Leden 2013

...a mohl jsem to mít za sebou aneb život tropí hlouposti

30. ledna 2013 v 23:46 | Buďte opatrní, nespolehejte na techniku, na lidi. Náhoda je blbec... |  Obecní HUMOR
Obecní humor, ale toto se opravdu stalo...

Tak jsem se rozhodl vypravit se k lékaři. Ruce jsem strčil do kapsy a mašíroval obstarat si další léky. Moc jsem se těšil, jak opět v lékárně provětrají mojí peněženku.

Došel jsem ke spadlým závorám a čekal, až budu moci přejít. Přijel vlak, rychlost, tak deset kilometrů za hodinu. Zamával jsem na strojvůdce, aby přidal. Závory šly nahoru a já se vydal, zamyšlen, přes koleje. Najednou koukám, jak opět padají a za zadkem cítím průvan od další soupravy. Ještě štěstí, že i ona jela krokem. Měl jsem to jen tak tak.Myslet se holt nemá...

A kdo to všechno zapříčinil? Kamión se u závor otáčel a silně rejpnul do světel. Ta se zbláznila a přejezd přestal fungovat. Bohudík, dispečer byl elektronikou upozorněn a vydal befel, aby soupravy jezdily krokem.

Neuběhlo ani moc hodin a televize informovala svět, že se na benešovské trati málem srazily dva vlaky. Jenom poctivá práce, chlapa od železnice, zabránila velkému neštěstí. Včas stačil zmačknout tlačítko stop. A oba vlaky se zastavily. Měly to k sobě na tři desítky metrů.

Buďte prosím v obci opatrní. Někteří šílenci si to po naší Starochuchelské ulici říti jako závodníci na Monte Carlu.

Lilie zlatohlavá ozdoba Chuchelského háje

30. ledna 2013 v 22:46 | Je nepochopitelné, že je stále někdo v našem lese vykopává. Je to proti slušnosti, morálce. Jedná se, i podle vás, o zločin na Matičce přírodě?
Lilie zlatohlavá


Chuchelský háj je chloubou nejen naší obce, Prahy, České republiky, ale i Evropy, světa. Máme zde řadu vzácných rostlin, hub, ale i živočichů o zkamenělinách ani nemluvě. Umíme, ale tu nádheru, vzácnost, dostatečně chránit?

Jednou ze vzácností je i lilie zlatohlavá. Moc jich v háji neroste o to je více radosti, když jí tulák objeví.

Jeden den jí potká, pozoruje, jak roste a čeká na ten zázrak až se rozvine do krásy. A za několik dnů jí již nenajde. Zmizela a s ní i ty kolem ní. Kam se asi poděly?

Vysvětlení je následující. Ještě mezi námi jsou jednotlivci, kteří se domnívají, že lilie zlatohlavá jim pomůže vyléčit zdravotní neduhy. V druhé řadě pak nepoučení zahrádkáři, skalničkáři, kteří se mylně domnívají, že jim na jejich zahrádkách do nekonečna poroste. Věřte, že opak je pravdou. Bez lesa, prověřeného prostředí, zahyne.

Chraňme si náš kouzelný a neopakovatelný háj. Když v něm potkáte někoho, kdo rostliny, vzácné houby, odnáší, udělejte mu přednášku. Třeba budete úspěšní.

(První snímek je z Krkonoš, druhý z Chuchelského háje.)


Ptactvo nebeské v obci aneb je to snad problém?

29. ledna 2013 v 23:41 | Myslíte, zejména v zimě, také na ptactvo? A jaké máte zkušenosti? |  Životní prostředí
Ptactvo nebeské ve Velké Chuchli

(Vrabec domácí. Neplést si s brabcem domácím.)

Určitě, v naší milované vísce, nejsem jediný, kdo má rád přírodu. I letos jsem naložil ptactvu do krmítek chutnou a výživnou krmi. Jsem však udiven, že o ta chutná pokušení není vůbec žádný zájem. Již několik let pozoruji veliký úbytek ptáků v naší obci. Kdo je toho původcem? Kde se stala chyba? Máte pro to nějaké vysvětlení. A jak je to tam u vás - na Hvězdárně, Mrázovce, na Rudém vrchu? Co na to komise životního prostředí? Má snad nějaký názor, vysvětlení?

