hub, je fotograf přírody, pan Václav Burle.

Fotografická výstava seznámí návštěvníky s krásou hub našich lesů. Ukáže roztodivné tvary a barvy hub, které při procházce lesem přehlédneme. Mnoho z nich je chráněno a vyskytuje se jen v ojedinělých lokalitách a v malém množství.

Výstava putuje po celé republice. S fotografiemi se mohli návštěvníci seznámit již v Prachaticích, Kašperských Horách, Protivíně, v Galerii Nové Butovice, ve Všeradicích, v centru Mariánských lázní, ale i ve Vimperku a na Karlštejně. Cílem autora je nejen fotografovat krásu našich lesů, ale i chránit přírodu, učit nás ji znát, milovat ji a neničit. Autorovi články o houbách si můžeme přečíst i v časopise Vesmír.

Ve středu 10. a 17. 4. od 14 do 17 h bude autor výstavy Václav Burle ve výstavním sále ochotně diskutovat a odpovídat na dotazy návštěvníků.

(Botanická zahrada Praha Troja)


Pařezník pozdní a hlíva ústřičná...


Houby z Chuchelského háje opouští hrad Karlštejn

29. března 2013 v 17:56 | Výstava se převelice vydařila. Prohlédlo si jí na tisíce návštěvníků hradu |  Houby
Z Karlštejna do Botanické zahrady v Praze Troji a pak na hrad Rábí

Pohled na hrad Karlštejn, z tohoto místa, není vůbec známý. Dá se pořídit pouze v zimním období, kdy dříny ještě nekvetou a stromy jsou bez listů. Byla by to tady fantastická vyhlídka. O kousek výše se na hrad díval bratr Jan Žižka a posílal obráncům na hlavy jednu kouli za druhou.

Ve výstavní návštěvní knize přibylo přemnoho zápisů. Naprosté většině nikdo z nás nikdy neporozumí. Nebo vy umíte číst to malované písmo - Čína, Japonsko, Arábie, Korea? Ani angličtině, němčině apod. není moc rozumět. Nejsme ve světě sami, kdo píše jako vepř v chlívku. Zajímavé je, že azbuka - a že jí v kronice není málo - je téměř vždy vyvedená na pětku. Tedy u nás v Čechách by to bylo za jedna.

Podle průvodců, v březnu, navštívilo Karlštejn téměř patnáct tisíc turistů a to zejména ze zahraničí. Každý musel kolem výstavy hub projít. Někoho zaujala převelice, ale byli i tací, kteří do knihy nepsali hezká slova. Bylo to, bohužel, i o oslavě nacistických symbolů. Ale takový je život, současná demokracie a to nejen v Evropě.


I v letošním roce, zejména v období jara, připravíme, tak jako každý rok, do oblasti Karlštejna, Českého krasu, hodně vycházek, expedic. Naším zájmem je historie této oblasti, ale zejména houby a byliny. Kdokoliv z vás se může přidat. Vždyť tu krásu nebeskou máme doslova za humny. Kdo první do komentářů napíše jméno této rostliny, tak má jednu zmrzilinu, nebo pivo, panáka, zdarma.

Lípa U Kolínských a záhada je rozhřešená

29. března 2013 v 17:36 | Těžké je odhadnout stáří stromu. Nevíte o této lípě někdo něco více? |  - - lípa U Kolínských
Já si dovolím jí odhadnout na necelých sto let... (...a už je jasno!)

Fotografujeme: Zvěčnění stromů, zejména v zimním období, není vůbec jednoduché. Vždy na snímku něco překáží, mnohé je tam navíc a to není žádná krása pro lidské oko. Nebude to ale již dlouho trvat, lípa se zazelená, rozkvete, a krasavice přivítá, ve své koruně, na tisíce včel. Tedy, jest-li v naších obcích ještě včely jsou? Toť otázka do pranice. Jsou v Chuchlích ještě včelaři?

Vyřešeno: Podle sester Kolínských byla lípa, za jejich přítomnosti, vysazena v roce 1937, jako cca pětiletá. Takže na konci roku 2012 jí bylo 80 let. Pravděpodobně jí bude o několik let více. Počítejme: V těchto dnech je sestrám, dvojčata, osmdesát let. Je tedy pravděpodobné, že jejich otec, při narození děvčat, si strom, jako miminko, vybral. Lípa se sestrami vyrůstala! -vb-

Občané naší milované vísky jsou zděšeni / II

28. března 2013 v 15:21 | Opět kácíme a nikdo neví proč! |  - - vrba jíva
Kdy nás obec, pomocí internetu, zpravodaje, začne - konečně - včas informovat

!!! PANE STAROSTO KONEJTE A NENECHTE TEN STROM PADNOUT K ZEMI !!!

Ze dne na den začalo velké kácení na "smetišti" mezi Malou a Velkou Chuchlí. To určitě není nic proti ničemu, pravděpodobně to má důvod. Proč ale není občan Chuchlí včas, pomocí internetu a zpravodaje, informován copak se to tam děje....

V této souvislosti mám však jinou obavu. Nepokácí nějaký ten milovník stromů i ten historický a překrásný solitér? Podle mne by to byla hrozná a nenapravitelná škoda, hřích. Že to sousedé a sousedky nepřipustíme?!

To je on, šampión. Možná se bude zdát, že není v nejlepším stavu. Ale čí je to chyba, co myslíte? Při základní péči se opět promění v krasavce. Zajímavých stromů není nikdy dost a v našich obcích je jich již pramálo. Jistě není třeba připomínat, co se jich v posledních letech pokácelo.

Kácení je v této oblasti hodně brutální. Navíc, když si uvědomíme, že se jedná o mladé, zdravé a překrásné stromky. Kdyby se tak našel odborník, úřad, který by je nechal vyndat, včetně balů, a zasadil je, v podobě aleje, například kolem Mezichuchelské. Místa je tam dost a stromy by na parkovištích dávaly stín, krásu, pohodu.

Druhou možností, by mohly být břehy Vltavy, Berounky. Tady po povodni došlo k zrůdnosti, když se pokácely zdravé, pěkné staré stromy, které velkou povodeń bez následků přežily. Posléze se vysadily nové dřeviny, ze kterých tam už nezůstal téměř žádný stromek. I toto se dá nazvat barbarstvím, které nás stálo hodně peněz. Kde ty staré kmeny asi skončily? Źe by v krbových kamnech?

Se smutkem v duši si vzpomínám na tu prastarou jívu u přístaviště parníku, kde snad od nepaměti bydleli divocí králíci. Tady jsme jako kluci, s obdivem, pozorovali děvčata a ženy na dekách. V jejím stínu jsme se učili hrát karty - boty, tutty. Opodál, u potoka, byla další, jejíž větev se skláněla metr, a něco, nad navigací. Každý, kdo po ní kráčel, jel na kole, se musel, chtíc nebo nechtíc, sklonit a tím se jí, ale i řece, lidem, kteří zde žili, pracovali, poklonit. Proč byla podříznuta? Nevíte někdo?

O životě u řeky, o bláznění na přístavu, by se dala napsat kniha. Měli jsme překrásné dětství. Koho to ale dnes jetě zajímá, že?!


Ing. Jiří Špaňhel: Ten strom, který zmiňuješ, je asi Salix caprea, pod kterým měl pan Černík zahradnictví, a tenkrát nám dalo, za komisi MNV, dost práce ho zachránit při zavážení prostoru auty ČSAD.
** ** ** ** **

(Prosinec 2013) - Mezi Malou a Velkou Chuchlí, na tom obrovském smetišti, vyčnívala vysoko k nebesům vrba jíva, salix caprea. Měli jsme o ní velkou starost a báli jsme se, že jí někdo v tom divném nadšení položí k zemi. Požádali jsme pana starostu aby toho nedopoustil. Máme však pocit, že jemu i výboru pro životní prostředí, je to úplně jedno.

Pravdou je, že její vršek nebyl v nejlepším stavu. Celá horní část byla uschlá. Ale Matička příroda je velká čarodějka a umí si poradit. Při nedávném vichru se celá horní část odlomila a odporoučela se k zemi. Pro nás je důležité, že dřevo je naprosto zdravě a do dálky svítí bílou barvou. Jenom by asi bylo třeba tu jizvu ošetřit aby nedocházelo k hnilobě. Ujme se toho výbor životního prostředí, který pod vedením pana hajného Kadeřábka? Brzy přineseme další informace. Jenom aby nebyly o likvidaci tohoto nádherného stromu.


FLASH aneb kácení v lese

21. března 2013 v 10:13
Na četné dotazy občanů Velké a Malé Chuchle, ohledně kácení v Chuchelském háji, včetně rezervace, jsme požádali odpovědné pracovníky Lesů hl. m. Prahy o vvysvětlení. Zanedlouho můžeme očekávat jejich odpověď.

Divné je, proč toto, již před kácením, neudělal výbor životního prostředí, obecní úřad atd. Znáte na to někdo odpověď. -vb-

P.S. Podle hlavního fořta Lesů hl. m. Prahy měly být v oblasti kácení umístněné vysvětlující tabule. Pravděpodobně skončily v rukách vandala. Nebo vyvěšené nebyly?