Není to zrovna tak dávno, stalo se to v době bývalého zastupitelstva, když někdo se rozhodl zkrášlit obec. Podle mého názoru, ten dotyčný, dotyční, nemyslel hlavou. V celé obci odstranil keře, které jsou plné těch bílých kuliček. V tom roští, "bordelu" mělo ptactvo svá hnízda. To byl jejich domov. Jednalo se zejména o vrabce. O ptáky, kteří z neznámých příčin po celé republice mizí, zmizeli.

Je rovněž prapodivné, kam se poděla ta alej vzrostlých hlohů na Starochuchelské před školou. Stromků tam zůstalo jen několik. Není již čas je opětovně dosázet?

Je to tak asi tři roky nazpátek, kdy přes obec vozila auta obilí. I když vše měla dobře zakryté, zrno padalo na silnici. Nevěřil bych, kolik, z ničeho nic, těch vrabců všude kolem bylo. Dnes bychom na vozovku mohli házet lopaty zrní a neukázal by se snad ani jediný.

Keře například zmizely na Dostihové, Starochuchelské, na Hvězdárně, Mrázovce, ale i jinde. I to je určitě důvodem, proč prostor, kolem železniční trati, opanovaly invazivní rostliny. Dokonce už tady máme delší dobu i bolševník. Staráme se dobře o ptactvo, přírodu, krajinu? Není již čas něco začít měnit? Co nám na to asi řekne komise životního prostředí a zastupitelé za zelené?


Ještě na začátku zimy jsem viděl, na mém krmítku, alespoň sýkorky a i nějakého toho kosa. Nyní je to zázrak, když se nějaký ten kos ukáže. Rozumíte tomu někdo?


Ještě pamatuji, jak v naší obci bylo plno husí domácích. To se jim ještě cpávalo žrádlo, násilím, do krku. Ale, když jsme je pak měli na talíři, tak to byl velice chutný koncert. Kde ty loňské sněhy jsou. Věřte, že ty dnešní kupované husy není tedy nic moc. Spíše dokonce nic, než moc. Na potoce jich byvávaly desítky. A jak to asi muselo vypadat v těch dávných dobách, kdy Chuchle ještě měla obecní rybník.

A ještě lepší do žaludku je husička divoká. To je pak mlaskání a masná huba. Víte vůbec, že se na podzim husí hejna dají vidět i nad Vltavou, Berounkou? Divoké husy již v obci nemáme a mít nebudeme, ale na podzim vám je ukážeme. Že bychom na ně udělali rovněž fototoulku?

Hřib smrkový

29. ledna 2013 v 18:15 | Vyskytuje se v různých velikostech a provedeních. Pro fotografy a malíře velký miláček
Hřib smrkový

Běžná houba.
Je zajímavé, že mnoho národu jí nesbírá.
Ale to by bylo na jiné, předlouhé, vyprávění.

Hřib smrkový roste na celém území České republiky. Je to nejvíce sbíraná houba. Hodí se na jakoukoliv kuchyňskou úpravu. Plodnice jsou, jak pevné, tvrdé, tak i rozměklé. Používá se zejména na omáčku, do skleniček. Vynikající je na sušení a tím na uchování na zimní období. Roste pohromadě a tak se dá brzy naplnit košík.SOUTĚŽ: Jsou na fotografii rovněž hřiby smrkové? Kdo první odpoví správně, bude moci s námi se na ně v létě vypravit...

Mladý houbař, který je denně s prarodiči v lese. A tak to má být...

27. ledna 2013 v 21:58 | Když se v Chuchli řekne houbař, tak každý vzpomene na pana Dífka. |  Houby
Již v ranném mládí patří děcka do přírody

To si to takhle šinu chuchelským lesem a koukám na tohodle kluka. V ruce rybičku od děda, v té druhé košíček od babičky. Chvílemi vypadal jako Karkulka v kolhotech.

Pobíhal po lese, tam si sedl, tam si lehl, a obdivoval tu krásu hub a hmyzu. Z tohodle kloučka musí mít všichni radost. A představte si, že je to jedničkář. Nedávno ještě houby nejedl a teď na ně nedá dopustit. Nejedl by nic jiného, než co si sám v lese nasbíral. Ještě štěstí, že děda nemá doma flintu, že není myslivec. To by se pak asi děly věci. Mamce se ta jeho vášeň pro houby vůbec nelíbí. A má pravdu. Děckám houby v mladém věku do úst moc nepatří. Není to zrovna pro zdraví moc bezpečné. Jednu výhodu to však má. Houby jsou vynikající vláknina. A některé, i po vprázdnění, se dají použí nanovo. A tak stále dokola. Víte například o jakou houbu se to jedná?

Ledopády pod Barrandovem

27. ledna 2013 v 20:02 | Za něčím podobným jezdí lidé, fotografové, po celé Evropě a my ten zázrak máme za humny. Většina ale neví o tomto zázraku naprosto nic. |  Výlety s fotoaparátem
Ledopády poblíž našich obcí

Ten zázrak se nekoná každý rok. Letos, ten velký ledopád, protože se, pravděpodobně, na ty volby prezidenta nemohl dívat, stávkuje. Ten druhý, v místě bývalé střelnice u starého bazénu, nevypadá špatně, i když svých možností nedosahuje. V minulém roce byl obrovský.Na tom malém ledopadu se horolezci cvičí na zimní výstupy v zahraničních velehorách. Již je to dávno, kdy i tento převeliký, jim posloužil k výcviku. Byl to koncert a velký zážitek, ty kluky a děvčata, při jejich sportovní činnosti, pozorovat.

Nevíte, kde se to ohromné množství vody, na jejich vytvoření, bere? Pravděpodobně kapalina vyvěrá z několika puklin.

Fotovýlet: Další fototoulka po Praze se koná v pondělí 4. února. Nenáročná procházka. Vezměte si fotoaparáty, bude menší školení, poradna. Důchodci to mají zadarmo, ostatní cca za 100,- korun českých na vstup do nebezpečného prostoru, zařízení.

Fotosoutěž: Cenu, za současný nebo historický snímek malého ledopádu, obdrží první borec, který ho odešle na burle@seznam.cz. Další cena bude udělena za nejkrásnější fotografii.

Soutěž pro znalce Chuchle

24. ledna 2013 v 23:29 | Není to vůbec těžké. V klidu se podívejte a hned budete v obraze. Kde byl ten motiv namalován? |  Aktuality
Chuchle z doby, kdy ještě byla vesnicí


Pokusím se zjistit, z jaké doby tento obraz je, i jméno a příjmení malíře. V každém ohledu je z doby, kdy Velká Chuchle byla ještě českou vesnicí. Bylo v ní několik statků a další menší hospodářství. To bylo období, kdy kolem obce byly stohy, obilí složené pod střechou a dokonce, i ne zrovna málo skotu, prasat a mnoho druhů bravu. O koních ani nemluvě.Vše se přepravovalo za pomoci koňských povozů.

Později narození lidé si vůbec tuto dobu neumí představit. Ještě dnes, na svém těle, cítím tu bolest, únavu, když jsem jako capart nosil, neustále, a teď si nemohu bohužel vzpomenout, jak se ta nádoba jmenovala. Už vím, džbán. Když jsem jako capart nosil jeden džbán za druhým lidem, při žních, na pole na Hvězdárnu. Ani nemusím zavírat oči a vidím ty chlapi, jak džbán zvedají a s chutí do sebe to pivo lijí. To ještě pivo chutnalo. Kdo těžce nepracuje, tak nikdy nepochopí, jak to české pivko chutná.

Představte si, vážení sousedé a sousedky, že ten džbán, s výjevem z Prodané nevěsty, ještě mám. Je ozdobou naší kuchyně. Držel ho v ruce můj děd, babička, matka, otec, možná i má sestra, mé děti, manželky. Je třeba ještě něco dodávat?

Vzpomínka -vb- : dopíši později - (milionář, pole, válka)

Prosba: , na kterém je naše obec, nebo její okolí? Ozvěte se prosím. Vyfotografujeme a zde na chuchle.blog. všem ukážeme...Na dostihovém závodišti se lyžuje. Hloupý ten, kdo toho nevyužije

23. ledna 2013 v 22:36 | Vše je zdarma a ještě si můžete půjčit vybavení. To asi zdarma už není? Nebo ano? |  Aktuality
Vzhůru na běžky. Není nic krásnějšího a zdravějšího.

Naše generace, myšleno v množném čísle, měla na sníh bohaté dětství. Koncem listopadu napadl a byl až do konce února. Stále se sáňkovalo, bobovalo, lyží tehdá moc ještě nebylo. Ale na bobech, speciálně upravených, jsme jezdili i v létě. To bylo pádů a odřených nosů. Oblíbené dráhy byly Houpačky a lesní cesta od kostelíčka.