Jaro je tady a my opět vyrážíme do lesů a hájů, kolem řek a potoků, přes louky a stráně, vzhůru do hor. Nedej se přidej se...

SMRŽ houba jara

20. března 2013 v 21:57 | Chutná houba, která rychle vyrazí ke slunci a stejně rychle i odchází |  Houby
Smrž není jen jediný. Má hodně sestřiček a bratříčků.


Již to nebude dlouho trvat a budeme v přírodě, s velkou netrpělivostí, očekávat první kačenky české a různé druhy smržů. V kuchyni jsou pokladem, delikatesem. Je velká pravděpodobnost, že k nebesům vyrazí smrže především u nových domů na Hvězdárně. Jeden ze smržů totiž miluje mulčovací kůru. Když se povede, tak v ní vyrostou desítky překrásných hub. Prosím, kdyby se tam u vás tyto houby objevily, dejte prosím vědět - burle@seznam.cz. Předem děkuji. Moc bych si je chtěl vyfotografovat. Václav Burle

VYRÁŽÍME na první fototoulky. Přidáte se?

20. března 2013 v 12:53 | Orchideje patří mezi úžasné rostliny naší přírody. Pojeďte je s námi poznávat |  Flora
SOUTĚŽ! Víte jak se tato orchidej jmenuje? Uveďte obě její česká jména...

Již to nebude dlouho trvat a opět budeme vyrážet do blízké i daleké přírody. To ale neznamená, že jsme v zimě byli za pecí. Opak byl pravdou. A že té krásy kolem naší vísky máme. Známe tu nádheru, dokonalost? Chcete jí s námi poznávat.
Tento vstavač roste nedaleko naší obce. Stačí, na několik minut, skočit do vlaku, pak půl hodinky pěšky a...

DUHA, ale ne ta nebeská

19. března 2013 v 23:49 | Podobná havárie se v obci nestala poprvé. Nikdo je ale neřeší. |  Aktuality
Duha a překrásný postoj chuchelských dítek

Není to poprvé, co se páteřní komunikace, přes Velkou Chuchli, proměnila v přebarevnou paletu barev. Starochuchelská zářila od bílé, přes červenou, fialovou, zelenou až po žlutou, modrou. Někomu se podařilo vypustit na silnici naftu, možná to byl benzín, oleje. Jeden litr oleje dokáže zničit jeden milión pitné vody. A všechen ten sajrajt, zředěn vodou ze sněhového tání, si to zamířil přímo do potoka a následně do Vltavy.

Ze školy kráčely dvě dívky, které, světe div se, asi zásluhou učitele přírodopisu, který nezapoměl na ochranu přírody, vod, ihned povolaly hasiče. Ti byli v obci v cuku letu a havárii zlikvidovali. Pachatel se pravděpodobně nenašel.

Legrační a nepochopitelné je, že dospělí chodili kolem a obdivovali tu překrásnou hru barev. To opravdu nikoho z nich nenapadlo vytočit číslo na telefonu? Nemuseli ani volat hasiče, stačilo upozornit pracovníka na obecním úřadě. Snad jsme se po těchto řádcích poučili.

Předjarní procházka po poutní cestě

14. března 2013 v 23:28 | Neseď doma za pecí, vezmi děcka a užij si smysluplné procházky |  Aktuality

Občanské sdružení Poutní cesta Hájek

pod záštitou Nadace VIA a Ústavu pro ekopolitiku, o.p.s.
vás všechny zve na

PŘEDJARNÍ PROCHÁZKU PO POUTNÍ CESTĚ

která se koná dne 16. 3. 2013 od 9.30 hod.

Zveme Vás všechny na procházku po I. etapě poutní cesty do Hájku, kdy zkontrolujeme stav kaplí po zimě, provedeme mírný úklid v jejich okolí a případným zvědavcům zodpovíme otázky týkající se historie poutní cesty.

Startujeme v 9.30 u 1. kaple na Dlabačově (roh ulic Bělohorská a Gymnastická - zastávka tram č. 22, 25 - Malovanka). Půjdeme volným krokem po trase původní cesty až na Bílou Horu, kde naše cesta skončí překvapením, které začne okolo 13.00 hodiny.
Rukavice a pytle na odpad jsou zajištěny, počasí nikoliv. Těšíme se na Vás!!!

** ** ** ** **


Připomínáme, že další fototoulka - 21. března - míří na výstavu orchidejí v Botanické zahradě v Praze Troji. Ceny mírné a zážitky ohromné. Všichni jste zváni.