Představte si, že po celé zimní období měla Chuchle, zásluhou několika borců, i zimní kluziště, a to včetně mantinelů. Hrál se závodně i hokej a to od rána do noci. Kdo toho malého prostoru měl již dost, tak na bruslích randil na zamrzlé Vltavě.

Skipark na dostihovém závodišti otevřen. Trať je udržována kvalitní rolbou, lyžování je zdarma, výbavu zapůjčí pořadatel a lyžovat se může i za tmy při umělém osvětlení. Zejména děcka a dorostenci, by se tam měla pořádně vyřádit. Ve škole určitě nebudou hodiny tělocviku, protože nevyužít takovéto šance by byl hřích. Bylo by to proti logice věci. Vzhůru na sníh, na běžky. Pouze hlupák bude sedět doma za pecí, u počítače, u láhve koňaku, piva...


Až vás to přestane na dostihovém závodišti bavit, tak vzhůru do lesa. Jenom by tam mělo být ještě trochu více sněhu. Snad se povede a z oblohy ve velkém spadne. Nebo raději ne. Já bych zase musel uklízet chodník...

Soutěž, poznáte o jaký zázrak přírody jde?

23. ledna 2013 v 22:16 | Je to veliká vzácnost. |  Flora
Soutěž a zanedlouho příjde odhalení


Tato chráněná rostlina v Chuchelském hájí a jeho okolí, bohužel, neroste. Poznáte, o kterou se jedná? V brzkém jaru i na ní uděláme výlet. Z naší obce je to jen několik kilometrů pěšky. Je státem chráněná, vzácná a pravděpodobně jí stále více ubývá. Na severozápadu Čech je jí o trochu více.


...další text až po ukončení soutěže.


Papírnictví paní Gutmanové

23. ledna 2013 v 10:46 | Bývávalo jich hodně. Dnes máme jediný. A ten nám dělá radost - U Fatků! |  - - Gutmanová, papírnictví
Časy, dějiny, se mění, ale otázkou je zda k lepšímu.

Ještě po II. světové válce, jich byl,o po obci, přemnoho. Pomalu, ale jistě, se začaly vytrácet. A dnes máme jediný. A další poděkování patří občanu, který pro nás - všechny - zachránil samoobsluhu. Vždyť řada vesnic, i kolem Prahy, svůj obchod, ani hospodu, nemají.
Řeč je o obchodech v naší vesnici. Veliké to téma. I na román by vydalo.

Na začátku padesátých let, dobu, kterou ještě pamatuji, bylo v Chuchli různých obchodů přemnoho. Na všechny si ale již nevzpomenu, tak je prosím doplňte. Jak ubíhal čas, začal mizet jeden za druhým. Měli jsme cukrárnu, zeleninu, drogérii, papírnictví, obuvníka, několik výrobců a prodejců zeleniny, ovoce, prodejnu obuvi, pekárnu, dvě řeznictví, několik hospod - U Holečků, Start, Potůček, mlékárnu, Waltrovku, koloniál, tabák atd. Doba se mění, obchody končí, přecházíme na markety, supermarkety a americká stravovací střediska. Otázkou je, zda je to dobře. Bohužel, to jde tak daleko, že ty obchody českým lidem již nepatří a patřit nebudou. Vše uchvacuje zahraniční kapitál a to je cesta do hrobů. Já tomu říkám, že Hitler konečně vyhrál válku a to bez jediného výstřelu.

- - - PAPÍRNICTVÍ - - -

Papírnictví paní Gutmanová umístila na tom nejlepším, strategickém, místě. Hned u chuchelské školy. Bez žáků a učitelů by, s velkou pravděpodobností, obchod existovat nemohl. Na žádné velké výskání to nebylo. Výdělek, takto získaný, jí však dokázal uživit. Byla na tom dokonce lépe, než mnoho občanů obce.

Krámek měl široký sortiment a každá novinka byla rychle na pultě. Vzpomínám si, jak jeden můj spolužák, najednou, z ničeho nic, psal překrásnou versatilkou. Netrvalo dlouho a již jí měl téměř každý. To se totiž ještě psalo násadkovým perem. A to bez kalamáře nešlo. Byli jsme upatláni neustále od inkoustu, mnohokrát nejeden cop dívek v něm skončil. Plnicí pero bylo až finančně nedostupné a navíc učitelé ho v nižších třídách nepřipouštěli. Tenkrát v rodinách moc peněz nebylo a šetřilo se s každou mincí.
Václav Burle

(...dopíši pravděpodobně v noci. Musím jít volit.)